Бізнес-освіта, MBA // Статті // Правила для вступників у провідні європейські...

реєстрація

Увага! Технічні роботи.

Шановні користувачі, на сайті планові технічні роботи. Просимо утриматись від оновлення власних даних на сайті до 08:00 29.03.2011. Дякуємо за розуміння.

Зверніть увагу!

Правила для вступників у провідні європейські школи МВА

Підготовка документів для пакета заяв у провідні школи вимагає особливої старанності. Потрібно не просто зробити особливий акцент на своїх сильних сторонах і правильно подати слабкі сторони. Необхідно довести, що ви впишетеся в особливу культуру школи, залишаючись при цьому яскравою особистістю

У першу чергу потрібно постаратися довідатися про програму, що підходить вам якнайбільше. Ви також повинні зрозуміти, що саме ця школа шукає у своїх кандидатах. Базові форми та дані. Під час підготовки заяви у вас є всі шанси представити наявні у вас об'єктивні дані у вигідному для вас світлі. Мова йде про дипломи, посвідчення та табелі з оцінками. Завжди пам'ятайте про те, яким чином вас характеризує той або інший аспект. Уникайте протиріч. Необхідно пам'ятати свої есе, зміст рекомендацій і те, що ви говорили під час інтерв'ю. Зміст всіх цих складових повинний підтверджувати й доповнювати одне одного. Не забувайте зробити особливий акцент на досягненнях. Це може бути, приміром, ваш явний прогрес у кар'єрі. Дуже важливо відзначити високий рівень вашої професійної відповідальності.

Есе

Не думайте, що для успішного вступу вам потрібні лише кількісні показники, тобто високий бал GMAT, отримані в університеті оцінки, дані по зарплаті тощо. Питання, на які ви відповідаєте у своїх есе, - основна складова вашої заяви. В есе ви розкриваєте свою сутність і демонструєте свою неповторність, наголошуєте на своїх досягненнях, розповідаєте про плани на майбутнє та пояснюєте, яким саме чином ступінь МВА допоможе вам домогтися нових успіхів. Прочитавши ваші есе, приймальна комісія повинна не просто зрозуміти, що ви в змозі послідовно висловлювати свої думки на папері. Ви повинні розкрити себе як чесну, зрілу та унікальну людину. Паралельно постарайтеся довести, що ви чітко розумієте вимоги та особливості навчання саме в цій школі й готові запропонувати свій досвід як додаткову складову її програм. Чим вищий статус школи, тим більшу увагу приймальна комісія приділяє саме есе апплікантів.

Рекомендації

Деякі аппліканти звертаються до своїх університетських професорів, але найчастіше це не найбільш вдале рішення. Викладачі навряд чи зможуть додати щось важливе, а враження про ваше навчання приймальна комісія цілком може одержати, глянувши на додаток до диплому. Є три головні правила про те, як вибрати авторів рекомендаційних листів.

 1. Звертайтеся до тих, кого ви добре знаєте. Не вибирайте знаменитих або важливих (з вашого погляду) людей, які не зможуть правильно оцінити ваші особистісні якості та професійну ефективність. Вам потрібні ті, хто зможе додати рекомендаціям достовірний характер за допомогою невеликих історій із власного досвіду спілкування й роботи з вами. Ці приклади повинні підтверджувати ваші найвидатніші якості.
 2. Звертайтеся до тих, кому ви по-справжньому подобаєтеся. Вони зможуть знайти досить часу для написання й коригування рекомендацій.
 3. Вам потрібні ті, хто зможе розповісти про різні сторони вашої особистості й ваших професійних заслуг. У рекомендаціях потрібно докладніше зупинитися на ваших інтелектуальних здібностях, лідерському потенціалі, особистісних якостях і планах у розвитку кар'єри. Не буде зайвим домовитися про попередню зустріч із авторами ваших рекомендацій. Це дасть вам можливість докладно розповісти про свої цілі, нагадати про свої досягнення й надати їм основну інформацію в написаному вигляді. Ви, принаймні, повинні пояснити їм, чому вирішили одержати ступінь МВА й чому зупинили свій вибір саме на цій школі. Надайте в розпорядження ваших колег короткий план тих питань, які повинні бути порушені в рекомендації, із прикладами з реального життя, що підтверджують вашу ефективність і здібності.

Інтерв'ю

Інтерв'ю дає приймальній комісії широкі можливості в знайомстві зі своїми кандидатами. Деякі з ваших якостей можуть розкритися саме під час особистої бесіди. Мова йде про вашу чарівність, ділові манери та уміння переконувати. Величезне значення на програмах МВА приділяється сьогодні навичкам міжособистісного спілкування та іншим soft skills, це говорить про зростаючу роль особистісних якостей і соціальних навичок у бізнесі. У процесі інтерв'ю представники приймальної комісії також можуть одержати більш чітке уявлення з тих питаннь, які в заяві були розкриті недостатньо повно.

Поради для підготовки до інтерв'ю:

 1. Постарайтеся чітко визначити свою мету. Вам потрібно справити сприятливе враження, розкрити свої сильні сторони й пояснити, чому ви хочете вчитися по даній програмі.
 2. Готуйтеся заздалегідь. Будьте готові докладно розповісти про те, чому ви хочете учитися в бізнес-школі та що ви можете запропонувати зі своєї сторони.
 3. Збирайте інформацію. Щоб задавати адекватні питання, ви повинні знати особливості програми й відмінні риси школи. Жвавий інтерес до школи й програми дасть вам додаткові переваги в очах приймальної комісії.
 4. Тренуйтеся. Проведіть пробні інтерв'ю із друзями, які теж подають заяви в бізнес-школу або вже мають подібний досвід. Постарайтеся організувати строки так, щоб інтерв'ю із представниками менш значимих для вас шкіл були першими. Так ви зможете одержати навички поводження на співбесіді й зможете почувати себе впевненіше.
 5. Слухайте уважно. Постарайтеся в ході бесіди зрозуміти головні цінності вашого співрозмовника. Використайте це, щоб досягти з ним взаєморозуміння.

Графік підготовки заяви

Більшість апплікантів неправильно оцінюють необхідні їм ресурси часу, думаючи, що для підготовки повного пакета заяви їм знадобиться один-два тижня, включаючи вихідні. Насправді багато з етапів віднімають набагато більше часу, ніж може здатися. Наприклад, ви можете не знати заздалегідь, скільки часу у вас піде на домовленості й зустрічі з авторами рекомендаційних листів. Процес підготовки заяви варто почати як мінімум за рік до занять. Звичайно школи вимагають, щоб заяви були подані за 5-10 місяців до початку програми. Намагайтеся зробити це якомога раніше. Виключення становить лише ситуація, коли ви очікуєте найближчим часом серйозних змін, здатних підвищити ваш статус як аппліканта. Це може бути, наприклад, підвищення в посаді. Успішна підготовка пакета заяв припускає стратегічне мислення, уміння планувати, організаторські здібності, дар переконання та багато кропіткої роботи. Інакше кажучи, це відмінна підготовка до самої програми МВА.

Типові помилки

Ви не зможете успішно вступити в бізнес-школу, якщо:

 1. У вас немає чіткої маркетингової стратегії. Вам потрібно розуміти, як використати наявні у вас якості, навички й можливості з максимальною вигодою й у вигідному для вас світлі з урахуванням шкали цінностей певної школи.
 2. Ви не розумієте своїх сильних і слабких сторін стосовно іншим апплікантів даної школи.
 3. Ваша самооцінка й шанси на успіх завищені або занижені. У цьому випадку ваш вибір шкіл буде неадекватним.
 4. Ви вкажете в тексті есе назву іншої школи.
 5. Не зможете керувати всім процесом складання рекомендаційних листів.
 6. Подасте заяву занадто пізно.
 7. Почнете підготовку заяви без чіткого розуміння того, навіщо вам потрібна ступінь МВА.

За матеріалами
статті Річарда Монтока, -
Учись, работай, отдыхай,
№38(67), 24-30 жовтня 2005

Попередня сторінка розділу: Статті

Увага! Ви можете обговорити матеріали цього розділу в форумі
або запропонувати власний матеріал для розміщення на сайті.