Освіта за кордоном // Статті // Освіта в Британії

реєстрація

Увага! Технічні роботи.

Шановні користувачі, на сайті планові технічні роботи. Просимо утриматись від оновлення власних даних на сайті до 08:00 29.03.2011. Дякуємо за розуміння.

Зверніть увагу!

Освіта в Британії

Британські вчені і навчальні заклади здобули 90 Нобелівських премій за наукові досягнення. Британська творча еліта - учені, модельєри і програмісти - вважається однією з кращих у світі. Вони приносять щорічний прибуток у 112 мільярдів фунтів стерлінгів. Англійська освіта вважається сьогодні найякіснішою. Недивно, що на береги туманного Альбіону відправляють навчатися своїх нащадків наші політики, банкіри, естрадні зірки...

Один з найпотужніших центрів освіти Великої Британії знаходиться в Оксфорді. Якщо ви одного прекрасного дня опинитеся в цьому місті і запитаєте у випадкового перехожого, як пройти до університету, то, можете бути впевнені, що тим самим ви змусите його опинитися у скрутному становищі. Річ у тому, що в цьому всесвітньо відомому університетському містечку просто немає будівлі, яка б у більшості його мешканців асоціювалася з університетом загалом. Простіше кажучи, Оксфордський університет - це, по суті справи, все місто. Давайте спробуємо провести віртуальну екскурсію знаменитим університетом.

Рейтинги 2003 р. "100 кращих університетів" за версією Times: за спеціальностями: бізнес - 1, медицина - 1, мистецтво і дизайн - 1, право - 2, комп'ютерні науки - 8.

Факультети: антропології та географії, біологічних наук, клінічної медицини, англійської мови і літератури, світової літератури, юридичний, математичних наук, сучасних і середньовічних мов, сучасної історії, музики, сходознавства, фізичних наук, фізіології, психології, соціології, теології.

Відділення: їх така кількість, що можна відзначити тільки найцікавіші, наприклад, стародавньої історії; Китаю; наук про Землю; клінічної неврології; здоров'я населення і першої допомоги; Інститут інтернету; суспільної політики та соціальної роботи; додаткової освіти.

Коротка історія

Оксфорд - один з перших університетів світу. Точно певної дати заснування університету не існує: заняття ведуться з другої половини XII століття, з того часу, коли Генріх II заборонив англійським студентам навчатися у Паризькому університеті. Першу бібліотеку, відкриту для публічного навчання, заснував історик Геральд з Уельсу (1188), а початок міжнародної підготовки в Оксфорді пов'язується з першим іноземним студентом - Емо з Фрисландії (1190). Найстарші коледжі Оксфорда були створені у 1249 (Balliol) і у 1264 (Merton) роках. З 1878-го університет відкрив свої двері для академічного навчання жінок, а перші жінки-викладачі з'явилися в університеті у 1920 році. Починаючи з 1974 року, 38 коледжів Оксфорда з 39-ти змінили свої статути щоб дозволити спільне навчання чоловіків і жінок.

Зараз в Оксфорді навчається близько 18000 студентів, чверть з них - іноземці. В університеті представлено 130 націй. До складу університету входять 39 незалежних самоврядних коледжів, шість з яких зберегли релігійний характер.

Розподіл функцій між коледжами та університетом такий: коледжі займаються відбором та прийомом абітурієнтів, організацією навчального процесу, розміщенням, харчуванням, спортивними заняттями і дозвіллям студентів; університет же надає всім студентам бібліотечне і лабораторне забезпечення, центральний лекторій, організовує клуби і товариства, затверджує учбові плани, встановлює і приймає іспити, присвоює вчені ступені. Штат університету складається з 7300 співробітників, включаючи 3700 викладачів, з яких 70 осіб, - члени Королівського товариства, понад 100 - члени Британської академії.

Вступні вимоги: A-level (це означає вищий середній бал атестата), GCSE; UCAS-форма приймається з 1 вересня до 15 жовтня; рівень знання англійської не нижче: IELTS - 6.5, TOEFL - 230; співбесіда. Можливо, буде потрібно надати як мінімум 2 зразки письмових робіт (англійською мовою).

Випускники університету:

 • Роджер Бекон, вчений (1231);
 • Сер Томас Мор, державний секретар і учений (1497);
 • Роберт Бойль, фізик і хімік (1654);
 • Уїльям Пен, реформатор і засновник Пенсільванії (1660);
 • Оскар Уайльд, поет і драматург (1874);
 • Лоренц Аравійський, солдат і дипломат (1907);
 • Дж. P.P. Толкиен, новеліст (1911);
 • Індіра Ганді, прем'єр-міністр Індії (1938);
 • Маргарет Тетчер, прем'єр-міністр Британії (1943);
 • Уїльям Клінтон, президент США (1968);
 • Ентоні Блер, прем'єр-міністр Британії (1972).

Освіта в Оксфорді

Специфіка Оксфордської освіти полягає у навчанні студентів знаходити і правильно застосовувати інформацію, створювати і захищати власну думку про все. Студенти можуть брати участь у програмах індивідуального і самостійного навчання з використанням щотижневих навчальних програм і підручників, які забезпечуються коледжами. Навчальні посібники для студентів спрямовані на розвиток творчого підходу до теми, що вивчається, що і є найбільш високо оцінюваною властивістю Оксфордської системи. Оцінка курсу, що вивчається, здійснюється на підставі дослідницьких рефератів, які представляються на початку і у кінці кожного навчального року.

Частка аспірантів у Оксфорді має тенденцію до постійного збільшення, причому з високим відсотком студентів з-за закордону.

Близько чверті студентів готуються до захисту ступеня Майстер, приблизно дві третини виконують дослідження для захисту вищих вчених ступенів.

Як вступити до Оксфордського університету

І британські абітурієнти, й ті іноземці, які хоча б у старших класах навчалися у британській школі, можуть досить точно оцінити свої шанси на вступ до того чи іншого університету. Для цього досить зазирнути у рейтинг університетів, який публікують провідні британські газети. Рейтинги є і у щорічних довідниках з британських ВНЗ (наприклад, в Good University Guide видавництва Times). Число в розділі Entry Standards - це прохідна сума балів іспитів A-level, помножена на певний коефіцієнт. Краща оцінка у Великій Британії - "А", далі слідують "В", "С", "D", "Е". Найвищий прохідний бал - у Оксфорді та Кембриджі. Всі останні роки сюди можна було потрапити тільки з максимальними балами (ААА). Якщо в рейтингу Entry Standard Кембриджа дорівнює 100, а університету Йорка - 80, то це означає, що в Йорк вас приймуть з оцінками "ABB", а при деякому везінні - і з "ВВВ".

А ось до Оксфордського університету вступити можна, але краще розпочинати готуватися до цього з 12-13 років, навчаючись у одній зі шкіл так званого "першого дивізіону". Відразу до такої школи нашому школяреві вступити неможливо, навіть якщо він онук президента або син нафтового магната. Доведеться спершу пройти підготовку в одному зі спеціальних літніх центрів для іноземних школярів при одній із престижних шкіл, потім влитися в основний потік у цій же школі, і тільки потім, якщо успішність дозволить, перевестися до однієї з суперелітних шкіл. В останні два роки навчання доведеться витримати цілу низку тестів, співбесід. Крім того, що це дорого, гроші вирішують далеко не все - дитина повинна дійсно чудово навчатися. Але якщо їй вдасться закінчити Оксфорд, всі витрати окупляться за декілька років - випускники Оксфорда і Кембриджа (часто іменованих разом "Оксбридж") не сидять без роботи у жодній країні світу. Іншого шляху немає - вимоги однакові і до дітей арабських шейхів, і до звичайних школярів. Витрати на проживання: 8275 фунтів стерлінгів, місце в гуртожитку гарантоване всім першокурсникам.

Переклад статті
Світлани Яшкіної
"Образование в Британии",
джерело:
"Учись, работай, отдыхай"
- 2008. - №8(169). - с.10-11

Попередня сторінка розділу: Статті

Увага! Ви можете обговорити матеріали цього розділу в форумі
або запропонувати власний матеріал для розміщення на сайті.