www.osvita.org.ua
Статті з питань освіти // ЮК: Які пільги для отримання освіти має самотня мати...
Освiтнiй портал™
Головна
Новини освіти та науки
Події освіти та науки
Статті з питань освіти
Архів статей
Довідник ВНЗ України
Дистанційна освіта
Навчальні курси
Освіта за кордоном
Бізнес-освіта, MBA
Абітурієнту
Студенту
Болонський процес
Зовнішнє тестування (ЗНО 2014)
Середня освіта. Підручники
Законодавство
Періодичні видання
Каталог освітніх сайтів
Бібліотека
Реферати, курсові, дипломні
Профорієнтація молоді
Робота освітянам та молоді
Освітній форум
Зробити портал кращим!
Ефективна реклама
ЮК: Які пільги для отримання освіти має самотня мати інвалід 2 групи?
Юридична консультація:

Доброго дня!
Дуже прошу знайти для мене час і проконсультувати мене. Я - самотня мати (двоє неповнолітніх дітей) інвалід 2 групи дуже хочу отримати другу вищу освіту , але не знаю чи маю я право на безкоштовне навчання чи хоча б в оплаті 50%? Буду вам дуже вдячна за консультацію!


Шановний дописувачу,
Згідно ст. 53 Конституції України кожен має право на освіту. Громадяни мають право безоплатно здобути вищу освіту в державних і комунальних навчальних закладах на конкурсній основі. Втім, варто зазначити, що безкоштовна вища освіта, яка здобувається в порядку конкурсу при вступі у вищий навчальний заклад, може бути профінансована лише 1 раз. Про це чітко свідчить ст. 4 Закону України "Про вищу освіту":

Громадяни України мають право безоплатно здобувати вищу освіту в державних і комунальних вищих навчальних закладах на конкурсній основі в межах стандартів вищої освіти, якщо певний освітньо-кваліфікаційний рівень громадянин здобуває вперше.

Тобто з вище вказаних норм випливає, що держава гарантує громадянину України здобуття вищої освіти за кошти державного бюджету тільки якщо вища освіта здобувається вперше. Здобуття другої вищої освіти відбувається лише за кошти фізичних та юридичних осіб, незалежно від того, яким чином було здобуто першу Вищу освіту, безоплатно або ж на платній основі.

Винятком є ситуація, коли людина не може працювати за спеціальністю, яку здобула вперше (зокрема, у зв'язку із погіршенням стану здоров'я). В цьому випадку застосовується норма передбачена Умовами прийому до вищих навчальних закладів України в 2013 році №1244, а саме п.1.5: "Громадянин України має право безоплатно здобувати вищу освіту за другим напрямом (спеціальністю) у державних та комунальних навчальних закладах, якщо він за станом здоров'я втратив можливість виконувати службові чи посадові обов'язки за отриманою раніше кваліфікацією, що підтверджується висновками медико-соціальної експертної комісії".

Отже, здобути другу вищу освіту за державним замовленням можливо у зв'язку зі станом здоров'я, підтвердженим належним чином (висновком МСЕК), який не дозволяє працювати за отриманою спеціальністю.

Проаналізувавши Ваш статус матері-одиначки, а також інваліда 2-ї групи, мусимо зазначити, що в законодавстві України не передбачено жодних пільг на здобуття другої вищої освіти для осіб з таким соціально-правовим статусом.

Зауважимо, що згідно ст. 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", матерям-одиначкам призначено такий вид допомоги, як допомога на дітей одиноким матерям. Законодавче визначення одинокої матері дано в п.5 ч. 13 ст. 10 Закону України "Про відпустки": це мати, яка виховує дитину без батька. На жаль, статус "одинока матір" дозволяє отримати пільги і гарантії лише в трудовій сфері (щодо додаткових відпусток).

Що ж до статусу інваліда другої групи, то необхідно зазначити, що в Законі України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" є розділ IV, який визначає порядок вирішення питань щодо працевлаштування, освіти і професійної підготовки інвалідів, але питання безоплатної чи частково оплатної другої вищої освіти ним ніяк не врегульовано.

Підсумовуючи усе вищесказане, для Вас сформовано таку відповідь:
Згідно законодавства Ви не можете претендувати на здобуття другої вищої освіти безкоштовно (чи при оплаті 50% вартості навчання), якщо тільки необхідність змінити спеціальність (професію) у Вас не виникла за станом здоров'я.

Альтернативним варіантом у Вашій ситуації є спроба звернутися до Районної державної адміністрації за місцем проживання з клопотанням про виділення коштів на Вашу другу вищу освіту. Для цього необхідно:
1)звернутись у відділ по роботі зі зверненнями громадян Районної державної адміністрації в тому районі, де Ви проживаєте;
2)написати клопотання із детальним обгрунтуванням Вашого матеріального положення і правового статусу (матері - одиначки та інваліда ІІ групи) - дотримуючись реквізитів, які вкажуть у відділі по роботі зі зверненнями громадян. (Обов'язково вказати: прізвище, ім'я, по-батькові, адреса місця проживання, контактний телефон, суть звернення, дату, підпис. У разі недотримання цих вимог Ваше звернення не буде розглянуте і буде повернено Вам через 10 днів - ст.8 Закону України "Про звернення громадян");
3)надати всі необхідні документи:
а) ксерокопію паспорта;
б) ксерокопію документа, що посвідчує інвалідність;
в) ксерокопію документа, що посвідчує статус матері-одиначки;
г) довідку про доходи (для посвідчення недостатнього матеріальної забезпеченості);
д) ксерокопію свідоцтв про народження дітей (можливо і не потрібно);

Такий спосіб не є стовідсотковим методом вирішення Вашого питання, але він реально вартий спроби. Тим паче він є економічним (звернення є безкоштовним) і не потребує забюрократизованих комплексних дій. Згідно ст. 20 Закону України "Про звернення громадян" ваше звернення буде розглянуто протягом 30 днів і рішення буде письмово повідомлене Вам за адресою вказаною в клопотанні, як місце проживання (не забудьте вказати в клопотанні про бажання отримати рішення поштою, хоча як свідчить практика, краще завітати ще раз у відділ по роботі зі зверненнями громадян Райдержадміністрації і отримати рішення власноруч).

Як варіант Ви можете звернутись до свого роботодавця (у випадку, якщо Ви працюєте і здобуття даної спеціальності напряму необхідне Вам для подальшої роботи) з пропозицією оплати ним Вашого навчання з подальшим відпрацюванням витрачених коштів протягом певного часу, наприклад, 3-5 років. Пропонуємо два варіанти оформлення домовленості:
1) договір про оплату підприємством навчання працівника;
2) договір позики.

При укладенні домовленості з роботодавцем Вам необхідно пам'ятати, що в жодному разі не можна включати до її тексту умову про заборону працівнику звільнятися з роботи до спливу обумовленого строку. Жодні надані працівникові блага чи узяті ним на себе зобов'язання не можуть слугувати обґрунтуванням обмеження його права змінити роботу. Також не зазначайте умову про стягнення роботодавцем суми коштів за оплату навчання в якості санкції при звільненні і буде вважатися, що роботодавець добровільно оплатив навчання, а правової підстави для стягнення коштів з працівника у нього немає (у разі укладення договору про оплату підприємством навчання працівника).

Сподіваємось надана консультація допоможе Вам у вирішенні Ваших юридичних питань.

Відповідь підготували консультанти юридичної клініки при Національному університеті "Острозька академія" (НаУОА) - Еріка Польова, Конопко Андрій.

Куратор, керівник юридичної клініки"Pro bono" при НаУОА- Марія Цип'ящук.

Якщо Ви потребуєте правової допомоги відправте Ваше звернення на електронну скриньку op@osvita.org.ua. Відповідь на нього читайте на сторінках сайту. В разі необхідності, Ви можете поспілкуватися з юристами юридичної клініки "Pro bono" за телефоном (+38) 097 703-48-55, понеділок-четверг - з 16:00 до 19:00, п'ятниця - з 16:00 до 17:30.

Нотатки юрконсультанта:
Чи поширюється право на зарахування поза конкурсом до магістратури ВНЗ на інвалідів ІІІ групи?
Як перевестися на іншу форму навчання і чи можна поєднати навчання у різних ВНЗ? (уточнено)
Чи можна поступити на бюджет якщо раніше було відраховано з ВНЗ? Чи можна студенту "перепоступити" на бюджет І курсу іншої спеціальності і що для цього треба?
Чи поширюється право зарахування поза конкурсом інвалідів ІІ групи до магістратури?
Чи можна отримати статус дитини-сироти у 18 років, та які надаються пільги під час навчання?
Чи можна змінити умови контракту з ВНЗ, якщо студент не знав, що має право на пільги?
2013-02-25  |  Автор:  |  http://www.osvita.org.ua

Віповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції сайту "Освітній портал" може не співпадати з думкою авторів публікації.

Увага! Ви можете обговорити матеріали цього розділу в форумі
або запропонувати власний матеріал для розміщення на сайті.

Для отримання статей поштою Ви маєте зареєструватись
та налаштувати параметри розсилки в персональному акаунті.

Всі права належать
Освітній портал™ 2003-2019рр.

Дизайн порталу: Стильная Студия