реєстрація

Як вибрати ВНЗ

Нелегко буває вибрати свою майбутню професію. Впоратися з труднощами, що виникають при прийнятті рішення, вам допоможуть статті у спеціалізованих виданнях, що розповідають про ту чи іншу професію і про вимоги, які вона пред'являє людині, поради родичів і, звичайно ж, кваліфікована допомога шкільного психолога або профконсультанта. Останній надасть вам комплексну підтримку: відповість на питання, що вас цікавлять по цій темі, проведе низку тестів, що визначать ваші схильності і здібності, спробує усунути розбіжності (якщо такі є) між вашими уявленнями про своє професійне майбутнє і поглядами на це питання батьків. Після того, як рішення про вашу майбутню спеціальність прийняте, перед вами виникне наступне питання: який ВНЗ обрати для її отримання?

Часи, коли за конкретною спеціальністю студентів готували один-два столичних ВНЗ (наприклад, юристів), минули. Сьогодні спектр вищих навчальних закладів значно розширився - передовсім за рахунок появи недержавних інститутів. Проте збільшення їх кількості часто не тільки не полегшує абітурієнту вибір, але, навпаки, ускладнює його. Зорієнтуватися в різноманітті ВНЗ, форм навчання, пропонованих програм важко не тільки старшокласникам та їхнім батькам, але навіть і фахівцям (педагогам, профконсультантам). До цих проблем необхідно додати і щорічні зміни в умовах прийому.

Щоб розібратися в тонкощах вибору ВНЗ і вступу до нього, потрібно враховувати низку чинників. Найістотнішими з них, на мою думку, є наявність в інституті талановитого викладацького складу, висока якість навчання, технічне оснащення тощо. На жаль, часто молодь звертає увагу на менш важливі обставини, наприклад, на близькість інституту до місця проживання. Звичайно, ніхто не заперечує, що добре, коли навчальний заклад знаходиться поруч із домівкою: ви будете витрачати менше часу на дорогу, а отже, його більше залишиться для самостійних занять (читання літератури, підготовки до семінарів, для написання рефератів та інших контрольних робіт). Але все-таки це не головне.

Сьогодні дозволяється подавати документи відразу до декількох ВНЗ. Для вас це безперечно вигідно: ймовірність вступити до одного з двох-трьох ВНЗ збільшується. Проте необхідно враховувати те, що підготовка до вступу до декількох навчальних закладів потребуватиме набагато більше часу і зусиль, аніж до одного. До того ж слід взяти до уваги, що вступні іспити на одну і ту ж спеціальність у різних ВНЗ можуть відрізнятися. Наприклад, в РДГУ (Російський державний гуманітарний університет, - прим.) на філософському факультеті складають російську історію, іноземну мову, а також пишуть твір; в Російському університеті дружби народів - суспільствознавство, іноземну мову і твір. Тому задля ефективнішої підготовки доцільніше вибирати ті ВНЗ, де перелік іспитів приблизно однаковий. При цьому не забувайте, що шанси вступити безпосередньо залежать від кількості і якості ваших знань.

Хотілося б звернути вашу увагу на попередній творчий конкурс, який існує у багатьох ВНЗ. Це стосується таких спеціальностей, як журналістика, літературна і художня творчість, режисерська і операторська майстерність, дизайн, архітектура тощо. Суть конкурсу полягає в тому, що, аби бути допущеним до іспитів, вам слід надати свої роботи (статті, малюнки, фотографії, художні переклади тощо), які повинні бути позитивно оцінені комісією. Якщо ви виявилися до нього неготові (наприклад, у вас немає опублікованих робіт для вступу на журфак МДУ (Московський державний університет, - прим.)), не зневіряйтеся, а спробуйте знайти альтернативу - інститут, де така умова прийому відсутня (в тому ж МДСУ (Московський державний соціальний університет, - прим.) на факультеті журналістики попереднього творчого конкурсу немає).

На що ще, окрім вступних іспитів, слід звернути увагу при виборі ВНЗ?

Якщо ви з іншого міста - довідайтесь, чи є при навчальному закладі гуртожиток і які умови проживання у ньому. Для тих, хто збирається продовжити навчання на вечірньому або заочному відділенні, особливо актуальне значення матиме наявність у ВНЗ добре укомплектованої бібліотеки. Якщо її немає, будьте готові до того, що більшість книг і підручників доведеться купувати за свій рахунок. Для юнаків однією з умов вибору може стати наявність військової кафедри. Сьогодні багато інститутів пропонують навчання за такими престижними і цікавими спеціальностями як реклама, режисура телебачення тощо. Хороша технічна база - одна з головних умов для успішного оволодіння цими професіями. На жаль, у багатьох таких вищих навчальних закладах вона просто відсутня. Якщо ви хочете стати режисером, оператором - переконайтеся, що в інституті є достатня кількість відеокамер, монтажна апаратура, а для фахівців з реклами потрібна фотолабораторія і т.д.

Якому ВНЗ надати перевагу: державному або недержавному?

Багато в чому це залежить від матеріального становища вашої сім'ї. У державному ВНЗ є можливість вступити на бюджетне відділення. На жаль, оголошення типу "недержавний ВНЗ проводить набір для безкоштовного навчання за наступними спеціальностями..." здебільшого не відповідають дійсності, а є рекламним трюком. Крім того, диплом державного ВНЗ більше цінується нинішніми роботодавцями. Можливо, це пов'язано з існуванням у свідомості переважної більшості стереотипу, що "за гроші можна не вчитися". Можливо з тим, що багато недержавних ВНЗ виникли не так давно і ще не встигли, що називається, "обкатати" свою програму. Тому, не зважаючи на те, що деякі комерційні вищі навчальні заклади пропонують дійсно висококласну освіту, на ринку праці продовжує існувати певна дискримінація їхніх випускників.

Проте поглиблене вивчення у багатьох недержавних інститутах декількох іноземних мов і комп'ютера може з лихвою компенсувати згаданий недолік, оскільки ці знання є сьогодні безперечною перевагою при пошуку роботи. Якщо ви вирішили зупинити свій вибір на комерційному вищому навчальному закладі, не забудьте переконатися у наявності у нього державної атестації і акредитації; з'ясуйте, хто його засновник - добре, якщо це солідна громадська організація. Зверніть увагу на рік появи ВНЗ: чим раніше він створений, тим краще. Сподіваюся, дана стаття допоможе зробити вам вірний вибір. Навіть якщо ви вже знаєте, до якого ВНЗ вступатимете, не поспішайте - подумайте ще раз, ретельно зважте всі "за" і "проти". Адже від рішення, яке ви приймете, залежить ваше подальше життя...

Переклад статті
"Как выбрать вуз",
джерело: Edunews.ru

Попередня сторінка розділу: Статті

Увага! Ви можете обговорити матеріали цього розділу в форумі
або запропонувати власний матеріал для розміщення на сайті.