www.osvita.org.ua
Статті з питань освіти // Правила експрес-підготовки до тестів для абітурієнтів
Освiтнiй портал™
Головна
Новини освіти та науки
Події освіти та науки
Статті з питань освіти
Архів статей
Довідник ВНЗ України
Дистанційна освіта
Навчальні курси
Освіта за кордоном
Бізнес-освіта, MBA
Абітурієнту
Студенту
Болонський процес
Зовнішнє тестування (ЗНО 2014)
Середня освіта. Підручники
Законодавство
Періодичні видання
Каталог освітніх сайтів
Бібліотека
Реферати, курсові, дипломні
Профорієнтація молоді
Робота освітянам та молоді
Освітній форум
Зробити портал кращим!
Ефективна реклама
Правила експрес-підготовки до тестів для абітурієнтів
До тестування залишилися два тижні. Багато нового, звичайно, вже не вивчиш. Але ефективно повторити матеріал можна. Поради абітурієнтам давали вчителька української мови та літератури Українського фізико-математичного ліцею Наталія пора, завкафедрою англійської мови та кандидат фізико-математичних наук, заступник директора з наукової роботи ліцею "Інтелект" Людмила Шундик та Олександр Миронець, вчителька математики і заступник директора з науково-методичної роботи ліцею "Престиж" Оксана Буковська, доктор історичних наук, доцент КНУ ім. Т. Шевченка Іван Патриляк та старший викладач кафедри англійської мови Києво-Могилянської академії Ірина Пироженко.

Українська мова і література

У тестах завжди є теми, завдання з яких регулярно повторюються. На них і варто налягати. Отже, з фонетики потрібно повторити уподібнення приголосних звуків і йотований голосні ("я", "ю", "є", "ї"), по лексиці - пароніми (перелік є в підручнику за 10-й клас), а по морфології - рід незмінних іменників, ступені порівняння прикметників, відмінювання числівників, написання прислівників і наказовий спосіб дієслів і особисті закінчення в них. Ще обов'язково перегляньте подвоєння приголосних, вивчіть якомога більше фразеологізмів і потренуйтеся визначати тип і розбирати речення. Також напишіть парочку диктантів, щоб зрозуміти, чи добре Ви засвоїли знаки пунктуації.

Щоб швидко повторити літературу, знайдіть в інтернеті короткий зміст потрібних творів, а також опис головних героїв у цитатах. А перевірити, як Ви все запам'ятали, можна так: нехай, наприклад, Ваш приятель називає вам будь-який твір з програми ЗНО, а Ви перераховуйте головних персонажів і давайте їм характеристику. Також вчителі радять вивчити всі псевдоніми українських письменників.

А коли будете проходити перевіркові тести, особливо ті питання, де потрібно по цитаті визначити автора, твір або одного з його героїв, шукайте в ній слова-підказки (наприклад, вони можуть вказувати на характерну рису письменника, на елементи сюжету з його книги тощо). Таке вміння стане в нагоді на тестах.

Математика

Будь-яке рівняння, нерівність або завдання з параметром можна вирішити, побудувавши графік функції. Тому обов'язково повторіть графіки та їх геометричне перетворення (паралельне перенесення на координатній площині, симетричне відображення відносно осей координат, стиснення або розтягування). Крім того, за словами вчителів, більшість абітурієнтів "плавають" у темах похідної та інтеграла. Серед інших слабких місць - завдання зі стереометрії (наприклад, в яких одна фігура вписана в іншу) і з параметром.

Тому напередодні ЗНО зробіть акцент на вирішення таких завдань.

Повторіть основні формули з кожної теми. І якщо раптом виявите, що деякі з них так і не вдалося запам'ятати, то спробуйте подивитися на них під іншим кутом. Наприклад, прочитайте їх як слово, спробуйте знайти асоціації для запам'ятовування або створіть мнемонічне правило, наприклад, " медіана любить, щоб її подовжували ". Або, приміром, спробуйте заново вивести їх: знаючи, що і звідки походить, Ви швидше запам'ятаєте формулу.

Пройдіть від початку до кінця п'ять-шість торішніх тестів, виділивши на кожен з них по 150 хвилин (стільки триває реальний тест). Ви не тільки повторите матеріал, дізнаєтеся про слабкі місця, але і виробите особисту "стратегію боротьби" з тестами. Наприклад, зрозумієте, що краще для Вас - вирішувати спочатку алгебру або геометрію, прості завдання або складні і тощо. При цьому намагайтеся так розподілити час, щоб у Вас залишилося хоча б півгодини на перевірку. Ця порада підійде також для тестів з хімії та фізики.

Історія України

З історії України напередодні тестів вчителі радять зосередитися на подіях ХХ століття, адже питань з цього періоду найбільше. Також роздрукуйте собі портрети історичних діячів, відсортируйте по епохах і порціями розвісьте у себе в кімнаті. Коли запам'ятайте - знімайте і вішайте нові. Те ж саме зробіть і з зображеннями церков, палаців, соборів, ікон, картин, знання яких потрібно для здачі тесту. До слова, хороша їх добірка викладена на сайті Вінницького регіонального центру.

Щоб повторити дати і терміни, зробіть собі картки. На одній стороні напишіть дату або термін, а на іншій - подію, яка тоді відбувалася, або значення. Беріть їх з собою скрізь і тренуйтеся. А вдома ще можна коротко переказувати вголос те, що Ви пам'ятаєте про подію або історичний період, якому відповідає той або інший термін.

Гортаючи історичні атласи перед ЗНО, зверніть увагу на кордони нашої країни в різні періоди (наприклад, в період правління князів, гетьманів, перед, під час і після світових воєн), адміністративне розділення держав, а також напрями військових походів і битв.

Англійська мова

Повторіть тематичну лексику. Для цього відкрийте програму ЗНО, де є перелік тем, які треба знати, випишіть їх на окремі листочки, скрутіть і покладіть в якусь ємність. Потім у процесі повторення іншого матеріалу періодично витягайте по одному листочку і називайте як можна більше слів, які пам'ятаєте з тієї чи іншої теми.

Знайдіть в інтернеті вправи, де потрібно переформулювати задане речення так, щоб зміст його залишився таким же (вони називаються - key-word transformation exercises). Вони дуже корисні, тому що, намагаючись висловити іншими словами одне і те ж, абітурієнт застосовує свої знання про пасивний стан, часи, їх узгодження і тощо.

Вже кілька років поспіль абітурієнтам задають в якості твору написати лист (другу чи до редакції газети). Тому обов'язково ще раз повторіть або вивчіть основні фрази-кліше, які вживаються при написанні листів, їх структуру і правила оформлення. Також для підготовки відкрийте торішні тести або інші посібники по ЗНО, знайдіть там будь-яку тему для твору і постарайтеся протягом 5-15 хвилин вголос (але краще письмово) англійською розповісти, що Ви там написали б.

Остання порада: вирішуйте тести. При цьому, виконуючи завдання на розуміння тексту англійською, намагайтеся, бачачи незнайоме слово, зрозуміти його значення з контексту (навіть якщо для цього знадобиться кілька разів прочитати текст). Адже якщо на реальному тестуванні Ви будете намагатися зрозуміти кожне слово, а не загальний зміст, втратите багато часу. І ще: вирішуючи завдання, де потрібно вставити замість пропуску відповідний за змістом варіант відповіді, звертайте увагу на його "оточення" - навіть якщо варіанти схожі, то слова, які стоять поруч, вкажуть на правильний.

Історії успіху

Вікторія Ісакова: здала історію та англійську на 200
"За два тижні до ЗНО я виділяла по півдня на перевіркові тести (є на сайтах Вінницького та Львівського центрів тестування). Ще завантажила в плеєр з Мережі аудіокниги і слухала по дорозі до школи. Дивилася історичні фільми - по них можна швидко повторити цілий період. В останній день перед тестами важливо налаштуватися на позитив. Порадуйте себе чимось: я попросила маму приготувати улюблену шарлотку. А на ЗНО, щоб позбавиться від хвилювання, п'ять хвилин, закривши очі, глибоко дихала. І паніка проходила ".

Олександр Деундяк: здав математику і фізику на 200
"Щоб відмінно здати тести з математики та фізики, глибокі пізнання Вам не потрібні. Достатньо знати основні формули. Тому гарненько їх повторіть. Найкраще для цього підійдуть спеціальні довідники, де вони зібрані всі разом. Також зосередьтеся на тих темах, в яких Ви "плаваєте ". Але сильно не перевантажуйте себе, особливо за день до тестів. Півдня присвятіть навчанню, а в інший час відпочивайте. І раніше лягайте спати. Адже головне при складанні тестів - свіжа голова".

Путівник по тестам

Як проходить тестування, розповіла директор Київського РЦОЯО Світлана Сакаєва.

Час і місце ЗНО буде вказано на Вашій інформаційній сторінці і в запрошенні-перепустці. Щорічно тести починаються в 11:00, але пускати до пункту тестування закінчують о 10:50. Тому, щоб не спізнитися (інакше тести доведеться здавати через рік), перед тестуванням проїдьтеся до місця, де все буде проходити, і прорахуйте, скільки часу це займає. До речі, на сайтах регіональних центрів викладають карту міста, схеми проїзду і номери маршруток.

У пункті тестування

Там на видному місці буде висіти список всіх, хто здає ЗНО. Знайдіть себе і номер аудиторії, в якій буде проходити тест. Біля входу в аудиторію побачите вже інший список - відшукайте в ньому номер свого робочого місця. Коли сядете, обов'язково перевірте, чи збігаються ваші ПІБ з тими, що вказані на наклейці на столі. Якщо під час тестування Вам знадобиться прийняти ліки, попередьте про це інструктора до початку ЗНО.

Вирішуємо завдання

Спочатку для Вас проведуть інструктаж, а потім роздадуть тестові зошити з питаннями і бланки для відповідей. З української мови та літератури, іноземних та російської мов таких бланків буде два - А (для відповідей на тестові питання) і Б (для творчого завдання). З решти предметів роздадуть тільки бланк А.

На бланку А буде наклеєний один штрих-код з номером, а на бланку Б - два, з лицьового і зворотного боку (на бланках з іноземної та російської мов буде один штрих-код). До початку роботи над тестом перевірте, щоб номера робочого місця, тестового зошита і на наклейках зі штрих-кодом були однаковими. Якщо це не так, відразу ж скажіть про це інструктору, інакше можуть анулювати результати.

Коли тесту кінець

Після ЗНО здайте бланк з відповідями інструкторові, переконайтеся, що він поклав його в спеціальний пакет, і розпишіться, підтвердивши це, в аудиторному протоколі. Також до виходу з пункту тестування обов'язково поставте в Сертифікаті печать, яка підтверджує, що Ви здавали тест. Без неї результати вважатимуться недійсними. Втім, якщо станеться так, що її не буде, то після оголошення результатів тестів відразу ж зверніться до регіонального центру з проханням поставити її.

Їжа для розуму

В останні тижні перед тестами головне - не перевтомлюватися. Тому не повторюйте все підряд: чергуйте складний матеріал з простим. Через кожну годину-півтора робіть перерву по 15-20 хвилин - полежте або прогуляйтеся. І не забувайте регулярно і правильно харчуватися, але не переїдайте.

Налягаємо на ...

М'ясо. У ньому є незамінні амінокислоти, які беруть участь у побудові білків, необхідних для роботи мозку.

Шоколад. Магній, який міститься в чорному шоколаді, підвищує настрій, покращує пам'ять і бадьорить.

Сухофрукти. У них є калій, який зміцнює серце і судини, він допоможе вгамувати серцебиття, викликане хвилюванням перед ЗНО.

Сік. Пийте якомога більше свіжих соків з цитрусових. У них - вітамін С, которий бере участь в утворенні коферментів, що прискорюють всі реакції в організмі.

Морепродукти. Там є мікроелементи і жирні кислоти, які допоможуть відчувати себе бадьоро і сконцентруватися на досліджуваному предметі.

Мед. Допомагає зняти напругу і покращує сон. Плюс - у меді є глюкоза, а це джерело енергії як для мозку, так і для всього організму.

Це шкідливо

Кава та енергетики. Так, вони бадьорять. Але на це відчуття бадьорості Ваш організм витратить багато енергії. І якщо їх перепити напередодні, то в день тестів будете розбитими і виснаженими. Замініть чаєм з лимоном.

Заспокійливі. Приймаючи їх, ви не заспокоїтеся, а станете повільними, загальмованими і будете хотіти спати. У такому стані на тесті точно нічого не вирішити.

Бутерброди. Від них Ви тільки поправитеся. Адже "бутери" не насичують організм, а тільки забивають відчуття голоду на деякий час.

Скільки часу дадуть на складання тестів

Українська мова та фізика - 3 години

Математика, хімія, географія, російська мова і світова література - 2,5 години

Історія України та всесвітня історія - 2 години 15 хвилин

Біологія і мови - 2 години

Результати тестів будуть оголошувати поступово - до 5 липня. Свій результат Ви зможете дізнатися на персональній сторінці на сайті УЦОЯО або регіонального центру. Для доступу до неї потрібно ввести номер Сертифіката ЗНО та пін-код, вказаний на ньому.

Схожі за темою публікації:
Як заробити максимум на ЗНО: Формат підготовки
Як заробити максимум на ЗНО: Українська мова та література
Як заробити максимум на ЗНО: Історія, географія
Як заробити максимум на ЗНО: поради "бувалих"
Готуємося до ЗНО: Історія України. Основні дати
Як скласти ЗНО 2013: поради минулорічних випускників
Як студентам підвищити потенцію… ментальну
2013-05-20  |  Автор: Людмила Колб  |  http://vesti.ua

Віповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції сайту "Освітній портал" може не співпадати з думкою авторів публікації.

Увага! Ви можете обговорити матеріали цього розділу в форумі
або запропонувати власний матеріал для розміщення на сайті.

Для отримання статей поштою Ви маєте зареєструватись
та налаштувати параметри розсилки в персональному акаунті.

Всі права належать
Освітній портал™ 2003-2019рр.

Дизайн порталу: Стильная Студия