www.osvita.org.ua
Статті з питань освіти // Міносвіти може явне зробити таємним
Освiтнiй портал™
Головна
Новини освіти та науки
Події освіти та науки
Статті з питань освіти
Архів статей
Довідник ВНЗ України
Дистанційна освіта
Навчальні курси
Освіта за кордоном
Бізнес-освіта, MBA
Абітурієнту
Студенту
Болонський процес
Зовнішнє тестування (ЗНО 2014)
Середня освіта. Підручники
Законодавство
Періодичні видання
Каталог освітніх сайтів
Бібліотека
Реферати, курсові, дипломні
Профорієнтація молоді
Робота освітянам та молоді
Освітній форум
Зробити портал кращим!
Ефективна реклама
Міносвіти може явне зробити таємним
Відмова від нинішньої системи інформування вступників до ВНЗ може поставити під питання чесність вступної кампанії

Проект Умов вступу до вищих навчальних закладів України в 2014 році, запропонований до публічного обговорення Міністерством освіти і науки, показав, що тиха, але планомірна "підгонка" цих умов під параметри, відомі хіба що главі МОН, триває. Цього разу наробило галасу зникнення з пункту 23.6 (в Умовах 2013 року - п. 23.5) згадки про інформаційну систему "Конкурс". Згідно з документом, інформування громадськості про подання заяв на вступ, як і раніше, здійснюватиметься "за даними Єдиної бази" (ЄДЕБО, Єдина державна електронна база з питань освіти). Але як саме - наразі невідомо.

Система "Конкурс" була впроваджена п'ять років тому і за минулі роки встигла заслужити авторитет і серед вступників, і серед експертів. "Вона стала одним з основних елементів чесності та прозорості вступної кампанії. Абітурієнт міг аналізувати свою конкурсну позицію ще до оприлюднення списків рекомендованих до зарахування. Крім того, "Конкурс" забезпечував прозорість роботи приймальних комісій, оскільки у ВНЗ знали, що абітурієнти зможуть апелювати у разі, якщо їхні дані виставлені некоректно", - пояснила координатор освітніх програм ГМ "ОПОРА" Ольга Стрелюк.

За її словами, саме "Конкурс" допоміг виявити і нівелювати неточності в роботі ще "зеленої" ЄДЕБО в 2012-му. Тепер же прогнозувати, чи буде вступна кампанія 2014 відкритою, як у попередні роки, не береться ніхто.

На прохання до Міністерства освіти і науки України пояснити, чому було вирішено відмовитися від системи, яка чудово зарекомендувала себе, і як будуть інформувати вступників без "Конкурсу". У відповідь у відомстві Дмитра Табачника повідомили, що "в Умовах прийому до вищих навчальних закладів України не позиціонуються переважні права приватних структур щодо інформування громадськості про хід вступної кампанії". А співпраця з системою "Конкурс" продовжиться на договірній основі.

Така відповідь, прямо скажемо, трохи спантеличила. По-перше, конкретних відповідей на поставлені питання - "Чому?" і "Як тепер?" - у Міносвіти так і не дали. По-друге, вельми здивувало твердження про те, що "Конкурс" є "приватною структурою". Про те, що обґрунтовувати свої рішення ними ж, як мінімум, нелогічно, говорити не доводиться.

Тим часом, як розповіла голова комітету Верховної Ради з питань науки і освіти Лілія Гриневич, "Конкурс" перебуває аж ніяк не у власності приватних осіб, а управляється неприбутковою громадською організацією. "Насправді ця система розроблялася з ініціативи Міністерства освіти і науки та підтримувалася за гроші USETI (Альянс Програми сприяння зовнішньому тестуванню в Україні. – Ред.). Навіть є наказ МОН про впровадження цієї системи. Чи скасовано цей наказ зараз - питання", - пояснила Гриневич.

За її словами, в 2010 році програмне забезпечення та база даних системи були передані Міністерству освіти для розробки "Електронного вступу" і ЄДЕБО. "Тому нинішнє рішення, на мою думку, прийнято лише з метою зменшити прозорість вступної кампанії в частині поновлення рейтингових списків, - вважає експерт. - Тому що ніяких підстав для скасування цього наказу, для зміни її власника, щоб вона раптом опинилася в приватних руках, немає".

Підтвердження того, що "Інформаційну систему "Конкурс" Міністерства освіти і науки України" - саме так звучить її повна назва - яка потрапила в немилість, навряд чи можна вважати "приватною структурою", вдалося легко знайти на сайті ресурсу. Там же чітко вказаний наказ МОН, згідно з яким вона діє.

Документ можна відшукати офіційній інтернет-сторінці Міносвіти (за посиланням: http://www.mon.gov.ua/ua/about-ministry/normative/27-, прим.ред.) і в ньому дійсно визначаються умови функціонування системи. А ось дані про скасування цього Наказу так і не були знайдені.

Поки що експертам - і майбутнім абітурієнтам разом із ними - залишається гадати, який вихід із ситуації, що склалася, запропонують у МОН і чи будуть шукати його взагалі. Є надія, що система ще з'явиться в кінцевих Умовах вступу - все-таки зараз обговорюється лише проект. Перспектива ж остаточної відмови від "Конкурсу" ентузіазму ні в кого не викликає. Навпаки, впевнена Гриневич, щоб система виконувала свою функцію, необхідно не тільки зобов'язати приймальні комісії вчасно надавати інформацію про зміни у рейтингових списках, а й визначити відповідальність за її несвоєчасну подачу або фальсифікацію. І експерти, за її словами, вже кілька років вимагають посилити пункт про систему "Конкурс" введенням цієї відповідальності. "А тепер його взагалі немає. Вилучено основний технічний фрагмент, який давав абітурієнтам можливість оперативно орієнтуватися в питанні свого місця в рейтинговому списку", - зазначає глава освітнього комітету ВР. І додає: якщо систему і мають замінити, наприклад, якимось фрагментом від ЄДЕБО, то Міністерство освіти мало б про це повідомити.

Варіант із заміною "Конкурсу" на ЄДЕБО, варто визнати, і правда напрошується - не дарма ж міністерство так старанно її вводило і тільки про неї залишило згадку в нових Умовах. Однак впровадити її таким самим легким розчерком міністерського пера, як був вилучений "Конкурс", навряд чи вийде. "Повинні бути внесені зміни до нормативних документів, що регулюють її функціонування, - говорить координатор освітніх програм ГМ "Опора" Ольга Стрелюк. - Оскільки ЄДЕБО є закритою, це - внутрішня база МОН, і якусь її частину доведеться відкрити".

Крім того, залишається питання, хто ж буде адмініструвати цю відкриту частину. Поки що все було просто: "Конкурс" управлявся незалежною громадською організацією, та ще й на американські гроші (Альянс USETI веде роботу за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), тому втрутитися в його діяльність було проблематично, якщо взагалі можливо. І якщо така схема буде порушена, то перед "зацікавленими особами" відкриється широкий простір для втручання у діяльність системи і махінацій з її даними.

Втім, при бажанні завжди можна пустити в хід і "ручні" громадські організації, як це було у випадку зі скандальним, але так і не прийнятим міністерським законом "Про вищу освіту". Тоді й номінальний статус-кво буде збережено, і реальне управління зосередиться в правильних" руках. Однак хочеться вірити, що до цього справа все ж не дійде.

Схожі за темою публікації:
Державне замовлення - інформація з обмеженим доступом!?
Національна стратегія розвитку освіти: апокаліпсис відміняється?
Держзамовлення на освіту на 2013-й: місця ділять не прозоро
Вища освіта: негативний відбір
Вища освіта не цікава ні державі, ні бізнесу, ні простим громадянам
2013-10-10  |  Автор: Олекса Шкатов  |  http://ua.comments.ua

Віповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції сайту "Освітній портал" може не співпадати з думкою авторів публікації.

Увага! Ви можете обговорити матеріали цього розділу в форумі
або запропонувати власний матеріал для розміщення на сайті.

Для отримання статей поштою Ви маєте зареєструватись
та налаштувати параметри розсилки в персональному акаунті.

Всі права належать
Освітній портал™ 2003-2019рр.

Дизайн порталу: Стильная Студия