www.osvita.org.ua
Статті з питань освіти // Освіта в Шотландії
Освiтнiй портал™
Головна
Новини освіти та науки
Події освіти та науки
Статті з питань освіти
Архів статей
Довідник ВНЗ України
Дистанційна освіта
Навчальні курси
Освіта за кордоном
Бізнес-освіта, MBA
Абітурієнту
Студенту
Болонський процес
Зовнішнє тестування (ЗНО 2014)
Середня освіта. Підручники
Законодавство
Періодичні видання
Каталог освітніх сайтів
Бібліотека
Реферати, курсові, дипломні
Профорієнтація молоді
Робота освітянам та молоді
Освітній форум
Зробити портал кращим!
Ефективна реклама
Освіта в Шотландії
Шотландія заслуговано пишається своєю вищою освітою. Для багатьох країн шотландська структура вищої освіти слугувала зразком для створення їх власних систем. Про накопичений шотландськими вищими навчальними закладами досвід говорить той факт, що чотири з перших шести університетів Великої Британії були відкриті в Шотландії. Перший шотландський університет був заснований в 1411 році.

Ключовим елементом шотландської системи вищої освіти є ширина придбаних знань, що сприяє самовихованню студентів і гнучкому підходу до знань. Це приваблює не лише студентів з Шотландії, а й з усієї Великобританії. Зараз, коли в Шотландії мешкає 9 % населення Великої Британії, в шотландських університетах навчається 15 % студентів Великої Британії. Велика кількість студентів приїжджає з інших країн. У деяких вищих навчальних закладах кількість іноземних студентів досягає 45 % від загальної кількості (у середньому 10-15 %). Таким чином, навчання в Шотландії це ще й можливість придбання величезного міжнародного досвіду та зв'язків у всьому світі.

Шотландці вважають свою освіту (як середню, так і вищу) кращою за англійську та прагнуть обов'язково виділитися на тлі загальнобританської системи освіти. Відмінності з'являються вже в початковій школі. Діти в шотландських школах навчаються не шість років, а сім і переходять до середньої школи у віці 12 років.

З 5 до 12 років діти відвідують початкову школу (primary school). У 12 років переходять в середню школу (secondary school). У 15 років школярі складають іспити на загальне свідоцтво про середню освіту Scottish Certificate of Education (SCE Standard Grade), відповідне англійському GCSE. Після цього учень може або перейти до коледжу подальшої освіти, або продовжити навчання в школі з метою отримання атестата вищого ступеня (Higher Grade). Для цього треба провчитися з 16 до 18 років і скласти іспити з 5 або 6 предметів. Цього атестата достатньо, щоб вступати до шотландських ВНЗ.

Щоб вчитися в інших частинах Сполученого Королівства чи потрапити до одного з топ - університетів Шотландії, треба закінчити так званий "шостий рік" школи і отримати сертифікат Scottish Certificate of Sixth Year Studies (SCSYS), який еквівалентний загальнобританському диплому GCE A - level. Зараз замість сертифіката SCSYS випускникам видаються сертифікат Advanced Higher. Він у цілому відповідає A- level - атестати Higher і Advanced Higher визнаються всіма ВНЗ Великобританії.

Деякі школи надають можливість скласти іспити і безпосередньо на отримання англійської A-level. Більшість шкіл для дітей старшої вікової групи.

У Шотландії існують 43 коледжі зі спеціальної або подальшої освіти (подібних вітчизняним технікумам). Вони пропонують академічні та професійні кваліфікації з більшості предметів, від початкового рівня до рівня диплома вищої освіти. У коледжах можна отримати спеціальність за такими напрямками: інформаційна технологія, вивчення основ бізнесу, електроніка, конструювання, спорт, туризм, внутрішній і зовнішній дизайн, охорона здоров'я, засоби масової інформації, фінанси. Після року очного навчання тут можна отримати Higher National Certificate, а студенти, що відучилися два роки, стають володарями Higher Education Diploma.

Альтернативою навчання в коледжах подальшої освіти можуть служити підготовчі програми Foundation. Є й єдина Шотландська міжнародна підготовча програма - SIFP, успішне закінчення якої дає випускникам можливість вступити практично до будь-якого ВНЗ Шотландії.

Звичайна тривалість навчання у ВНЗ на ступінь бакалавра - 4 роки. Останній рік дає студентам можливість отримати ступінь бакалавра з відзнакою (Bachelor with Honors). Перші два роки вони вивчають широке коло базових предметів, а потім ще два роки присвячують спеціальним дисциплінам за обраним ними профілем. Базовий курс вищої освіти в шотландському університеті (undergraduate) триває 4 роки. Шотландським університетам притаманна гнучкість навчальних планів. Студенти мають можливість вивчати найрізноманітніші дисципліни, навіть якщо вони викладаються на різних факультетах. Випускникам можуть привласнювати подвійні ступені (joint degree), наприклад, у сфері бухгалтерського обліку та економіки. Деякі навчальні заклади Шотландії пропонують так звані (сендвіч - курси), що дають студентам можливість отримати досвід практичної роботи вже під час навчання.

Вступні вимоги до університетів Шотландії

Вступні вимоги досить високі. Зазвичай базовим рівнем для претендентів є 550 балів з TOEFL або 5.5 балів за IELTS. Деякі департаменти університетів вимагають не нижче 600 або 6 балів. А медичний і юридичний факультети вимагають не менше 7 балів. Найнадійніший шлях вступу до шотландського університету - провчитися два заключних роки в шотландській школі або коледжі, пройти програму Foundation Course. У ході цих курсів іноземних студентів готують для отримання шотландського свідоцтва про закінчення середнього навчального закладу. По закінченні цієї програми студенти складають державні іспити, необхідні для вступу до університетів Шотландії.

Процедура вступу до шотландських вищих навчальних закладів нічим не відрізняється від вступу в англійські навчальні заклади і здійснюється через загальнонаціональну службу UCAS. Процедуру вступу та оформлення документів потрібно починати якомога раніше : за 1-2 роки до дати вступу. Запас часу дозволить правильно вибрати університет, реально оцінити свої можливості, підготуватися і вчасно скласти всі вступні іспити і вимоги.

Для того щоб вступити до шотландського університету, треба не просто добре, а дуже добре знати англійську мову. Рекомендуємо підтягнути мову на курсах безпосередньо в Шотландії. Багато мовних центрів, входять до Шотландського консорціуму з викладання англійської мови (SELTIC), що контролює якість викладання. Шотландські мовні школи пропонують різноманітні курси від загальної англійської до суперінтенсива, підготовки до мовних іспитів і вступу до ВНЗ.

Система вступу до вищих навчальних закладів Шотландії як на базовий курс (undergraduate), так і для бажаючих вузько спеціалізуватися на якійсь окремій галузі знань (postgraduate), є такою ж гнучкою, як і вся система вищої освіти. Структура вищої освіти Шотландії дозволяє студентам отримувати таку систему оцінок, яка зараховується їм при переході з одного навчального закладу в інший. Якщо студент хоче змінити факультет або вищий навчальний заклад, то ці оцінки зараховуються у відповідності з умовами обраного навчального закладу.

Післядипломна освіта (postgraduate) доступна всім, хто має дипломи про закінчення визнаних навчальних закладів усього світу. У шотландських університетах існує інтенсивна річна програма для отримання ступеня Магістра і трирічна поглиблена програма для отримання ступеня Доктора.

Переклад Широкової Наталії
статті сайту http://itecgroup.ru


Схожі за темою публікації:
Особливості отримання вищої освіти в Естонії
Вартість освіти і проживання іноземних студентів у Австрії
Літні школи при університетах Великої Британії
Як поїхати вчитися до Німеччини
Вища освіта в Норвегії
Вища освіта у Фінляндії
Особливості освіти в Ірландії
2013-11-18  |  Автор:

Віповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції сайту "Освітній портал" може не співпадати з думкою авторів публікації.

Увага! Ви можете обговорити матеріали цього розділу в форумі
або запропонувати власний матеріал для розміщення на сайті.

Для отримання статей поштою Ви маєте зареєструватись
та налаштувати параметри розсилки в персональному акаунті.

Всі права належать
Освітній портал™ 2003-2019рр.

Дизайн порталу: Стильная Студия