Warning: session_start() [function.session-start]: open(/var/www/osvita.org.ua/data/mod-tmp/sess_jeot1tu6bkgh6eks3pll3a0qi6, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /var/www/osvita.org.ua/data/www/osvita.org.ua/xcore/core_session.lib.php on line 64
Як отримати освіту в США // Освітній портал™
Освіта за кордоном // Статті // Як отримати освіту в США

реєстрація

Як отримати освіту в США

Навчання в США

В Америці більше 3,5 тис. коледжів і університетів, які пропонують майбутнім студентам свої навчальні програми. Слід зазначити, що між словами "коледж" і "університет" для американців великої різниці не існує. Обидва ці поняття позначають один і той же навчальний заклад, що надає можливість одержати вищу освіту. І в університеті, і в коледжі можна одержати ступінь бакалавра, магістра і доктора. Відмінність полягає в тому, що університет набагато більший за розміром, в ньому навчається більша кількість студентів і він може складатися з декількох коледжів. Наприклад, Гарвардський університет складається з медичного і інженерного коледжів, бізнес-школи та ін.

Існують коледжі з дворічним (junior, або community college) і чотирирічним навчанням. В junior college, як правило, навчаються місцеві студенти, і частину витрат на навчання в ньому беруть на себе місцеві власті. Тому навчання в ньому коштує досить дешево для "місцевого населення". Для тих же, хто приїжджає з іншого штату або країни, навчання коштує дорожче. Для вступу достатньо здати TOEFL. Так і зробила Олена Мамонова, що зуміла вже через рік навчання в community college успішно перейти в 4-х річний Rockford College штату Іллінойс. Нерідко після закінчення junior college студент переходить на третій курс 4-х річного коледжу і, закінчивши його, одержує ступінь бакалавра. Йому зараховують всі кредити і оцінки, які він одержав в дворічному коледжі. Можна сказати, що навчання в такому коледжі - це своєрідна підготовка до більш серйозного навчання в 4-річному коледжі або в університеті. Закінчивши його, випускник одержує диплом про середню спеціальну освіту (associate degree), і може працювати, наприклад, медсестрою (медбратом), вихователем у дитячому садку, секретарем та ін.

В американській системі освіти важливу роль відіграють так звані "малі" і "середні" коледжі. До малих відносяться вузи, число студентів у яких не перевищує 1,5 тис. чоловік, у середніх навчається від 1,5 тис. до 5 тис. студентів. Наприклад, Reed College в штаті Орегон - малий, оскільки у ньому навчається близько 1,3 тис. студентів, а в приватному малому коледжі Pitzer College в Каліфорнії навчається всього 880. Wittenberg University в штаті Огайо - середній (в ньому навчається 2,2 тис. студентів) так само як Shepherd College в Західній Вірджинії, де їх 4 тис. У малих і середніх коледжах активно діють служби допомоги іноземним студентам. Саме там створюються спеціальні програми фінансової підтримки іноземних студентів, а також програми, що дозволяють студентам адаптуватися до реалій американського життя.

В США також існують спеціалізовані коледжі, організовані за статевим або релігійним принципом. Наприклад, Wabash College в штаті Індіана і Deep Springs College в штаті Каліфорнія - тільки для чоловіків; University Dallas в Техасі, University Notre Dame в Індіані - для католиків, і т.д.

У коледжі може бути як денна, так і вечірня форма навчання. Денне відділення навчається по семестрах: перший семестр починається в кінці серпня і закінчується в грудні, другий семестр триває з січня по квітень - травень. На вечірньому відділенні учбовий рік ділиться на триместри, причому перерв між ними немає. Наприклад, закінчивши осінній триместр 16 листопада, 17 листопада студенти переходять на зимовий.

Перш, ніж подавати документи в той або інший коледж, вивчіть відразу декілька шкіл, перевірте, чи мають вони програму фінансової допомоги іноземним студентам, скільки коштує навчання, які вимоги до абітурієнтів, і лише після цього переходьте до вибору.

Студентський календар або шлях вступу до коледжу

Якщо ви добре розумієте, чому ви хочете навчається саме в США, якщо ви остаточно обрали коледж або декілька коледжів, то саме час готувати документи. Навчання практично у всіх вузах Америки починається в серпні, а до вступу необхідно готуватися за 12 - 18 місяців. У першу чергу попросіть обрані вами коледжі надіслати буклети і каталоги, що містять інформацію про програми коледжу, його розташування, умови вступу і мешкання, традиції, досягнення і т.д. Вам також надішлють анкету, яку потрібно буде заповнити. Слід зазначити, що анкета (арplication form) - один з найважливіших документів під час вступу. Вона може включати одне або декілька тематичних запитань, на які потрібно відповісти у вигляді невеликого есе. Наприклад, "Книга, яку я нещодавно прочитав", "Чому я хочу навчається у цьому коледжі", "Мої плани на майбутнє" та ін. З цих робіт приймальна комісія зробить висновки про ваші особисті якості, здібності, уміння грамотно і чітко висловлювати свої думки та ін. Анкету можна також заповнити на сайті обраного вами коледжу.

Одночасно постарайтеся зареєструватися на тести: TOEFL або SAT, залежно від вимог коледжу. Документ про результати їх здачі також необхідний для вступу.

Ближче до осені до жовтня - листопада підготуйте копію атестату про середню освіту, перекладену на англійську мову і завірену нотаріусом, медичну довідку, попросіть директора школи і вчителя одного з основних предметів написати рекомендації.

Отже, документи відправлені. В період з січня по квітень намагайтесь дізнатися, чи вчасно надійшли документи. Відповідь з коледжу звичайно приходить весною в квітні - травні. Якщо ви одержали відразу декілька запрошень на навчання, то виберіть коледж, який вам найбільше відповідає, і зверніться з проханням надіслати вам додаткові відомості.

Нарешті, влітку, вам необхідно буде зв'язатися з "радником" - international advisor або assistant, який є практично у кожному коледжі і займається роботою з іноземними студентами. Він розкаже, як діяти далі, і за сприятливих обставин у серпні ви сядете за парту.

Не забудьте про найголовніше! Якщо ви просите вуз надати вам фінансову допомогу (стипендію), то це краще зробити восени, разом з відправкою документів. Вам можуть зробити знижку, скажімо, у 50%. Якщо ціна все одно не буде вас влаштовувати, весною ще раз зверніться з проханням про фінансову підтримку, і до літа ситуація може прояснитися.

Якщо ви зібралися перевестися з російського вузу в американський, порядок вступу не змінюється. Але у даному випадку до пакету документів ви повинні додати список оцінок про прослухані Вами курси, а також рекомендацію від вузівських викладачів. Він повинен бути перекладений на англійську і нотаріально завірений. Деякі з учбових предметів в американському коледжі вам можуть зарахувати.

Займаючись оформленням документів, прагніть виконувати всі вимоги чітко і акуратно, не додаючи зайвого, оскільки американці стежать за "дисципліною" виконаної роботи, і якщо сказано: "відповісти на це запитання бажано в межах однієї сторінки", то зробіть саме так. Адже якщо об'єм буде більше, то ваше есе просто не читатимуть.

Алгоритм вступу до університетів і коледжів США

I. Зверніться на консультацію до найближчого інформаційно-освітнього центру. Під час консультації будьте готові надати відповідь на наступні запитання:

  • За якою спеціальністю Ви хотіли б навчатися або стажуватися?
  • Чи добре Ви володієте англійською мовою?
  • Протягом якого часу Ви хотіли б навчатися?
  • Ваша мета полягає у одержанні диплома, або наукового ступеня, або набуття досвіду?

II. В центрі запитайте підбірку матеріалів, що містять різні аспекти процесу вступу до американських вузів, рекомендації і зразки документів, список додаткової літератури.

III. За допомогою довідкової літератури і електронних баз даних центру знайдіть вузи, які навчають за Вашою спеціальністю. Якщо вас цікавить стажування, знайдіть програми, що надають стажування за Вашою спеціальністю. Ретельно випишіть адреси і координати e-mail і Інтернет сайти. При відборі вузів особливу увагу звертайте на наступне: чи надає вуз фінансову допомогу для іноземних студентів (аспірантів і т.д.). Якщо вузом не надається фінансова допомога для іноземних студентів, то Вам доведеться сплачувати за навчання власним коштом. Рішення про надання фінансової допомоги звичайно приймається вузами у січні - лютому кожного учбового року, а рішення про зарахування - у березні.

IV. Направте запити у обрані Вами вузи й організації. Зразки запитів (Requests for Application Materials) Ви можете одержати в центрі. Відповіді почнуть надходити через 3 - 4 тижні.

V. Негайно починайте оформляти документи, необхідні для вступу, і готуватися до іспитів. Всі іноземці, які вступають до американських вузів, здають TOEFL (екзамен з англійської мови для не англомовних іноземців). Вузи можуть також зажадати здати інші іспити. У центрі Ви можете одержати інформацію про всі тести і бюлетені для запису на тестування. Нижче наведено перелік документів, які вимагають вузи для зарахування і нарахування фінансової допомоги.

Анкети (Application Forms)

Кожен університет в США випускає свої анкети, що містять численні запитання до майбутніх абітурієнтів. Уважно прочитайте всі пункти анкети, а також інструкції з її заповнення. Пам'ятайте про те, що відповіді на питання краще підготувати у надрукованому вигляді. При зазначенні свого імені і прізвища на анкеті, використовуйте таку ж орфографію, як в загранпаспорті. Прикладіть необхідні документи, які вимагає університет.

Завірені копії диплома російською мовою

Зробіть копію з оригіналу диплома і завірте її в канцелярії університету. Пам'ятайте про те, що документ повинен бути завірений гербовою печаткою університету і підписаний ректором або проректором. Крім того, копію документа може підписати декан факультету.

Завірений переклад диплома англійською мовою

Обов'язково включіть до пакету документів, які надсилаєте в американський вуз, завірений переклад диплома англій