Навчальні курси // Статті // У курсі бухсправи!

реєстрація

Прим. редактора: у пошуках матеріалів щодо курсів різних напрямів, ми натрапили на цікаву статтю видання "Дебет Кредит" про курси бухгалтерської справи. Незважаючи на те, що стаття 2001 р., поради, наведені в матеріалі, актуальні і нині, але читач має зважати на те, що ціни на послуги наведені в статті, на жаль, лишись в далекому минулому.


У курсі бухсправи!

Якщо людина втратила роботу або вважає, що гідна кращої посади та більшої зарплати, - треба шукати вихід. Наприклад - здобувати нову професію або отримати нові, свіжіші знання по тій, що є. Такими мотивами керується і більшість тих, хто подався на бухгалтерські курси.

Що вам потрібно - документ чи знання?

Передусім визначтеся з тим, що вам потрібно. Головне - це ваша мета і що ви собою являєте. Якщо ваша мета - отримати документ про те, що ви прослухали курс лекцій, йдіть на двотижневі курси - швидко і, як правило, недорого. Якщо ж ваша мета - отримати знання, то в такому разі слід врахувати ваші здібності до швидкого запам'ятовування, логічного мислення, вміння зрозуміти суть проблеми, інші якості, необхідні в процесі навчання і, звичайно, практичний досвід роботи за обраною професією на момент вступу на курси.

План рахунків бухобліку протестує вашу пам'ять

Багато хто помилково вважає, що якщо все конспектувати, то запам'ятовувати не треба, можна в будь-який момент зазирнути в конспект. Звичайно, запам'ятовувати все нема потреби, але основні, визначальні моменти необхідно пам'ятати. Уявіть собі учня школи, який, аби щось написати, шукає в конспекті інформацію про те, як пишеться та чи інша буква, а щоб щось підрахувати - зазирає до таблички множення.

Мало того, що такий учень мусив би носити зі собою безліч книг та конспектів, через певний час він перестане встигати знаходити необхідну на даний момент інформацію, почне відставати від інших учнів і просто перестане розуміти викладача. Щоб перевірити, як швидко й добре ви вмієте запам'ятовувати, візьміть нині діючий План рахунків бухгалтерського обліку й спробуйте протягом тижня запам'ятати всі номери й назви рахунків, виділивши для цього тільки той час, який ви плануєте витратити на відвідування занять.

Якщо вам це не вдасться, не радимо йти на дво- чи тримісячні курси. Як мінімум піврічні, а ще краще - дев'ятимісячні: це саме те, що вам треба. Та не засмучуйтеся: не сприймайте як недолік те, що не можете швидко й багато запам'ятати. Той, хто швидко запам'ятовує, як правило, швидко забуває, а той, хто наполегливо й довго щось "вбиває" собі в голову, запам'ятовує це надовго або й назавжди.

Як свідчить практика, отримати на курсах знання, необхідні для роботи рядовим бухгалтером, цілком можливо.

Уміння швидко і багато запам'ятовувати важливе, але не це головне. Головне - уміння мислити, зрозуміти те, про що говориться на лекції. Якщо людина, наділена від природи таким умінням, довго займається одноманітною працею, не навантажує свій мозок вивченням чогось нового й не схильна до серйозних роздумів, вона поступово його втрачає. Медики кажуть: "Нема функції - немає органу". Відновити таке вміння можна, але це не стається вмить. Це також необхідно враховувати при визначенні тривалості навчання.

Легше навчитися, ніж перевчитися

Практичний досвід роботи, як відомо, мало допомагає в процесі навчання. По-перше, він, як правило, "однобокий" - ми знаємо, як робити тільки те, з чим доводилося стикатися, але не знаємо, чому треба робити саме так, а не інакше. По-друге, практичний досвід іноді має негативне значення. Усім відомо, що легше навчити, ніж перевчити. Наприклад, легше навчити вести облік на комерційних підприємствах людину з нульовими знаннями, ніж бухгалтера зі стажем роботи в бюджетній сфері. Врахуйте це й не особливо тіштеся з приводу вашого практичного досвіду роботи, якщо він є саме тим, про що згадувалося вище. Якщо ж ви давно й активно в своїй роботі стикаєтеся з бухгалтерським обліком, причому в найрізноманітніших питаннях, то термін навчання можна вибирати від трьох до шести місяців.

Важливий ще один момент в оцінці того, що вам необхідно: на яку посаду ви претендуєте після закінчення навчання. Якщо на посаду другого бухгалтера, то для цього досить і трьох місяців навчання, а якщо на посаду головного бухгалтера, то трьох місяців, як правило, замало.

Скільки коштує доторкнутися до мистецтва бухгалтерії

Більшість центрів, що мають курси бухгалтерів, пропонують навчальні програми, розраховані на 1 - 4 місяці. Здавалося б, що таке прискорене вивчення бухгалтерського обліку є недоліком, а не перевагою. Але саме короткий термін програм спонукає людей звертатися до курсів, бо в наш час чи не всі хочуть одержати все і негайно.

Варто відразу сказати про одну суттєву особливість бухгалтерських курсів: серед них треба розрізняти ті, на яких навчають бухгалтерії, образно кажучи, з нуля, тобто для початківців, і на яких дають найсвіжіші знання з питань бухгалтерського і податкового обліку. Навчання на курсах першої з цих категорій коштує, залежно від терміну навчання, від 200 до 800 гривень. На курсах другої - також, залежно від терміну навчання, від 200 гривень, однак верхньої межі оплати за навчання на них ми б не окреслювали, можна сказати так: 1000 гривень і більше.

Читаємо одну з рекламних газет, яку безплатно кидають у кожну поштову скриньку: Інститут підвищення кваліфікації проводить: 4-місячні курси з поглибленим вивченням бухобліку плюс "1С:Бухгалтерія" версія 7.7 (30 годин, вартість - 680 грн); 2-місячні курси бухгалтерів (початківців) за національними стандартами плюс "1С:Бухгалтерія" версія 7.7 (30 годин, вартість - 288 грн); курси за національними стандартами (10 днів, 192 грн); курси "1С:Бухгалтерія" (версія 7.7; 20 годин, 136 грн); "1С:Бухгалтерія" (версія 7.7; поглиблений курс, 30 годин, 220 грн). Приблизно такі ж ціни і в інших регіонах країни.

Втішна новина: знання старіють скоріше, ніж ми з вами

Знання з будь-якої галузі старіють, а в ділянці бухгалтерського обліку й податкового законодавства - особливо. А якщо врахувати, що в наших законах сам чорт ногу зламає, що вони змінюються мало не щодня, то стає очевидним, що люди викладуть кровні грошики лише в тому разі, якщо бухкурси справді дадуть знання, необхідні на практиці. Саме тому організатори курсів охоче вносять зміни у навчальні програми, надають своїм слухачам інформацію, актуальну саме тепер. Ні для кого не є таємницею, що багато випускників економічних спеціальностей, перш ніж розпочати роботу бухгалтерами, відвідують курси бухгалтерів або опановують бухгалтерські знання самотужки. А це зумовлено насамперед тим, що академічні програми негнучкі й не можуть реагувати на реалії життя миттєво.

Слухачі, заплативши за навчання на курсах, намагаються одержати від викладачів якомога більше знань. Курси не можуть дозволити собі тієї пасивності, що подеколи характерна для ВНЗ, де лектор чемно відпрацьовує свою академічну годину, а студенти справно приходять на пари, щоб наприкінці семестру без проблем одержати своє "зарах". Слухачі намагаються не лишати без уваги все, що викликає в них сумніви й запитання, а лектор зацікавлений у тому, щоб його слухали, щоб між ним і слухачами зав'язався діалог. Адже якщо він не зможе знайти спільної мови зі слухачами, не зможе їх зацікавити і, що найважливіше, навчити, адміністрація курсів не схоче мати з ним справу в майбутньому: курси надають платні послуги, і їх керівництво зацікавлене в нових слухачах, а для цього треба надавати якісні послуги.

За інформацією Львівського інституту менеджменту, 30% слухачів курсів бухгалтерів - це вчителі шкіл, 10% - студенти старших курсів і випускники ВНЗ, які щойно стали на бухгалтерську стежку. Решта - бухгалтери, які вдосконалюють свої знання, і ті, хто вирішив змінити свій фах, щоб заробляти більше.

Хоча підкреслимо один момент. Річ у тім, що той, хто сподівається на курсах легко опанувати всі тонкощі бухгалтерського мистецтва, помиляється. У бухгалтерії, як і в кожній ділянці знань, є арифметика і вища математика. Треба вміти відрізняти одне від іншого. Можна добре запам'ятати кореспонденцію рахунків у разі виплати зарплати через касу: Д-т 661, К-т 301. А от з'ясувати всі тонкощі питання: чому раптом аванси, сплачені підрядчику, вже не є авансами, як це випливає із абсурдної вказівки П(С)БО 2 "Баланс" (про цю проблему розмірковувала Римма Грачова в "ДК" №31/2001), - може не кожен викладач курсів.

Або: на які підводні камені може наткнутися бухгалтер, виконуючи Закон від 21.12.2000 р. №2181, і як не зачепитися за них? (Див. про це статтю Степана Ревича у "ДК" №32/2001). Або ще питання: як обійти проблеми, що виникають у разі оренди підприємством автомобіля у фізичної особи - працівника підприємства? (Див. статтю Олександра Боскіна та Олега Згурського "Дай покататися!" у "ДК" №47/2001). І подібних прикладів можна навести багато.

Є й заочні спецкурси бухгалтерів. Наприклад, Харківський фінансово-економічний інститут пропонує заочне навчання на спецкурсах бухгалтерів (4 місяці - по 29 грн за місяць, 8 місяців - по 58 грн). І річ не в тім, що якийсь дотепник порівняв заочне навчання з нюханням троянди у протигазі - якщо є люди, які платять гроші, щоб учитися на них, значить це комусь потрібно. А от якість одержаних слухачами знань - це вже тема окремої розмови.

Конкуренція між курсами - стимул надавати якісні знання

Ще одна особливість курсів, яка сприяє ефективному навчанню, - невеликі групи (максимум - 15 осіб). Малі групи дають можливість лекторові приділяти увагу всім студентам, відповісти на велику кількість запитань. Викладач може адаптувати програму відповідно як до зацікавлень групи, так і до її можливостей сприймати й запам'ятовувати навчальний матеріал. Доволі часто на практичних заняттях студенти розв'язують не лише завдання, які пропонує викладач, а й ті реальні виробничі проблеми, з якими вони стикаються у своїй роботі.

До читання лекцій на курсах часто запрошують успішних бізнесменів, які мають великий досвід розв'язання реальних проблем.

Позитивно впливає на навчання й такий фактор, як доволі високий рівень конкуренції між організаціями, що проводять бухкурси.

Все частіше на курсах застосовуються методи навчання, які характерні для тренінгових програм: студенти слухають не лише теоретичний курс, а й беруть участь в обговоренні ситуаційних вправ, іграх тощо.

Перевагою окремих курсів бухгалтерів є також намагання (як кажуть, зі змінним успіхом) працевлаштувати своїх випускників, на що вже давно махнули рукою багато вищих закладів освіти. Наприклад, той же Харківський фінансово-економічний інститут після закінчення бухкурсів надає слухачам і роботу. Так навчальні заклади дбають про сталий попит на їхні послуги.

Дуже важливо, хто буде викладачем. Місцезнаходження і престижність курсів не завжди означають хорошу якість викладання. Навіть на найкращих курсах з відмінною репутацією можна потрапити в групу поганого викладача, і тоді все пропало, бо наукові ступені й велика практика зовсім не означають, що це хороший викладач. Мало знати, треба вміти ці знання подати аудиторії, та ще й так, щоб вона (аудиторія) все зрозуміла. Як дізнатися, хто з викладачів найкращий? Один із способів - з'ясувати в тих, хто закінчує навчання на курсах. Якщо це вдалося зробити, при укладенні договору можна зазначати не лише предмет, а й викладача, який буде вести цей предмет.

Важливий момент - договір

Він повинен бути оформлений в обов'язковому порядку і включати в себе ваші і їх (курсів) обов'язки і права.

Хорошими можна вважати курси, які до списку ваших обов'язків включили:

  • вчасно платити;
  • відвідувати лекції;
  • складати іспити.

І більше нічого.

Ваші права:

а) прослухати повний курс лекцій відповідно до плану й програми в строго обумовлені терміни за затвердженим розкладом;

б) отримувати в процесі навчання методичні матеріали і всі необхідні бланки для практичних занять;

в) отримувати безкоштовні консультації під час навчання і після нього протягом певного часу (чим довше, тим краще);

г) безкоштовно повторно прослухати весь курс лекцій протягом року після навчання;

д) сприяння у працевлаштуванні.

І останнє, стосовно оплати. Вона повинна здійснюватися щомісяця. Не платіть відразу за весь термін навчання - раптом вам не сподобається, як проводиться навчання, або ж ви зрозуміли, що воно вам не до снаги.

Джерело: "Дебет-Кредит"

Повернутись до рубрики "Статті" поточного розділу

Увага! Ви можете обговорити матеріали цього розділу в форумі
або запропонувати власний матеріал для розміщення на сайті.