Абітурієнту // Вступаємо до ВНЗ // Статті // Поради тим, хто не вступив до ВНЗ

реєстрація

Поради тим, хто не вступив до ВНЗ

Знаєте, як кажуть: не буває невдач, бувають інші шляхи. Те, що в цей момент здається провалом, через якийсь час запросто може виявитися єдино правильним виходом із ситуації. Ці слова треба обов'язково вимовити вголос у тому випадку, якщо не вдалося вступити до інституту. Не має сенсу горювати, лаяти себе або оточуючих, і тим більше впадати в безглуздий і нещадний ступор. Найефективніше - обміркувати плани на найближчий рік. А варіантів вистачає.

Комерційний ВНЗ

Мова йде не тільки про ті приватні навчальні заклади, які працюють лише на комерційній основі. Насправді у всіх поважаючих себе інститутах й університетах сьогодні є платні вакансії. І, якщо є потрібна сума - відправляйтеся туди, куди ви тільки що не вступили безкоштовно.

Іноді необхідно ще раз здавати іспити. Проте іноді ВНЗ зараховує ті оцінки, які були отримані при першій спробі. І в цьому випадку досить лише написати заяву із проханням зарахувати в інститут на договірній основі.

У багатьох державних ВНЗ сьогодні винятково платними є вечірнє й заочне відділення. І туди можна також вступити в серпні, після невдалої спроби. Ця форма навчання гарна тим, що ви зможете працювати й самостійно оплачувати свою освіту.

Якщо оцінки на іспитах не були позитивними, звідки стало зрозуміло, що ВНЗ "не по зубах", можна вибрати аналогічну спеціальність у комерційному інституті. Деякі платні ВНЗ сьогодні можуть забезпечити цілком пристойний рівень освіти, державний диплом і навіть допомогу у працевлаштуванні. Треба тільки обов'язково впевнитися в наявності у ВНЗ необхідних сертифікатів. До речі, солідні навчальні заклади самі прагнуть ознайомити кожного абітурієнта зі свідченням про державну акредитацію. Це відбувається при подачі документів.

Що стосується розцінок на платне навчання, то вартість одного семестру в середньому коливається від $500 до $1,5 тис., залежно від престижності ВНЗ й конкурсу.

Коледж - перший щабель

Звичайно, середня професійна освіта сьогодні не настільки популярна, як раніше. Система профтехучилищ розпалася на нестрункі ряди коледжів із самим різним рівнем підготовки. Тим часом у деяких випадках має сенс подумати саме про це.

Наприклад, у вас за плечима невдала спроба скорити медичний інститут. Можна, звичайно, уповати на наступний рік. Але краще вступити в медичний коледж й одержати професію медсестри. Надалі ви будете мати велику перевагу перед іншими абітурієнтами. Мало того, після третього курсу можна зробити спробу перевестися на другий курс профільного інституту, звичайно, якщо у вас гарні оцінки.

До речі, деякі інститути взагалі відкривають факультети середньої професійної освіти.

Середня профосвіта добре не тільки тим, що є щаблем до вищої, але й тим, що дає повноцінну професію. А це шанс спробувати себе на обраному шляху.

Прийом документів до коледжів й училищ завершується наприкінці липня, а іноді триває й до середини серпня. Іспити ж тривають майже до вересня. Так що перед цим цілком можна встигнути зробити спробу вступити в інститут.

Курси плюс робота

Але, припустимо, ви вирішили кинути всі свої сили на підготовку до другої спроби. Це означає, що ви йдете на річні підготовчі курси при обраному інституті. Приготуйтеся до того, що 3-4 вечора в тиждень ви будете проводити в стінах інституту. Цей спосіб підготовки гарний тим, що не дозволяє розслаблятися, змушуючи постійно щось учити. Методичність і планомірність - от, на думку педагогів, два найважливіші фактори успішної підготовки до вступу у ВНЗ.

З тією же метою - не дозволити своїй свідомості й характеру звикати до неробства - потрібно знайти собі роботу. Крім самодисципліни, вона принесе гроші, яких, як відомо, багато не буває.

Пошук роботи можна починати з оголошень у газетах й опитування знайомих батьків і друзів. Адже вам потрібно знайти вакансію, що звичайно позначать як "робота для молодих", тобто без спеціальної підготовки. Як правило, це кур'єри, помічники або асистенти менеджерів, офіціанти недорогих кафе й т.д..

До речі, надалі ви зможете використати зв'язки з роботодавцями при пошуку підробітку на літо, на час студентських канікул.

Ще один досить перспективний способи провести "зайвий" рік - попрацювати там, де трудяться представники вашої майбутньої професії. Якщо ви вступаєте на юридичний факультет - шукайте роботу в юридичній консультації, якщо мрієте про журналістику - обійдіть всі редакції вашого міста, про кар'єру актора - улаштуйтеся білетером у театр. Працюючи як секретар, кур'єра, асистента, ви зануритеся в середовище, зав'яжете знайомства й побачите реальну, а не романтичну сторону майбутньої професії. Хто знає, можливо, це змінить ваші уявлення й плани.

Рік, що звільнився, можна присвятити не тільки курсам при ВНЗ, але й будь-яким іншим професійним курсам. Це відмінний шанс одержати додаткові навички й уміння, наприклад, по комп'ютерній графіці, ландшафтному дизайну або нарощуванню нігтів. Оскільки пропозицій сьогодні більше ніж досить, то ви напевно знайдете курс, що відповідає саме вашим потребам і професійним запитам. До речі, намагайтеся використати всі можливості, що відкриваються. Вибрали курс - познайомтеся ближче з одногрупниками. Можливо, хтось із них допоможе вам й у пошуку роботи.

Поїхати геть

Психологи радять у випадку невдачі перемінити обстановку. Якщо ви почуваєте, що "вступний" марафон забрал всі сили й розхитав психіку - можна подумати про те, щоб виїхати за кордон. Деякі знають, що для молодих є спеціальні міжнародні програми, що дозволяють знайти не занадто обтяжну, цікаву роботу, що сполучається з вивченням мови й країни.

Освітні агентства пропонують самий широкий спектр програм для молоді. Наприклад, Work&Travel, розповсюджені в Америці (як зрозуміло з назви, робота має на увазі подорожі по країні); Work Experience (придбання досвіду), Work & Study (навчання й робота). Дівчата можуть провести рік за кордоном по програмі Au pair (робота з дітьми плюс відвідування курсів іноземної мови). Пропонуються навіть програми, що дозволяють окупити деяку частину вартості поїздки. А є, навпаки, такі стажування на фірмах, мета яким отримання досвіду, а зовсім не грошей. А це значить, що праця має бути безкоштовно. Проте резюме прикрасить досвід закордонної роботи й рекомендації від "імпортних" роботодавців.

Найпоширеніший вид діяльності, що звичайно пропонують студентам (як працівникам некваліфікованим), пов'язаний з обслуговуванням туристів. Це може бути продаж напоїв й їжі, прибирання в готелях, допоміжні роботи на гірськолижних і морських курортах і т.п. Роботодавці в цьому бізнесі охоче приймають на сезонну роботу студентів й учнів з інших країн, тому що іноземна робоча сила дешевше, плюс до того створює інтернаціональний контекст, що, у свою чергу, залучає клієнтів.

Існують програми, що запрошують на сільськогосподарські роботи. Це може бути, наприклад, робота на фермі в Норвегії або у Фінляндії. В обов'язки входить допомога фермерам у всіх справах: догляд за тваринами, збір трави, прополка, прибирання у будинку. Скажімо, догляд за квітами й деревами в штаті Мінесота в США. До речі, в Америці сільськогосподарські програми часто містять у собі навчання. Це значить, що через якийсь час ви можете вступити на сільськогосподарське відділення університету й роботодавець буде оплачувати ваше навчання, віднімаючи цю суму із зарплати.

Одна із самих популярних міжнародних програм - робота з дітьми або в літньому таборі, або в родині. Зрозуміло, саме тут до кандидатів пред'являються найвищі вимоги. Необхідно пройти співбесіду, непогано знати мову й бути готовим до труднощів. Але й зарплата в молодих вихователів і няньок вище, ніж у офіціантів і рознощиків піци.

У багатьох країнах створені цілі мережі молодіжних трудових таборів. Ці організації підтримуються державою, тому що виконують суспільно важливу роботу, а крім того, сприяють зближенню молодих людей з різних країн. Студенти можуть відправитися на археологічні розкопки, зайнятися охороною лісів, будівництвом дитячих майданчиків, реставрацією будинків, доглядом за хворою й старими, обробкою кореспонденції. Такі табори діють у США, Італії, Німеччині, Марокко, Іспанії, Мексиці, ПАР. А в Непал, наприклад, можна поїхати учасником волонтерської програми дослідження природи.

Що стосується грошей, то на подібних програмах розраховувати на великі заробітки не варто. Деякі програми не оплачуються зовсім, деякі - по ставках, значно нижче ринкових. Але при цьому існує маса прикладів, коли саме російські студенти на, здавалося б, неоплачуваних програмах умудрялися заробляти навіть більше витраченого. Секрет простий: вони не сиділи на місці, шукали додаткові підробітки, заводили корисні знайомства, словом, не боялися діяти. І результат перевершував всі очікування.

Варто врахувати, що організатори звичайно самі займаються візами, договорами з роботодавцем, квитками. Більша частина зарплати йде на покриття витрат на житло, їжу, страховку й оформлення дозволів. З іншого боку, завжди відкрита можливість безкоштовно вчити мову (а деякі програми дають можливість пройти спеціальний мовний курс), пізнати іншу країну, освоїти нову професію й отримати досвід спілкування. І все це легально, з офіційним дозволом на роботу, страховку й договір з роботодавцем.

Тепер ви зрозуміли, що провал на вступних іспитах не має нічого спільного з катастрофою й невдалим життям? Може бути, це ваш шанс змінити життя.

(За матеріалами:
HR-Лаборатория Human Technologies)

Попередня сторінка розділу: Статті

Увага! Ви можете обговорити матеріали цього розділу в форумі
або запропонувати власний матеріал для розміщення на сайті.