www.osvita.org.ua
Статті з питань освіти // Готуємось до ЗНО: Літописи. "Слово про закон і...
Освiтнiй портал™
Головна
Новини освіти та науки
Події освіти та науки
Статті з питань освіти
Архів статей
Довідник ВНЗ України
Дистанційна освіта
Навчальні курси
Освіта за кордоном
Бізнес-освіта, MBA
Абітурієнту
Студенту
Болонський процес
Зовнішнє тестування (ЗНО 2014)
Середня освіта. Підручники
Законодавство
Періодичні видання
Каталог освітніх сайтів
Бібліотека
Реферати, курсові, дипломні
Профорієнтація молоді
Робота освітянам та молоді
Освітній форум
Зробити портал кращим!
Ефективна реклама
Готуємось до ЗНО: Літописи. "Слово про закон і благодать" Іларіона
Біографічних відомостей про Київського митрополита Іларіона відомо дуже мало. З "Києво-Печерського патерика" дізнаємось, що його постриг у ченці засновник монастиря Антоній. Згодом Іларіон стає пресвітером заміської резиденції Ярослава Мудрого - Берестового. 1051 року з волі князя собор місцевих єпископів настановляє Іларіона Київським митрополитом, однак після смерті Ярослава 1055 року він поступається своїм місцем новому ставленику Візантії - грему Єфрему. Деякі дослідники припускають, що після цього Іларіон переховувався у Києво-Печерському монастирі та Тмутаракані під ім'ям Никона, і саме він упорядкував перше Києво-Печерське літописне зведення 1073 року.

Перу Іларіона належать кілька творів: "Ісповє даніє веры", "Слово про закон і благодать" та повчання священикам.

Дослідники розходяться в думках щодо приводу написання і виголошення промови. За одними даними "Слово про закон і благодать" було виголошене на честь відкриття Софійського собору; за іншими даними - промова могла бути виголошена в Софійському соборі у 1049 році, ймовірно, на честь завершення будівництва київських оборонних споруд.

"Слово про закон і благодать" - це перший публіцистичний ораторський твір давньої літератури, який по суті є церковно-політичним трактатом, написаним під час військових сутичок Русі з Візантією та у зв'язку з цим у ситуації погіршання стосунків між руською та візантійською церквами.

Проповідь складається з трьох частин: образного розтлумачення, що слід розуміти під Словом про закон і благодать та істиною; похвала Володимиру Великому за хрещення Русі; молитва від усієї Руської землі.

Іларіон зіставляє Старий і Новий Завіти і віддає перевагу Новому, бо, на його думку, Старий Завіт, або "Закон", даний Мойсеєм, призначений лише для іудеїв. Натомість Новий Завіт є "Благодаттю", тобто основною підвалиною християнства, оскільки його обирають народи як шлях до спасіння від гріховності. Старий Завіт утверджує рабство, Новий - свободу і благодать, яка дійшла "и до нашего языка русского". У такий спосіб Іларіон запроваджує нову патріотичну концепцію, де Русь - передове суспільство, яке посідає рівне місце серед інших народів.

У центральній частині проповіді Іларіон прославляє князя Володимира за хрещення Русі з власної ініціативи, а не за вказівкою Візантії. Іларіон ставить його поряд з апостолами, які навертали народи у християнство.

У третій частині проповіді - молитві - автор просить Бога утвердити мир на землі і сприяти будівництву.

"Слово про закон і благодать" Іларіона характеризується всіма засобами ораторського мистецтва: багатством метафоричних порівнянь, епітетів, паралелізмів і повторень, риторичних фігур. Мова твору сповнена патріотичним пафосом. Усе це забезпечило цій проповіді тривалу популярність серед східнослов'янських проповідників.

Схожі за темою публікації:
Готуємось до ЗНО: Літописи. "Повість минулих літ"
Готуємось до ЗНО: Роди та жанри літератури
Готуємось до ЗНО: Цитати про українських письменників
Відомі та невідомі псевдоніми українських письменників
Екранізовані твори українських письменників, які включені до шкільної програми і ЗНО
2014-01-16  |  Автор:  |  http://www.ukrlit.vn.ua

Віповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції сайту "Освітній портал" може не співпадати з думкою авторів публікації.

Увага! Ви можете обговорити матеріали цього розділу в форумі
або запропонувати власний матеріал для розміщення на сайті.

Для отримання статей поштою Ви маєте зареєструватись
та налаштувати параметри розсилки в персональному акаунті.

Всі права належать
Освітній портал™ 2003-2019рр.

Дизайн порталу: Стильная Студия