www.osvita.org.ua
Статті з питань освіти // Кіберзлочинність як наслідок освіти
Освiтнiй портал™
Головна
Новини освіти та науки
Події освіти та науки
Статті з питань освіти
Архів статей
Довідник ВНЗ України
Дистанційна освіта
Навчальні курси
Освіта за кордоном
Бізнес-освіта, MBA
Абітурієнту
Студенту
Болонський процес
Зовнішнє тестування (ЗНО 2014)
Середня освіта. Підручники
Законодавство
Періодичні видання
Каталог освітніх сайтів
Бібліотека
Реферати, курсові, дипломні
Профорієнтація молоді
Робота освітянам та молоді
Освітній форум
Зробити портал кращим!
Ефективна реклама
Кіберзлочинність як наслідок освіти
Тепер все частіше при влаштуванні на роботу, особливо у великі західні корпорації, навіть ті люди, які пройшли потрібне коло співбесід, можуть отримати відмову. Причину відмови вказують так: "overqualified", що в перекладі означає "дуже розумний".

Система освіти, яка дісталася у спадок країнам пострадянського простору, орієнтована, скоріше, на підготовку хакерів, а не користувачів. В результаті економіка країн СНД страждає без потрібних кадрів, а весь інший світ - від жахливих кіберзломлювачів.

Система освіти тоді і тепер

Як відомо, колишній Радянський Союз був побудований на зовсім інших принципах, ніж держави Західної Європи. В основі державного устрою СРСР була ідеологія комунізму, і вона відбилася практично на всіх сторонах життя. Зокрема, на системі освіти. Саме в освіті і корениться сучасна кіберзлочинність.

Зарубіжна система освіти орієнтована на підготовку кадрів для ринкової економіки. А які для неї потрібні кадри? Людина повинна бути достатньо підготовленою, щоб виконувати свою функцію на виробництві або в офісі. Хороший працівник повинен вміти експлуатувати складну техніку. Але не більше того! Зайві знання і зайва цікавість вважаються шкідливими для працівника. Чим вищий освітній рівень, тим лінивішим і вимогливішим стає працівник. Ледачі і примхливі співробітники нікому не потрібні. Потрібні слухняні і старанні. Щоб слухняно "натискали кнопки" на складній техніці. А для створення цієї складної техніки досить дуже невеликого числа високоосвічених і високооплачуваних спеціалістів.

Зовсім інші орієнтири передбачені в комуністичній ідеології. Одним із її стовпів, одним із базисних елементів є технічний прогрес і курс на пізнання світу. Відповідно до цього, радянська система освіти готувала не експлуатаційників, а дослідників. Випускник ВНЗ в СРСР повинен був вміти, образно кажучи, не натискати потрібні кнопки на складній машині, а розуміти, як ця машина влаштована і працює. Рівень фундаментальних теоретичних знань, що давали в радянських ВНЗ, був вищим за необхідний для середнього працівника. Крім того, кількість людей з вищою освітою в СРСР перевищувала всі потреби звичайної економіки. За цим показником Радянський Союз міцно утримував перше місце в світі. Число дослідних інститутів в СРСР також сильно виходило за рамки прикладних потреб. Іншими словами, радянська система випускала не технарів-працівників, а технарів-дослідників. Причому, у величезних кількостях.

Система освіти, на відміну від інших галузей економіки, дуже інертна. Щоб перебудувати освіту, потрібна зміна не одного покоління, а двох або трьох. Іншими словами, ситуація в країнах СНД зміниться тоді, коли підуть на пенсію ті, хто навчався в радянські часи. А також ті, хто навчався у тих викладачів, хто вчився за радянських часів. А ось це відбудеться не скоро. Але нинішня система вищої освіти, хоча і намагається перебудуватися на зразок європейської, а продовжує випускати фахівців за старими радянськими програмами, зі старими цільовими установками.

З цього випливає, що рівень освіченості в країнах пострадянського простору вище потреб нинішньої економіки. І спрямованість цієї освіченості (дослідники замість експлуатаційників) точно не відповідає потребам. До того ж, спостерігається так званий "витік мізків" у більш благополучні країни. Але цей "зовнішній" витік мізків не йде ні в яке порівняння з витоком "внутрішнім", коли люди з вищою освітою змушені перекваліфіковуватися у продавців, водіїв, будівельників та інші подібні професії, для яких вища освіта не тільки не потрібна, але навіть шкідлива.

Яке це має відношення до кіберзлочинності? Пряме!

Злочини у сфері високих технологій якраз і вимагають глибоких фундаментальних знань та дослідницької спрямованості розуму. Той працівник, якого навчили правильно натискати кнопки на складній машині, ні за що не зможе цю машину перепрограмувати на виконання непередбачених функцій, наприклад, виготовлення фальшивих кредитних карт. А той працівник, якого вчили не експлуатувати, а досліджувати, з легкістю таке зможе. Це буде взагалі перше, про що він задумається.

У розвинених і благополучних країнах число фахівців-дослідників дуже невелике. І всі вони добре влаштовані, так що навряд чи комусь із них прийде в голову зайнятися чимось кримінальним. Тепер таких фахівців не просто дуже багато, а значно більше, ніж можна влаштувати за фахом. Зброя кіберзлочинця - це зовсім не комп'ютер, не програмне забезпечення. Зброя кіберзлочинця - його мізки, наповнені знаннями і налаштовані на "критичний" кут зору. Образно кажучи, зараз країни СНД набиті під зав'язку кіберзброєю, вона має приголомшливу потужність і не захована у шафі або під диваном, вона валяється на дивані в кожному будинку, в той час як у розвинених країнах щось подібне є лише у вибраних. Чи буде дивним після цього, що так багато хакерів, які є вихідцями з країн колишнього СРСР?

На закінчення можна сказати, що в пострадянських країнах просто величезне число потенційних кіберзлочинців, тобто людей, що володіють необхідними для цього знаннями, але в той же час не мають роботи за фахом з гідною оплатою. І кількість таких людей, як це не дивно, не зменшується. Тому що ВНЗ продовжують готувати студентів у надмірній для нинішньої економіки кількості.
2011-10-19  |  Автор: http://infowatch.livejournal.com/  |  http://infowatch.livejournal.com/

Віповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції сайту "Освітній портал" може не співпадати з думкою авторів публікації.

Увага! Ви можете обговорити матеріали цього розділу в форумі
або запропонувати власний матеріал для розміщення на сайті.

Для отримання статей поштою Ви маєте зареєструватись
та налаштувати параметри розсилки в персональному акаунті.

Всі права належать
Освітній портал™ 2003-2019рр.

Дизайн порталу: Стильная Студия