www.osvita.org.ua
Статті з питань освіти // Як урізноманітнити своє студентське життя
Освiтнiй портал™
Головна
Новини освіти та науки
Події освіти та науки
Статті з питань освіти
Архів статей
Довідник ВНЗ України
Дистанційна освіта
Навчальні курси
Освіта за кордоном
Бізнес-освіта, MBA
Абітурієнту
Студенту
Болонський процес
Зовнішнє тестування (ЗНО 2014)
Середня освіта. Підручники
Законодавство
Періодичні видання
Каталог освітніх сайтів
Бібліотека
Реферати, курсові, дипломні
Профорієнтація молоді
Робота освітянам та молоді
Освітній форум
Зробити портал кращим!
Ефективна реклама
Як урізноманітнити своє студентське життя
Одне з перших завдань, яке стоїть перед вмотивованим студентом - не втрачати часу і, так би мовити, освоїтися на місцевості. Дізнатися, які закони панують у ВНЗ, які звичаї і розпорядок у гуртожитках, бібліотеках, навчальних корпусах. Крім того, встановити, хто з адміністрації за що відповідає, до кого в яких питаннях можна звернутися. Наприклад, дізнатися імена та контакти декана, заступників деканів, знайти медпункт, поцікавитися роботою міжнародного відділу (закордонні програми обміну, стажування) тощо. "Навіщо це потрібно? Є люди, які закінчують ВНЗ і не знають імені свого декана", - можуть запитати скептики. У такому випадку відповідь напрошується сама : якщо студент дійсно буде активно вчитися, то йому доведеться контактувати з багатьма людьми, мати плацдарм для розвитку. Звичайно, все вищесказане не знімає необхідності поважати працю педагогів і освітніх адміністраторів, крім того, слід знати, що в основному партнерські відносини, побудовані на взаємному розумінні викладача і студента призводять до видатних навчальних і наукових результатів.

Студентські спілки

У більшості ВНЗ нашої країни діють спеціальні організації, про які слід дізнатися відразу, як потрапиш на навчання . Вони мають різні завдання і по різному інкорпоровані в університетське життя, але завжди приймають до своїх лав діяльних тямущих студентів.

Ось коротка характеристика деяких з них:
Студентська рада (Студентський парламент) університету (інституту, факультету) - це орган студентського самоврядування, який покликаний захищати права студентів, від імені студентства контактувати з адміністрацією ВНЗ, сприяти всебічному розвитку студентів. Часто студентські ради займаються організаціями концертів, дискотек, конкурсів краси, КВНів тощо. . Як правило, студентські ради різних ВНЗ співпрацюють, тому це далеко не закрита організація, членство в якій часто дає можливість розширити контакти і долучитися до глобальних студентських процесів .

Профком студентів - це орган студентської профспілки, який повинен бути у всіх ВНЗ країни, мета якого захищати права студентів, надавати студентам юридичну, матеріальну та іншу допомогу . Також профкоми беруть безпосередню участь у поселенні в гуртожитки, щорічно надають путівки на відпочинок і піклуються про студентів -сиріт. Вступ до профкому є добровільним . Кожен його член платить членські внески (кілька відсотків) з кожної своєї стипендії. Традиційно, профком краще фінансується, ніж студентська рада, тому вони часто співпрацюють в організації культурно - просвітніх, спортивних та інших заходів. Досвід роботи в профкомі цінний тим, що дозволяє дізнатися про соціальні проблеми студентства та механізми налагодження роботи з адміністрацією ВНЗ.

Наукові товариства студентів та аспірантів - це добровільне об'єднання студентів (аспірантів), які прагнуть займатися наукою в більших обсягах, ніж це передбачено навчальним процесом . Члени товариств поки не мають такої фінансової автономії як профкоми або навіть студради, проте активно співпрацюють з вченими та науковими адміністраторами . Часто члени суспільства організують дискусійні клуби, запрошують відомих учених на відкриті лекції, організовують експедиції тощо .

Театральні гуртки, студії, спортивні секції, музичні групи, хори - численні та різноманітні об'єднання студентів, як правило під добровільним початком викладачів або інших активістів, які сприяють всебічному розвитку студентів. Інформація про них менш поширена, тому слід цікавитися змістом інформаційних стендів у актових та спортивних залах, питати у заступників директорів з соціально-виховної роботи, викладачів фізкультури про діючі гуртки, студії, секції . Як правило, вони безкоштовні (або майже безкоштовні), проте вони допомагають реалізувати позанавчальні інтереси.

Загалом, всі представлені названі структури, а також численні неформальні об'єднання допомагають придбати цінний досвід громадської або соціальної роботи, розвинути таланти або навчитися працювати в колективі . Крім того, багато хто саме із студентських організацій починає свою політичну або творчу кар'єру.

Можливості

Часто й викладачі говорять про те, що студентські роки були кращими, що вони дали багато досвіду і допомогли відчути смак життя . Однак, конкретних порад, як не упустити можливості, можуть і не дати, бо жили дещо в іншу епоху. Тому ми пропонуємо деякі з можливих напрямів, які допоможуть повноцінно провести час у ВНЗ:

Подорожі, знижки, внутрішні преференції - всі студенти мають пільги (при пред'явленні студентського квитка) на користування послугами "Укрзалізниці" (50% знижки на плацкарт), в більшості музеїв, кінотеатрів, галерей, а також, за наявності міжнародного студентського квитка, отримати знижки на літаки, автобуси, музеї, виставки в Європі та США . Тобто, це можливість побачити свою країну і світ . Крім того, при багатьох університетах є унікальні сервіси тільки для своїх студентів - обсерваторії, дослідні станції, спортивно - оздоровчі бази, секції туризму тощо .

Стипендії - крім звичайної академічної стипендії, в більшості ВНЗ є цілий ряд іменних стипендій. Наприклад, ректорська стипендія, стипендія на честь видатного вченого того чи іншого ВНЗ. Таких стипендій можна домогтися, якщо демонструвати переконливі успіхи в навчанні, перемагати на олімпіадах і конкурсах наукових роботах або виграти міжнародні спортивні змагання тощо . Поряд з внутрішніми стипендіями існують державні - стипендії Президента, Верховної Ради та Кабінету Міністрів України. Вони призначаються студентам старших курсів, переважно, на семестр і значно перевищують академічну стипендію. Крім того, у Києві призначаються стипендії Київського міського голови, які хоч і не великі, але гроші додаються до академічної стипендії.

Також, варто поцікавитися неурядовими вітчизняними або закордонними студентськими грантами та стипендіями, або звернути увагу на подібні програми у країні, яка Вас особливо цікавить (наприклад, Польщі чи Німеччини).

Стажування та волонтерська робота

Стародавня євангельська приказка говорить: "Немає пророка у своїй Вітчизні". Це означає, що не слід занадто сподіватися отримати визнання або авторитет, сидячи на одному місці. Університетське середовище повністю відповідає цій мудрості. Щоб навчитися більшого і мати високий авторитет, слід не засиджуватися на одному місці, адже можливості навіть великого університету за кілька років можна вичерпати . Крім того, далеко не завжди в одному місці можна зустріти всі програми і курси, які цікавлять, не кажучи вже про те, що іноді ВНЗ просто не можуть забезпечити якісних сучасних освітніх продуктів . Студенту слід майже відразу починати досліджувати навчально-культурно-дослідне середовище поза своїм ВНЗ і невтомно шукати, де удосконалити свої знання, показати себе, навчитися новому, брати участь у конкурсах або стажуваннях . Можливостей для студентів і молоді дуже багато, адже іноземні та вітчизняні меценати не шкодують на це грошей. Слід знати, що саме завдяки цьому можна досягти справжніх вершин професіоналізму, стати впізнаваним в освітньому середовищі і самому розібратися чого ти вартий.

Переклад Широкової Наталії
за матеріалами: www.nagolos.com.ua


Схожі за темою публікації:
Десять порад першокурснику
Вдало складаємо іспити: поради
7 правил успішного студента
Який комп'ютер обрати для навчання?
Університетські роки - найкращі роки
Як повернути інтерес до навчання
5 порад студентам-юристам, які допоможуть у навчанні та кар'єрі
Як навчитися вчитися?
Чому вигідно вчитися добре?
2013-09-03  |  Автор:

Віповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції сайту "Освітній портал" може не співпадати з думкою авторів публікації.

Увага! Ви можете обговорити матеріали цього розділу в форумі
або запропонувати власний матеріал для розміщення на сайті.

Для отримання статей поштою Ви маєте зареєструватись
та налаштувати параметри розсилки в персональному акаунті.

Всі права належать
Освітній портал™ 2003-2019рр.

Дизайн порталу: Стильная Студия