Абітурієнту // Вступаємо до ВНЗ // Рейтинги // Рейтинг українських ВНЗ: думка...

реєстрація

Увага! Технічні роботи.

Шановні користувачі, на сайті планові технічні роботи. Просимо утриматись від оновлення власних даних на сайті до 08:00 29.03.2011. Дякуємо за розуміння.

Зверніть увагу!

Рейтинг українських ВНЗ: думка роботодавців

За минулий рік практично не змінилися уподобання роботодавців, які вибирають собі співробітників серед свіжоспечених випускників вищих навчальних закладів. Як і раніше, у фаворитах столичні зірки - Київський національний університет імені Тараса Шевченка і Києво-Могилянська Академія. Щоправда, компанії стали більш доброзичливими стосовно регіональних ВНЗ. Про це свідчать результати рейтингу вищих навчальних закладів, проведеного "Деньгами". Проте, як зізнаються роботодавці, вітчизняна освіта ще далека від досконалості - її рівень не дотягує до вимог компаній.

"Деньги" вже вдруге проводять рейтинг ВНЗ по затребуваності їх випускників серед потенційних роботодавців. І якщо минулого року ми рейтингували ВНЗ за чотирма напрямками - юристи, економісти, гуманітарії і технарі (див. №25 від 22-28 березня 2007 року, доступно на сайті www.dengi-ua.com), то в нинішньому році до перерахованих спеціальностей додалися й випускники будівельних ВНЗ.

До слова, минулого року ми також намагалися прорейтингувати будівельні ВНЗ. Проте компаній, що захотіли відповісти на наші запитання, виявилося... аж одна. Хоча опитували ми всіх найбільших забудовників. Цього разу вони виявилися люб'язнішими і надали нам більше відповідей. Компаніям, які брали участь у нашому проекті як експерти, - низький уклін і окреме спасибі!

Хто і як оцінював

Улюбленців наших - випускників українських ВНЗ оцінювали, як і минулого року, провідні компанії-роботодавці. З кожної спеціальності їм був запропонований окремий список вищих навчальних закладів, які випускають відповідних спеціалістів.

Оцінка "храмів науки" здійснювалася за десятибальною шкалою, де "0" означав, що "випускника з дипломом цього ВНЗ я ніколи б не узяв на роботу", а оцінка у "10" балів - "запропонував би вищу зарплату, аніж у інших претендентів".

Один з перших одержаних результатів нас майже здивував: виявилося, що у порівнянні з минулим роком середній бал, що виставляється роботодавцями, істотно збільшився - приблизно з 5 до 7. Чи означає це, що випускники українських ВНЗ стали вище "котируватися" у роботодавця? :)

Консультант executive search компанії Pedersen & Partners Катерина Шевченко, коли "Деньги" поставили їй це запитання, припустила: "Плинність на стартових посадах дуже велика, адже талановитих новачків досить швидко просувають. Щоб закрити потребу в досвідченішому спеціалісті, компанії беруть на роботу випускників. Невідповідний кандидат просто не проходить випробувальний термін. А ось розумні і працьовиті випускники залишаються і ростуть вгору. Роботодавець звернув увагу на молодих і талановитих, і перестав шукати досвідчених, які до того ж ще й дорожчі". :)

Що ж, ця версія має право на існування. Тим більше що любов до "молодих і талановитих", незалежно від "корочки", наявної у претендента, висловлювали дуже багато компаній. Мовляв, для нас не має значення, що там за "бамажка", головне - щоб "костюмчик сидів" та мізки працювали у правильному напрямку.

"Ми мало звертаємо увагу на назву ВНЗ. Для нас важливі знання, а їх можна визначити шляхом тестування випускника. Багаж знань людини передовсім залежить від її особистих якостей, таких як старанність, наполегливість, працьовитість", - підтверджує директор департаменту кадрового менеджменту "Укргазбанку" Катерина Дубовецька.

Не дивляться на назву ВНЗ при виборі кандидатів і в JT International Company Ukraine. "Наша компанія не практикує відбір кандидатів тільки з якихось певних навчальних закладів. Досвід показує, що якість освіти кожного студента, як у престижних, так і в не престижних ВНЗ, залежить не стільки від ВНЗ, скільки від самого студента", - наполягає менеджер з розвитку бренду JTI Лідія Надич-Петренко. І наводить приклад з досвіду своєї компанії, де з десяти осіб, які визначили бренд-стратегію, тільки один має першу освіту з маркетинговим ухилом. "Всі решта одержували дипломи економістів, культурологів-психологів, викладачів-лінгвістів або фахівців у галузі інформаційних технологій", - розповідає Лідія.

Уляна Рожко, менеджер з питань набору персоналу "P&G Україна", також відзначає, що сам по собі факт закінчення того або іншого ВНЗ не є вирішальним у процесі відбору персоналу Procter & Gamble. Найважливішими пріоритетами при відборі нових співробітників, окрім наявності базової вищої освіти, за її словами, є особисті якості і потенціал людини.

"Для виявлення цих якостей кандидати проходять декілька етапів відбору - заповнення анкети на сайті компанії, тест на оперативність мислення та інтерв'ю", - уточнює пані Рожко. Проте, говорить вона, за роки роботи P&G в Україні визначився ряд навчальних закладів, випускникам яких частіше вдається успішно пройти тест і співбесіди і, відповідно, стати співробітниками компанії.

Отже, попри лояльність багатьох компаній до всіх без винятку ВНЗ, бали виставлялися зовсім не однакові.

Чемпіони

Як вже відзначалось, у нинішньому році роботодавці-експерти не скупилися на високі бали. Часто і охоче ставили не тільки вісімки і дев'ятки, але і десятки. А це означає, наважимось нагадати, що "запропонував би вищу зарплату, аніж для інших претендентів". Хоча на практиці таке рідко трапляється. По-перше, тому що на певну позицію спершу "закладається" якась величина зарплати. По-друге, роботодавець не стане платити більше тільки за диплом (хіба що йдеться про Harvard Business School, але це зовсім інша історія :)).

"В основному більшу зарплату, аніж у інших претендентів, одержують ті випускники, які не тільки успішно закінчили ВНЗ, але й змогли застосувати свої знання під час випробувального терміну", - уточнює особливості працевлаштування юристів Катерина Князева, директор юридичного управління АТ "У.П.Е.К.".

Найбільшу кількість десяток цього разу заробили Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Києво-Могилянська Академія і Харківський державний університет. Львівський національний університет імені Івана Франка, який у торішньому рейтингу увійшов до трійки лідерів, цього разу трохи здав позиції і опинився на почесному четвертому місці.

Але найцікавіше - це не те, хто яке місце посів або хто кого обійшов цього разу. І навіть не те, що середній бал значно виріс. А то, що середній бал виріс в основному за рахунок не дуже розкручених регіональних ВНЗ. Причому періодично ці ВНЗ здобували від роботодавців бали, які значно перевищували оцінки "столичних зірок". І це ще не все: ставили провінційним ВНЗ ці високі бали саме київські компанії.

"У зв'язку з "загостренням" кадрового голоду посилилася міграція трудових ресурсів. Також багато компаній виходять у регіони України: там відкриваються філіали підприємств, головні офіси, виробничі комплекси. У зв'язку з цим роботодавці звернули більш пильну увагу на фахівців з регіонів", - пояснює консультант HRCT Наталія Воскобойникова.

Лають?

Не скупилися представники HR-служб і на невтішні відгуки про ВНЗ. Оцінок "0" було чимало. А це, нагадуємо, означає, що "випускника з дипломом цього ВНЗ я ніколи б не узяв на роботу". Наприклад, найнижчий підсумковий бал у рейтингу економістів заробив Київський інститут культури і мистецтв - 102 бали (роботодавці виставляли цьому ВНЗ оцінки від 0 до 6, лише одна компанія поставила відмітку 8). І це при тому, що у лідера в даній номінації результат становить 344 бали. Невисокі оцінки у цій же номінації одержали Академія митної служби, Прикарпатській державний університет, Львівська комерційна академія і Тернопільська академія народного господарства - до 150 балів.

Серед ВНЗ, які випускають юристів, на останніх позиціях виявилися Академія митної служби України і Національна академія державної податкової служби України.

А ще роботодавці, як і минулого року, нарікають на недостатньо високий загальний рівень знань випускників. "На мою думку, ВНЗ дають дуже мало практичних навичок, а зачатки теоретичних знань у голові випускників перетворені на хаос. Дивно, але навчальний курс в основному і спрямований на систематизацію і організацію знань та фактів, але без практичних прикладів студент банально не розуміє ЩО САМЕ систематизоване в тому чи іншому курсі. Виходить, що навчають якихось систем, відірваних від реального життя, - системи заради систем. Зрозуміти це молодому спеціалістові важко, а вивчити - тим більше", - поділилася з "Деньгами" Тетяна Кузьменко, партнер юридичної компанії Astapov Lawyers.

Крім того, у своїх коментарях роботодавці нарікали на недостатній рівень англійської, а також на невисоку загальну грамотність випускників. "Стосовно випускників навіть найкращих ВНЗ статистика така: слабка грамотність (або в українській, або в російській. Мабуть, це пов'язано з "українізацією" освіти і "нестиковкою" мови у школі та університеті), англійська мова - письмова і усна - на дуже середньому рівні", - резюмує Тетяна Заморська, старший партнер юридичної компанії "Заморська і партнери".

Кращий рейтинг - зарплатомір

На наше глибоке переконання, "Деньги" вибрали найбільш правильний і доступний на даний момент метод рейтингування ВНЗ - анкетування потенційних роботодавців, які, врешті-решт, і платитимуть зарплату випускникам "храмів науки".

Цей рейтинг робити складніше, аніж "скиртувати" дані про площу аудиторій або чисельність обдарованих науковими званнями викладачів. Так само немає резону обмежувати себе опитуванням рекрутингових агентств. Ми пішли прийнятим у розвинених країнах шляхом - там основним критерієм є зарплати випускників тих чи інших ВНЗ. Оскільки поняття "зарплата" в Україні - це таємниця, вкрита мороком, від використання такого критерію ми були змушені відмовитися. І замінили порівняння зарплат опитуванням самих роботодавців.

Перше таке "вимірювання" "Деньги" провели рівно рік тому. Резонанс був колосальний. Цього разу список рейтингованих ВНЗ став довшим. З'явилася ще одна номінація серед досліджуваних професій - будівельники. І найголовніше - ми опитали ще більшу кількість роботодавців.

Наш рейтинг, звичайно ж, буде цікавий майбутнім і нинішнім студентам, а також їхнім батькам. Також корисним рейтинг ВНЗ може виявитися для шановних роботодавців - адже завжди доречно звірити свої оцінки з оцінками, виставленими колегами.

Найуніверсальніші

Зведена таблиця рейтингів вищих навчальних закладів за різними групами спеціальностей.

Місце в рейтингу ВНЗ Економічні спеціальності Юридичні спеціальності Технічні спеціальності
1 КНУ ім. Тараса Шевченка 1,00 1,00 0,934
2 Києво-Могилянська Академія 0,979 0,966 0,00
3 Харківський національний університет ім.В.Н.Каразіна 0,508 0,571 0,855
4 Львівський національний університет ім. Івана Франка 0,512 0,672 0,724
5 Київський політехнічний інститут (КПІ) 0,744 0,00 1,00
6 Донецький національний університет 0,533 0,328 0,618
7 Дніпропетровський національний університет 0,488 0,303 0,671
8 Київський національний економічний університет 0,880 0,723 0,00
9 Національний університет "Львівська політехніка" 0,00 0,00 0,829
10 Київський національний університет будівництва і архітектури 0,355 0,00 0,00
11 Національний транспортний університет 0,248 0,00 0,447
12 Національний авіаційний університет 0,409 0,00 0,803
13 Харківський державний технічний університет будівництва і архітектури 0,00 0,00 0,355
14 Донецький національний технічний університет 0,260 0,00 0,711
15 Харківський державний політехнічний університет 0,401 0,00 0,566
16 Національна юридична академія ім. Ярослава Мудрого 0,00 0,933 0,00
17 Одеський національний політехнічний університет 0,281 0,00 0,539
18 Національний університет "Острозька академія" 0,219 0,235 0,211
19 Національний університет харчових технологій 0,355 0,00 0,382
20 Запорізький національний університет 0,211 0,00 0,461
21 Харківський національний автомобільно- дорожній університет 0,00 0,00 0,079
22 Київський державний торгово- економічний університет 0,636 0,00 0,00
23 Одеський національний університет ім. Мечникова 0,409 0,227 0,00
24 Харківська державна академія залізничного транспорту 0,00 0,00 0,197
25 Національний педагогічний університет ім. Драгоманова 0,00 0,00 0,00

Місце в рейтингу ВНЗ Гуманітарні спеціальності Будівельні спеціальності Рейтинг універсальності
1 КНУ ім. Тараса Шевченка 0,988 0,00 0,981
2 Києво-Могилянська Академія 1,00 0,00 0,736
3 Харківський національний університет ім.В.Н.Каразіна 0,369 0,00 0,576
4 Львівський національний університет ім. Івана Франка 0,357 0,00 0,566
5 Київський політехнічний інститут (КПІ) 0,00 0,00 0,436
6 Донецький національний університет 0,262 0,00 0,435
7 Дніпропетровський національний університет 0,250 0,00 0,428
8 Київський національний економічний університет 0,00 0,00 0,401
9 Національний університет "Львівська політехніка" 0,00 0,737 0,391
10 Київський національний університет будівництва і архітектури 0,00 1,00 0,339
11 Національний транспортний університет 0,00 0,632 0,332
12 Національний авіаційний університет 0,00 0,00 0,303
13 Харківський державний технічний університет будівництва і архітектури 0,00 0,632 0,247
14 Донецький національний технічний університет 0,00 0,00 0,243
15 Харківський державний політехнічний університет 0,00 0,00 0,242
16 Національна юридична академія ім. Ярослава Мудрого 0,00 0,00 0,233
17 Одеський національний політехнічний університет 0,00 0,00 0,205
18 Національний університет "Острозька академія" 0,119 0,00 0,196
19 Національний університет харчових технологій 0,00 0,00 0,184
20 Запорізький національний університет 0,060 0,00 0,183
21 Харківський національний автомобільно- дорожній університет 0,00 0,579 0,164
22 Київський державний торгово- економічний університет 0,00 0,00 0,159
23 Одеський національний університет ім. Мечникова 0,00 0,00 0,159
24 Харківська державна академія залізничного транспорту 0,00 0,421 0,155
25 Національний педагогічний університет ім. Драгоманова 0,571 0,00 0,143

"Деньги" дякують компаніям, які допомогли нам скласти рейтинг ВНЗ:

 • "Астеліт" (ТМ Life:))
 • ЮФ "Дмитрієва і Партнери"
 • "VAB Банк"
 • PZU Ukraine
 • Альфа-Банк
 • "Фінанси і Кредит"
 • Укргазбанк
 • Фармацевтична компанія ВАТА "Інтерхім"
 • СП "Основа-Солсіф"
 • "Атлант-М" в Україні
 • Телекомпанія "СТБ"
 • ЮФ "Шмаров і партнери"
 • Apple Consulting
 • Think!McCann Erickson
 • ЗАТ "Українські радіосистеми" (Beeline)
 • World Stuff
 • Інтерпайп
 • ЮФ "Заморська і партнери"
 • СК "Альфа-Гарант"
 • Home Credit Bank
 • OTP Bank
 • SEB Ukraine
 • Imageland
 • ЮФ "Юрзовнішсервіс"
 • Група підприємств ВВН в Україні
 • DiaWest
 • ЮФ "Магістр & Партнери"
 • Укрпромбанк
 • IDS Group
 • MTS Ukraine
 • АТ "У.П.Е.К."
 • ТОВ "ЕКО"
 • "Старчук, Плачинда і партнери"
 • СК "Кредо-Класик"
 • Procter & Gamble
 • JT International Company Ukraine
 • ЮК "Консул"
 • "Інтур"
 • "Градострой"
 • Adell Young & Rubicam
 • Mainstream Communications & Consulting
 • Діамантбанк
 • Astapov Lawyers
 • Адвокатська контора "Коннов і Созановський"
 • Група компаній "Клуб сиру"
 • "ТІМ-Експерт"
 • ТРК "Україна"
 • Група компаній "Союз-Віктан"
 • УСК "Дженералі Гарант"
 • Ernst & Young
 • ЮФ "ЮСТ Україна"
 • ЗАТ "СК "Еталон"
 • "Крафт Фудз Україна"
 • Hoshva PR
 • "САН ІнБев Україна"
 • Пивоварна група "Сармат"
 • ЗАТ "Одеський коньячний завод"
 • K-Trade, LTD
 • Тижневик "Таймаут"
 • Pedersen & Partners

Підсумок: Рівень освіти у вітчизняних ВНЗ як і раніше не влаштовує роботодавців. Вони нарікають на неграмотність колишніх студентів, незнання іноземних мов, відсутність у них практичних навичок та лінь.

Переклад статті
Тараса Петрова
"Рейтинг украинских вузов:
точка зрения работодателей",
джерело: "Деньги",
№12(78) 20.03.2008

Попередня сторінка розділу: Рейтинги

Увага! Ви можете обговорити матеріали цього розділу в форумі
або запропонувати власний матеріал для розміщення на сайті.