www.osvita.org.ua
Статті з питань освіти // Навчальний рік - новий, проблеми - старі
Освiтнiй портал™
Головна
Новини освіти та науки
Події освіти та науки
Статті з питань освіти
Архів статей
Довідник ВНЗ України
Дистанційна освіта
Навчальні курси
Освіта за кордоном
Бізнес-освіта, MBA
Абітурієнту
Студенту
Болонський процес
Зовнішнє тестування (ЗНО 2014)
Середня освіта. Підручники
Законодавство
Періодичні видання
Каталог освітніх сайтів
Бібліотека
Реферати, курсові, дипломні
Профорієнтація молоді
Робота освітянам та молоді
Освітній форум
Зробити портал кращим!
Ефективна реклама
Навчальний рік - новий, проблеми - старі
Новий навчальний рік принесе школярам, студентам, і їх батькам старі проблеми. До яких викликів потрібно бути готовими дітям і батькам у наступаючому навчальному році, і які проблеми шкіл і ВНЗ будуть відчуватися найбільш гостро - розкажуть експерти.

Примусові "благодійні внески"

Ні в середній, ні у вищій школі з початком нового навчального року не передбачається ніяких нових проблем, з якими діти і батьки не стикалися б раніше, вважає голова правління Центру освітнього моніторингу Павло Полянський. Він, насамперед, застеріг, що батьки знову зіткнуться з необхідністю робити різноманітні "благодійні внески в недобровільній формі".

"Ми розуміємо, що школи у нас бідні, що фінансування недостатнє . Але батьки, які є платниками податків, вже й так заплатили всі "благодійні внески" у формі податку, а також мають конституційне право, щоб їх дитина вчилася безкоштовно", - відзначає експерт.

Тому, у відповідь на вимоги внести гроші Полянський пропонує проявити громадянську позицію і інформувати або інспекцію навчальних закладів, або місцеві органи управління з питань освіти.

Дітям же, які йдуть в 10 клас, експерт порадив вкрай серйозно поставитися до вибору профілю навчання у старшій школі.

"Вкрай складно реалізувати ідею профільного навчання в рамках дворічної старшої школи (такої немає ніде в Європі: найменше - три роки, а то й п'ять). Вкрай важливо зробити правильний вибір, оскільки навчальні плани різних профілів істотно відрізняються. І якщо батьки і діти передумають в 11 класі, для дитини це буде серйозний виклик: йому доведеться самостійно підтягуватися до вимог іншого профілю", - пояснив Полянський.

Батькам першокласників він рекомендує віддавати дитину не стільки в школу, скільки до конкретного вчителя. На його думку, від того, до кого дитина потрапить, може залежати те, як складеться не тільки навчання, але і її доля.

Тим же, хто вперше в цьому році отримує студентський квиток, Полянський радить одне: пам'ятати, навіщо прийшов у ВНЗ.

"Це все-таки п'ять років шансу зробити з себе таку особистість, яка буде мати хорошу зарплату, буде працювати на цікавій роботі, буде утримувати сім'ю і високо цінуватися", - підкреслив він.

Комп'ютери і "національна біда"

Зараз в Україні все більше проявляється курс на комерціалізацію навчання, а фінансовий тягар перекладається з держави на плечі громадян, вважає екс-міністр освіти і науки Станіслав Ніколаєнко. Так, за його словами, майже 14 % від сукупного сімейного доходу українців зараз становлять витрати на освіту.

"Курс на комерціалізацію освіти - несправедливий, оскільки всі без винятку батьки платять податки. А у нас, виходить, що батьки просто потрапляють під несправедливе подвійне оподаткування, коли дитина приходить в дитячий садок, школу чи університет", - відзначає експерт.

Такі тенденції, на його думку, створюють загрозу: обдаровані діти з малозабезпечених сімей фактично позбавляються можливості потрапити до ВНЗ.

"Замість 10% ВВП на освіту цього року виділили лише 6%. З них 1,5 % - це те, що платять батьки у вигляді податків. Однак, у навчальних закладах гроші можуть братися не тільки за ремонт, охорону і і якості усіляких благодійних внесків, але ще і як оплата підручників і додаткових курсів . тобто, те, що повинно бути оплачено з бюджету, будуть оплачувати батьки ", - пояснив екс -міністр.

Другою проблемою, до якої слід бути готовим, на думку Ніколаєнка, є посилений вплив на дітей комп'ютерів і " інтернетизації".

"Наші діти менше говорять, рухаються, бувають на свіжому повітрі, читають. Адже коли ми спочатку говорили про комп'ютеризацію, ми не мали на увазі, що діти стануть геймерами й ночі безперервно будуть грати . Ми мали на увазі, що комп'ютери будуть використовуватися як засіб навчання усіх предметів: фізиці, хімії, історії тощо. Це дуже небезпечна тенденція: ми втрачаємо цілі покоління наших дітей - вони не знають реального життя. життя б'є, іноді вбиває, а вони все сподіваються на початок нової гри і перевантаження комп'ютера ", - підкреслив експерт .

У підсумку, за його словами, школа перемістилася з першого місця серед джерел знань на третє, пропустивши вперед Інтернет і телебачення . Тому важливо, щоб батьки і вчителі допомагали дітям дотримуватися "золотої середини" і не зловживати комп'ютером.

Третя проблема, з якою можуть зіткнутися діти і батьки - втрата здоров'я. Ніколаєнко переконаний, що українським школярам не вистачає хоча б трихвилинної зарядки, яка виконувалася б на кожному уроці, і прогулянок на свіжому повітрі на перервах .

"Вчитися потрібно, але втрата здоров'я непоправна. У Запоріжжі в ліцеї № 100 за рахунок організації навчально-виховного процесу, де на кожному уроці є комплекс вправ на 3 хвилини, в два рази зменшили захворюваність в закопчених, загазованих районах міста. Потрібно, щоб діти хоча б тричі на день виходили на прогулянки. А у нас в 9 ранку запускають учня в бетонну коробку і випускають у третій годині дня. Хочеться порядку, щоб діти не бігали, не шуміли, і все було чинно . А закінчиться це сколіозами, серцевими хворобами, хворобами опорно-рухового апарату. Це стає національною бідою", - розповів експерт.

Крім того, Ніколаєнко критично налаштований стосовно до нових предметів у шкільній програмі.

"У кожного нового міністра завжди "свербить" його професійна гординя, і він відразу починає вводити різні" грамотності". Усі новації можна впроваджувати лише після широкого педагогічного експерименту: ввести спочатку цей предмет в якійсь школі за згодою батьків і вчителів, щоб подивитися, що не затрамбуємо чи ми дитину, яка і так вже нічого не сприймає. Буде позитивний ефект від новації - можна поширювати на всю країну, а у нас те попи прийдуть і пропонують читати теологічний курс, то баптисти, то податківці, то міліціонери, а за ними ще хтось", - нарікає екс -міністр.

На його думку, якщо вводити, наприклад, податкову грамотність, то варто просто створити відповідний "гурток".

Основна загроза - корупція

У вищій школі в новому навчальному році основною загрозою буде корупція . Вона може знайти свій прояв у вимозі або проханні ВНЗ або школи зробити благодійний внесок для навчального закладу чи факультету, застерегла координатор освітніх програм громадянської мережі ОПОРА Ольга Стрелюк. Студенти, за її словами, повинні пам'ятати, що благодійні внески тому й називаються так, оскільки не є обов'язковими.

"Якщо студент хоче заплатити, він може це зробити. Але внесок не може бути обов'язковою вимогою, без виконання якого людина не може продовжувати навчання", - додає експерт.

Крім того, Стрелюк радить бути пильними і свідомими тим, кому цього року належить складати свою першу сесію.

"Не варто починати нову віху життя з хабарів під час сесії. Міністерство і деякі ВНЗ створюють "гарячу лінію" на час іспитів і просять студентів повідомляти можливі натяки з боку викладачів, які вимагають хабарів. Якщо ви вступили до ВНЗ за результатами ЗНО, тобто чесно, важливо намагатися зберегти цю чесність протягом наступних п'яти років", - підкреслила експерт.

Переклад Широкової Наталії
статті сайту www.glavred.info


Схожі за темою публікації:
Нововведення, що чекають на школярів у 2013-2014 н.р.
Куди піти вчитися, щоб не помилитися
Поради батькам: Як правильно вибрати шкільну форму
Скільки коштує зібрати дитину до школи цього року
Максим Стріха: Концепція профосвіти Табачника поставить хрест на науковому майбутньому України
Наші учні заслуговують на якісніші підручники
Профільна освіта - поділ на "еліту" та "масу"?
2013-08-29  |  Автор:

Віповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції сайту "Освітній портал" може не співпадати з думкою авторів публікації.

Увага! Ви можете обговорити матеріали цього розділу в форумі
або запропонувати власний матеріал для розміщення на сайті.

Для отримання статей поштою Ви маєте зареєструватись
та налаштувати параметри розсилки в персональному акаунті.

Всі права належать
Освітній портал™ 2003-2019рр.

Дизайн порталу: Стильная Студия