Навчальні курси // Статті // Курси і тренінги. Що це таке і з чим його їдять?

реєстрація

Курси і тренінги. Що це таке і з чим його їдять?

До написання цієї статті мене підштовхнула низька, на мою думку, якість проведення навчальних курсів та тренінгів у Львові. А також жадібність людей, які замість того, щоб дійсно навчати лише намагаються швидко і без зайвих зусиль заробити гроші. Мене обурює те, що саме через таких "Остапів Бендерів" у багатьох людей склалося досить негативне враження про ефективність і потребу в таких курсах і більшість людей взагалі не розуміє для чого вони потрібні і яка з них може бути користь.

Недавно знайомий запитав у мене чим я займаюсь, я відповів: курсами. Він глянув інформацію на сайті і запитав: а що мені це дасть? Після недовгого спілкування він зрозумів переваги такого навчання. Але до цього часу він навіть не розумів про що йдеться. І я впевнений, що він такий не один.

Згідно з тлумачним словником української мови, курси - це одна з форм прискореної підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації працівників певного вузького фаху. Варто зазначити, що у сучасному розумінні курси - це коротке, максимально практичне навчання, тобто Вам не лише дають певні знання, а й вчать їх застосовувати на практиці.

Курси суттєво відрізняються від навчання у вищих навчальних закладах, а також від інших форм навчання:

  1. Швидкими темпами навчання
  2. Освоєнням практичних навичок

Деякі люди схильні з недовірою ставитись до короткого терміну навчання. Всі ми звикли до того, що щоб чогось навчитись треба вчитись довго і багато. Це твердження справедливе лише частково. Коли ви навчаєтесь традиційним способом: читанням, конспектуванням та вивченням напам'ять, то таке навчання дійсно забирає багато часу, а не прив'язані до практики знання з часом взагалі забуваються. Але як показує практика процес навчання можна зробити значно ефективнішим і приємнішим! Якщо одразу, з перших занять, починати використовувати отримані знання на практиці, тоді ви вчитесь набагато швидшими темпами, отримуєте набагато більше знань і що саме головне вчитесь використовувати отримані знання на практиці. Саме тому на курсах поєднано передачу теоретичних знань з одночасною їх перевіркою на практиці. Це один з тих чинників, що значно скорочують і оптимізують процес навчання.

Дехто може сказати що курси є дорогими і краще вчитись самому. Але посудіть самі. Для самостійного навчання потрібно витратити набагато більше часу і прикласти більше зусиль. За той час, протягом якого ви будете самостійно освоювати якусь професію, Ви відвідавши курси вже могли б десь працювати і заробляти гроші. Ви вкладаєте, для прикладу, від 200 до 1000 грн. в навчання, а далі, отримавши нову перспективну роботу або ж кращу посаду на існуючій за один місяць можете повернути собі вкладені Вами кошти і продовжувати заробляти більше в тому ж темпі.

Звісно кожен може навчитись і сам. Сьогодні є багато можливостей навчитись будь-чому за допомогою книг, Інтернет, відео- і аудіопродукції тощо. Але все це потребує від вас:

  1. Грошей. Де ви бачили безкоштовний навчальний матеріал?
  2. Багато вільного часу.
  3. Регулярності занять.
  4. Контролю отриманих знань.
  5. Перевірці цих знань на практиці тощо.

Навчаючись самостійно цього дуже складно досягти. І витратити на це можна не один місяць. Чому і досі існують курси з іноземних мов? Здавалось би немає нічого простішого, ніж взяти підручник, вивчити мінімальний словниковий запас, ознайомитись з граматикою і орфографією... А виявляється це складно реалізувати самому.

На курсах у Вас буде декілька стимулів, щоб Ви краще навчались:

1. Гроші, які ви платите за навчання. Ніхто не стане розкидатися власними грошима. І якщо Ви оплачуєте навчання, то захочете отримати максимум знань.

2. Самооцінка. Якщо Ви за щось взялися, то захочете це довести до кінця. І довести всім і собі самому, що Ви на це здатні.

3. Умови навчання. Ви приходите на курси навчатись. Це не домашня обстановка, де хочеться хіба що відпочити, а робоча, яка стимулює до навчання і настрій відповідний.

4. Викладачі. Вони контролюють процес навчання і будуть слідкувати за вашим рівнем знань і вмінь, вкажуть на те, що Ви могли пропустити, пояснять чому щось, на перший погляд, незначне є важливим і т. д.

5. Час. Якщо Ви вже почали навчатись, то покинути навчання недовчаючись до кінця означатиме, що Ви марно витратили свій час і гроші.

Кому потрібні курси?

В принципі будь-кому, хто хоче якось покращити власне життя і умови роботи. Одні йдуть навчатися, щоб змінити роботу на кращу, інші щоб полегшити собі вже існуючу. Адже пройшовши курси, наприклад з бухгалтерського обліку за 2 місяці, вам не треба буде навчатись у навчальному закладі протягом 2-5 років. І це набагато дешевше, навіть якщо ви поступите на бюджетне навчання. І ви будете навіть більше вміти, ніж ті, хто щойно закінчив навчання у ВНЗ. Знаю випадок, коли викладач з бухгалтерського обліку, який потрапив на цю посаду одразу після закінчення університету був вимушений додатково ходити на курси з бухгалтерського обліку, бо не знав нічого з практики його ведення на підприємствах. Бо так у нас вчать - без жодного реального документу, з якими майбутній спеціаліст повинен буде працювати кожного дня.

Але так чи інакше, більшість курсів, що пропонуються стосуються Вашої роботи. Якщо Ви шукали роботу, то знаєте, що оголошення про вакансії містять дуже багато вимог до працівників, особливо щодо їхніх знань і вмінь. Часто таких, яких не вчать в університетах і таких, яких не на кожній роботі навчишся. Якщо в Вас технічна спеціальність, навряд чи Вас хтось навчив розбиратися в договорах або первинних бухгалтерських документах. Звідки взяти ці знання, якщо Ваша потенційна робота їх вимагає? Як свідчить аналіз ринку праці, попит на вузькокваліфікованих спеціалістів постійно зменшується. Чим більше різносторонніх знань і навичок має працівник, тим ціннішим він є для роботодавця і тим більше у нього шансів як швидко піднятись по кар'єрних сходинках так і в разі потреби змінити професію чи місце роботи і головне - заробляти достатньо грошей.

Роботодавцям, які мають певні вимоги до знань і вмінь своїх працівників, теж не особливо позаздриш. Дуже непросто знайти відразу добре підготовленого працівника, іноді доводиться його навчати безпосередньо на підприємстві. Але для цього потрібен час і вчитель, тобто хтось має відриватися від своєї основної роботи, щоб навчити нову людину. Іноді це виправдано, іноді краще направити нового працівника на спеціальні курси зі своїми вимогами до того, чого повинні його там навчити і зекономити собі час і зусилля.

Принесіть, будь-ласка, меню

Який навчальний курс чи тренінг собі обрати?

Основна цінність будь-якого товару чи послуги визначається тим, яку вигоду ми з їхньою допомогою отримуємо особисто для себе. При виборі курсу необхідно чітко визначитись з тим яку саме вигоду Ви хочете отримати від пройденого курсу. Це може бути як пошук нової роботи, зміна професії, підвищення кваліфікації так і просто приємне проведення часу з користю для себе. Адже, основна перевага курсу це ті практичні навички, які ви отримаєте після його проходження. Задумайтесь, де Ви плануєте їх використовувати?

Почніть з того, що визначіться в якій сфері Ви зараз працюєте або хочете працювати. Визначились? Тепер відверто запитайте самі себе: як добре я розуміюсь і наскільки добре вмію робити роботу в цій сфері? Якщо ви відповіли собі, що Вам є ще чого повчитись тоді йдіть на курси. Відчувати себе професіоналом в якісь сфері дуже приємне відчуття. Витративши відносно небагато грошей і часу ви зможете заробляти ще більше грошей і в майбутньому мати ще більше вільного часу. Якщо Ви вважаєте себе хорошим спеціалістом в своїй сфері, тоді запитайте себе чи не треба Вам трішки краще дізнатися про інші сфери діяльності, ті які стикаються з Вашою основною. Можливо вам якраз цих знань бракувало, щоб просуватися далі більш швидшими темпами.

Іноді попрацювавши деякий час в якійсь сфері, ми починаємо розуміти, що це не наше, нам хочеться чогось іншого. Тоді час освоїти нову професію!

Я хочу вчитися тут!

У кого і де навчатись? Це основне питання, що хвилює людину, яка вирішила пройти курси.

Навчання річ нематеріальна. Її не можна виміряти чи відразу побачити результат. Звісно, є частина підприємців, які користуються цим і не дбають про якість навчання. Я бачив дуже багато людей, які шкодують, що марно витратили час і гроші пройшовши таке навчання.

Хто ж у нас може проводити курси? В принципі, цим може займатись будь-яка компанія або приватний підприємець. Розпочати пошуки компанії, яка займається проведенням курсів краще з розпитувань у друзів та знайомих: де були, що бачили чи чули. Якщо хтось із них відвідував курси то з радістю поділиться інформацією і розкаже про всі плюси і мінуси, про умови і якість навчання. Самостійно не завжди можна зробити правильний висновок про компанію до якої потрапив вперше. Інколи перше враження помилкове, особливо якщо не знаєш на що слід звернути увагу. З цим ми спробуємо розібратися.

Найчастіше рекламу про курси компанії розміщують у рекламних газетах. Тут варто звернути увагу на саме оголошення, на його розміри, дизайн і т.п. Якщо оголошення зроблене абияк, то треба задуматись, чому ця компанія не слідкує за змістом своїх оголошень? З оголошення можна зробити багато висновків про компанію, але все вирішується в розмові - безпосередній або телефонній. Чим більше курсів пропонує певна компанія, тим краще. Але є компанії, де декілька курсів веде один і той самий викладач. Задумайтесь чи може хтось бути однаково хорошим спеціалістом в кількох галузях? Навряд чи. Іноді викладач мало того що веде кілька різних курсів, ще й робить це одночасно. Поцікавтесь тим, хто буде Вас вчити і який досвід роботи в цієї людини.

Також варто подивитись чи є у компанії свій інтернет-сайт. Якщо так, то це тільки плюс. Якщо ні, але Вас будуть вчити, наприклад, розробляти веб-сайти, то подумайте, чи варто вчитися в тих, хто свій сайт створити не може?

Також подивіться на номер телефону. Якщо вказується тільки номер мобільного телефону і немає стаціонарного, то очевидно, що робота організована не дуже добре. Крім того, іноді виявляється, що і за наявності кількох телефонів на Ваші дзвінки ніхто не відповідає. Подумайте чи варто з такими людьми мати справу взагалі.

Місце навчання також має велике значення. Ну кому захочеться їхати вчись Бог знає куди? Варто зазначити, що офіси в центрі міста, або ж у ближньому центрі завжди дорожчі за ті, що розміщені в інших частинах міста. Компанія, що дбає про свою репутацію намагається брати офісне приміщення якомога ближче до центру, із зручною транспортною розв'язкою, з відповідною кількістю кімнат для кожного навчання, відповідно їх облаштовує тощо.

Зверніть увагу на час роботи компанії. Якщо це хороша компанія, то вона має працювати в будь-який зручний для Вас час. Часто проведення курсів є для якогось "підприємця" лише підробітком, тому ні на якість курсу, ні на умови проведення не звертається ніякої уваги.

Деякі компанії обіцяють після закінчення курсів працевлаштування або ж сприяння в пошуку роботи. Варто реально дивитись на речі, не будьте наївними. Припустімо, закінчать курси 20 осіб або більше. Невже Ви вірите, що всіх працевлаштують? І цікаво що це буде за робота і скільки за неї будуть платити? І де та робота буде знаходитись? І які умови праці там? Якщо компанія таке обіцяє, то не соромтесь і ставте по телефону якомога більше запитань про Ваше подальше працевлаштування. Довідайтесь наперед чи працевлаштують Вас насправді.

При телефонній розмові уважно слухайте відповіді. Якщо співрозмовник чогось недоговорює, або занадто багато обіцяє, це вже великий мінус для компанії. Якщо ж працівник взагалі не володіє інформацією про курс і скільки він коштує теж варто насторожитись. Також бувають компанії, які відповідають "будемо вчити Вас доки не навчимо". Дивно, правда? Видно якість надання послуг у них така що Ви самі від них втечете так і недовчившись до кінця :)

Одразу по телефону дізнайтесь чи можна прийти і подивитись, де буде проходити навчання. Це дуже важливо. Спробуйте хоча б одним оком побачити, як саме і де проходить навчання. Деякі компанії, економлячи, в одній кімнаті проводять одночасно декілька курсів. Шум стоїть неймовірний. Навчатись в таких умовах неможливо. Деякі компанії взагалі не мають ніяких умов для навчання. Я чув навіть про те, що за одним комп'ютером одночасно навчали декількох людей. Але це вже окремі "клінічні" випадки. Подивіться і на сам офіс, чи зручно буде саме Вам в ньому навчатись, чи приємно, чи комфортно Ви себе тут почуваєте, адже від цього також суттєво залежить те, як Ви будете засвоювати нові знання. Дізнайтесь чи будуть надаватись необхідні для навчання матеріали (бланки, зразки документів і т.п.) і чи вони вже враховані в оплаті за курс.

Дізнайтесь також про кількість людей в групі. Це дуже вагомий показник. Малокомплектні групи з 2-3 осіб, це практично індивідуальне навчання. Якщо група складається з більшої кількості людей, то відповідно має зростати і кількість викладачів. Якщо ж цього нема, це означає лише те, що керівництво компанії зацікавлене лише в заробітку і аж ніяк в якості проведення курсів. Уявіть скільки часу буде приділяти викладач саме для Вас якщо група складається з 10-20 осіб? І кожен поставить хоча б одне запитання, на яке треба не тільки дати відповідь, але і показати як це робиться. Зрозуміло, що в таких групах кожен вчиться хто як може.

Саме тому навчання в групах займає більше часу, набагато більше ніж індивідуальне. І воно зрозуміло, при індивідуальному навчанні викладач одразу пояснить Вам як і що робиться і зможе краще контролювати ваш рівень знань і швидкість сприймання інформації. А це якість навчання, ККД. Адже можна потратити і купу грошей, і купу часу і навчитись дуже мало. А потім, звісно, починаєш думати, що так вчать всюди.

Однак навчання у невеликих групах теж має свої переваги. Кожна людина мислить унікально, і так як ні одна інша у цьому світі. І запитання вона теж ставитиме інші. А отже ви матимете змогу почути чужі запитання і думки про матеріал. Інколи навіть такі про які самі не додумаєтесь. Також навчання в групі робить сам процес навчання невимушеним і більш природнішим. Навчання у групах завжди веселіше.

При індивідуальному навчанні Ви маєте можливість відходити від основної теми курсу, себто курс стає більш гнучкішим. Ви маєте можливість навчитись саме того, що Вас більше зацікавить в ході курсу. Запитайтесь чи можете Ви брати не повний курс, а лише ті теми, які Вас цікавлять.

Однак є винятки, де група з багатьох чоловік є необхідною умовою для навчання. Це курси/тренінги, що стосуються спілкування. Тут чим більше людей тим краще, тим з унікальнішими людьми ви зможете поспілкуватись і більше навчитись.

Чув також про випадок, де проводилось ніби-то індивідуальне навчання, але викладач кожні 15 хв. вибігав до сусідньої кімнати вести там паралельно групу. От таке вам псевдо-індивідуальне навчання. В іншому випадку, подібному, викладач одночасно вів декілька різних курсів в одній кімнаті. І всі теж ніби-то індивідуальні.

Також зверніть увагу і на кількість занять. Деякі хитрі компанії говорять не фактичну кількість занять, а академічні години. Хтось скаже: 10 занять по півтори год., хтось - 20 акад. год. Сказали одне і те саме, але ж Ви могли і не помітити відразу, запам'яталося лише "10" і "20" :)

Не варто також намагатись засвоїти все і одразу. Ви цього не зможете. Дуже часто люди не усвідомлюють як важко може даватись нове навчання і одразу вимагають заняття по 2-3 години або по 2-3 заняття вдень. Як показує практика, після 1,5 год. у людини вже значно падає спроможність сприймати і навчатись новому. Недарма у ВНЗ навчання займає саме 1,5 год. Деякі компанії обіцяють довге навчання за малі гроші. Одна компанія дає своїм учням конспектувати лекції і відмовляється їх дати скопіювати. Таким чином, витрачається марно майже половина часу відведеного для занять. Кількість занять більша, як і обіцяли, але яка з них користь? Ніякої. Отже дізнайтесь скільки буде практичних занять, адже саме для цього Ви сюди прийшли. Теорію можете купити вже готову, наприклад у вигляді книжок.

Також дізнайтесь як часто будуть проходити заняття. Варто навчатись у такому темпі який би був зручний саме для Вас, а не для працівників компанії. І бажано якщо графік занять буде гнучким, тобто Ви самі зможете змінювати час навчання залежно від Ваших можливостей. Також дізнайтесь, що буде з Вашим заняттям якщо Ви його пропустите. Нормальні компанії дозволяють переносити свої заняття на інший день і мати гнучкий графік, а не чітко фіксований.

І не варто думати, що всюди курси проводяться однаково. І ті які дорожчі, і ті які дешевші. Ні. Завжди були, є і будуть якісні послуги і неякісні послуги незалежно від вартості. І Вам самим обирати, які Вам до вподоби. Деякі компанії одразу вимагають повну плату за навчання. Не погоджуйтесь платити доки не побачите за що Ви будете платити гроші! Ще краще, якщо Ви матимете можливість оплачувати навчання частинами. І хто зна, може ви і двох-трьох занять не пройдете, а одразу відмовитесь. Якщо передоплата була повною, як Ви це зробите? Деякі говорять спочатку привабливу низьку ціну, а далі кажуть, що це не входить в план курсу і коштує стільки-то, а це стільки-то, а те Ви можете отримати тільки за додаткову оплату і коштує стільки-то, і т.п.

Обов'язково дізнайтесь про те хто Вас буде навчати і який досвід у нього роботи в цій сфері. Адже одне просто бубніти собі щось під ніс, і зовсім інше, піклуватись про якісне навчання людини. Особливо коли сам мало, що розумієш в тому чого навчаєш. При можливості подивіться як проводить заняття Ваш майбутній викладач, або ж поговоріть з ним. Ви маєте право це вимагати. Якщо не сподобався викладач спитайте чи можете взяти іншого. Деякі люди, особливо це стосується сфери бізнесу, вважають, що знають і вміють дуже багато. Але в дійсності навіть не мають нормально поставленого власного бізнесу. Як може навчати бізнесу людина яка сама його не має?

Коли Ви вже почали навчатись, знайте, що Ви завжди можете відмовитись від подальшого навчання. Особливо якщо умови навчання вам не підходять. І сплачені наперед гроші нормальна компанія Вам повинна повернути.

Кінець!

І останнє. Звісно - про урочисте вручення документів, які свідчать про завершення курсу :) Хотілось би розповісти про свідоцтва і сертифікати, що видають компанії, які займаються проведенням навчальних курсів та тренінгів. Практичної цінності в них небагато. Цей документ засвідчує, що ви ніби-то щось і десь там прослухали. Довіри до такого документу у роботодавця багато всеодно не буде. Хоча це плюс для вас як для працівника, але Ваші знання всеодно будуть перевіряти перед прийняттям на роботу. Краще перед згодою на початок курсів хоч одним оком глянути, яке ж посвідчення Вам видадуть. І спитайтесь, чи буде воно Вам щось коштувати чи виробництво цього документу вже закладене у вартість курсу. Повинне бути закладене, але іноді бажання заробити перемагає і Вам можуть сказати оплатити його додатково.

Отже, як Ви можете побачити, можливостей, щоб обманути Вас у підприємців дуже багато. Чим багато хто з них і користається. Охопити всі можливі варіанти не вистачить ні мого натхнення, ні моїх знань. Тому при виборі курсів користуйтесь своїми почуттями, своєю інтуїцією, позаяк розум не завжди підкаже Вам правильну відповідь. Шукайте хороші умови навчання, хороших викладачів і Ви їх обов'язково знайдете.

Навчайтеся, щоб досягти успіху!

ЮКК "Едікта", джерело: ХайВей

Повернутись до рубрики "Статті" поточного розділу

Увага! Ви можете обговорити матеріали цього розділу в форумі
або запропонувати власний матеріал для розміщення на сайті.