www.osvita.org.ua
Статті з питань освіти // Чого чекати абітурієнтам в цьому році і як будуть...
Освiтнiй портал™
Головна
Новини освіти та науки
Події освіти та науки
Статті з питань освіти
Архів статей
Довідник ВНЗ України
Дистанційна освіта
Навчальні курси
Освіта за кордоном
Бізнес-освіта, MBA
Абітурієнту
Студенту
Болонський процес
Зовнішнє тестування (ЗНО 2014)
Середня освіта. Підручники
Законодавство
Періодичні видання
Каталог освітніх сайтів
Бібліотека
Реферати, курсові, дипломні
Профорієнтація молоді
Робота освітянам та молоді
Освітній форум
Зробити портал кращим!
Ефективна реклама
Чого чекати абітурієнтам в цьому році і як будуть проходити тестування жителі сходу України
Цього року скласти іспити в звичайні терміни зможуть не всі абітурієнти - жителі Донецької та Луганської областей будуть змушені чекати додаткової сесії в липні (дати зараз уточнюються), повідомляє "Сегодня". Ігор Лікарчук, який нещодавно був призначений на посаду директора Українського центру оцінювання якості освіти, розповів про те, як буде приходити ЗНО цього року і відповів на найгарячіші питання абітурієнтів. Наприклад про те, якими мовами перекладені тести-2014, чому система зовнішнього оцінювання переживає не кращі часи і які нововведення Центр готує до наступного року.

Про сім мов і сюрприз для шахраїв

- Який відсоток випускників візьме участь у зовнішньому незалежному оцінюванні?

- Ми не ведемо окрему статистику з цього питання, але зазвичай на тестування реєструється 85-87% випускників. Є маленькі, віддалені від великих міст школи, де проходити тестування не збирається жоден випускник, а є школи, де реєструються всі випускники. Всього цього року для участі у ЗНО зареєструвалися 297 205 осіб.

- Якими мовами перекладені тести цього року? Скільки учнів вирішили проходити тести не українською?

- Тести можна проходити тими мовами, якими ведеться навчальний процес у школах України. Їх сім: українська, російська, польська, румунська, угорська, кримськотатарська, молдавська. Російською, наприклад, цього року найбільше охочих здавати математику - 33412 абітурієнтів. 218 учнів буде проходити тестування з історії України угорською. Є й поодинокі випадки - так, фізику і математику кримськотатарською мовою буде здавати по одній особі, а історію України - двоє. Дві особи збираються здавати всесвітню історію молдавською. Спеціально для них ми повинні знайти фахівців і підготувати ці тести. Але найцікавіше, що на тести абітурієнти можуть і не приїхати.

- З якими новинками цього року зіткнуться абітурієнти?

- На жаль, ні з якими - у нас було дуже мало часу, основна маса тестів була підготовлена до того, як я став керівником центру. Процедура буде такою ж, як і минулого року. Але ми встигли підготувати сюрприз для тих, хто хоче продавати і купувати відповіді на тести. Не можу розкривати його зміст, але вони будуть здивовані.

Про запізнення і мобільні телефони

- А що, таке відбувалося раніше? Результати тестів купували і продавали?

- У попередні роки я сам неодноразово намагався купити відповіді на тести. Правда, за ті десять років, що існує українське ЗНО, я не дізнався жодного випадку, щоб хтось зміг купити справжні відповіді до початку тестування. Проте мені щодня приносять роздруківки з подібними пропозиціями купівлі-продажу - у нас є служба, яка моніторить інтернет в цих цілях. Особливо мене зацікавило одне оголошення - "Продаю готові відповіді на тести з фізики": на той момент сам тест з фізики ще навіть не був підготовлений.

- Як будете боротися з тими, хто збереться списувати?

- У нас дуже винахідлива публіка і багато абітурієнтів з дорогими електронними пристроями. Якщо помітять, що хтось прийшов на тест з мобільним телефоном, результат ЗНО анулюється: порушник на цілий рік позбудеться права стати студентом. Торік були хитруни, які ховали телефон в туалеті, сім-картку - в кишені, батарею до телефону - в сумочці (робилося це для того, щоб на перерві зібрати це все по частинах і скористатися апаратом). А коли все це виявлялося, говорили: "А у нас немає ніякого телефону!". Хочу попередити, що якщо цього року у абітурієнтів будуть знайдені навіть розкладені пристрої, ми все одно будемо розглядати це як порушення.

Під час проведення ЗНО в кожній аудиторії є три особи, які відповідають за те, щоб не було списування. Крім того, в кожному пункті тестування будуть працювати люди з металошукачами і перевіряти кожного, хто пише тести.

- Які документи треба обов'язково взяти на тестування кожному абітурієнту?

- Головні документи для здачі ЗНО - це сертифікат, який ви отримали від Центру оцінювання якості освіти після реєстрації, а також документ, який засвідчує особу. При цьому номер документа (наприклад, паспорта), який ви приносите з собою, і номер документа, за яким ви реєструвалися (він записаний у сертифікаті), повинні співпадати.

Якщо людина не змогла прийти на ЗНО з поважної причини і може надати документальне тому підтвердження, вона зможе взяти участь у додатковій сесії. Поважна причина - це хвороба або інша надзвичайна ситуація. Але поважною причиною не буде те, що хтось не знав, де знаходиться потрібна вулиця, запізнився на електричку або трамваї не їздили.

Ще одна загальна порада: у жодному разі не запізнюйтесь на ЗНО, інакше вас просто не пустять в аудиторію. І уважно читайте, де знаходиться пункт тестування. У Києві, наприклад, є вулиця, бульвар та провулок Лесі Українки. І всі вони в різних частинах міста.

Про те, як пройде ЗНО на сході

- Коли і як буде проходити ЗНО для жителів Донецької, Луганської областей і для кримчан?

- Жителі Луганської та Донецької областей, які раніше зареєструвалися, зможуть пройти тестування під час додаткової сесії в липні – основної там не буде. Додаткова сесія може бути проведена на території цих областей, якщо там ситуація нормалізується і буде безпечною для всіх учасників. Але щоб абітурієнти з цих областей могли скласти тести при будь-якому розвитку ситуації, ми пропонуємо їм прийти на додаткову сесію в будь-якій області. Для цього їм потрібно пройти перереєстрацію на своїх персональних сторінках на сайті нашого центру - вони вже відкриті.

У Криму для проходження ЗНО спочатку зареєструвалося 17200 осіб. На основну сесію в інших регіонах України (тому що в Криму ЗНО проходити не буде) перереєструвалося менше 600 кримчан. Ми відкрили їм перереєстрацію на додаткову сесію, а якщо вони не зможуть взяти в ній участь, ми готові провести і третю, спеціальну.

Про подальший розвиток центру

- Ви вже очолювали Центр раніше, з 2006 по 2011 роки. Скажіть, що змінилося за цей час?

- Коли я залишав Центр в 2011 році, він був схожий на молоду людину в розквіті сил, яка рвалась вперед. Він і зробив багато чого: у 2010 році результати соцопитувань показали, що система зовнішнього оцінювання мала неймовірно високий рівень суспільної підтримки - 84 %. Жодна інша реформа за всі роки не мала такої підтримки в суспільстві! А коли я повернувся в 2014-му, то замість здорової молодої людини, застав хвору в передінфарктному стані. І зараз ми з моєю командою займаємося реанімацією. У Центру було боргів на 5 мільйонів гривень, не було умов для роботи - люди стояли в черзі, щоб мати можливість сісти за робочий стіл, лінія друку тестів стояла, половина посад були вакантними, телефони відключені, сміття не вивезене... Зате попередні керівники Центру з'їздили кілька разів в Сінгапур, Англію та інші країни.

Але головна проблема в іншому: цього року виповнюється 10 років з тих пір, як було проведено експериментальне ЗНО в 2004 році, і за ці роки система майже не змінилася: залишилася та ж технологія підготовки тестів, проведення іспиту, визначення результатів. Адже давно відомо, що будь-яка система, яка не розвивається, поступово вмирає.

- Цього року ви не встигли щось особливо оновити. Але якісь зміни плануються в наступні роки?

- По-перше, наступного року ми повинні запропонувати різнорівневі тести з двох-трьох предметів. Абсолютно ненормально, коли людина, яка вступає на факультет журналістики, і людина, яка вступає на факультет з підготовки інженерів сантехнічних систем, здають однаковий тест з української мови та літератури. Тому будуть тести двох рівнів - менш складний і складніший. Університети самі будуть вирішувати, який сертифікат вимагати для тієї чи іншої спеціальності. Також створити дворівневі тести просять з математики, іноземних мов. По-друге, дуже важливо перейти від завдань, які просто перевіряють знання, до завдань, які перевіряють вміння і навички. Це складніше, але і набагато важливіше. Неважливо знати 25-30 історичних дат - важливіше розуміти закономірності історичного процесу. Це те, що ми плануємо змінити в тестах в найближчі роки.

Зміна технології проведення ЗНО вимагає істотного фінансування. Нам треба переходити від тестування на паперових носіях, обробка яких займає багато часу і сил, до комп'ютерного. Ми плануємо створювати по країні мережу екзаменаційних центрів. Кожен абітурієнт зможе прийти в такий центр і здати один і той же предмет не один, а кілька разів. А потім вибере той результат, який йому більше підходить. Ми повинні надати абітурієнтам максимум умов. Може, людина не була психологічно налаштована, не вийшло - нехай пробує ще. Кожен раз вона буде отримувати різні завдання. Перший раз здавати тест можна безкоштовно, а наступні - за гроші. Тести з іноземної мови можна буде проводити в режимі аудіювання, перевіряти не тільки граматику і розуміння тексту, а й розуміння усного мовлення, вимову. На тестах з хімії та фізики можна буде пропонувати практичні завдання, лабораторні роботи, а не тільки завдання. Але, повторюю, на це потрібні гроші і час. Якщо будуть кошти, то можна в 2016 році апробувати цю технологію, а вже в 2017-2018-му реально її впроваджувати.

Про погані вузи, мінімальні 124 бали і "а" в квадраті

- Чому саме цифру в 124 бали, ні більше ні менше, вибрали як показник того, що людина знає достатньо для вступу?

- Я не знаю, як ця цифра з'явилася в нормативних документах (за нинішніми правилами вступати мають право ті, хто набрав не менше 140 балів з профільного і 124 балів з решти предметів) - з точки зору тестології вона нічим не обґрунтована. Всіх міністрів і керівників департаменту вищої освіти я переконував відмовитися від неї - мені говорили, що тоді університети будуть зараховувати навіть тих, хто нічого не знає. Але ж набрати 124 бали - це теж нічого не знати. Мій колега, професор математики, коментує цей так: "Коли я кажу "а" в квадраті", першокурсники пишуть букву "а" і обводять її квадратом".

- Може, потрібно скорочувати кількість вузів, які набирають слабких студентів?

- Якщо ми в основу рейтингу вузів покладемо об'єктивні показники, наприклад, середній бал абітурієнта, то держзамовлення отримають ті вузи, які взяли на навчання абітурієнтів з балом ЗНО 170 і вище. Уявіть, скільки ВНЗ моментально закриються!

Сьогодні кожен ректор не провідного університету зацікавлений в одному: набрати побільше студентів, щоб виконати план держзамовлення. Якщо не вистачає абітурієнтів з хорошими балами, вони підбирають всіх. Але держава не зобов'язана кілька років вчити за свій рахунок людину, яка нічого не знає. Хочеш - плати гроші і отримуй вищу освіту. Повинен бути контроль і на випуску - таке ж ЗНО, але вже для студентів. Якщо вуз таку оцінку якості знань випускників не проходить, він закривається.

Створення системи ЗНО було однією з вимог для участі України в Болонському процесі (він спрямований на зближення систем вищої освіти країн Європи). Але нам так і не вдалося її створити - ось одна з причин того, що в 2010 році Україна опинилася на 42-му місці серед 43 країн-учасниць Болонського процесу. Ті країни, які виконали взяті на себе зобов'язання, змогли інтегрувати свої системи освіти в єдину систему, з єдиними підходами, нормами, вимогами і живуть собі щасливо. А ми досі реформуємося.

Про підготовку до зовнішнього оцінювання

- Як готувати дитину до ЗНО, якщо вона зараз у 10-му класі? На які курси варто ходити?

- Коли будете шукати курси або репетиторів, потрібно оцінити їх методику. Якщо вони пропонують звичайне натаскування, коли дається купа завдань зі словами "ми знаємо, які будуть питання" - це трата часу. А якщо викладачі або організації пропонують систематичну підготовку, яка починається з діагностики рівня знань, а потім допомагають заповнити певні прогалини - з такими людьми можна співпрацювати. Мене багато критикують за те, що я підтримую репетиторів, а я повторюю всім: якщо наша школа не здатна навчити кожного, якщо у нас немає індивідуального підходу, то слава богу, що є репетитори!

До посібників з підготовки до ЗНО я б порадив ставитися обережно. До всіх цих книжечок, збірників, розв'язників, які масово друкуються і продаються на ринках, ми не маємо жодного відношення: жоден з них ми не рецензували і не рекомендували до друку. Кращий посібник для підготовки до ЗНО - це шкільні підручники. Крім того, є програма зовнішнього оцінювання - там чітко позначені теми, які повинен знати абітурієнт.

Про Новий Закон та реформування

- Як ви ставитеся до нового проекту Закону про вищу освіту (він розширює автономію ВНЗ і вводить європейські норми), який був прийнятий в першому читанні? Чого чекати майбутнім студентам?

- Донедавна я не був шанувальником цього законопроекту. По-перше, він - продукт творчості ректорів та представників вищих навчальних закладів, вони робили його під себе. По-друге, це компромісний законопроект, він узгоджувався з багатьох позицій з урядом Азарова. Але після першого читання законопроект потрапив до рук Лілії Гриневич (голова комітету ВР з питань науки і освіти. - Авт.). Була створена досить потужна група, яка зараз посилено працює над документом. До того ж є кілька сотень тисяч зауважень і доповнень народних депутатів. Що в підсумку вийде, ми поки не знаємо. Я хотів би, щоб це був серйозний проєвропейський закон. Але все одно вважаю, що приймати його не слід, поки не буде прийнято базовий закон про освіту. Спочатку база, а потім – частини, а не навпаки.

Чинний Закон про освіту приймався ще в 1991 році. З тих пір наша країна змінилася кардинально, в законі треба все переписувати - від першої до останньої літери.

Схожі за темою публікації:
ЗНО 2013: Тести "online". Де можна потренуватися на online-тестах
Готуємося до ЗНО та сесії: Золоті правила і прийоми підготовки до перевірки рівня знань
Як заробити максимум на ЗНО: Формат підготовки
Як поліпшити результати ЗНО? Психологія складання тестів
2014-06-03  |  Автор:  |  http://ukr.segodnya.ua

Віповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції сайту "Освітній портал" може не співпадати з думкою авторів публікації.

Увага! Ви можете обговорити матеріали цього розділу в форумі
або запропонувати власний матеріал для розміщення на сайті.

Для отримання статей поштою Ви маєте зареєструватись
та налаштувати параметри розсилки в персональному акаунті.

Всі права належать
Освітній портал™ 2003-2019рр.

Дизайн порталу: Стильная Студия