www.osvita.org.ua
Статті з питань освіти // Вільні слухачі у німецьких ВНЗ
Освiтнiй портал™
Головна
Новини освіти та науки
Події освіти та науки
Статті з питань освіти
Архів статей
Довідник ВНЗ України
Дистанційна освіта
Навчальні курси
Освіта за кордоном
Бізнес-освіта, MBA
Абітурієнту
Студенту
Болонський процес
Зовнішнє тестування (ЗНО 2014)
Середня освіта. Підручники
Законодавство
Періодичні видання
Каталог освітніх сайтів
Бібліотека
Реферати, курсові, дипломні
Профорієнтація молоді
Робота освітянам та молоді
Освітній форум
Зробити портал кращим!
Ефективна реклама
Вільні слухачі у німецьких ВНЗ
Для цих студентів навчання - хобі. На лекції вони ходять за бажанням, іспити не складають, але й диплом не отримують. У ВНЗ Німеччини - тисячі вільних слухачів. Що означає цей статус?

25-річна Лара Кленнер - стала вільною слухачкою Вільного університету Берліна, щоб розширити діапазон своїх знань з іноземної мови. Подібні випадки - не рідкість в німецьких ВНЗ. За даними Федерального статистичного відомства, в 2011-2012 навчальному році в Німеччині було зареєстровано 34 600 вільних слухачів (Gasthörer). Є серед них і іноземці. До числа найпопулярніших предметів відносяться історія, економіка і філософія.

"Незараховані" студенти

До студентів вільні слухачі не зараховані, але вони вправі користуватися освітніми послугами ВНЗ. Отримати такий статус просто, ніяких особливих вимог до кандидатів не пред'являють. Досить заплатити певний внесок (близько 100 євро за семестр) та заручитися згодою на відвідування лекцій і семінарів від викладачів, з чим зазвичай проблем не буває.

Лише на заняття з медицини вільних слухачів пускають не завжди. "Це пов'язано з лікарською таємницею, адже нерідко студенти обстежують реальних пацієнтів, - пояснює представник Кельнського університету Міріам Халлер (Miriam Haller). На решті ж факультетів обмежень практично немає. "Правда, якщо лекція дуже популярна, то пускають туди, в першу чергу, звичайних студентів. Інші можуть бути присутніми, якщо є місця ", - додає Міріам Халлер.

Є у статусу вільного слухача та інші недоліки. Таких привілеїв, як безкоштовний проїзд у транспорті чи відвідини спортивних секцій без додаткової плати, якими користуються звичайні студенти, вони позбавлені. Не можуть вільні слухачі і отримати диплом про закінчену освіту, навіть якщо справно відвідували всі заняття. Втім, переваги таки переважують.

Великі переваги за подібною ціною

Бувати на всіх заняттях такі студенти, звісно, не зобов'язані. Але, на думку Лари Кленнер, самодисципліна тут-таки потрібна: "Я намагаюся ходити на лекції щотижня, інакше який сенс взагалі це робити?" Лара Кленнер - вільний слухач зі стажем: після переїзду з Росії, де вона вчилася на викладача німецької мови, дівчина відвідувала лекції з музикознавства в Ростоку, з культурології - у Мюнхені. "Я дуже люблю вчитися, а тут у мене є можливість робити це в тому обсязі, в якому я хочу", - розповідає вона.

Допитливість - вагомий аргумент на користь отримання освіти в такій формі. Але не єдиний. Такий варіант підходить тим молодим людям, які поки ще не визначилися, куди вступати. "Вільні слухачі можуть відвідувати лекції на різних факультетах. Це допоможе розібратися в своїх інтересах і вибрати майбутню спеціальність", - говорить Міріам Халлер.

Вистачає й інших переваг: наприклад, у Вільному університеті Берліна вільні слухачі можуть отримати карту на знижку в багатьох культурних закладах міста. Але все-таки основний плюс - це рядок у резюме, цінність якого куди вище економії на квитках в музей, переконана представник Вільного університету Берліна Керстін Штенгель (Kerstin Stengel). Роботодавця може вразити ваша готовність вчитися новому.

До речі, директор школи в Берліні, в якій працює Лара Кленнер, в курсі її захоплення навчанням і підтримує таке завзяття до самоосвіти. У розкладі молодої вчительки залишають "вікно", щоб вона встигла збігати на лекції. Школа від цього тільки виграє. "Я стаю універсальним педагогом, можу, якщо потрібно, замінити вчителів з інших предметів. І в мене вистачає знань, щоб зробити урок цікавим для хлопців", - впевнена Лара.

І старий, і малий

Втім, головними цінителями статусу вільного слухача поки все ж є люди в похилому віці, а не молодь. За словами Міріам Халлер, в Кельнському університеті понад півтори тисячі слухачів, найчисленніша група серед них - ті, кому 60-70 років, і лише 32 людини молодше 30 років.

До учнів у віці тут ставляться уважно: не дарма цей ВНЗ серед них - один з найпопулярніших в Німеччині. Крім звичайних лекцій для літніх вільних слухачів проводять окремі зустрічі, де можна не тільки послухати лектора, але і самостійно виступити з доповіддю. А для роботи над тематичними проектами, які ініціюють самі вільні слухачі, університет виділяє наукового керівника.

Але скільки б років не було вільному слухачеві, головне - він отримує можливість цілеспрямовано вивчати саме ті предмети, які йому потрібні і цікаві. А знання, отримані із задоволенням, надовго осідають в голові. І це, мабуть, найкраща мотивація.

Переклад Широкової Наталії
статті Катерини Крижановської "Увлеченные учебой, или "Вольные птицы" в вузе"
сайту www.dw.de


Схожі за темою публікації:
Німецькі ВНЗ допомагають абітурієнтам обрати фах
Операція "викриття", або Як махлюють німецькі студенти?
Німецькі вчені: Cтуденти вживають "допінг для мозку"
Ніч невивчених уроків у Німеччині
Юридичні клініки у Німеччині: безкоштовні консультації від студентів
2012-11-27  |  Автор:

Віповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції сайту "Освітній портал" може не співпадати з думкою авторів публікації.

Увага! Ви можете обговорити матеріали цього розділу в форумі
або запропонувати власний матеріал для розміщення на сайті.

Для отримання статей поштою Ви маєте зареєструватись
та налаштувати параметри розсилки в персональному акаунті.

Всі права належать
Освітній портал™ 2003-2019рр.

Дизайн порталу: Стильная Студия