www.osvita.org.ua
Статті з питань освіти // Освіта в Норвегії
Освiтнiй портал™
Головна
Новини освіти та науки
Події освіти та науки
Статті з питань освіти
Архів статей
Довідник ВНЗ України
Дистанційна освіта
Навчальні курси
Освіта за кордоном
Бізнес-освіта, MBA
Абітурієнту
Студенту
Болонський процес
Зовнішнє тестування (ЗНО 2014)
Середня освіта. Підручники
Законодавство
Періодичні видання
Каталог освітніх сайтів
Бібліотека
Реферати, курсові, дипломні
Профорієнтація молоді
Робота освітянам та молоді
Освітній форум
Зробити портал кращим!
Ефективна реклама
Освіта в Норвегії
Норвегія досі залишається для нас загадковою і незнайомій країною. А між тим Норвегія славиться одним з найвищих рівнів життя у світі, гостинністю та відкритістю своїх громадян і добре розвиненою системою вищої та післядипломної освіти.

Університет - більше науковий і дослідницький центр, а коледж - спеціалізований і професійний вищий навчальний заклад.

Університетський курс триває 3,5 роки на факультетах природничих наук і 4 роки на факультетах гуманітарних та суспільних наук. У кінці навчання всі студенти пишуть дипломну роботу і складають іспит з філософії - Examen philosophicum (незалежно від того, за якою спеціальністю вони навчаються). Після цього їм присвоюється ступінь Candidatus / candidata magisterii (Cand. mag.). З 1981 року державні коледжі також отримали право присвоювати своїм випускникам ступінь Cand. mag.

Післядипломну освіту пропонують всі університети. Дворічний курс закінчується присвоєнням ступеня Candidatus a philosophiae (Cand. philos.) З гуманітарних наук, Candidatus a rerum politicarum (Cand. polit.) З суспільних наук і Candidatus a scientiarum (Cand. scient.) З математики та природничих наук (для отримання цьогоступеня треба вчитися 1,5 роки). Ті, хто збирається присвятити своє життя науці та дослідницькій діяльності, можуть піти далі і, захистивши докторську дисертацію, отримати ступінь доктора.

Зовсім інакше будуються університетські програми з медицини, права, економіки, інженерних наук. Ці спеціальності вважаються найбільш престижними і високооплачуваними. Прийом іноземців на них обмежений. Щоб отримати ступінь в одній з перерахованих вище наук і право на роботу за фахом, потрібно відучитися за спеціальною програмою від 4,5 до 6 років. По закінченні студентам присвоюються ступені Sivilingenior (інженерні науки), Sivilokonom (економіка), Candidatus a juris (Cand. jur ., Право), Candidatus a medicinae (Cand. med ., Медицина).

Навчання в Норвегії: Куди податися іноземцю

У норвезьких університетах та коледжах, як неважко здогадатися, викладання ведеться норвезькою мовою. Мало хто з європейців знає цю мову, хіба що сусіди норвежців - шведи. Але мови можна навчитися в Норвегії безкоштовно. Курси норвежської працюють при муніципалітетах протягом навчального року. Крім того, університети Бергена, Осло, Трондхейма і Тромсо мають підготовчі курси норвезької мови для іноземних студентів.

Втім, для іноземців в Норвегії є дві університетські програми англійською мовою. Їх пропонують Norges Handelshoyskole у Бергені (Норвезька школа економіки та ділового адміністрування) і Handelshoyskolen BI в Осло (Норвезька школа менеджменту). У ці школи вступають і норвежці, які хочуть навчитися бізнесу і економіці і працювати на міжнародному ринку.

Norges Handelshoyskole у Бергені фінансується державою, тому навчання в ній безкоштовне для всіх. Потрібно лише внести вступний внесок в $ 30 і кожен семестр робити символічні внески у розмірі $ 37.

Найпопулярніша й престижна програма Norges Handelshoyskole - дворічний курс з міжнародного бізнесу з присвоєнням ступеня магістра міжнародного бізнесу (Master of International Business, MIB). Прийом на програму MIB обмежений, кожен рік набирається 30 студентів. Крім MIB, школа пропонує і інші програми з міжнародного бізнесу і менеджменту. Щорічно школа приймає близько 2.000 студентів.

Норвежці, як і більшість європейців, навчаються в школі 12 років. Тому нашої середньої освіти для вступу до норвезького університету зазвичай не достатньо - треба провчитися щонайменше рік у вітчизняному ВНЗ, однак брати чи не брати випускника нашої школи - в кожному університеті вирішують в індивідуальному порядку.

Крім документа про освіту до приймальної комісії треба подати свідоцтво про знання англійської мови (для вступників на англомовні програми - сертифікат про здачу TOEFL або IELTS. Якщо ви вступаєте до ВНЗ, де навчання ведеться тільки норвезькою, то вам доведеться спочатку повчитися на підготовчих курсах норвезької мови.

Навчання в державних університетах і коледжах Норвегії майже безкоштовне (треба вносити символічні внески, приблизно такі ж, як у Norges Handel shoyskole). Проте в чужій країні треба на щось жити : на житло, харчування тощо потрібно $ 8.000-10.000 на рік. При університетах в Норвегії існують студентські організації,які мають студентське житло, їдальні, медичне обслуговування. Все це фінансується державою, і тому обходиться студентам дуже дешево. Проте " студентських квартир" не так багато, і отримати дешеве житло може не кожен студент.

З імміграційного законодавства, студентам-іноземцям не дозволяється працювати під час навчання. Але підробити у вільний від навчання час (нехай напівлегально), тим не менш, завжди можна.

Крім того, будь-який студент в Норвегії, зокрема іноземний, може отримати кредит або стипендію в Statens Lanekasse (Державний фонд освітніх кредитів). Кредит зазвичай дається на 20 років і може бути частково погашений університетом під час навчання студента.

Після того, як ви звернулися до університету і отримали відповідь, можна йти в посольство за навчальною візою. Крім візи необхідно отримати і дозвіл на перебування в країні (student resident permit). Для цього треба представити в посольство такі документи:
- Закордонний паспорт;
- Лист про зарахування до норвезький навчальний заклад;
- Документ, що підтверджує вашу платоспроможність (довідка з банку), або лист з норвезького Statens Lanekasse про надання кредиту на навчання.

Дозвіл на перебування в країні дається строго на той термін, що ви вчитеся в Норвегії. Хоча імміграційне законодавство говорить, що іноземець повинен покинути країну відразу ж, як він закінчить навчання, і повернутися туди він може тільки через п'ять років, проте у виняткових випадках дозвіл на перебування в країні може бути продовжено (наприклад, якщо ви збираєтеся продовжити освіту в Норвегії або знайшли там роботу, і ваш роботодавець подає прохання про продовження дозволу).

Переклад Широкової Наталії
за матеріалами сайту www.inostranets.ru


Схожі за темою публікації:
Вища освіта в Норвегії
Шкільна освіта у Норвегії
2013-10-14  |  Автор:

Віповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції сайту "Освітній портал" може не співпадати з думкою авторів публікації.

Увага! Ви можете обговорити матеріали цього розділу в форумі
або запропонувати власний матеріал для розміщення на сайті.

Для отримання статей поштою Ви маєте зареєструватись
та налаштувати параметри розсилки в персональному акаунті.

Всі права належать
Освітній портал™ 2003-2019рр.

Дизайн порталу: Стильная Студия