www.osvita.org.ua
Статті з питань освіти // ЮК: Чи можна отримати статус дитини-сироти у 18 років,...
Освiтнiй портал™
Головна
Новини освіти та науки
Події освіти та науки
Статті з питань освіти
Архів статей
Довідник ВНЗ України
Дистанційна освіта
Навчальні курси
Освіта за кордоном
Бізнес-освіта, MBA
Абітурієнту
Студенту
Болонський процес
Зовнішнє тестування (ЗНО 2014)
Середня освіта. Підручники
Законодавство
Періодичні видання
Каталог освітніх сайтів
Бібліотека
Реферати, курсові, дипломні
Профорієнтація молоді
Робота освітянам та молоді
Освітній форум
Зробити портал кращим!
Ефективна реклама
ЮК: Чи можна отримати статус дитини-сироти у 18 років, та які надаються пільги під час навчання? (Доповнено)
Юридична консультація:
Додаткове пояснення

У учениці школи у 2005 р. помер батько. Дівчині 04.03.2012р. виповнилося 18 років, а 17.05.2012р. у неї померла мати. У зв'язку з тим, що проходило Євро-2012, дітей із школи випустили 12.05.2012р. У ліцей дівчина поступила з 01.09.2012р. Фактично, дівчина ніде не працювала, статус сироти їй ніхто не видавав, пенсію як сирота оформила у пенсійному фонді. Питання: Чи є дівчина сиротою та чи може вона користуватися пільгами: 1) безкоштовним триразовим харчуванням; 2) предметами гардеробу й текстильної білизни; 3) щорічної матеріальною допомогою у розмірі 136 грн.; 4) одноразовою допомогою на придбання літератури; 5) підвищенною стипендією як сироті 850 грн. З повагою, директор ліцею.

Стосовно Вашого запитання повідомляємо таке:

Опрацювавши низку нормативних актів, які регулюють питання порядку встановлення статусу дитини-сироти, її соціальний захист та гарантії, приходимо до таких висновків:

- відповідно до ч.1 та ч.4 ст.1 ЗУ "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" дитина-сирота - дитина, в якої померли чи загинули батьки, а також особи із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, - особи віком від 18 до 23 років, у яких у віці до 18 років померли або загинули батьки, та особи, які були віднесені до дітей, позбавлених батьківського піклування.

Оскільки, у дівчинки до виповнення повноліття була в живих мати (як одна з батьків) – їй не могли встановити статус дитини-сироти, тому вона мала право лише на одержання пенсії у зв'язку з втратою годувальника (умови одержання якої передбачено у ст.9 та ст. 36 ЗУ "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування").

Отже, права на статус сироти, а також соціальних гарантій, зазначених у законодавстві, дівчинка не має.

- відповідно до п.6 "Порядку призначення і виплати стипендій" затвердженого постановою КМУ від 12.07.2004р. № 882 - Соціальні стипендії призначаються: 1)студентам і курсантам вищого навчального закладу з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також студентам і курсантам вищого навчального закладу, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишились без батьків;

Тому право на одержання соціальної стипендії у дівчинки залишилось і відповідно до п.13 Постанови КМУ від 05.03.2008 р. №165 "Деякі питання стипендіального забезпечення" з 1 вересня 2012 року розмір соціальної стипендії для учнів з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також учнів, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків, - 850 гривень на місяць.

- Як вже зазначалось вище, дівчинка на підставі норм ЗУ "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування", а саме: ч.1, п.3 ст.9 та ст. 36, має право на призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника до моменту, доки буде навчатись за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.

Також слід пам'ятати, що пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається на весь період, протягом якого член сім'ї померлого годувальника вважається непрацездатним. Отже, коли дівчинка буде офіційно працевлаштована у неї припиняється право на одержання такої пенсії.

Відповідь підготувала студентка Українського державного університету фінансів та міжнародної торгівлі (УДУФМТ) - Коханська Ірина Миколаївна

Куратор, юрисконсульт відділу юридична клініка "Надія" при УДУФМТ - Ладан Олег Михайлович.


Додаткове пояснення до консультації щодо дитини сироти

Додаткового проаналізувавши законодавство України в частині захисту дітей-сиріт, роз’яснюємо наступне.

Як зазначалось у консультації відповідно до ст.1 ЗУ "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" дитина-сирота - це дитина, в якої померли чи загинули батьки, а також особи із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, - особи віком від 18 до 23 років, у яких у віці до 18 років померли або загинули батьки, та особи, які були віднесені до дітей, позбавлених батьківського піклування.

Також, ЗУ "Про охорону дитинства" визначає, що дитина - це особа віком до 18 років (повноліття), якщо згідно з законом, застосовуваним до неї, вона не набуває прав повнолітньої раніше.

Тому, відповідно до даної норми, дівчинці не може бути надано статус дитини-сироти і відповідно вона не може користуватись всіма пільгами, які надаються дітям-сиротам відповідно до Закону, окрім права на одержання соціальної стипендії, яке регулюються Постановою КМУ від 05.03.2008 р. №165 "Деякі питання стипендіального забезпечення".

Крім того, ст.19 ЗУ "Про охорону дитинства" передбачено, що учні державних професійно-технічних навчальних закладів, студенти вищих навчальних закладів I - IV рівнів акредитації з числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, перебувають на повному утриманні держави, проте відповідного статусу дівчинка не має, тому всіма пільгами дітей-сиріт користуватись не може.

Проаналізувавши більш глибоко законодавство України, стосовно уточнення: "Право на статус дитини-сироти дівчина не має, але на час свого навчання віком до 23 років може користуватися всіма пільгами дитини-сироти" є виключення.

Відповідно до підпунктів 1, 3, п. 13, Постанови КМУ від 05.04. 1994 р. № 226 "Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування" встановлюється, що:

п.1) "дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, особам з їх числа, а також учням та студентам, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків і перебували на повному державному утриманні в загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах, при вступі на навчання до професійно-технічних та вищих навчальних закладів видається безоплатно за рахунок коштів тих закладів, які вони закінчили, комплект нового одягу і взуття на суму не менш як 12 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а також грошова допомога в розмірі не менш як 2,5 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Учні та студенти зазначеної категорії зараховуються на повне державне утримання в навчальних закладах, до яких вони вступили, і в період навчання до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів забезпечуються безоплатно продуктами харчування, одягом, взуттям і м'яким інвентарем за нормами, встановленими для вихованців шкільного віку шкіл-інтернатів".

"Особам з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, учням та студентам, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків, до завершення навчання виплачується щорічна допомога для придбання навчальної літератури в розмірі трьох мінімальних ординарних (звичайних) академічних стипендій. Виплата зазначеної допомоги провадиться протягом 30 днів після початку навчального року за рахунок коштів, що передбачаються для навчальних закладів у відповідних бюджетах".

п.3) "Учням, студентам з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, а також учням, студентам, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишились без батьків, щорічно надається матеріальна допомога за рахунок стипендіального фонду, а також коштів, передбачених на утримання зазначених закладів, у розмірі не менш як 8 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян" (тобто, 136 грн.)

Згідно із вказаними пунктами постанови, дівчинка, при випуску зі школи, якщо вона перебувала на повному державному утриманні, повинна була отримати за рахунок школи комплект нового одягу і взуття на суму не менш як 12 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (204 грн.), а також грошову допомогу в розмірі не менш як 2,5 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (42,5 грн.) і в наступному, при зарахуванні до ВНЗ, як дитини на повному державному утриманні, вона мала б право на безоплатне забезпечення продуктами харчування, одягом, взуттям і м'яким інвентарем за нормами, встановленими для вихованців шкільного віку шкіл-інтернатів. Державне утримання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб із їх числа - повне забезпечення відповідно до державних соціальних стандартів матеріальними та грошовими ресурсами дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб із їх числа для задоволення їх життєво необхідних потреб та створення умов для нормальної життєдіяльності.

Підсумовуючи викладене, дівчинка має право лише на щорічну матеріальну допомогу в розмірі 136 грн. та щорічну допомогу для придбання навчальної літератури в розмірі трьох мінімальних ординарних (звичайних) академічних стипендій.

Крім того, звертаємо Вашу увагу на те, що право на одержання соціальної стипендії у дівчинки також залишається згідно з п.13 Постанови КМУ від 05.03.2008 р. №165 "Деякі питання стипендіального забезпечення". З 1 вересня 2012 року розмір соціальної стипендії для учнів з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також учнів, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків, - 850 гривень на місяць.

Ми Вам пропонуємо звернутися до служби у справах дітей та до управління освіти району, де ви прописані та більш конкретно проконсультуватися із вказаного питання, так як можуть буди нюанси, відповідно до яких можуть бути різні наслідки.

Додаткове пояснення підготувала студентка Українського державного університету фінансів та міжнародної торгівлі (УДУФМТ) - Коханська Ірина Миколаївна

Куратор, начальник відділу юридична клініка "Надія" при УДУФМТ - мельник Віталій Володимирович


Якщо Ви потребуєте правової допомоги з будь-яких питань відправте Ваше звернення на електронну скриньку op@osvita.org.ua. В разі необхідності, Ви можете поспілкуватися з юристами юридичної клініки "Надія" наживо, по буднях з 15:00 до 18:00 за адресою: м. Київ вул. Чигоріна 57 або за телефоном (44) 528-75-06.

Нотатки юрконсультанта:
Чи поширюється право на зарахування поза конкурсом до магістратури ВНЗ на інвалідів ІІІ групи?
Умови отримання правового статусу дитини-сироти
Чи поширюється право зарахування поза конкурсом інвалідів ІІ групи до магістратури?
Які пільги для отримання освіти має самотня мати інвалід 2 групи?
Чи має пільги при вступі абітурієнт, один з батьків якого позбавлений батьківських прав?
Чи може бути зарахована на повне державне утримання дитина 18 років, опікуном якої є бабуся з мінімальною пенсією?
Чи дійсне цільове направлення після вступу на заочну форму навчання за ОКР "спеціаліст", у звязку з нестачею мість на стаціонарі?
2013-03-04  |  Автор:  |  http://www.osvita.org.ua

Віповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції сайту "Освітній портал" може не співпадати з думкою авторів публікації.

Увага! Ви можете обговорити матеріали цього розділу в форумі
або запропонувати власний матеріал для розміщення на сайті.

Для отримання статей поштою Ви маєте зареєструватись
та налаштувати параметри розсилки в персональному акаунті.

Всі права належать
Освітній портал™ 2003-2019рр.

Дизайн порталу: Стильная Студия