Дистанційна освіта // Інформаційні статті щодо ДО // Як стати віртуальним сту...

реєстрація

Зверніть увагу!

Як стати віртуальним студентом

Навчання за допомогою Інтернету здобуває все більшу популярність. Дистанційним навчанням можна займатися в будь-який зручний час, воно дешевше заочного й дозволяє одержати справжній диплом престижного вузу.

1. Кому це потрібно?

Насамперед, дистанційна освіта - справжній порятунок для тих, хто за якимись причинами не може вчитися у ВНЗ навіть заочно - за станом здоров'я або ж живе далеко від навчальних закладів. Крім того, це відмінний варіант для тих, хто жадає одержати другий диплом, підвищити свою кваліфікацію, пройти перепідготовку, але через неймовірну зайнятість не має часу на навчання в аудиторії. Звичайно, завдяки дистанційній освіті неможливо стати артистом цирку або актором кіно, лікарем або геологом. З іншого боку, онлайнові курси можуть стати в нагоді представникам багатьох творчих і потребуючих практичних навичок професій для підвищення кваліфікації, самовдосконалення й успішної кар'єри.

2. Хто зможе вчитися?

Щоб зрозуміти, чи підходить вам дистанційне навчання, запитайте себе чесно й відверто - чи організована ви людина, чи здатні самостійно ставити цілі, виконувати задумане й доводити почате до кінця? Чи подобається вам годинами працювати на комп'ютері та листуватися за допомогою електронної пошти? Зрозуміло, у Мережі ви будете не самотні, ваш викладач завантажить вас завданнями, ви будете спілкуватися зі студентами свого класу. Однак успішним віртуальним студентом можна стати, лише маючи тверду самоорганізацію.

3. Як це відбувається?

Технологічно навчання проводиться у формі комп'ютерних онлайнових або інтерактивних (у реальному часі, хоча й без постійного підключення до Інтернету) навчальних курсів. При цьому учень може спілкуватися з викладачем як у режимі реального часу, так і по електронній пошті. Зрозуміло, що найперша умова навчання на відстані - доступ до Мережі. Для дистанційної освіти розробляються спеціальні комп'ютерні програми. Але головне - самі навчальні курси, складені досвідченими педагогами. У світі вартість їхнього створення досягає сотень тисяч і навіть мільйонів доларів. І це вигідно.

4. Які технології застосовуються?

Навчання ведеться за трьома основними технологіями. Найпоширеніші - кейс-технології (портфельні). Для самостійного навчання студент одержує комплект учбово-методичних матеріалів на папері або на електронному носії. Нерідко таке навчання сполучається із системою денних занять за графіком. Застосування інтернет-технології має на увазі, що навчальні матеріали розміщаються на сервері й доступні після укладання договору для самостійного вивчення. Через Інтернет студент зв'язується з викладачем, проходить проміжні й підсумкові тести, у спеціальному чаті бере участь у режимі реального часу в дискусії між викладачами та студіозами. Іспити здаються очно в найближчому до студента центрі. Набирають обороти телевізійні й супутникові технології. Приміром, супутникова освітня система забезпечує цифровими й бібліотечними ресурсами більше двох сотень навчальних центрів на території країн СНД. Основні центри оснащені студіями відеозапису, де записуються лекції світил науки.

5. Як обирати ВНЗ?

Неважливо, де перебуває навчальний заклад, головне - умови навчання і якість освіти. Довідатися про це можна, з'ясувавши, скільки студентів навчається за вашою програмою й скільки людей уже закінчили ці курси. Як довго працює дистанційка? Чи пропонується повний набір дисциплін, необхідний для одержання диплома? Скільки коштує навчання? Як забезпечується його якість? Випробуйте, наскільки добре налагоджене програмне забезпечення й наскільки швидке працює система. Оцініть, які елементи дизайну й навігації використовуються. Зверніть увагу на зміст електронних курсів і їхнє наповнення. Бажаний набір - допомога з вивчення дисциплін, календарний план навчання з вимогами до виконання завдань і шкалою оцінок, навчальний посібник, тести й завдання для самоперевірки, презентації, список обов'язкових і додаткових джерел, питання й плани для обговорення у форумах і чатах. Добре, якщо курс доповнений відеороликами, флеш-анімаціями, тренажерами.

На замітку

Плюси навчання на відстані:

 • самі обираємо зручне місце й час для занять;
 • можемо регулювати їхню інтенсивність і тривалість;
 • навчання доступне людям, позбавленим можливості одержати традиційну освіту (сліпим, глухим, із захворюваннями опорно-рухового апарата);
 • є можливість максимально використовувати в навчанні нові інформаційні технології;
 • мінімум на 50% скорочуються витрати на навчання.

 • таке навчання не дає гарантії на відстрочку від армії;
 • ви позбавлені справжнього студентського життя;
 • немає екстернату;
 • мало безпосереднього спілкування з викладачами;
 • існує залежність від комунікаційної інфраструктури - пошти, телефонного зв'язку, транспорту, телерадіомовних компаній і т.д.

Словничок

Хто такий тьютор? Дистанційний студент вчиться за допомогою й під контролем різних викладачів. Однак ключова фігура навчального процесу - тьютор (фахівець із дистанційного навчання). В обов'язку тьютора входить допомога основним викладачам (предметникам) у проведенні практичних занять і контроль знань опікуваного студента. За підготовку й передачу освітніх програм адресатові відповідає інша група фахівців - педагоги-технологи.

До речі

Батьківщина дистанційної освіти - США. Найперший у світі віртуальний вуз - Університет західних губернаторів - розташований у Каліфорнії. В Америці щорічно проходять навчання більше 1 млн distance-студентів, в Австралії - близько 800 тис.

Гроші

Скільки коштує навчальний курс?

 • Міжнародна академія управління персоналом (МАУП) - 1980 грн. на рік.
 • Кременчуцький інститут Дніпропетровського університету економіки й права (КІ ДУЕП) - 1800 - 1920 грн. на рік.
 • Сумський державний університет - 675 - 810 грн. за семестр залежно від курсу й спеціальності.
 • Національна академія державного управління при Президенті України - 750 - 1600 грн. за курс (8-10 тижнів).
 • Міжнародний інститут економіки й менеджменту - 129 - 413 грн. за курс (5-7 тижнів).

Переклад статті Олександра Фандеєва
"Как стать виртуальным студентом"
Комсомольская правда-Украина

Попередня сторінка розділу: Інформаційні статті щодо ДО

Увага! Ви можете обговорити матеріали цього розділу в форумі
або запропонувати власний матеріал для розміщення на сайті.