www.osvita.org.ua
Статті з питань освіти // Вища освіта не цікава ні державі, ні бізнесу, ні...
Освiтнiй портал™
Головна
Новини освіти та науки
Події освіти та науки
Статті з питань освіти
Архів статей
Довідник ВНЗ України
Дистанційна освіта
Навчальні курси
Освіта за кордоном
Бізнес-освіта, MBA
Абітурієнту
Студенту
Болонський процес
Зовнішнє тестування (ЗНО 2014)
Середня освіта. Підручники
Законодавство
Періодичні видання
Каталог освітніх сайтів
Бібліотека
Реферати, курсові, дипломні
Профорієнтація молоді
Робота освітянам та молоді
Освітній форум
Зробити портал кращим!
Ефективна реклама
Вища освіта не цікава ні державі, ні бізнесу, ні простим громадянам
Спостерігаючи процеси, які відбуваються в сучасній українській освітній сфері, спілкуючись з колегами-викладачами, підприємцями, держслужбовцями та досліджуючи мотивацію студентів та їх батьків вимушений узагальнити, що проблеми в цій сфері пов'язані з тим що на сьогодні в Україні вища освіта нікому не потрібна.

Це сумна думка, яка на перший погляд суперечить стереотипу про надзвичайну важливість навчання у вищій школі, та ажіотаж навколо вступу до ВНЗ. Проте якщо заглибитись в освітній процес, розумієш що все так і є.

Існує три замовники освітньої послуги: держава, бізнес та прості громадяни. В розвинених країнах ними також можуть бути громадські організації та церкви, але в Україні це рідкість.

Чому освіта не потрібна державі?

Держава у більшості країн виступає основним спонсором вищої освіти. По-перше з часом відбувається амортизація кадрів, і їх потрібно заміняти молодими спеціалістами. По-друге, гарна освіта підвищує шанси людини мати стабільний та високий дохід. Такі громадяни дуже корисні для суспільства, бо вони зменшують видатки на соціальну сферу та сплачують більше податків.

Проте Україна не йде шляхом розвитку "середнього класу", в нас інша дорога. Вітчизняним можновладцям не потрібні освічені громадяни, бо ними складніше керувати: вони не ведуться на пусті обіцянки, не продають голос за пачку гречки та вимагають дотримання законів чиновниками. Чи потрібен владі такий головний біль? Звичайно що ні. Тим паче, що гарна освіта для всіх створює сильну конкуренцію. Просувати на високу посаду чергового мажорчика набагато легше, коли інші претенденти не дуже розумні.

Можновладці зацікавлені в освіті виключно власних дітей, тому відправляють їх до провідних американських та європейських університетів. Вони підтримують певну частину вітчизняних ВНЗ, бо мають потребу в прислузі: юристах, які замість них будуть писати закони. журналістах, які будуть їх хвалити та бухгалтерах, які будуть відмивати їхні гроші. Міністерство підтримує лише ту молодь, що готова грати за його правилами та приймає свою роль кріпака.

Чому освіта не потрібна бізнесу?

Скільки Ви знаєте українських компаній, що беруть участь в глобальній конкуренції? Якщо ми поглянемо на перелік найбільших компанії нашої держави, то побачимо що більшість з них або є національного масштабу, або ж поставляють в інші країни сировину, чи просту продукцію. В той час коли іноземні підприємства виводять на міжнародний ринок комп'ютерну техніку, автомобілі та медичне обладнання, ми експортуємо ліс, металопрокат та зерно.

Більшості українських компаній не потрібні програмісти, економісти та менеджери - їм необхідні лісоруби, шахтарі, комбайнери та представники інших "робочих" професій. Компаній, що беруть участь у глобальних фінансових суперечках так мало, що їм вигідніше вкладати кошти в освіту вже найманих працівників, готуючи їх з нуля, ніж інвестувати в неперспективну державну вищу освіту.

Чому освіта не потрібна простим громадянам?

Реальна вища освіта, яку отримують в провідних ВНЗ світу - це дорого та складно. Американські батьки роками виплачують коштовні кредити за освіту дитини, а навчати у ВНЗ одразу двох дітей в США вважається показником великого достатку родини. Та навіть не це відлякує багатьох потенційних абітурієнтів, а висока складність навчального процесу. Країни з гарною вищою освітою зазвичай мають і суттєві проблеми з самогубствами серед студентів, які не витримують тиску.

Батьки не хочуть складнощів для своєї дитини, тим паче, що навіть найгарніша освіта не гарантує працевлаштування в країні, де в провінційних містах всі гарні посади передаються у спадок, а підвищення розписані на багато років вперед.

Ефективність української освіти наближаються до нульової відмітки, та тримається виключно на праці викладачів-ентузіастів та розумних дітей, яких попри всі намагання пана Табачника в Україні ще лишилось багато.

Схожі за темою публікації:
В'ячеслав Супрун: У високій кваліфікації фахівця має бути зацікавлений передусім роботодавець
Дослідження: проблеми сфери освіти негативно впливають на реалізацію прав громадян
Національна стратегія розвитку освіти: апокаліпсис відміняється?
Українці "у віці" не поспішають на перекваліфікацію
Спеціаліста замовляли?
Наші учні заслуговують на якісніші підручники
Державне замовлення - інформація з обмеженим доступом!?
2013-08-08  |  Автор: Олександр Равчев  |  http://blogs.tvi.ua

Віповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції сайту "Освітній портал" може не співпадати з думкою авторів публікації.

Увага! Ви можете обговорити матеріали цього розділу в форумі
або запропонувати власний матеріал для розміщення на сайті.

Для отримання статей поштою Ви маєте зареєструватись
та налаштувати параметри розсилки в персональному акаунті.

Всі права належать
Освітній портал™ 2003-2019рр.

Дизайн порталу: Стильная Студия