www.osvita.org.ua
Статті з питань освіти // Вища освіта в Болгарії: доступна якість
Освiтнiй портал™
Головна
Новини освіти та науки
Події освіти та науки
Статті з питань освіти
Архів статей
Довідник ВНЗ України
Дистанційна освіта
Навчальні курси
Освіта за кордоном
Бізнес-освіта, MBA
Абітурієнту
Студенту
Болонський процес
Зовнішнє тестування (ЗНО 2014)
Середня освіта. Підручники
Законодавство
Періодичні видання
Каталог освітніх сайтів
Бібліотека
Реферати, курсові, дипломні
Профорієнтація молоді
Робота освітянам та молоді
Освітній форум
Зробити портал кращим!
Ефективна реклама
Вища освіта в Болгарії: доступна якість
У цій красивій балканській країні можна отримати якісну освіту, а завдяки тому, що Болгарія входить в Євросоюз, диплом буде визнаватися по всій Європі. Вартість освіти тут на порядок нижче, ніж у країнах Західної Європи. Зате за якістю життя Болгарія їм практично не поступається.

Один з істотних "бонусів" - студенти отримують дозвіл на проживання на період навчання, а це відкриває можливості для отримання різних освітніх грантів, доступних тільки для жителів ЄС.

Більшість ВНЗ - державні

Вищі навчальні заклади Болгарії - це університети, спеціалізовані інститути і коледжі. На всю Болгарію - 51 ВНЗ. З них 41 - державний вищий навчальний заклад і 10 приватних. Як державні, так і приватні ВНЗ регулюються "Законом про вищу освіту" і підпорядковуються Народним зборам Болгарії. Тобто, жоден навчальний заклад не зможе отримати акредитацію, не пройшовши обов'язкову перевірку. Список акредитованих болгарських ВНЗ можна подивитися тут http://www.neaa.government.bg/bg.

Щоб отримати статус університету, вищий навчальний заклад має відповідати певним вимогам. Наявність освітніх програм як мінімум за трьома основними галузями науки (гуманітарні, природничі, громадські та технічні дисципліни). Є також норми, що регулюють професорсько-викладацький склад - не менше 70% лекцій, семінарських і практичних занять повинні читати дипломовані фахівці. Університети мають право присуджувати ступінь "бакалавра", "магістра" і "доктора".

Спеціалізовані інститути пропонують навчання в одній з чотирьох основних галузей науки. На якому саме профілі спеціалізується конкретний ВНЗ, як правило, зрозуміло з його назви. В інститутах можна отримати ступінь "бакалавра" і "магістра".

В коледжах тут вчать тільки "на бакалавра". Але по закінченні коледжу можна поступити в університет або спеціалізований інститут в магістратуру. Не менше половини всіх занять в коледжі повинні проводити дипломовані фахівці.

Щоб отримати диплом бакалавра в Болгарії, необхідно провчитися три-чотири роки (в залежності від спеціальності). До речі, для отримання ступеня не потрібно складати іспити або захищати диплом, як в Україні. Випускники лише повинні пройти спеціальний тест. Після чого вони можуть переходити на магістратуру.

Магістерські програми тривають ще рік-два. По закінченні магістратури можна вступити на докторську програму (аналог нашої аспірантури). Скільки буде тривати навчання, залежить від самого аспіранта. Ступінь доктора наук присуджується після складання всіх необхідних іспитів і захисту дисертації. Навчальний план аспірант складає самостійно. А паралельно з навчанням доведеться займатися педагогічною діяльністю - це обов'язкова умова.

Можна вчитися англійською

Щоб навчатися у ВНЗ, знати болгарську мову необов'язково. Дуже багато університетів і коледжів пропонують навчальні програми англійською. Є навіть ВНЗ, які видають подвійні дипломи. Наприклад, Американський університет в Благоєвграді. Все навчання у ВНЗ ведеться англійською мовою, а більшу частину лекцій і семінарів проводять американські викладачі. По закінченні навчання студенти отримують два дипломи - американського і болгарського ВНЗ.

Бажаючі навчатися болгарською мовою, можуть закріпити свої знання або навіть вивчити мову з нуля, вже перебуваючи в країні. Багато ВНЗ мають підготовчі курси, на яких протягом року можна вивчати болгарську мову. По закінченню курсу випускники складають іспити з профільних предметів і на знання болгарської. Результати іспитів зараховуються як вступні до університету. В залежності від інтенсивності курсів і кількості осіб в групі, їх вартість коливається від 1000 до 3000 євро за рік. Як показує практика, російськомовним болгарська нескладна.

Скільки платити за освіту

Вартість освіти - від 2000 до 5000 євро за рік. Навчання болгарською мовою дозволить трохи заощадити - такі програми коштують 1500-3000 євро. Англомовне навчання обійдеться в 3000-5000 євро за рік. Місцеві жителі платять у два рази менше. До речі, іноземці, у яких є болгарські корені (і вони можуть довести це), прирівнюються до місцевих і платять за навчання як болгари.

Переклад Широкової Наталії
статті Олени Боженко сайту http://capital.kh.ua


Схожі за темою публікації:
Освіта за кордоном: як поїхати вчитися до Словаччини
Особливості системи вищої освіти у Словенії
Особливості отримання вищої освіти в Естонії
Особливості отримання вищої освіти в Литві
2014-03-11  |  Автор:

Віповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції сайту "Освітній портал" може не співпадати з думкою авторів публікації.

Увага! Ви можете обговорити матеріали цього розділу в форумі
або запропонувати власний матеріал для розміщення на сайті.

Для отримання статей поштою Ви маєте зареєструватись
та налаштувати параметри розсилки в персональному акаунті.

Всі права належать
Освітній портал™ 2003-2019рр.

Дизайн порталу: Стильная Студия