www.osvita.org.ua
Статті з питань освіти // Як підвищити ефективність самоосвіти?
Освiтнiй портал™
Головна
Новини освіти та науки
Події освіти та науки
Статті з питань освіти
Архів статей
Довідник ВНЗ України
Дистанційна освіта
Навчальні курси
Освіта за кордоном
Бізнес-освіта, MBA
Абітурієнту
Студенту
Болонський процес
Зовнішнє тестування (ЗНО 2014)
Середня освіта. Підручники
Законодавство
Періодичні видання
Каталог освітніх сайтів
Бібліотека
Реферати, курсові, дипломні
Профорієнтація молоді
Робота освітянам та молоді
Освітній форум
Зробити портал кращим!
Ефективна реклама
Як підвищити ефективність самоосвіти?
Поглиблення знань, підвищення професійної майстерності та просування кар'єрними сходами неможливі без самоосвіти. Однак для багатьох отримання нових знань перетворюється на самоціль. Не перетворитися на "вічного студента" та підвищити ефективність самоосвіти допоможуть такі поради.

1. Визначте мету самоосвіти
Якщо у Вас формулювання мети має вигляд "вивчити вікову психологію", то, швидше за все, Ви "заочник" і займаєтеся не самоосвітою, а самостійним вивченням навчального предмета. Мета самоосвіти повинна бути пов'язана із змінами Вашої особистості і таку мету потрібно шукати після кількох запитань "для чого?". Наприклад, "вивчити вікову психологію" - "для чого?" Якщо відповідь - "закінчити інститут і отримати диплом", то це не може бути метою самоосвіти, оскільки диплом є зовнішнім атрибутом (тобто це мета вступу до університету). Якщо ж відповіддю буде "стати кращим експертом з психології підліткового віку в місті N.", то, без сумніву, Ви, окрім лекцій або рекомендованого підручника, будете самостійно шукати додатковий матеріал, чіплятися з питаннями до викладачів і т.д. , тобто Ви будете займатися самоосвітою, мета якої знаходиться поза процесом отримання знань.

2. Складіть план самоосвіти
План - це перелік дій, які необхідно здійснити для досягнення мети. Без плану можна заблукати в нетрях інформації, які обов'язково з'являться на шляху Вашого цілеспрямованого руху.

3. Створіть власну систему мотивації
Не завжди Ви будете відчувати гаряче бажання "гризти граніт науки". Часто Ви будете замислюватися про нікчемність того, чим займаєтеся. Вас будуть відвідувати думки про те, що все в цьому світі тлінне і не варте Ваших титанічних зусиль. Щоб запобігти появі подібного стану (апатії), потрібно не тільки продумати розумне чергування праці та відпочинку, але і систему мотивації відразу після складання плану самоосвіти.

4. Опануйте прийомами мнемотехніки
Мнемотехника, як можна легко помітити, - це поєднання двох слів (обидва грецькі): "мнемо" - пам'ять, і "техне" - мистецтво. Таким чином, мнемотехніка - це мистецтво запам'ятовувати. Швидко і якісно запам'ятовувати - це одна з основних умов ефективної самоосвіти. Прийоми мнемотехніки дозволяють без особливих зусиль переводити в довготривалу пам'ять вірші, іноземні слова, формули, списки слів, терміни, визначення та іншу інформацію, яку потрібно запам'ятати дослівно. Необхідно звернути увагу на слово "мистецтво" ("техне"). Наявність цього слова означає, що для оволодіння прийомами мнемотехніки необхідне застосування творчих здібностей. Потрібно пам'ятати, що механічне використання мнемотехніки принесе швидше шкоду, ніж користь.

5. Впровадити в розпорядок Вашого звичайного дня систему вправ, спрямованих на розвиток пам'яті
Розвиток пам'яті має дуже віддалене відношення до згаданої вище мнемотехніки, яка не впливає на фізіологічні основи запам'ятовування. Розвиток пам'яті схоже на розвиток витривалості, швидкості і т.п. Тут важливі систематичність, тривалість та послідовність виконання вправ. Якщо Ви хочете швидко пересуватися, то, потренувавшись один день, Ви можете оволодіти їздою на велосипеді, і швидкість Вашого пересування збільшиться в кілька разів. Точно так Ви за один день можете оволодіти одним з прийомів мнемотехніки і з першого прочитання запам'ятовувати кілька десятків слів в строгій послідовності. Однак як Ви не скрізь можете використовувати велосипед, так Ви не завжди зможете використовувати мнемотехніку. Особливо це відноситься до тих, у кого не розвинена уява або зорова пам'ять не є основним типом пам'яті.

6. Опануйте навичками управління часом
На самоосвіту необхідний додатковий час - це аксіома. Але час - обмеженим ресурсом, тому потрібно навчитися розподіляти цей ресурс таким чином, щоб ні один з важливих для Вас аспектів життя не залишився обділеним. Система навичок управління часом називається тайм-менеджментом. Подібних систем дуже багато і більшість з них прийшли до нас із Заходу. Тут потрібно пам'ятати: "що росіянину добре, то німцю - смерть" (і навпаки).

7. Вивчіть способи інтелектуальної обробки інформації
Всю сприйману інформацію потрібно усвідомлювати, розуміти, тобто вона повинна бути інтелектуально оброблена (один з простих і ефективних способів - складання схеми тексту). Механічна обробка ("зубріння", багаторазове читання і тощо) має дуже далеке відношення до самоосвіти.

8. Підвищуйте швидкість читання
Важливе зауваження: збільшення швидкості читання необхідно не для того, щоб "залпом ковтати" підручники. Завдання швидкочитання - забезпечити швидкий перегляд матеріалу (сканування) для подальшої інтелектуальної обробки інформації (див. п. 7).

9. Використовуйте можливості інформаційно-комунікаційних технологій та цифрової техніки
Обов'язково об'єднаєте в єдине ціле телефон, ноутбук, домашній і робочий комп'ютери. У Вас постійно, де б Ви не знаходилися, повинен бути доступ до інформації, яку Ви вивчаєте в даний конкретний відрізок часу.

10. Створюйте сприятливі умови для ефективної розумової діяльності
До таких умов відносяться: освітлення, звуковий фон, запахи, порядок на робочому столі (в комп'ютері, в записах і тощо), оптимальний режим праці та відпочинку та ін.

11. Розвивайте увагу і мислення
Займайтеся цим постійно, систематично, використовуючи поїздки в громадському транспорті, прибирання в квартирі, нудні і нікому не потрібні наради, посівні кампанії в городі і тощо.

12. Знайдіть (або створіть) співтовариство з теми самоосвіти.

13. Використовуйте принцип "вивчено - застосовано, якщо не застосовано - значить, не вивчено".

14. Навчіться перетворювати нові знання в гроші
Якщо Ви вивчили по якійсь темі самоосвіти на 10 книг більше, ніж середній житель Вашого міста, району, області, то по відношенню до цього "середнього" жителю Ви є експертом. У всьому світі з дуже давніх часів прийнято платити за послуги експерта. Зрозуміло, Вам потрібно зробити певний перелік дій, щоб про Вас дізналися як про експерта.

15. Напишіть книгу з теми самоосвіти
Алгоритм написання книги такий: наговорите на диктофон (на телефон, в комп'ютер) все, що вважаєте важливим у вашій темі самоосвіти; наберіть у текстовому редакторі те, що наговорили; зверстати в якій-небудь програмі (наприклад, в майкрософтовського Publisher) книгу в 50-100 сторінок - і книга готова!

16. Опануйте навички "сліпого друку"
Ця навичка допоможе не тільки у виконанні п. 15, але і різко збільшить Вашу грамотність в плані орфографічних помилок. Між "сліпим набором" і правописом існує якийсь зв'язок. Природа цього зв'язку нам не відома, тому обмежимося констатацією факту. Існує безліч тренажерів, в т.ч. і в онлайні, для розвитку десятипальцевого методу друку.

17. Постійно підвищуйте ерудицію
Розгадуйте кросворди, беріть участь у конкурсах, показуйте інтелектуальні фокуси друзям, колегам, дітям і тощо.

18. Розробіть автоматичну систему повторень
Наприклад, Ви вивчили чергову порцію англійських слів. Щоб всі слова перейшли в довгострокову пам'ять, їх потрібно протягом півроку повторити (як мінімум) шість разів. Автоматизувати такі повторення можна за допомогою комп'ютера або різних онлайн-сервісів.

19. Використовуйте своє робоче місце для реалізації плану самоосвіти
Це не заклик до ігнорування своїх посадових обов'язків. Навпаки! Наприклад, якщо безглузде доручення начальника Ви наповните сенсом, тобто виконаєте завдання з урахуванням своєї мети самоосвіти, то якість роботи забезпечено!

Переклад Широкової Наталії
статті з сайту http://shkolazhizni.ru


Схожі за темою публікації
Як підвищити свою цінність як фахівця?
Віддалене навчання - плюси і мінуси
Навчання у дикретній відпустці
Як вчитися правильно: ефективні та неефективні методи
2013-04-03  |  Автор:

Віповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції сайту "Освітній портал" може не співпадати з думкою авторів публікації.

Увага! Ви можете обговорити матеріали цього розділу в форумі
або запропонувати власний матеріал для розміщення на сайті.

Для отримання статей поштою Ви маєте зареєструватись
та налаштувати параметри розсилки в персональному акаунті.

Всі права належать
Освітній портал™ 2003-2019рр.

Дизайн порталу: Стильная Студия