Освіта за кордоном // Статті // Вчитися, вчитися, вчитися... за кордоном

реєстрація

Зверніть увагу!

Вчитися, вчитися, вчитися... за кордоном

Нехай розпочне свій життєвий шлях з високого старту... Мабуть, саме так мотивують більшість батьків бажання дати своєму сину або доньці західну середню освіту. Не сперечатимемося, чи краща вона за вітчизняну. І обговорювати проблеми, пов'язані з довгою розлукою, теж не будемо. Кожна сім'я вирішить сама. А ось розповісти про те, де сьогодні юний українець може одержати атестат про середню освіту, який дає право продовжити освіту у кращих ВНЗ світу, напевне, варто.

"Сім'я" або "гуртожиток"

Якій би країні ви не надали перевагу, практично скрізь є вибір - "денна" школа і проживання в іноземній сім'ї або пансіон. Більшості батьків імпонують пансіони. Вони приблизно втричі дорожчі за "денні" школи, але система "все включено" створює у батьків ілюзію безтурботного життя. Тим часом умови проживання можуть разюче відрізнятися - від "спартанських" кімнат на декілька осіб до одномісних номерів з усіма зручностями. І річ не у сплаченій сумі, а у традиціях школи. Але насичений графік і сувора дисципліна очікують на школяра у будь-якому випадку. В пансіоні всі учні рівні, а розпорядження дорослих не обговорюються. Тут все підкоряється жорсткому контролю і похвилинному розкладу. В ідеалі в такій обстановці повинні швидко сформуватися навики самостійності, відповідальність і уміння постояти за себе. Але на практиці не кожен підліток може швидко пристосуватися до "казармених стосунків". І тоді "путівка в життя" обертається сильним стресом і нездатністю навчатися. Проживання в сім'ї все-таки нагадує життя з батьками. А головне, в чужій країні у дитини є місце, де до неї ставляться як до дитини. Хоча дітям замкненим затишніше буде у резиденції при школі. Сім'я передбачає активне спілкування, а в пансіоні можна вибрати такого ж тишка і спершу свої контакти обмежити.

З дальнім прицілом

Тим, хто націлений на навчання в британських університетах, варто пройти дворічну програму A-level або річну AS-level. Університети Шотландії визнають програму Highers. Вищі навчальні заклади США, окрім "рідних", визнають британські, канадські, ірландські, австралійські і новозеландські атестати. Втім, для вступу до більшості західних ВНЗ підійде дворічна програма IB - International Baccalaureate (Міжнародний бакалаврат), за якою готують у багатьох країнах.

Великобританія

Лаври основного "світового постачальника" класичної освіти належать Англії. Дійсно, англійський атестат - це майже квиток у блискуче майбутнє. До "джентльменського набору" більшості шкіл входять учбові і спальні корпуси, лінгафонні кабінети, музичні, театральні і комп'ютерні класи, басейни, тенісні корти, футбольні і крикетні поля. Англійська школа дає суворе виховання, тверді знання і розвиває самостійність. Місце звичного "виступу" біля дошки тут займають "спровоковані" вчителем дискусії і численні есе, доповіді, реферати. Тут немає принизливого "сідай, два" - все неприємне вчитель скаже учневі віч-на-віч. Якщо скаже. Тому що в школі не прийнято нагадувати про те, що пора сідати за уроки, доповідь непогано було б проілюструвати діаграмами і, в цілому, потрібно бути ініціативнішим. Але тих, хто навчається абияк, ввічливо попросять пошукати іншу школу. І не має значення, що за пансіон ви платите від 25 до 50 тисяч доларів на рік. Втім, середню освіту за англійською системою, але з м'якшими умовами можна одержати в Швейцарії (правда, тут це буде ще дорожче), Іспанії, Австралії, Новій Зеландії, Ірландії, Канаді.

Ірландія

Найвищий рівень підготовки при меншій суворості стосовно юних леді і джентльменів. Всі школи дотримуються єдиної програми. Деякі додатково пропонують програму міжнародного бакалаврату і британський A-level. Більшість шкіл - приватні. Але плата за навчання значно менша, аніж у Британії, - близько 20 тисяч доларів. Приймають учнів з інших країн і державні школи. Не чекайте від них великого вибору факультативних предметів, зате тверді знання за основною програмою і підготовка до вступу до університету гарантовані. А оскільки тут нерідко даються державні дотації на школяра-іноземця, плата за навчання може виявитися близько 10-12 тисяч доларів.

Шотландія

Все частіше вибір зупиняється на навчальних закладах Шотландії. Тутешні школярі закінчують навчання в 17 років, на рік раніше, аніж в Англії або США, і, відповідно, на рік раніше можуть розпочати навчання в університеті. Та і вибір предметів у шотландських школах різноманітніший. Єдиної програми немає, кожна школа працює за своєю. В середньому освіта у Шотландії на 5-6 тисяч доларів дешевша, аніж в Англії, але нітрохи не поступається їй якістю.

США

Порівняно з європейськими порядки в американській школі демократичніші. Але головне, що американська школа виховує лідерів. Випускники разом з теоретичними і практичними знаннями здобувають уміння долати життєві перешкоди, бачити цілі і йти до них. Діти-іноземці з 12 років можуть вступати до приватних шкіл-пансіонів (17-42 тисячі доларів) і навчатися там від року до семи років. З 14 років можна ходити до державної або приватної "денної" школи (6-25 тисяч доларів). Ім'я школи під час вступу до ВНЗ ролі майже не грає - програми із обов'язкових предметів скрізь однакові. Та все ж у приватних закладах серйозніший рівень підготовки, більший вибір додаткових предметів, спортивних секцій і гуртків, а класи менші. Більшість батьків, які вирішують віддати дитину до американської школи, сподіваються на подальший їх вступ до університетів США. Але якщо відпускати підлітка одного на інший кінець землі страшнувато, можна знайти американські школи в Європі (Англія, Швейцарія, Мальта).

Мальта

А чом би й ні? Мальтійський атестат рівноцінний англійському, а ціни на освіту істотно нижчі, ніж на туманному Альбіоні. Рік навчання в денній школі за англійською системою обійдеться у 12-18 тисяч доларів на рік. "Американський" пансіон коштує близько 18 тисяч доларів. Окрім того, архіпелаг вважається одним з найбезпечніших місць у Європі, та й клімат тут хороший. Іноземців приймають тільки приватні школи. Вони, до речі, значно престижніші. Викладання ведеться англійською мовою. Як правило, хлопчики і дівчатка на Мальті вчаться окремо. А займатися можна за довгостроковою програмою (хоч із 1 класу і до закінчення) і за короткостроковою (від шести місяців до року).

Канада

Канадська освіта вважається однією з кращих у світі. Наші школярі можуть вчитися у приватному пансіоні або у державній денній школі (близько 13 тисяч доларів на рік). А оснащені вони багатше, ніж більшість англійських і часто американських шкіл. Пансіонів небагато, але всі мають блискучу репутацію і при цьому значно дешевші за швейцарські, британські і більшість американських - 16-32 тисячі доларів. Проте за менші гроші діти в комфортних умовах одержують прекрасну підготовку. А при відмінному навчанні, особистісній мотивації, активній участі у житті школи, досягненні високих результатів у спорті можна навіть заслужити стипендію, яка частково покриватиме витрати на навчання і проживання. Всіх випускників приватних шкіл охоче приймають провідні університети Великобританії, США і Канади. У випускників державних шкіл теж проблем не виникає. І, крім того, у багатонаціональній Канаді приїжджому школяреві може виявитися набагато комфортніше, ніж у "старій добрій Англії" з її своєрідним менталітетом.

Австралія і Нова Зеландія

Іноземні громадяни можуть вступати до приватних (найчастіше це пансіони) і до державних шкіл. Приватні заклади, як правило, працюють за британською системою, але суворостей тут менше. Програма включає уроки, спортивні тренування і рухливі ігри, заняття музикою і мистецтвом. Англійська мова, математика, природничі науки, фізкультура - предмети обов'язкові. Другу половину програми школярі вибирають самі - іноземні мови, музику, історію, географію або спеціальні предмети. Кожен навчається за індивідуальним графіком. У старшій школі учень вибирає п'ять-шість предметів, з яких складаються випускні іспити. За результатами навчання у старших класах і оцінками на іспитах виводиться рейтинг учня. Він і стане одним із основних критеріїв при зарахуванні до університету.

До речі, існують школи, навчання в яких можна розпочати з мінімальним знанням англійської. Починаючись з інтенсивного курсу мови, поступово навчання перейде у звичайне русло. Приваблива і ціна - 10-12 тисяч доларів на рік.

Німеччина

Найцікавіший варіант середньої освіти для іноземних учнів - це гімназія (11-13 класи), оскільки її закінчення дає право одержати так званий Abitur, необхідний для вступу до будь-якого університету Німеччини. Рік навчання у приватному пансіоні обійдеться приблизно в 12-20 тисяч доларів. Але якщо врахувати, що в Німеччині ще залишається безкоштовна вища освіта (у тому числі і для іноземних студентів), то, самі розумієте, справа того варта. Результати іспиту на Abitur стають прохідним балом для вступу до ВНЗ. До речі, Abitur - еквівалент більшості європейських дипломів про середню освіту, дозволяє вибирати університет не тільки у Німеччині, але і у об'єднаній Європі.

Міжнародні коледжі

Порівняно з елітними пансіонами їх програма скромніша - тільки ті предмети, які знадобляться для отримання атестата і вступу до університету, а спортом, танцями і іншими цікавими речами тут займаються за бажанням. Є, щоправда, в розкладі один предмет, з якого іспитів не буде, - studyskillstraining. На заняттях навчають... вчитися - конспектувати, писати есе, готувати доповіді, загалом, тому, без чого не обійтися в університеті. Власне, основна задача міжнародних коледжів - підготувати школярів-іноземців до вступу до місцевих ВНЗ. З чим вони і справляються повною мірою. Діапазон цін досить великий. Наприклад, рік навчання в хорошому канадському коледжі обійдеться у 15 тисяч доларів, у Великобританії - майже удвічі дорожче, але можна знайти і дешевше.

Як вибрати школу

Якщо школа - перший крок до диплома закордонного ВНЗ, то шукати її доцільно в країні, де знаходиться ВНЗ. Але у деяких престижних університетів є "підшефні" школи у декількох країнах - можна вибрати ту, що ближча до рідної домівки. Якщо з місцем, де ваше юне дарування здобуватиме вищу освіту, поки не зрозуміло, то підійде заклад, що бере участь у Міжнародній шкільній програмі IB. Їх атестати визнають університети багатьох країн. А якщо "заморська наука" просто покликана дати дитині мовну практику і привчити до самостійності, то варто обмежитися річною програмою в школі, де немає або майже немає російськомовних дітей.

Правильно вибрати альма-матер допоможуть рейтинги, які публікують багато західних ЗМІ. Є ця інформація і в Інтернеті. До речі, соте місце - це ще дуже хороша школа так званої "першої гільдії". У світі є десяток елітних пансіонів, потрапити до яких непросто. Але рватися туди не обов'язково. Здобути якісну освіту можна, щонайменше, у третині наявних шкіл. А оскільки рік навчання у приватному пансіоні по кишені далеко не багатьом, то і вільні місця знайти завжди можна.

Одержати більш докладні відомості можна у численних освітніх агентствах. Та і взагалі, таку серйозну справу, як відправка на навчання за кордон, краще доручити фахівцям. Вони є незамінними помічниками при виборі школи і контактах з нею, якщо ви самі не дуже добре знаєте мову. Зручно і те, що агенти беруть на себе оформлення всіх паперів, віз, пошуки опікуна, зустріч і навіть, якщо хочете, організують вам ознайомлювальний тур по школах.

NB! Вибір закладу - питання дуже індивідуальне, і саме так його і треба вирішувати. Із сотень шкіл вибирайте не просто хорошу, а ту, яка підійде саме вашій дитині.

Механізм запущений

Процес може зайняти декілька місяців. Спочатку - збір документів. Потім за кордон відлітає інформація про успішність учня в нашій школі. Якщо приймаючу сторону все влаштовує, то надалі відбувається міжнародний екзамен з мови або очна співбесіда, за результатами якої школа ухвалює рішення про зарахування. Що престижнішою є школа, тим суворішими є вимоги до учнів, їхніх успіхів у навчанні, спорті, громадської активності і особистих якостей.

NB! Готуватися до вступу до школи на наступний рік потрібно з осені, проте визначитися краще ще раніше - влітку або навіть навесні.

Важливі "дрібниці"

У Великобританії обов'язково, а в інших країнах - імовірно, неповнолітньому школяреві буде потрібен офіційний опікун. Залежно від кола обов'язків опікунство обійдеться від 2 до 8 тисяч доларів на рік. Якщо вам немає кого попросити стати опікуном, зверніться до спеціалізованого агентства.

Через відмінності у шкільних програмах іноземні учні часто втрачають один рік. Проте через деякий час можна доскласти тести і перевестися до класу однолітків.

А до рівня володіння мовою у західних школах немає єдиних вимог. Вельми ліберальні умови у швейцарських міжнародних школах - сюди можна вступати з майже "нульовою" англійською. При багатьох школах є центри міжнародного навчання. Дітлахи з початковим мовним рівнем приїжджають сюди, звикають до обстановки і м'яко "входять" у навчання. На таку адаптацію може піти рік. До речі, врахуйте, що школяр, що проучився в Європі три-чотири роки, важко адаптується до нашої дійсності.

NB! Закордонний документ про середню освіту в нашій країні не визнається. Але по поверненні можна екстерном скласти іспити на український атестат зрілості. Без нього під час вступу до вітчизняного ВНЗ діти потрапляють до категорії іноземних студентів зі всіма подальшими фінансовими наслідками.

Вчитися задарма

А чи знаєте ви, що повчитися у хорошій західній (як, втім, і в східній, наприклад, японській) школі можна не тільки за гроші? Все ще існують програми, підтримувані різними громадськими, освітніми і державними фондами. Правда, за право безкоштовно посидіти за іноземною партою треба ще позмагатися з талановитими і працьовитими однолітками. Переможці конкурсу на один навчальний рік вирушають за новими знаннями і враженнями. Дізнатися про те, коли проводяться тести, можна у посольствах і культурних представництвах, а також в Інтернеті. Наприклад, про те, як пройти відбір для навчання в США, можна довідатись у Американській раді з міжнародної освіти (http://americancouncilskyiv.org.ua).

Не за горами

Здобути "заморську" освіту можна, не перетинаючи кордону. Сьогодні в Києві працюють п'ять міжнародних шкіл.

В Американській міжнародній школі всі вчителі - громадяни США, але кожен має українського асистента. Третина учнів - українці, четверть - із США, а решта - з іще дев'ятнадцяти країн світу. Науковою програмою керує університет штату Небраска. Із США надходять і всі необхідні підручники. Для новачків є відділення інтенсивного вивчення англійської мови. Ну а далі допомагає сама англомовна атмосфера.

Науку по-британськи в Києві опановують у Британській міжнародній школі. Це приватна школа для дітей від трьох до вісімнадцяти років будь-якої національності, країни і віросповідання. Загальна програма (англійська мова, математика, література, природознавство, комп'ютерні технології, малювання, театральна майстерність, музика і фізична культура) викладається англійською англійськими ж вчителями. Міжнародна програма теж читається англійською і складається з предметів, обов'язкових для Англії і Уельсу. А діти, громадяни України, вивчають також предмети, рекомендовані Міністерством освіти і науки України. В результаті наш випускник одержує Атестат державного зразка про загальну середню освіту України і Міжнародний сертифікат про середню освіту. Рік навчання у міжнародній школі в Києві обійдеться у 5-8 тисяч доларів і вище. Зате під час вступу до будь-якого ВНЗ світу вже не потрібно буде підтверджувати свій рівень знань.

Коли починати?

Найкращий час - перехідні періоди, коли складаються тести або визначається набір предметів для складання іспитів. Тому до Англії більшість дітей вирушають у 11-13 років - час вступу до середньої школи (senior school) - або вже у 14 років, коли розпочинається безпосередня підготовка до складання іспитів на сертифікат про закінчення середньої школи. Правда, для вступу до кращих університетів цього замало. Тому в 14-15 років можна також пройти річний курс підготовки до дворічних програм A-level, IB або Highers, після яких відкривається шлях до найпрестижнішої вищої освіти. Слушний час відправитися до США або Канади - 13-14 років. В цьому віці американці починають навчання в High School - старших класах.

В Німеччині середня школа (з 8 класу) починається у 13 років, а підготовка до іспитів Abitur - в 17 років.

Сідати за французьку парту є сенс в 14-15 років, коли дітей приймають до 3-го класу (за французькими мірками він третій "від кінця"). За рік навчання школярі встигнуть адаптуватися до ліцею (два останні класи середньої школи), без якого не можна навчатися далі.

Останнім часом по всій Європі плата за навчання в школі зростає приблизно на 5 % в рік.

Психологи не радять відпускати у "самостійне плавання" дітей до 13 років. Але, окрім віку, важливо і те, наскільки дитина самостійна в побуті, чи готова освоїти навики "автономного" життя, наскільки емоційно стійка, чи виглядає дорослою і чи прагне сама "випурхнути з гніздечка" або все ще дуже прив'язана до своєї сім'ї.

Батьки можуть самі вирушити у ознайомлювальний тур, щоб не покладатися на одні лише рекламні буклети.

Переклад статті
"Учиться, учиться, учиться... за границей",
джерело: www.natali.ua

Попередня сторінка розділу: Статті

Увага! Ви можете обговорити матеріали цього розділу в форумі
або запропонувати власний матеріал для розміщення на сайті.