www.osvita.org.ua
Статті з питань освіти // "Липовий" диплом кар'єрі не завадить
Освiтнiй портал™
Головна
Новини освіти та науки
Події освіти та науки
Статті з питань освіти
Архів статей
Довідник ВНЗ України
Дистанційна освіта
Навчальні курси
Освіта за кордоном
Бізнес-освіта, MBA
Абітурієнту
Студенту
Болонський процес
Зовнішнє тестування (ЗНО 2014)
Середня освіта. Підручники
Законодавство
Періодичні видання
Каталог освітніх сайтів
Бібліотека
Реферати, курсові, дипломні
Профорієнтація молоді
Робота освітянам та молоді
Освітній форум
Зробити портал кращим!
Ефективна реклама
"Липовий" диплом кар'єрі не завадить
Українські компанії не особливо довіряють українській освіті, тому в першу чергу звертають увагу на профнавички, а не на диплом претендента.

Тема підроблених дипломів про вищу освіту хоч і не є "особливо гарячою" для України, але за останній місяць з українських новин фактично не зникає. Спочатку вже колишній львівський губернатор Михайло Цимбалюк, після скандалу з "липовою" кваліфікацією начальника міського управління освіти м.Львова Володимира Огури, дав відмашку на перевірку справжності дипломів всіх своїх підлеглих. Потім проректори найбільших львівських ВНЗ повідомили про те, що з початку року виявили з півсотні фальшивих документів про освіту. А 7 листопада львівський мер Андрій Садовий звільнив заступника начальника управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин міськради Ігоря Гуменчука (між іншим, який пропрацював в мерії 9 років), підозрюваного у наданні підроблених документів про вищу освіту.

Навряд чи проблема фальшивих дипломів актуальна виключно для столиці Галичини. Там, вірогідно, після випадку з Огурою взялися за проблему всерйоз. Але в масштабах країни "липові випускники" нікого особливо не хвилюють.

Підвищена увага до легітимності документів чиновників, загалом-то, закономірна. Хоча б тому, що факт підробки документів про вищу освіту дозволяє зробити висновок як про профпридатність керівника, так і про принципи, за якими він буде ділити народний бюджет. Інша справа - комерційні компанії, успіх яких залежить від ефективності роботи співробітників. І тут, як з'ясували, питання достовірності дипломів гострим назвати не можна. Так, наявність у працівника диплому про вищу освіту дуже бажана, але перш за все значення мають досвід роботи та професійні навички та вміння здобувача, а не отримана ним освіта.

"На перших етапах співбесіди зазвичай достатньо інформації про наявність освіти. А коли роботодавець приймає рішення про прийом людини на роботу, тоді, як правило, підключають службу безпеки для більш докладної перевірки її історії. І бувають випадки, коли вимагають оригінали дипломів. Але не скажу, що український ринок роботодавців сильно звертає на це увагу", - пояснила директор рекрутингової компанії "Форсаж" Олена Грищук.

За її словами, транснаціональні компанії перевіряють достовірність поданих документів найчастіше вітчизняних - особливо, якщо людина приходить на початковий рівень. Втім, і тут ця процедура аж ніяк не обов'язкова.

Як правило, щоб перевірити справжність диплому, компанія-роботодавець відправляє запит до відповідного ВНЗ. У той же час, як відзначив міністр МОНМСУ Дмитро Табачник у одному із своїх інтерв'ю, існує куди більш простий спосіб перевірити документ: "Будь-який диплом, починаючи з 2000 року, можна перевірити за допомогою найпростішої операції - це інформаційна система "Освіта", куди внесені всі дипломи про вищу освіту в нашій країні. Будь-який роботодавець протягом 15 хвилин може перевірити відповідність поданої інформації. Якщо ж потрібні більш докладні відомості, тоді можна звернутися до Міністерства освіти і отримати офіційну довідку з гербовою печаткою, чи є громадянин чи громадянка N одержувачем диплому про вищу або середню спеціальну освіту.

Як функціонує система "Освіта" в реальному часі?

Щоб дізнатися, чи справжній диплом, спершу потрібно зареєструватися. Це, до речі, вийшло лише з другого разу. Після цього, користувачу відкривається три поля, куди потрібно ввести серію, номер документа, прізвище та ініціали випускника. Використав інформацію про диплом одного із співробітників, журналісти дізналися, що "Зазначений документ зареєстровано. Тип документа: диплом магістра". Проте ніякої додаткової інформації накшталт року випуску або назви ВНЗ система не надає. А значить, теоретично, таку перевірку можна обійти: досить лише отримати диплом будь-якого відповідного ВНЗ, а потім зробити копію, але вже із зазначенням більш престижного навчального закладу. Система ж чесно підтвердить, що такий документ "зареєстрований". Між тим, директор компанії "HR-practic" Оксана Кондратенко зазначає, що дипломи західних ВНЗ набагато складніше підробити, ніж документи про освіту вітчизняних університетів та інститутів.

Як відзначають експерти, незважаючи на те, що питання освіти багато роботодавців вважають вторинним, є вакансії, на які без диплому хорошого ВНЗ не потрапиш. Це, перш за все, медики, фармацевти, юристи, а також фахівці, робота яких вимагає специфічних знань (наприклад, у харчовій промисловості).

В цілому ж, українські роботодавці готові дивитися на диплом претендента крізь пальці. Як пояснює директор "HR-practicе", рівень вищої освіти в Україні виключає сенс перевірки: "Якби він був нормальним, то, зрозуміло, і роботодавці б приділяли йому більше уваги". Тому на перший план все частіше виходить не отримана освіта, а досвід роботи. І дані про нього, до речі, також підробляють. Тому не дивно, що українські роботодавці все частіше витрачають час не на перевірку дипломів, а на "прогін" здобувача через детектор брехні. Який з куди більшою ймовірністю розповість всю правду не тільки про освіту, а й про інші важливі якості майбутнього співробітника.
2011-11-15  |  Автор: Олекса Шкатов  |  http://life.comments.ua

Віповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції сайту "Освітній портал" може не співпадати з думкою авторів публікації.

Увага! Ви можете обговорити матеріали цього розділу в форумі
або запропонувати власний матеріал для розміщення на сайті.

Для отримання статей поштою Ви маєте зареєструватись
та налаштувати параметри розсилки в персональному акаунті.

Всі права належать
Освітній портал™ 2003-2019рр.

Дизайн порталу: Стильная Студия