www.osvita.org.ua
Статті з питань освіти // Українці "у віці" не поспішають на перекваліфікацію
Освiтнiй портал™
Головна
Новини освіти та науки
Події освіти та науки
Статті з питань освіти
Архів статей
Довідник ВНЗ України
Дистанційна освіта
Навчальні курси
Освіта за кордоном
Бізнес-освіта, MBA
Абітурієнту
Студенту
Болонський процес
Зовнішнє тестування (ЗНО 2014)
Середня освіта. Підручники
Законодавство
Періодичні видання
Каталог освітніх сайтів
Бібліотека
Реферати, курсові, дипломні
Профорієнтація молоді
Робота освітянам та молоді
Освітній форум
Зробити портал кращим!
Ефективна реклама
Українці "у віці" не поспішають на перекваліфікацію
Українці, яким виповнилося 45 років, можуть за підтримки держави отримати іншу спеціальність, навіть у вищих навчальних закладах. Проте, охочих не надто багато.

Якщо вам більше 45 років і ви хочете змінити свою професію, або ж підвищити кваліфікацію - будь ласка. Держава обіцяє за це заплатити. Відповідний порядок уряд затвердив у березні 2013 року. Згідно з постановою уряду, на "навчальний ваучер" можуть претендувати особи, які ще не досягли пенсійного віку, мають будь-яку спеціальність та страховий стаж не менше 15 років, розповіла заступник керівника відділу організації професійного навчання Львівського обласного центру зайнятості Романа Костюк.

Якщо громадянин впродовж останніх п'яти років вже проходив перенавчання і отримав нову спеціальність, за рахунок держави, то він теж не може скористатися цією програмою, додала Костюк.

35 спеціальностей

При цьому немає значення - працююча це особа чи безробітна, стоїть вона на обліку у центрі зайнятості, або ж ні, каже Романа Костюк. Достатньо написати заяву до центру зайнятості, подати паспорт, ідентифікаційний та трудову книжку. Рішення приймається впродовж тижня. Прохач отримує ваучер, несе його в обраний навчальний заклад та бере квитанцію з виписаною сумою оплати за навчання, проплата здійснюється з Фонду соціального страхування на випадок безробіття, роз'яснює механізм представниця центру.

Станом на сьогодні найбільшу суму, яку може профінансувати держава - майже 11 з половиною тисяч гривень (десять прожиткових мінімумів). Якщо навчання коштуватиме більше, то різницю доплачує заявник. Перелік спеціальностей, які готова профінансувати держава, затверджено кабінетом міністрів, форму і місце навчання людина може вибрати сама. "Йдеться про спеціальності, що є затребуваними на українському ринку праці, - уточнює Костюк. - Це сфера транспортної інфраструктури, ІТ, будівництва і агропромислового комплексу, загалом 35 професій та спеціальностей"

Ваучери - це ще не гроші

За час дії програми до центрів зайнятості, приміром, на Львівщині зголосилося близько 230 осіб, з них вже отримали ваучери 179 людей, каже Костюк. Це не надто багато, але у центрі зайнятості впевнені, що попит зростатиме.

Однак експерт ринку праці, керуючий партнер рекрутингової компанії SM Consulting Сергій Марченко не такий оптимістичний щодо ваучерної програми. "Я дуже сумніваюся, що уряд знайде гроші на цю програму, і виші реально зможуть отримати кошти". На його думку, престижні вищі навчальні заклади навряд чи захочуть "заморочуватися" з державними перерахуваннями, їм вигідніше брати платоспроможних студентів, які нестимуть "живі" кошти. Експерт також побоюється непрозорого розподілу коштів. Він припускає, що гроші швидше отримуватимуть ті навчальні заклади, керівники яких мають налагоджені зв'язки з центрами зайнятості, уточнив Сергій Марченко.

Проблема в роботодавцях

Зацікавлення ваучерами може зрости, не виключає експерт, але це не буде масовим явищем, бо в Україні ще немає культури навчання після сорока років. "У нас вчаться або одразу після школи, або ж чиновники, нова посада яких вимагає вищої освіти", - каже Сергій Марченко.

Основна проблема, на думку експерта, не в тому, що люди після 45 років не можуть конкурувати з молодими спеціалістами на ринку праці, а в тому, що працедавці часто не хочуть брати старших людей. За історію роботи рекрутингової компанії, каже Марченко, лише кілька роботодавців погодилися взяти старших людей.

Жіночих професій бракує

Натомість фахівець з підбору персоналу Віра Комбарова вважає, що ця програма є дуже доречною з огляду на збільшення пенсійного віку українцям. "Можу спрогнозувати, що зацікавлення поступово зростатиме і цей механізм запрацює, аби лише держава змогла це фінансувати", - додала Комбарова. Водночас, вона вважає, що перелік визначених урядом професій потребує розширення, бо нині переважно йдеться про чоловічі робітничі спеціальності як то газозварювальник, тракторист чи водій автонавантажувача. Вибір для жінок є дещо обмеженим. До того ж українці практично необізнані про таку можливість.

Те, що держава нині відходить від банального розподілу коштів між безробітними, а дозволяє людям отримати нову кваліфікацію, є правильною філософією, каже експерт асоціації українських директорів з персоналу "HR Forum" Андрій Ніколов.

Саме після сорока років люди роблять уже свідомий вибір професії, зазначає співрозмовник, адже замолоду на це рішення впливає надто багато чинників. Сучасна економіка вимагає професійної переорієнтації, а ваучери можуть стати своєрідним поштовхом для людини зрілого віку. Ці кошти на навчання стануть "зерном у добрий ґрунт", переконаний експерт. А найкращою інформаційною кампанією цієї програми будуть самі люди, каже Ніколов, які пройдуть перенавчання і отримають нову роботу. Звісно, якщо держава буде спроможна виконати взяті зобов'язання в рамках чергової програми.

Схожі за темою публікації:
Ваучер на безкоштовну додаткову освіту. Хто маже його отримати
Національна стратегія розвитку освіти: апокаліпсис відміняється?
Які ВНЗ України пропонують дистанційну освіту і скільки це коштує
Вища освіта: негативний відбір
В'ячеслав Супрун: У високій кваліфікації фахівця має бути зацікавлений передусім роботодавець
Вища освіта не цікава ні державі, ні бізнесу, ні простим громадянам
Куди піти вчитися, щоб не помилитися
2013-08-01  |  Автор: Галина Стадник  |  http://www.dw.de

Віповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції сайту "Освітній портал" може не співпадати з думкою авторів публікації.

Увага! Ви можете обговорити матеріали цього розділу в форумі
або запропонувати власний матеріал для розміщення на сайті.

Для отримання статей поштою Ви маєте зареєструватись
та налаштувати параметри розсилки в персональному акаунті.

Всі права належать
Освітній портал™ 2003-2019рр.

Дизайн порталу: Стильная Студия