Абітурієнту // Вступаємо до ВНЗ // Статті // Що таке День Відкритих Дверей

реєстрація

Увага! Технічні роботи.

Шановні користувачі, на сайті планові технічні роботи. Просимо утриматись від оновлення власних даних на сайті до 08:00 29.03.2011. Дякуємо за розуміння.

Зверніть увагу!

Що таке День Відкритих Дверей

Дні відкритих дверей (ДВД) - щорічні заходи ВНЗ, мета яких - залучити абітурієнтів у ВНЗ, відповісти на всі їх питання відносно умов вступу у ВНЗ, напрямків навчання тощо. Таку назву "День відкритих дверей" одержав тому, що звичайно при вході в навчальні й лабораторні корпуси Інститутів й Університетів у Вас запитають документ - студентський квиток, посвідчення аспіранта. А у ДВД у приміщення навчального закладу може ввійти будь-хто, навіть терорист (якщо гарненько сховає бомбу). Однак, бажаними гостями є зовсім не терористи, а старшокласники і їхні батьки.

НАВІЩО?

Відвідування ДВД може виявитися корисним для розв'язання наступних завдань:

 1. Одержання інформації про ВНЗ взагалі
  (тобто, про те, що пропонує ринок освітніх послуг, і які варіанти можливі). Якщо Ви вже вибрали собі спеціальність (назва професії), але не знаєте, де саме одержувати освіту - випишіть із довідника ВНЗ ті, де є факультет, що цікавить Вас, і, ближче до весни, зателефонуйте до них - довідайтеся про дати проведення ДВД. А потім влаштовуйте "похід" по днях відкритих дверей. Якщо мета Вашого відвідування - ознайомлювальна, не звертайте занадто багато уваги на деталі типу "документи, необхідні для вступу", а сконцентруйтеся краще на тому, які кафедри є на факультеті, які спеціалізації, і куди влаштовуються працювати випускники. Звертайте увагу й на "загальне враження" від ВНЗ - "шарашкіна контора" недержавного ВНЗ звичайно й ДВД проводить у якому-небудь орендованому актовому залі з облупленими стінами, а ректор такого університету домігся підозрілих висот для своїх на вигляд неповних 25 років.

 2. Перевірка варіанта
  Припустимо, що Вам сподобався ВНЗ - і його опис у довіднику, і дзвінок у приймальну комісію Вас надихнув, і навіть сайт в Інтернеті демонструє серйозність ВНЗ і його високий рівень. У такому випадку, має сенс прийти на ДВД для того, щоб поуважнішее придивитися до потенційного альма матер. У підсумку відвідування 2-3 ДВД Вам буде необхідно зробити остаточний вибір на користь одного із двох варіантів (залишіть, про всяк випадок, ще один "робочий" - раптом передумаєте). Так що підійдіть до ДВД як до джерела вичерпної інформації, необхідної для прийняття рішення. Складіть таблицю, у яку впишіть умови вступу, де працюють випускники, розмір ВНЗ й передбачувані витрати на навчання, конкурс тощо. Потім впишете в цю таблицю дані по іншим ВНЗ, ДВД яких Ви відвідаєте. Таблиця повинна бути максимально докладною, так що на ДВД краще її взагалі не ховати й записувати все, що зустрічається на шляху. Увечері, після відвідування, заповніть графи "особисті враження" (як записали б у щоденнику враження про прожитий день). Це допоможе потім відновити в пам'яті образ Університету. До речі, дещо ми не можемо пояснити раціонально - але відчуваємо інтуїтивно. Так що, якщо вже відчуєте "щось не те" (начебто, і ВНЗ пристойний, але не подобається він мені, не лежить до нього душа) - пошукайте що-небудь інше, довіряйте своєї інтуїції.

 3. Одержання конкретної інформації про умови вступу
  Хоч Ви й вирішили вступити саме в Університет ім. Іванова І. І. ще в 6 класі й знаєте про нього все - на ДВД все одно варто сходити. За свіжою інформацією. Адже умови вступу (перелік вступних іспитів, дати й порядок їхнього проведення) можуть змінитися. Можуть з'явитися нові спеціалізації й факультети, ВНЗ може переїхати. Щоб бути готовим до несподіванок, акуратно запишіть інформацію, що стосується поточного року - і біжіть готуватися. Тим більше, що репетитора свого Ви знайшли саме на тім же ДВД (туди приходять звичайно викладачі-репетитори, що спеціалізуються саме на підготовці до вступу в цей ВНЗ, на цей факультет).

КОЛИ?

ДВД проходить звичайно 1-3 рази в рік. Кожен ВНЗ визначає свою дату проведення ДВД. Причому, більші університети проводять як загальний ДВД (або просто загальні збори), так і факультетські. Факультетські ДВД проходять не в один день, а в різні -щоб абітурієнти, що ще не визначилися з вибором факультету, могли сходити на різні. Практично завжди ДВД проходить у неділю: немає занять (тобто, студентів), та й батьки з абітурієнтами не на роботі й не в школі.

ЩО НА МЕНЕ ЧЕКАЄ?

Перший етап ДВД звичайно проводиться в актових, конференц-залах і холах. На сцені розташовуються столи, мікрофон. Присутні звичайно всі "шишки" - ректор ВНЗ, декан факультету, голова приймальної комісії, зам. по навчальній роботі тощо.

Вони розповідають: про систему освіти в даному ВНЗ (наприклад, які щаблі навчання - бакалавр, фахівець, магістр), про правила прийому в даному навчальному році, про факультети й специализації. Розповідають (або показують слайди, або відео) про ВНЗ - звичайно в стилі радянських передовиць: скільки студентів навчається, скільки грошей витрачено цього року на придбання меблів і комп'ютерів, як добре влаштовуються випускники (і куди). Можуть торкнутися й короткої характеристики навчальної програми (наприклад, скільки практикумів, чи є літня практика - така буває на спеціальностях типу "біолог", "геолог", чи є виробнича практика і де). По закінченні цієї загальної частини пропонується задати питання.

От що можна запитати:

 • Чи проходить державну атестацію Ваш університет?
 • Який торік був конкурс?
 • Яка ситуація з військовою кафедрою та відстрочкою від армії?
 • Є чи в університеті гуртожиток і чи надається він жителям області?
 • Яка оплата за гуртожиток?
 • Чи надається гуртожиток на час навчання на підготовчих курсах?
 • Який відсоток вступу на держбюджетні місця абітурієнтів, що закінчили підготовчі курси?
 • Чи будуть випускні тести на курсах зараховуватися як вступні іспити?
 • Чи можна подати документи на кілька спеціальностей?
 • Чи можливо навчання на двох факультетах одночасно?
 • Які предмети здають на вступних іспитах медалісти?
 • Яким чином враховуються результати зовнішнього тестування?
 • Яка середня спеціальна освіта вважається профільною. Чи враховується вона при вступі, чи враховується стаж роботи?
 • Є чи обов'язкове направлення по закінченні університету?
 • З якими фірмами університет співробітничає в плані працевлаштування випускників?
 • Чи можна одержати у вашому університеті другу вищу освіту?
 • Скільки коштує друга вища освіта?
 • Скільки студентів навчається на платній основі?
 • Чи можна в процесі навчання перевестися із платної форми навчання на безкоштовну?
 • При недостачі балів при вступі в університет чи можна вступити в технікум або інші ВНЗ?
 • Чи можливий перехід з факультету на факультет під час навчання?
 • Чи можна перевестися у ваш університет з іншого ВНЗ?
 • Чи можна перевестися з вечірньої форми навчання на денну?
 • Чи враховуються оцінки в атестаті?
 • Чи враховуються в університеті результати вступних іспитів, зданих в інших ВНЗ?
 • Якщо абітурієнт не набрав потрібну кількість балів на денне відділення, чи потрібно повторно здавати іспити на вечірнє / заочне / вечірнє?
 • Скільки навчається іногородніх студентів в університеті?
 • Чи є пільги для тих, хто закінчив профільний технікум, і робітники, що мають стаж, по профілю при вступі на вечірнє або заочне відділення?
 • Які іноземні мови вивчають в університеті?
 • Вивчення іноземних мов платне? Чи можна вивчати іноземну мову протягом усього періоду навчання?
 • Чи існують пільги демобілізованим з рядів армії?
 • Чи проводите Ви тестування на комп'ютерах?
 • Скільки часу триває іспит?
 • Чи проходить навчання студентів університету за рубежем за обміном?

Питань можна задати ще стільки ж, краще взагалі заздалегідь підготувати їх на окремому листочку й передати на сцену.

Консультації щодо умов прийому та організації вступних іспитів в Університет (більш докладні) звичайно здійснюються вже в приміщенні приймальної комісії. Однак, голова Центральної Приймальної комісії цілком може вийти на сцену й, слідом за загальною частиною, розповісти про вступ й відповісти на питання. Уважно записуйте всі дати й назви, тому що помилка в такій інформації може коштувати дорого.

Тепер абітурієнти і їхні батьки розбрідаються з конференц-залу по приміщенню навчального закладу. Біля кафедр їх звичайно чекають стендові доповіді й виступи викладачів, які розповідають про спеціальність або спеціалізацію, усіляко її розхвалюють і навіть формують екскурсійні групи - для бажаючих пройтися по лабораторіях, відвідати дослідний завод, дендраріум або видавництво при якій-небудь із кафедр. Тут Вам розкажуть про пріоритетні напрямки наукових досліджень, про новітні досягнення й останні розробки, а також покажуть значний список випускників кафедри, що працюють у самих престижних організаціях.

Екскурсію в буфет, бібліотеку, спортзал можна здійснити самостійно. Не соромтеся запитувати все, що завгодно, у всіх і вся. Але пам'ятайте, що співробітники, на відміну від абітурієнтів й їх мам, звичайно носять на грудях бейджики - візитки із вказівкою ПІБ й посади їхнього власника.

ЩО ВЗЯТИ ІЗ СОБОЮ?

Крім ручки й блокнота (замість товстого зошита зручно використати невелику записну книжку - вона мобільніша), візьміть із собою гроші. Дуже часто у вестибюлі будинку в ДВД розвертаються польові намети з літературою для вступників - як з інформацією про ВНЗ, так і з посібниками для підготовки до здачі іспитів. Всі стіни й стенди майорять оголошеннями про послуги репетиторів. Відірвіть акуратно паперову смужку з телефоном і складіть її в окремий прозорий "файл", принесений із собою спеціально для цих цілей. Папери, засунуті в кишеню, мають звичку губитися.

Відразу пропонують свої послуги відділення підготовки до вступу у ВНЗ, підготовчі курси, профільні школи. Запишіть й їхні координати (всі існуючі пропозиції), найбільш довіряючи факультетським підготовчим курсам: все-таки, специфіку програми там дають найкраще, та й викладачі будуть на іспитах ті ж.

До речі, якщо ДВД у ВНЗ, що Вас цікавлять, проводяться в один день - не намагайтеся погнатися за двома зайцями: важливу інформацію втратите і тут, і там. Краще скооперуйтеся із друзями, однокласниками, - і розділіть "сфери впливу". До речі, записуючи інформацію "для іншого" Ви будете більш акуратні й докладні, що в остаточному підсумку принесе користь Вам самому. Удачі!

(За перекладом статті Олени Рихлевської
"Що таке День Відкритих Дверей"
Джерело: HR-Лаборатория Human Technologies)

Попередня сторінка розділу: Статті

Увага! Ви можете обговорити матеріали цього розділу в форумі
або запропонувати власний матеріал для розміщення на сайті.