Освіта за кордоном // Статті // Вища освіта в Норвегії

реєстрація

Зверніть увагу!

Вища освіта в Норвегії

Попри складні природні та історичні умови, Норвегія відкрила світові безліч великих імен. Це мандрівники Руаль Амундсен, Фрітьоф Нансен і Тур Хейердал, художник Едвард Мунк, письменники Кнут Гамсун і Генріх Ібсен, композитор Едвард Гріг, триразова олімпійська чемпіонка, фігуристка Соня Хені.

У навчальних закладах Норвегії вважають, що ставку необхідно робити на розвиток винахідливості і творчих здібностей, тому що ці якості завжди допомагали людям змінити життя на краще. Творчість же немислима без постійного накопичення знань, а тому норвезькі ВНЗ ідеально поєднують обидва названі компоненти.

Вступ до ВНЗ

Вступні іспити до коледжів та університетів у Норвегії відсутні. Під час вступу до ВНЗ проводиться, по суті, конкурс шкільних атестатів.

Навчання в університеті триває від 3,5 до 4 років. Як правило, на гуманітарних факультетах навчаються на півроку довше, аніж на факультетах природничих наук. Найбільш популярними спеціальностями в Норвегії сьогодні є інформатика, журналістика, юриспруденція та економіка.

У норвезьких університетах та коледжах викладання ведеться норвезькою мовою. Вивчити її іноземці можуть безкоштовно на курсах, які працюють при муніципалітетах протягом навчального року. Окрім цього, в Норвегії існують дві університетські програми англійською мовою. Їх пропонує Норвезька школа економіки та ділового адміністрування і Норвезька школа менеджменту.

Вища освіта

Вищі навчальні заклади Норвегії представлені чотирма університетами, шістьма спеціалізованими вищими школами (коледжами), двома державними художніми школами, численними коледжами і курсами додаткової освіти.

У Норвегії диплом про вищу освіту отримують як після закінчення коледжу, так і після закінчення університету. Різниця в тому, що коледж - це спеціалізований, професійний вищий навчальний заклад, а університет у Норвегії завжди вважався і вважається науково-дослідницьким центром.

Коледж - це вищий навчальний заклад, який дає освіту за однією-двома спеціальностями, наприклад: Сільськогосподарський коледж Норвегії, Норвезька державна академія музики, Школа економіки та ділового адміністрування. Коледжі є в кожному великому місті країни. Всього їх більше ста. Це інженерні, економічні, педагогічні, медичні коледжі. Широко поширені в Норвегії коледжі, у яких навчають майбутніх управлінців та соціальних працівників. Як правило, всі ці навчальні заклади пропонують різноманітні програми тривалістю до 3 років. Диплом коледжу дає право на продовження освіти в аспірантурі університету.

Популярністю у норвежців користуються коледжі, де можна вивчати економіку, інформаційні технології, бухоблік і аудит, міжнародні відносини. Програма навчання у цих закладах розрахована на 4 роки. Після 3 років навчання студентові присвоюється ступінь бакалавра, після 4-х -магістра.

Остфолд-коледж - один з типових норвезьких коледжів. Навчальний процес тут кардинально відрізняється від існуючого у наших ВНЗ. Зокрема, дуже поширені письмові проектні роботи. Для виконання проекту студенти розбиваються на групи і розподіляють об'єм тексту, який має бути зданий до визначеного терміну. Якщо робота прийнята викладачем, він виставляє всім однакову кількість балів (у Норвегії їх називають векталами), якщо ж ні - пояснює студентам, що необхідно переробити. Іспити проводяться у письмовій формі. А, наприклад, екзамен з інформатики складається на комп'ютері. Виконане завдання студенти записують на три дискети, з тим, щоб одну віддати педагогові, другу - незалежному екзаменаційному цензорові, а третю залишити собі. Що ж до програми навчання, то на першому курсі студент має, окрім чотирьох обов'язкових предметів, вибрати один за своїм бажанням. На другому курсі предметів за вибором вже має бути вдвічі більше. І, якщо студент за рік набирає потрібну кількість балів (векталів), його переводять на наступний курс. Окрім того, що Остфолд-коледж має статус міжнародного, і в його стінах сьогодні навчаються 3 500 студентів з Швеції, Данії, Германії, Росії та інших країн світу, тут ще можна пройти навчання і за міжнародною річною програмою бізнес-освіти англійською мовою.

До речі, студенти коледжів навчаються на стипендію, яка надається урядом Норвегії. Стипендія для іноземних студентів у Норвегії зазвичай видається на три роки. Але якщо студент демонструє добрі результати, і коледж зацікавлений у ньому, виплату стипендії можуть продовжити ще на рік.

Норвезькі університети

Усього їх у Норвегії чотири. Найстарший - університет Осло, заснований у 1811 році. Сьогодні на його восьми факультетах навчаються близько 33 тис. осіб, включно із 2 тис. іноземців. Останні три університети відкрилися в середині XX століття в містах Бергені, Тромсі і Тронхеймі. На 2005 рік намічене відкриття університету в Крістіансанді.

Навчання в університеті триває від 3,5 до 4 років. Як правило, на гуманітарних факультетах навчаються на півроку довше, аніж на факультетах природничих наук. Після закінчення університету всі студенти пишуть дипломну роботу і, незалежно від того, на якій спеціальності вони навчалися, обов'язково складають іспит із філософії.

Навчання у державних університетах і коледжах Норвегії безкоштовне. Потрібно лише зробити вступний внесок ($ 30) і кожен семестр робити символічні внески у розмірі $ 37. Крім того, будь-який студент у Норвегії, у тому числі й іноземний, може одержати кредит або стипендію у Державному фонді освітніх кредитів. Він, зазвичай, надається на 20 років і може бути частково погашений університетом під час навчання студента.

Більшість закінчують університет до 25-30 років. Але багато тут і "старих" студентів, які "фінішують" до 40-50 років. Вони, звичайно ж, працюють до вступу у ВНЗ і продовжують працювати, навчаючись. Але мова йде не про заочну або вечірню форму навчання. У Норвегії будь-хто має право складати університетські іспити, навіть не будучи студентом. Всі університети пропонують здобуття післядипломної освіти. Дворічний курс закінчується присвоєнням кандидатського ступеню. Ті ж, хто хоче присвятити своє життя науці і дослідницькій діяльності, можуть навчатися далі, для отримання ступеню доктора. В даний час у Норвегії вже понад 300 науково-дослідних інститутів і близько 40 наукових товариств, де можуть знайти собі роботу кандидати і доктори наук.

Як вже було сказано, освіта в Норвегії, як і у нас, безкоштовна. Гроші потрібні на харчування, підручники, житло. Приватне житло коштує дорого. А місце у гуртожитку - 200 крон на місяць. "Квотний" студент відразу отримує місце в гуртожитку.

Освіта для дорослих і "folkeopplysning"

Термін "folkeopplysning" дуже важко перекласти на будь-яку іншу мову. Буквально, він означає "просвіта для народу". Сьогодні цей термін застосовується щодо освіти для дорослих у найширшому сенсі цього слова, з меншою увагою до професійної освіти. В цілому "folkeopplysning" передбачає, що люди можуть вчитися одне у одного, ділячись своїм життєвим досвідом і працюючи разом у різних проектах.

Для дорослих існує близько 22 освітніх асоціацій, що складаються із понад 400 членських організацій, які представляють політичні кола, робочу силу і різноманітні релігійні конфесії. Близько 700 000 дорослих щорічно беруть участь у програмах, які працюють за сприяння освітніх організацій для дорослих.

Такою є система вищої освіти Норвегії - найпівнічнішої країни Європи, з чисельністю населення всього 4,5 мільйона осіб і бюджетом, який приблизно дорівнює російському.

Переклад статті Світлани Яшкіної
"Высшее образование в Норвегии",
джерело: "Учись, работай, отдыхай".
- 2007. - №38(156). - с.8-9

Попередня сторінка розділу: Статті

Увага! Ви можете обговорити матеріали цього розділу в форумі
або запропонувати власний матеріал для розміщення на сайті.