Освіта за кордоном // Статті // Як отримати освіту в США

реєстрація

Зверніть увагу!

Як отримати освіту в США

Навчання в США

В Америці більше 3,5 тис. коледжів і університетів, які пропонують майбутнім студентам свої навчальні програми. Слід зазначити, що між словами "коледж" і "університет" для американців великої різниці не існує. Обидва ці поняття позначають один і той же навчальний заклад, що надає можливість одержати вищу освіту. І в університеті, і в коледжі можна одержати ступінь бакалавра, магістра і доктора. Відмінність полягає в тому, що університет набагато більший за розміром, в ньому навчається більша кількість студентів і він може складатися з декількох коледжів. Наприклад, Гарвардський університет складається з медичного і інженерного коледжів, бізнес-школи та ін.

Існують коледжі з дворічним (junior, або community college) і чотирирічним навчанням. В junior college, як правило, навчаються місцеві студенти, і частину витрат на навчання в ньому беруть на себе місцеві власті. Тому навчання в ньому коштує досить дешево для "місцевого населення". Для тих же, хто приїжджає з іншого штату або країни, навчання коштує дорожче. Для вступу достатньо здати TOEFL. Так і зробила Олена Мамонова, що зуміла вже через рік навчання в community college успішно перейти в 4-х річний Rockford College штату Іллінойс. Нерідко після закінчення junior college студент переходить на третій курс 4-х річного коледжу і, закінчивши його, одержує ступінь бакалавра. Йому зараховують всі кредити і оцінки, які він одержав в дворічному коледжі. Можна сказати, що навчання в такому коледжі - це своєрідна підготовка до більш серйозного навчання в 4-річному коледжі або в університеті. Закінчивши його, випускник одержує диплом про середню спеціальну освіту (associate degree), і може працювати, наприклад, медсестрою (медбратом), вихователем у дитячому садку, секретарем та ін.

В американській системі освіти важливу роль відіграють так звані "малі" і "середні" коледжі. До малих відносяться вузи, число студентів у яких не перевищує 1,5 тис. чоловік, у середніх навчається від 1,5 тис. до 5 тис. студентів. Наприклад, Reed College в штаті Орегон - малий, оскільки у ньому навчається близько 1,3 тис. студентів, а в приватному малому коледжі Pitzer College в Каліфорнії навчається всього 880. Wittenberg University в штаті Огайо - середній (в ньому навчається 2,2 тис. студентів) так само як Shepherd College в Західній Вірджинії, де їх 4 тис. У малих і середніх коледжах активно діють служби допомоги іноземним студентам. Саме там створюються спеціальні програми фінансової підтримки іноземних студентів, а також програми, що дозволяють студентам адаптуватися до реалій американського життя.

В США також існують спеціалізовані коледжі, організовані за статевим або релігійним принципом. Наприклад, Wabash College в штаті Індіана і Deep Springs College в штаті Каліфорнія - тільки для чоловіків; University Dallas в Техасі, University Notre Dame в Індіані - для католиків, і т.д.

У коледжі може бути як денна, так і вечірня форма навчання. Денне відділення навчається по семестрах: перший семестр починається в кінці серпня і закінчується в грудні, другий семестр триває з січня по квітень - травень. На вечірньому відділенні учбовий рік ділиться на триместри, причому перерв між ними немає. Наприклад, закінчивши осінній триместр 16 листопада, 17 листопада студенти переходять на зимовий.

Перш, ніж подавати документи в той або інший коледж, вивчіть відразу декілька шкіл, перевірте, чи мають вони програму фінансової допомоги іноземним студентам, скільки коштує навчання, які вимоги до абітурієнтів, і лише після цього переходьте до вибору.

Студентський календар або шлях вступу до коледжу

Якщо ви добре розумієте, чому ви хочете навчається саме в США, якщо ви остаточно обрали коледж або декілька коледжів, то саме час готувати документи. Навчання практично у всіх вузах Америки починається в серпні, а до вступу необхідно готуватися за 12 - 18 місяців. У першу чергу попросіть обрані вами коледжі надіслати буклети і каталоги, що містять інформацію про програми коледжу, його розташування, умови вступу і мешкання, традиції, досягнення і т.д. Вам також надішлють анкету, яку потрібно буде заповнити. Слід зазначити, що анкета (арplication form) - один з найважливіших документів під час вступу. Вона може включати одне або декілька тематичних запитань, на які потрібно відповісти у вигляді невеликого есе. Наприклад, "Книга, яку я нещодавно прочитав", "Чому я хочу навчається у цьому коледжі", "Мої плани на майбутнє" та ін. З цих робіт приймальна комісія зробить висновки про ваші особисті якості, здібності, уміння грамотно і чітко висловлювати свої думки та ін. Анкету можна також заповнити на сайті обраного вами коледжу.

Одночасно постарайтеся зареєструватися на тести: TOEFL або SAT, залежно від вимог коледжу. Документ про результати їх здачі також необхідний для вступу.

Ближче до осені до жовтня - листопада підготуйте копію атестату про середню освіту, перекладену на англійську мову і завірену нотаріусом, медичну довідку, попросіть директора школи і вчителя одного з основних предметів написати рекомендації.

Отже, документи відправлені. В період з січня по квітень намагайтесь дізнатися, чи вчасно надійшли документи. Відповідь з коледжу звичайно приходить весною в квітні - травні. Якщо ви одержали відразу декілька запрошень на навчання, то виберіть коледж, який вам найбільше відповідає, і зверніться з проханням надіслати вам додаткові відомості.

Нарешті, влітку, вам необхідно буде зв'язатися з "радником" - international advisor або assistant, який є практично у кожному коледжі і займається роботою з іноземними студентами. Він розкаже, як діяти далі, і за сприятливих обставин у серпні ви сядете за парту.

Не забудьте про найголовніше! Якщо ви просите вуз надати вам фінансову допомогу (стипендію), то це краще зробити восени, разом з відправкою документів. Вам можуть зробити знижку, скажімо, у 50%. Якщо ціна все одно не буде вас влаштовувати, весною ще раз зверніться з проханням про фінансову підтримку, і до літа ситуація може прояснитися.

Якщо ви зібралися перевестися з російського вузу в американський, порядок вступу не змінюється. Але у даному випадку до пакету документів ви повинні додати список оцінок про прослухані Вами курси, а також рекомендацію від вузівських викладачів. Він повинен бути перекладений на англійську і нотаріально завірений. Деякі з учбових предметів в американському коледжі вам можуть зарахувати.

Займаючись оформленням документів, прагніть виконувати всі вимоги чітко і акуратно, не додаючи зайвого, оскільки американці стежать за "дисципліною" виконаної роботи, і якщо сказано: "відповісти на це запитання бажано в межах однієї сторінки", то зробіть саме так. Адже якщо об'єм буде більше, то ваше есе просто не читатимуть.

Алгоритм вступу до університетів і коледжів США

I. Зверніться на консультацію до найближчого інформаційно-освітнього центру. Під час консультації будьте готові надати відповідь на наступні запитання:

  • За якою спеціальністю Ви хотіли б навчатися або стажуватися?
  • Чи добре Ви володієте англійською мовою?
  • Протягом якого часу Ви хотіли б навчатися?
  • Ваша мета полягає у одержанні диплома, або наукового ступеня, або набуття досвіду?

II. В центрі запитайте підбірку матеріалів, що містять різні аспекти процесу вступу до американських вузів, рекомендації і зразки документів, список додаткової літератури.

III. За допомогою довідкової літератури і електронних баз даних центру знайдіть вузи, які навчають за Вашою спеціальністю. Якщо вас цікавить стажування, знайдіть програми, що надають стажування за Вашою спеціальністю. Ретельно випишіть адреси і координати e-mail і Інтернет сайти. При відборі вузів особливу увагу звертайте на наступне: чи надає вуз фінансову допомогу для іноземних студентів (аспірантів і т.д.). Якщо вузом не надається фінансова допомога для іноземних студентів, то Вам доведеться сплачувати за навчання власним коштом. Рішення про надання фінансової допомоги звичайно приймається вузами у січні - лютому кожного учбового року, а рішення про зарахування - у березні.

IV. Направте запити у обрані Вами вузи й організації. Зразки запитів (Requests for Application Materials) Ви можете одержати в центрі. Відповіді почнуть надходити через 3 - 4 тижні.

V. Негайно починайте оформляти документи, необхідні для вступу, і готуватися до іспитів. Всі іноземці, які вступають до американських вузів, здають TOEFL (екзамен з англійської мови для не англомовних іноземців). Вузи можуть також зажадати здати інші іспити. У центрі Ви можете одержати інформацію про всі тести і бюлетені для запису на тестування. Нижче наведено перелік документів, які вимагають вузи для зарахування і нарахування фінансової допомоги.

Анкети (Application Forms)

Кожен університет в США випускає свої анкети, що містять численні запитання до майбутніх абітурієнтів. Уважно прочитайте всі пункти анкети, а також інструкції з її заповнення. Пам'ятайте про те, що відповіді на питання краще підготувати у надрукованому вигляді. При зазначенні свого імені і прізвища на анкеті, використовуйте таку ж орфографію, як в загранпаспорті. Прикладіть необхідні документи, які вимагає університет.

Завірені копії диплома російською мовою

Зробіть копію з оригіналу диплома і завірте її в канцелярії університету. Пам'ятайте про те, що документ повинен бути завірений гербовою печаткою університету і підписаний ректором або проректором. Крім того, копію документа може підписати декан факультету.

Завірений переклад диплома англійською мовою

Обов'язково включіть до пакету документів, які надсилаєте в американський вуз, завірений переклад диплома англійською мовою. Досить часто студенти самостійно виконують переклад диплома і завіряють правильність перекладу у нотаріальній конторі або на кафедрі англійської мови свого вузу. Якщо ви вибрали останнє, пам'ятайте, що для остаточного оформлення документу, вам необхідно поставити печатку у канцелярії університету.

Завірені копії атестата англійською і російською мовами

Якщо ви вступаєте на перший курс, підготуйте копії атестата про середню освіту російською і англійською мовами. Завірити обидва документи необхідно або в нотаріальній конторі, або у директора школи.

Завірені копії транскриптів англійською і російською мовами (Transcript Academic Records)

Транскрипт - це документ, який містить оцінки за іспити, заліки, курсові роботи і перелік курсів із зазначеною кількістю годин за кожний семестр. Оскільки російські університети не випускають офіційних транскриптів, вам необхідно буде підготувати заміну цього документа. Краще перевести "виписки із залікової книжки", оскільки вона містить більш повну інформацію, ніж "додаток до диплома". Обидва документи переводити немає необхідності. Зробіть копію "виписки" російською мовою і повторіть ту ж процедуру, як і з дипломом. Завірити траскрипти англійською мовою можна аналогічно завіренню диплома.

Якщо ви ще не закінчили вищий учбовий заклад, то ваш транскрипт повинен включати всі предмети і поточні оцінки, одержані на даний момент.

Якщо ви вступаєте після школи на перший курс, вам необхідно підготувати транскрипт з усіх предметів за дев'ятий, десятий і одинадцятий класи, як російською, так і англійською мовою. Краще підготувати свій власний транскрипт, тому що атестат включає не всі предмети. Вам необхідно поставити печатку школи і підпис директора школи на російському і англійському варіантах або скористатися послугами нотаріальної контори.

Результати тестів

Залежно від обраної спеціальності і рівня освіти (перший курс університету, аспірантура, професійні програми та ін.) університети просять вас зазначити в анкеті результати ТОЕFL, SАТ, GRE та інших тестів. Майте на увазі те, що дані, вказані вами в анкеті, не замінять офіційних результатів тесту, які надсилає Освітній Центр з Тестування (ETS) з Прінстону. Якщо ви ще не пройшли тестування або не знаєте, своїх результатів, напишіть дату, коли ви здавали або тільки плануєте здати іспити. Навіть якщо ви ще не здали іспити, ви можете надіслати анкету до університету.

Рекомендаційні листи (Letters Recommendation)

Надання рекомендаційних листів (звичайно трьох) від представників факультету (професорів та/або викладачів) є важливими складовими пакету документів, надісланих до університету. Вам необхідно відіслати стільки рекомендацій, скільки вимагає університет. Кожен лист повинен бути підписаним і вкладеним в окремий конверт. Якщо лист написаний російською, його необхідно офіційне завірити нотаріально або на кафедрі англійської мови вашого університету. У нашому центрі Ви можете ознайомитись з рекомендаціями та їх зразками.

Вступний твір (Statement Purpose)

Написання вдалого вступного твору надзвичайно важливе, адже воно допомагає приймальній комісії краще оцінити вас як майбутнього кандидата, а вам дає можливість розказати про себе, як про неабияку особистість. Як давно ви обрали спеціальність, що зацікавила вас? Які ваші мотиви вступу до навчального закладу, чому ви обрали саме цю програму? Розкажіть про вашу академічну підготовку. Чи відповідають ваші інтереси інтересам факультету або школи? Чим ви відрізняєтесь від інших студентів, що надіслали анкети? Наскільки чітко і послідовно ви вмієте висловлювати свої думки? Чому ви маєте намір вступати саме до цього вузу? Які ваші плани на майбутнє? Як знання, одержані у вузі, допоможуть вам у реалізації особистих планів?

Підтвердження фінансових можливостей (Financial Statement)

Деякі університети можуть зажадати від вас реальних доказів ваших фінансових можливостей. Доказом може служити лист вашого роботодавця та/або роботодавця ваших батьків з печаткою і підписом про вашу місячну зарплату та/або офіційна заява банку, що містить баланс вашого рахунку. Якщо ви не можете сплатити за своє навчання або можете сплатити лише його частину, попросіть про те, щоб університет розглянув для вас можливі варіанти отримання фінансової допомоги. Будьте упевнені, там перевірять усі відомості про навчальні і дослідницькі стипендії та програми сприяння.

Плата за розгляд документів

Більшість американських коледжів і університетів не розглядатиме ваші документи, якщо ви не заплатите спеціальний внесок, який звичайно становить від 10 до 150 у.о. Вкладіть чек про оплату у конверт разом з іншими документами. Майте на увазі, що якщо вас не зарахують до університету, то ця сума грошей поверненню не підлягає. Якщо Ви не можете заплатити за розгляд документів, вкладіть в пакет лист, який пояснює причину відсутності грошових коштів. У нашому центрі Ви можете ознайомитися зі зразками подібних листів.

VI. Після того, як Ви одержали відповіді від усіх вузів, якими Ви зацікавились, уважно проаналізуйте одержану інформацію і порівняйте умови, які пропонують. Виберіть вузи, які найбільше відповідають Вашим цілям і пропонують достатню фінансову допомогу. Уважно вивчіть усі вимоги вузів, наприклад, коли останній термін подачі документів на зарахування і фінансову допомогу, які іспити необхідно здати і скільки балів необхідно набрати, які документи входять до "вступного пакету" та ін.

VII. Іспити. Візьміть і уважно вивчіть інформаційні бюлетені тих тестів, які потрібні під час вступу на Вашу спеціальність. Заздалегідь починайте готуватися і запишіться на тестування. Зважте, що багато вузів вимагають, щоб результати тестування були направлені до них безпосередньо з ETS. Ви маєте право перед початком тестування вказати три вузи, до яких Ваші результати будуть направлені автоматично. За додаткову платню ETS може розіслати Ваші результати у більшу кількість вузів.

VIII. Розкладіть документи в окремі пакети, чітко напишіть адресу і відправте. Майте на увазі, що лист до США йде не менше 3-х тижнів.

IX. З тих вузів, до яких Ви вступили, оберіть один, а в інші негайно направте повідомлення про те, що ви відхиляєте їх пропозиції.

X. Для отримання візи вуз направить Вам форму I-20, яка є підставою для отримання візи. Пройдіть в освітньому центрі візову консультацію і інструктаж перед від'їздом і запишіться на прийом у посольство.

Як знайти гроші на оплату навчання у США

Одна з основних перешкод, яка виникає на шляху охочих вчитися у США - це висока вартість освіти. Американські коледжі і університети встановлюють ціни, виходячи з можливостей громадян своєї далеко не бідної країни. У середньому навчання на ступінь бакалавра у США коштує 8,000-18,000 у.о., але багато коледжів можуть вам обійтися і до 30,000 у.о. за рік. Проте можна спробувати щастя, звернувшись до американських фондів, які готові на певних умовах надавати стипендії або гранти іноземним студентам і аспірантам.

За статистикою, у різні американські коледжі і університети щорічно вступає більше 400,000 іноземних студентів. Близько 7% з них одержують допомогу від самого учбового закладу, а 5-6% - від спонсора або якої-небудь фундації.

Ми не стверджуємо, що одержати фінансову допомогу легко. Багато чого залежить від того, за якою програмою і де ви будете навчатися (наприклад, студентам бакалаврських програм одержати гроші значно складніше, ніж майбутнім магістрам), яка ваша спеціалізація, академічні успіхи, матеріальний стан сім'ї та ін. Але спробувати варто. І чим більше зусиль ви прикладете, тим реальніші ваші перспективи.

Стипендії

Існує декілька типів стипендій, на які ви можете претендувати. Просто "стипендія" (scholarship) - це найбажаніший вид матеріальної допомоги, оскільки він звичайно не вимагає нічого натомість, окрім подяки. Стипендія звичайно йде за рахунок сплати за навчання, але деколи може містити і витрати на проживання. Вона може виплачуватися за рахунок держави, наприклад, організацією, що фінансується з держбюджету, окремого штату, самого учбового закладу або фундації його випускників, а також будь-якої іншої фундації.

Інший різновид стипендії називається fellowship. У цьому випадку допомога, як правило, спрямована у бік неформальних наукових організацій, які пропонують стипендії аспірантам, кандидатам і докторам наук, що займаються спеціальними проектами у різних областях. Досить часто fellowships виплачується представникам різних меншин, які мають невелику кількість представників у тій або іншій сфері досліджень, у тому числі жінкам. Є, наприклад, особлива стипендія для дівчат, що навчаються, - Delta Gamma Fellowship. У багатьох випадках програми фінансової допомоги такого роду розраховані тільки на членів тих або інших організацій, наприклад, Американської асоціації істориків (American Historical Association), Американської асоціації психіатрів (American Psychiatric Association) або Асоціації американських географів (Association American Geographers). Бути членом такої організації досить престижно, і іноземців до них не завжди приймають.

Можна одержати також грант (grant). Це стипендія "вищого рівня". Грант звичайно виділяється на який-небудь науковий проект (дослідження) і покриває цілком всі витрати на його виконання. Виплачувати грант може яка-небудь організація, що наймає студента для проведення дослідження. Крім вартості самої роботи, грант, як правило, включає витрати на транспорт, проживання та інші супутні витрати. Багато програм за допомогою грантів фінансують роботу над докторськими дисертаціями.

Інший різновид матеріальної підтримки - "асистентська робота" (assistantship). Це не стипендія, оскільки натомість потрібне виконання певної роботи: асистент зобов'язаний допомагати науковому керівнику або професору у проведенні досліджень. Об'єм роботи може бути жорстко обумовлений, наприклад, 20 годин на тиждень. Розраховувати на таку допомогу, як правило, можуть тільки аспіранти. Assistantship корисна тим, що аспірант одержує цінний досвід роботи і йому легше встановити контакти з професурою університету. Більшість коледжів наймає "асистентів викладачів" (teaching assistants), що допомагають у проведенні семінарів, консультацій до іспитів, заліків і т.д., і якщо студент післядипломної програми спеціалізується на предметі, який викладається на бакалаврському рівні, то у нього є непоганий шанс одержати це місце.

Окрім стипендій існують позики (loans). Це найбільш поширена форма одержання грошей для навчання у будь-якому університеті для громадян і постійних жителів Сполучених Штатів. Позики є державні (вони називаються Stafford) і університетські. Такі великі і відомі у всьому світі університети, як Гарвардський (Harvard University), Прінстонській (Princeton University) та ін. надають позики майбутнім студентам зі свого бюджету. Позики діляться також на субсидіарні і не субсидіарні. У першому випадку відсотки починають нараховувати після закінчення навчання, в другому - під час нього. Багато випускників виплачують позики університетам протягом десяти, а то і більше років. У будь-якому випадку, з вашого боку не зайвим буде поцікавитись, чи пропонують вони подібні позики іноземним студентам. Якщо на першому році це неможливо - не турбуйтесь. Можливо, через рік-другий навчання у США, коли у вас з'явиться "кредитна історія", коли ви матимете знайомих-американців, готових за вас поручитися, ви зможете одержати звичайний кредит у місцевому банку.

Ще одним з видів фінансової допомоги є спонсорська підтримка (sponsorship). Її можна одержати від компанії, благодійної організації або навіть приватної особи. Наприклад, один мій знайомий, що хворіє на діабет, вже декілька років навчається у американському університеті за рахунок спонсора - співробітника організації, що забезпечує інсуліном американців, хворих на діабет.

Стипендію можна одержувати і в "прихованій" формі. Наприклад, вуз може за запитом знизити для вас вартість навчання, якщо ви в анкеті зазначите, що не може сплачувати за навчання і потребуєте фінансової допомоги. Знижка у деяких приватних університетах може становити до 50%.

У багатьох коледжах існує система "пропуску" (gap). Це означає, що вам у виплаті фінансової допомоги робиться перерва, протягом якої ви повинні сплачувати за навчання самостійно. Один зі способів "викрутитися" - знайти собі на цей час роботу у самому кампусі коледжу.

Як одержати стипендію

Щоб одержати гроші в Америці, самого бажання замало. Необхідно зібрати цілий пакет документів, який розглядатиметься фундацією, тільки якщо дотримана комплектність. Основний документ для отримання стипендії - заповнена стандартна анкета. Її Ви можете одержати за запитом поштою або скачати з сайту.

Наступний досить важливий папірець - це банківська форма. Вона повинна підтверджувати, що ви не можете самостійно сплачувати за навчання в університеті. Для непрацюючого росіянина її можуть замінити декларації про доходи батьків, а якщо ви вже працюєте - довідка про ваші доходи, видана роботодавцем.

Ще знадобляться атестат про середню освіту і його завірена копія англійською мовою, транскрипт (якщо він у вас є), результати здачі тестів (наприклад, TOEFL) і рекомендації. Деякі організації вимагають написання есе на різні теми, наприклад, "Чому я маю намір одержати освіту?", "Мої цілі у житті", "Плани на майбутнє" і т.ін. Вам можуть задати запитання про вашу улюблену книгу або про людину, яка найбільше вплинула на вас у житті. Як правило, мета таких запитань з'ясувати, що ви за людина, чого хочете від життя, у якій сфері маєте намір зробити кар'єру і чому та ін. Важливе також те, як ви виражаєте свої думки і наскільки вони переконливі.

Слід зазначити, що деякі фундації і організації, які пропонують студентам стипендії, вимагають платню за анкету, яку ви повинні подати для участі в програмі. Ціна цього документа може коливатися від 25 до 45 доларів. Отже, перш ніж посилати заявку, дізнайтесь, чи не потрібно за неї платити.

Адміністрація учбових закладів звичайно прагне дотримуватися принципу соціальної справедливості. Таму, якщо вам було відмовлено у стипендії на першому році навчання, то її можуть дати в наступні роки. Якщо вам у якійсь фундації вже надавали стипендію, повторно її можуть не надати. У будь-якому випадку, у кожного коледжу або університету є своя "політика" надання стипендій іноземним студентам. Тому, перш за все, обравши коледж або університет США, детально вивчіть його розділ "Фінансова допомога іноземним студентам" і знайдіть найбільш прийнятний для вас варіант.

Багато коледжів видають стипендії іноземцям тільки за умови відмінної успішності. Можуть бути враховані і інші ваші здобутки: академічні та інші нагороди, подяки, досягнення в музиці або спорті, суспільній діяльності. Наприклад, студентка приватного університету Депо в Індіані (Depaw University) Рано Бурханова приємно здивувала деканат своєю активною суспільною діяльністю й відмінними оцінками в школі. Їй надали стипендію, але за умови, що протягом всіх чотирьох років навчання вона підтримуватиме на належному рівні свій середній бал (Great Point Average, або GPA). Не останню роль в отриманні стипендії віграють результати таких тестів, як TOEFL (Test English as а Foreign Language) і SAT.

У будь-якому випадку, просити треба стипендії різних видів і звертатися до якомога більшої кількості організацій.

Шанси на отримання фінансової допомоги

В основному, фінансова допомога надається аспірантам (Graduate Level), особливо у сфері технічних, комп'ютерних і природничих наук. Приватні фірми і американські державні установи цікавляться дослідженнями, що проводяться у цих областях, і виділяють значні фінансові кошти університету або факультету для проведення подібних досліджень. Ці кошти надаються найкращим кандидатам у вигляді Research Assistantship or Fellowship. Також необхідно знати, що в Америці 40% ступенів Ph.D. у сфері технічних і комп'ютерних наук надаються іноземним студентам. Значно менше можливостей у сфері гуманітарних і суспільних наук. Тільки деякі аспіранти мають можливість працювати помічниками викладачів (Teaching Assistantship), для чого необхідно вільно володіти англійською мовою.

Навчальні програми для студентів (Undergraduate Level) не мають такої вузької спеціалізації і звичайно не включають дослідження. Тому тут менше можливостей одержати фінансову допомогу від університетів або приватних фундацій. Звичайно фінансову допомогу іноземним студентам можуть надати невеликі приватні (Liberal Arts) коледжі. Коледжі приймають студентів і надають фінансову допомогу не тільки на підставі рівня знань, але залежно й від інших здібностей (в музиці, спорті та ін.).

Іноді легше одержати фінансову допомогу, якщо Ви переводитесь в американський університет як transfer student. Це означає, що студенти, які навчаються в Росії на 3-му або 4-му курсах університету або інституту, завершують своє навчання у США. Слід мати на увазі, що якщо у Білорусії Ви закінчуєте 3-й курс, то під час переводу до американського університету Вас можуть знову зарахувати на 3-й курс. Або ж, якщо студент у Білорусії закінчив 4-й курс, то, найбільш імовірним є те, що його зарахують на 4-й курс американського університету. Американська сторона уважно вивчить документи про пройдені курси і вирішить, на який курс прийняти студента.

Фундації США

Кожна з фундацій спеціалізується у якійсь одній сфері, наприклад, гуманітарних або природничих наук. Проте кількість самих фундацій і стипендій, які вони надають, для різних спеціальностей неоднакова. Наприклад, в Америці дуже багато фундацій з архітектури, мистецтва, авіації, біології, хімії, інженерії, але стипендій у них або дуже мало (від 1 до 4 на рік), або вони призначені тільки для жителів США. Багато фундацій з медицині - для одних тільки студентів бакалаврських програм гроші виділяють 20 організацій, але на цю спеціальність іноземцю поступити досить складно. А ось маркетинг і бізнес входять до числа найбільш популярних спеціальностей: охочих навчатися за ними і за гроші хоч відбавляй, тому на рівні бакалаврату підтримку за цими напрямами надають тільки дев'ять фундацій. Невелика кількість стипендій виділяється студентам або аспірантам, що вивчають фінанси, бухоблік, економіку (всього дві фундації, пропонують по одній стипендії на рік) і право (чотири фундації, три з яких - тільки для жителів США).

Якщо ви хочете вивчати бізнес, зверніться до освітнього і дослідницького фонду APICS. Він пропонує на рік до 164 стипендій, розмір яких коливається від 100 до 1,700 у.о. Стипендії виділяються студентам, які навчаються за дворічними і чотирирічними програмами коледжів і університетів. Претендент на таку стипендію повинен надати письмову роботу на тему зі сфери маркетингу. Вона повинна бути написана англійською і відіслана до 15 травня. Ще потрібно заповнити анкету і бути присутньому на конкурсі, про дату і місце проведення якого вас сповістять.

У цій же сфері (бізнес) спеціалізується фундація IMA, яка надає 20 стипендій в розмірі від 2,000 до 5,000 у.о. для першокурсників, які збираються зробити кар'єру у фінансовому менеджменті і обліку. Претендент повинен бути студентом чотирирічної програми і мати виражені лідерські здібності. Потрібно до 15 лютого надіслати резюме, заповнити анкету, написати есе і представити рекомендації.

Старшокурсникам (3 - 4 курси) і аспірантам, що спеціалізуються у сфері бухобліку, готова допомогти освітня фундація пам'яті Роберта Кауфмана (Robert Kaufman Memorial Educational Foundation). Вона щорічно виділяє 25 - 30 стипендій, кожна з яких може складати від 250 до 3,000. Але якщо ви відрізняєтеся особливими знаннями і здібностями, то, можливо, до вас віднесуться з більшою увагою і дадуть більше грошей на навчання. Кінцевий термін подачі документів на стипендію - 28 лютого. Вимоги: заповнити анкету, прикласти банківську форму, рекомендації, результати тестів і чистий конверт з маркою для відповіді.

Досить поширені фундації у сфері комунікацій. Наприклад, "Суспільство з технічних комунікацій" пропонує 14 стипендій у розмірі 2,500 у.о. кожна тим, хто вивчає комунікації і комп'ютери. Сім з них - для аспірантів або кандидатів, що працюють над дипломом у сфері комунікацій. Інші сім - для студентів 2 - 4-х курсів, що спеціалізуються у сфері технічних комунікацій. Усі кандидати повинні пройти хоча б один рік навчання. Вимоги: анкета, рекомендації, переклад документів англійською. Документи приймаються до 15 лютого.

У сфері іноземних мов спеціалізується вельми щедра фундація міжнародного клубу бізнесменів "Ротарі интернейшнл" (Rotary International). Rotary Foundation Rotary International, яка виділяє 150 - 200 стипендій в рік. Розмір кожної - від 7,000 до 17,000 у.о.. Претендент повинен закінчити два курси університету або інтенсивно вивчати мову протягом року. Анкети можна подавати через місцеві представництва "Ротарі клубу". Вимоги: анкета, автобіографія, есе, інтерв'ю, рекомендації, переклад документів. Заяви приймаються протягом всього року.

Журналістика - один з найбільш популярних напрямів, тому у цій сфері працює не так багато фундацій. Один з них - Академія телевізійних мистецтв і наук (Academy Television Arts and Sciences), яка щорічно пропонує 21 стипендію у розмірі від 500 до 2,000 у.о. студентам, які вивчають масові комунікації, телебачення і суміжні напрями. На конкурс потрібно представити касету зі своїм відеофільмом. Академія присуджує три місця за категоріями: комедія, драма, музичні програми, документальний фільм, новини, спорт, анімація ті ін. Документи можна подавати до 15 грудня. Вимоги: анкета, особиста присутність на конкурсі.

Фундація "Науково-дослідне суспільство "Сигма XI" (Scientific Research Society Sigma XI) спеціалізується на біології, інженерних технологіях, сільському господарстві, медицині, метеорології, математиці і інших природничих науках. Вона надає студентам і аспірантам дво- і чотирирічних програм близько 850 - 900 стипендій, але розмір кожної складає лише 100-1,000 у.о. Термін подачі документів - 15 березня і 15 жовтня, а вимоги зводяться до заповнення анкети і надання рекомендацій.

Фундація міжнародної консалтингової фірми "Делойт энд Туш" (Deloitte&Touche Foundation) надає близько 10 стипендій на рік аспірантам, що написали свої курсові роботи і дисертації на здобуття ступеня PhD з теми бухоблік. Кандидат повинен навчатися в американському університеті і бути рекомендований викладачами. Термін подачі документів - до 15 жовтня. Вимоги: анкета, рекомендації, результати тестів, переклад документів.

"Рада з народонаселення" (Population Council) має декілька програм фінансової допомоги тим, хто вивчає економіку і суспільні науки. Одна з програм Ради орієнтована на аспірантів, що розраховують продовжити своє навчання і проводити дослідження у якому-небудь американському університеті. Переваги надаються кандидатам з країн, що розвиваються, та які мають угоду з фірмою зі своєї країни і повинні повернутися додому після закінчення навчання. Для проходження конкурсу необхідний мінімальний середній бал (GPA) 3,5. Необхідно до 15 грудня надати лист-заявку і план вашого дослідження, заповнити анкету, надіслати рекомендації і транскрипт.

Ще одна програма цієї організації розрахована на "Рівень, який передує докторському". Претендент на стипендію повинен виконати курсову роботу для отримання магістерського ступеня у сфері суспільних наук (social studies). Фінансова допомога виплачується на період написання дисертації. Вимоги такі ж.

Численні фундації спонсорують аспірантів або студентів старших курсів, які вивчають педагогіку, виховання дітей і молоді і ведуть дослідження у цій сфері. Зокрема, "Фундація грантів" (Grant Foundation) зможе допомогти вам, якщо ви вивчаєте процеси розвитку і поведінки дітей, підлітків і молоді, вплив на них соціального середовища і методи запобігання проблем у їх поведінці. Разом з анкетою необхідно надати супровідний лист, де ви пояснюєте, як і чому ви працюєте у тій або іншій сфері. До цього повинен додаватися опис проекту, який ви збираєтесь виконати. Гранти надаються тільки тим, хто закінчив університет, їх може бути до 35 на рік. Розмір гранту - від 100,000 до 500,000 у.о. Термін подачі документів не обмежений.

Як вже наголошувалось вище, медичні фундації допомагають тільки жителям США і Канади (а в окремих випадках - навіть конкретних штатів), членам певних груп, організацій (fellowships). Іноземцям допомагає тільки американська асоціація кардіологічних досліджень (American Heart Association), яка надає грант у розмірі 25,000 - 30,000 у.о. на дослідження у сфері з її профілю. Грант видається на два роки, його можна продовжити ще на рік. З усіх питань потрібно звертатися в асоціацію.

Що робити

Перш за все, вам знадобиться інформація про те, куди звертатися. Щоб дізнатися більше про цю та інші програми, необхідно особисто відвідати офіс організації, що цікавить вас, або серйозно посидіти в Інтернеті. На сайтах багатьох учбових закладів є спеціальні розділи "Фінансова допомога іноземним студентам" (Financial aid for international students або Scholarships). Якщо під час їх вивчення у вас виникають питання, запишіть їх, щоб потім задати представникам університету за допомогою електронної пошти.

Головне - готуйтеся наперед. Не відкладайте запитання про отримання фінансової допомоги на момент зарахування до університету. Має сенс запитати анкети про надання фінансової допомоги разом з анкетами на вступя, щоб, якщо вас приймуть, не задаватися питанням, де ж узяти гроші.

Якщо ви відчуваєте, що нічого не виходить, жоден університет не реагує на ваші благання про "фінансову допомогу", тоді йдіть іншим шляхом. Не бійтеся шукати інформацію у різних джерелах. Зверніться до американського освітнього центру в Бібліотеці іноземної літератури, зателефонуйте у посольство. Я знаю дівчину, яка випадково познайомилася з професором вищого учбового закладу, де хотіла вчитися, і переконала його в тому, яка вона талановита. У результаті їй надали стипендію на чотири роки навчання. На викладачів вузів можна вийти навіть по Інтернету. Напишіть їм листи, розкажіть, чому вам необхідно навчатися саме у них і одержати освіту у тій сфері, на якій вони спеціалізуються. Можливо, це допоможе.

Освітні рівні в США

Undergraduate level

Передбачає навчання в коледжі або університеті в якості студента. Курс для студентів є чотирирічним, і випускники коледжів і університетів одержують ступінь Bachelor Arts (ВА) or Bachelor Sciences (BS), який відповідає вітчизняному диплому про вищу освіту.

Хто може вступити в якості студента? Випускники наших шкіл мають відповідний рівень, який дозволяє їм вступити як "undergraduate". Студенти, що навчаються на 1-му, 2-му, 3-му курсах у вітчизняних вищих учбових закладах, також мають право поступати в якості студента "transfer student". Питання про те, на який курс Ви потрапите, вирішується коледжем/університетом під час розгляду документів.

Graduate level

Аспірантура. Випускник американської аспірантури одержує ступінь Master Arts (M/l) /Master Sciences (MS) або Doctor Philosophy (PhD). У системі вищої освіти в Америці PhD - найвищий науковий ступінь. PhD звичайно отримують після трирічних програм навчання і захисту дисертації оригінального дослідження. Ступінь PhD вважається необхідним для тих, хто хоче стати вченим і займатися наукою.

Після завершення програми аспіранта за два роки можна одержати ступінь МА або MS. Звичайно вважається, що ступінь MA/MS для тих, хто не збирається займатися наукою, але хоче підготувати себе до практичної роботи, наприклад, у сфері бізнесу (Master's Business Administration - MBA).

Хто може вступити в аспірантуру? Студенти, які мають диплом про вищу освіту або які навчаються в аспірантурі, можуть вступати в аспірантуру в Америці. Люди, які мають ступінь кандидата наук, також можуть вступати в аспірантуру, але їм слід себе запитати, чи варто повторювати програму аспіранта (2-3 роки).

Post-doctoral research

Ті, хто має ступінь кандидата наук, можуть звернутися в американські університети і дослідницькі центри, щоб поїхати на стажування для проведення дослідницької роботи або читати лекції.

Cтаття підготовлена за матеріалами
Міжнародної неурядової організації
"Американські Ради з міжнародної освіти"
і організації "Washington Profile",
джерело: http://www.school-city.by

Попередня сторінка розділу: Статті

Увага! Ви можете обговорити матеріали цього розділу в форумі
або запропонувати власний матеріал для розміщення на сайті.