www.osvita.org.ua
Статті з питань освіти // Небезпечна комбінація, або Обережно, плагіат!
Освiтнiй портал™
Головна
Новини освіти та науки
Події освіти та науки
Статті з питань освіти
Архів статей
Довідник ВНЗ України
Дистанційна освіта
Навчальні курси
Освіта за кордоном
Бізнес-освіта, MBA
Абітурієнту
Студенту
Болонський процес
Зовнішнє тестування (ЗНО 2014)
Середня освіта. Підручники
Законодавство
Періодичні видання
Каталог освітніх сайтів
Бібліотека
Реферати, курсові, дипломні
Профорієнтація молоді
Робота освітянам та молоді
Освітній форум
Зробити портал кращим!
Ефективна реклама
Небезпечна комбінація, або Обережно, плагіат!
Трохи легковажності - і прощавай диплом, а разом з ним і високий пост. В інформаційний вік плагіат в Німеччині вважається важким проступком. Бережіть "докторську честь" змолоду!

"Ctrl + C", "Ctrl + V" - такі спокусливі поєднання клавіш, коли справа доходить до написання рефератів і дипломних робіт ... Втім, в 1980 році, коли свою кандидатську захищала міністр Аннетте Шаван (Annette Schavan), їх ще не було. Чого не скажеш про нове століття, в якому дисертацію здав Карл-Теодор цу Гуттенберг (Karl-Theodor zu Guttenberg). Теж міністр, але колишній. Два роки тому франконського барона із запаморочливою політичною кар'єрою звинуватили у свідомому запозиченні чужих слів в дисертації. У підсумку він втратив не тільки вчений ступінь, але й пост глави Міноборони. Тепер нехай у мандри політика бойкотують навіть студенти США, де він поривався читати лекції. Зате в Німеччині за його викриття співробітники газети Süddeutsche Zeitung у 2012 році отримали журналістську премію імені Гете. І понеслося - почався сезон полювання на викрадачів думок!

У Росії чи Україні текст наукової роботи довелося б ще пошукати. У Німеччині ж все простіше, вважає викладач Боннського університету (Universität Bonn) Діана Ордубад. "Тут кандидати та доктори наук зобов'язані опублікувати свою дисертацію у вигляді книги. І з моменту виходу в друк вона доступна всім - у продажу або в бібліотеці", - говорить вона.
Аннетте Шаван

Як не стати жертвою викриття, будучи студентом або аспірантом німецького ВНЗ? Не ризикувати - ні свідомо, ні по наївності, попереджає викладач. "У Німеччині до плагіату ставляться серйозніше, ніж в університетах на пострадянському просторі, - впевнена вона. - Те, що в Росії" прокатить ", тут викличе бурю обурення". Плагіат в ФРН - проблема не стільки морально-етична, скільки юридична.

Постав хрестик ...

Кожен третій реферат нафарширований шматками текстів, скопійованими з інтернету, показала вибіркова перевірка рефератів в Білефельдському університеті (Universität Bielefeld) кілька років тому. З тих пір викладачі користуються комп'ютерною програмою "Turnitin" і запевняють, що геніальний винахід виявляє плагіат в ста відсотках випадків. Убезпечити себе ВНЗ намагаються й за допомогою студентських розписок на кожній самостійній роботі - від реферату до дисертації.

У Регенсбурзькому університеті (Universität Regensburg) на кафедрі слов'янських мов на підпис видається бланк "Plagiatserklärung" - "Довідка про відсутність плагіату". Текст її показовий: "Плагіат - це коли чужі ідеї і слова видаються за свої власні. При цьому не має значення ні джерело (книга, журнал, газета, Інтернет і т. д.), ні їх обсяг, ні той факт, дослівно вони відтворені, перекладені або переказані. Вирішальним фактором є вказівка джерела. Якщо воно замовчується, то плагіат, тобто, обман, - в наявності ". У таких випадках студент отримує "незалік", надалі він не має права ні на свідоцтво про проходження курсу, ні на перездачу роботи.

Завідувач кафедри Бьерн Хансен (Björn Hansen) вважає метод дієвим. "У нас було кілька випадків плагіату, але з тих пір, як ми ввели цю міру, вони не повторювалися", - говорить він. Крім елементарного лікнепу, це дає ВНЗ можливість залучити студента до відповідної відповідальності за обман.

Спеціальної комп'ютерної програми на кафедрі немає - у зв'язку з обмеженим бюджетом. Тому викладачі намагаються запобігти плагіат оригінальною постановкою тем, необхідністю приведення власних наукових висновків і емпіричних досліджень. Якщо в роботі формально все правильно скомпільовано, але відсутня частина з власним аналізом - це не плагіат, але оцінка від цього постраждає. "А чужі думки і тексти досвідчений викладач легко дізнається за стилем письма", - запевняє професор Хансен.

Дороге задоволення

У випадку з дипломними роботами справу розглядає деканат і комісія з перевірки. Закінчитися все може відмовою студенту у допуску до складання дипломної роботи і навіть штрафом. 10 тисяч євро довелося викласти випускниці кафедри соціології Рурського університету Бохума (Ruhr-Uni Bochum), яку постфактум позбавили диплома, пише інтернет-видання Karriere.de. У Мюнстері ж студенти ВНЗ ризикують позбутися суми до 50 тисяч євро: розцінки на плагіат в каталозі штрафів місцевого університету особливо високі.

Програми "анти-плагіат" не всемогутні, але особливо наївних викрадачів чужих слів бачать за версту

Очевидно, до Закону про вищу освіту в Північному Рейні-Вестфалії жарти погані. Зате конфіденційність плагіаторів забезпечена. "Ніхто не буде його публічно виховувати або соромити. Просто вкажуть, що людина порушила право на інтелектуальну власність і некоректно вчинила стосовно до її власника", - говорить Діана Ордубад. У Німеччині цінність авторства - недоторкана. У Росії чи Україні ж, зокрема, в науковому середовищі, це питання поки стоїть не так гостро.

Болванка замість дисертації

Після студентської практики в Бонні Надії Шохін це відразу кинулося в очі. "У Росії з авторським правом справи йдуть набагато гірше, ніж у Європі. У нас усе тільки починає розвиватися", - говорить вона. Показова боротьба з плагіатом ведеться і в її ВНЗ - Вищій школі економіки в Москві. На захист дипломної роботи, наприклад, студенти повинні з'явитися з довідкою про те, що текст був пропущений через внутрішню університетську програму перевірки на плагіат. "Найцікавіше, що в довідці нічого не пишеться про те, який відсоток плагіату знайдений в роботі. Вказується тільки дата проходження тесту, прізвище та група", - розповідає Надія.

Коли ж вона здавала дипломну роботу в Тольяттінському державному університеті, їй і однокурсникам було велено принести не тільки паперову копію, але і електронну. "Викладачі сказали, що після захисту, можливо, хто-небудь перевірить текст на плагіат, - розповідає дівчина. - Більшість студентів принесли порожні диски! І ніхто нічого не помітив!"

Російськомовні студенти намагаються обвести навколо пальця і німецьку систему. Наприклад, замінюючи в текстах латинські літери "а" і "о" на російські, так що програми перевірки розпізнають тексти як оригінальні. Але пильність місцевих професорів не дрімає. До речі, наукового титулу можна позбутися не тільки за шахрайство, але і за втрату "обліко морале". Неспроста кандидатський ступінь по-німецьки називається "докторська честь" - Doktorehre. У деяких ВНЗ перед захистом вимагають довідку про відсутність судимості. "Честі" можуть позбавити і постфактум, варто тільки проштрафилися.

"Політичні скандали з плагіатом і їх обговорення в суспільстві показали: далекі від науки люди вважають, що вчені тільки списують одне в одного і заново компонують чужі думки. Деякі дослідники так злякалися, що цитують навіть самих себе, а дехто взагалі тепер боїться цитувати ", - резюмує Діана Ордубад. Її порада: "Якщо Ви знайшли гарну думку - не бійтеся! Використовуйте її, розвивайте! Тільки робіть зноску". Науковий процес без цитування - немислимий, головне тільки, щоб запозичення чужих думок здійснювалося за всіма правилами.

Переклад Широкової Наталії
статті сайту http://www.dw.de


Схожі за темою публікації
Епідемія плагіату. Як виробити імунітет?
Операція "викриття", або Як махлюють німецькі студенти?
По той бік плагіату
Шпаргалки: паперовий фундамент української освіти
2013-02-14  |  Автор:

Віповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції сайту "Освітній портал" може не співпадати з думкою авторів публікації.

Увага! Ви можете обговорити матеріали цього розділу в форумі
або запропонувати власний матеріал для розміщення на сайті.

Для отримання статей поштою Ви маєте зареєструватись
та налаштувати параметри розсилки в персональному акаунті.

Всі права належать
Освітній портал™ 2003-2019рр.

Дизайн порталу: Стильная Студия