Бізнес-освіта, MBA // Статті // Школа керівників

реєстрація

Увага! Технічні роботи.

Шановні користувачі, на сайті планові технічні роботи. Просимо утриматись від оновлення власних даних на сайті до 08:00 29.03.2011. Дякуємо за розуміння.

Зверніть увагу!

Школа керівників

Випускник Harvard Business School, що одержав диплом МВА, на рік отримує більше $160 тис. Але це там - в Америці і Європі... Чи готовий платити за подібний диплом український роботодавець? Диплом МВА в нас поки що гіпнотизуючим впливом не володіє. Але народ вчиться й, схоже, не даремно.

Нас обирають

"Однозначно, ті, хто має диплом МВА, цінуються вище - їхні зарплати стартують із $1,5-2 тис. на місяць. Справа в тому, що МВА одержують люди з досвідом, які вже трохи покрутилися в бізнесі. І зрозуміло, що "коштувати" дешевше вони вже не можуть", - завіряє керівник рекрутингового відділу Агентства психології бізнесу Ольга Безхлібна. Але дипломами цими роботодавці цікавляться не дуже часто. За словами Ольги Безхлібної, частіше ті керівники, які самі одержали подібну освіту. Як правило, це молоде покоління - людям старого загартування, скоріше, важливий досвід роботи, а не різні дипломи.

Рекрутер Катерина уточнює, що диплом МВА потрібний тільки кандидатам на управлінські посади (це і є його пряме застосування), тому-то й зарплати непогані. Менеджерові з продажів, бухгалтерові або логістові МВА не потрібний. Його й не вимагають, додає вона. "Хоча все залежить від рівня компанії й рівня фахівця. Директорові заводу, незважаючи на те, що він керівник, МВА не особливо потрібний. А от іноземні компанії запитають", - розповідає рекрутер.

"Перше, на що дивляться в іноземній компанії, одержуючи резюме топа, це його профайл: МВА, інші дипломи й сертифікати", - відзначає Катерина. І якщо роботодавець розраховує знайти співробітника з безліччю сертифікатів, вона усвідомлює, що платити прийдеться відповідно. "Якщо ж роботодавець не заявляв наявність диплома МВА як обов'язкову умову, але в кандидата він виявився - це, що називається, палиця о двох кінцях. З одного боку, плюс. З іншого боку, роботодавець, якому цей МВА не потрібний, не стане платити більше тільки тому, що в людини він є. Незважаючи на те, що на цю освіту витрачена купа грошей", - резюмує рекрутер.

Ми обираємо

"Не варто вступати на програми МВА відразу після одержання першої вищої освіти. Адже їхня суть складається в обміні практичним досвідом - їхні учасники повинні приміряти отримані знання й навички до тих проблем, з якими вони зустрічаються у своїй роботі. Для серйозних МВА принциповим критерієм вибору студентів є наявність досвіду управлінської роботи. Інакше в слухача немає сучасного розуміння обговорюваних проблем", - відзначає Олександр Мертенс, президент Міжнародного інституту бізнесу.

Якщо все-таки хочеться зробити кар'єру керівника, потрібно правильно обрати школу. У першу чергу, вирішити, де вчитися - в Україні, Америці, Європі? "В Україні я б назвала шість бізнес-шкіл, які успішно зарекомендували себе. Це Міжнародний інститут бізнесу, Міжнародний інститут менеджменту, Києво-Могилянська бізнес-школа, IBR, Львівський інститут менеджменту та Київська бізнес-школа. Інші все-таки ще молоді", - вважає керівник відділу маркетингу Міжнародного інституту бізнесу Оксана Кукурудза.

За її словами, будь-яка освітня програма в будь-який бізнес-школі (нашій або іноземній) досить стандартна. Там дається весь комплекс навичок і знань, необхідних для управління бізнесом. "У будь-якого МВА, українського або європейського, - американське коріння. Але українська програма розглядає ті аспекти бізнесу, які характерні саме для наших реалій", - говорить вона. За словами Оксани Кукурудзи, якщо людина планує працювати в США, їй краще одержати саме американський МВА. Якщо в континентальній Європі - тоді нехай це буде МВА континентальної Європи. Якщо є бажання працювати в Центральній і Східній Європі - МВА теж варто одержати там.

"Не можна сказати, що на роботу в США не візьмуть із європейським дипломом МВА або в Європі - з американським. Але перевага буде в того, хто одержав МВА саме в тій країні, у якій він шукає роботу. Виключенням є кілька шкіл з міжнародними програмами МВА, наприкла, INSEAD. Сказати, що український МВА відкриє двері в штаб-квартиру, я не можу. Але за інших рівних умов шанси вищі", - запевняє Оксана Кукурудза.

Дмитро Бондар, керівник компанії MBAStrategy, завіряє, що йти потрібно в іноземну школу. "Випускник Harvard Business School, Сolumbia Business School або London Business School освоїться в будь-якій точці світу. А випускник нашої бізнес-школи зі своїм дипломом навряд чи буде почувати себе впевнено де-небудь на Заході", - уважає пан Бондар.

На вибір школи впливає й вартість навчання. У престижної західної бізнес-школі, за словами Дмитра Бондаря, вартість навчання за програмою МВА складе біля $40-50 тис. на рік, наші школи пропонують більш гуманні ціни - $3-16 тис. за весь курс (стандарт - 2 роки).

Якщо все-такиє бажання викласти кругленьку суму за закордонний МВА, то прийдеться витратити додаткові кошти: $300-550 на підготовку до GMAT (Graduate Management Admission Test - обов'язковий іспит, що складається з математичної й вербальної частини, його результати дійсні протягом 5років) плюс $250 за право його здати. Максимальний бал, якому можна набрати по GMAT - 800, а прохідний бал в імениті західні бізнес-школи - як правило, не менший 700. Фінансовий аналітик Денис радить: "Щоб успішно здати GMAT, потрібно біля двох місяців готуватися самостійно, а потім ще місяць позайматися на курсах". Крім того, для навчання на МВА за кордоном потрібно здати TOEFL (Test of English as a Foreign Language) - тест, необхідний для вступу в бізнес-школу людині, що не є носієм англійської мови. Щоб підготуватися до нього, потрібно викласти $250-350, плюс $140 за право його здавати (результати тесту діють 2 роки).

У борг

"Наша людина любить слово "халява" - цього у МВА немає. Тобто ніякої безповоротної допомоги. Більшість бізнесів-шкіл пропонують кредити", - розповідає пан Бондар. Відомі бізнес-школи співробітничають із банками (Bank of America, Citi Bank і так далі), і кандидатові, що сподобався, без проблем дають кредит під дуже вигідний відсоток - близько 6-6,5% залежно від країни.

В Україні умови надання позик на навчання у МВА мало відрізняються від споживчих кредитів. Хіба що обмеженнями по сумах.

Замкерівника департаменту кредитних карт Приватбанку Максим Попов на питання журналу "Деньги", чи існують спеціальні продукти кредитування саме для MBA, відповів: "Немає. Нам у принципі однаково, у якому вузі вчиться позичальник і по якій програмі. Є загальний картковий продукт "Кредит на навчання". Він досить зручний: можна одержати кредит на суму до 50 тис. грн. строком на 15 років". За словами Максима Попова, існує пільговий період погашення: протягом перших 5 років можна виплачувати тільки відсотки, а саме "тіло кредиту" - уже після закінчення навчання.

Пан Попов відзначає, що позичальникові з гарними доходами, який може зацікавити MBA, їхній банк пропонує такий кредит взагалі без забезпечення (застави або поручительства). Тим же, хто не працює, для оформлення кредиту буде потрібно поручительство третіх осіб. Процентна ставка по подібним кредитам становить 2% на місяць у гривнях (24% на рік). "Це стандартні умови для такого роду кредитів", - завіряє Максим Попов.

Крім зручних кредитів, у західної бізнес-школі можна одержати стипендію. Стипендії існують двох видів: одні нараховують, беручи до уваги досягнення МВА-здобувача, інші - його потреби. "Якщо кандидат дуже яскравий, йому можуть запропонувати покрити до 40% його витрат на освіту. Звичайно це 10-20%. У нас нічого подібного немає", - говорить Дмитро Бондар.

Окупність

"Навчання за кордоном, включаючи житло й все інше, обійдеться приблизно в $120-130 тис. Такі вкладення в себе можуть окупитися тільки при найкращому розкладі. Якщо вдасться залишитися працювати на Заході, MBA автоматично означає якесь збільшення зарплати. У принципі, і українські компанії зараз набирають фахівців з MBA, але це великий ризик", - ділиться топ-менеджер великої металургійної компанії, що одержав МВА за кордоном.

За словами Оксани Кукурудзи, що одержувала диплом МВА в Україні, менше ніж через місяць після закінчення програми їй запропонували новий проект. "Це було різке підвищення мого статусу. Офіційно моя посада не змінилася, але відповідальності додалося. І винагорода виросла вдвічі", - відзначає вона.

Сергій, співробітник однієї з великих компаній, що працюють на продовольчому ринку, кілька років назад закінчив МВА в одній із найбільш престижних шкіл світу. По поверненню в Україну він майже рік не міг знайти собі гідну роботу. "Я пробувався на управлінські позиції в іноземних компаніях, але мені практично відразу відмовляли, мотивуючи відмову тим, що я overqualified - "переосвічений" і занадто дорогий для компанії", - скаржиться Сергій.

Проте, за запевненням Оксани Кукурудзи, одержання МВА часто ефективно, оскільки формує в людини певний світогляд, допомагає знайти партнерів. За міжнародною оцінкою, МВА - це, у першу чергу, знання й навички, у другу - зв'язки й контакти. "Коли я сама вчилася в бізнес-школі, у мене угоди над головою укладалися", - говорить вона. І додає, що хтось на курсах знайшов постачальника, хтось - партнера, а троє її одногрупників уже ведуть спільний бізнес.

"Бізнес-освіта схожа на гарний музичний інструмент. І нездара буде звучати трохи краще, а пристойний музикант стане віртуозом. Гарна бізнес-школа дає певний рівень, опуститися нижче якого без додаткових зусиль просто не можна", - доповнює пані Кукурудза.

Олександр Мертенс впевнений, що в Україні ще довго буде існувати дефіцит кваліфікованих менеджерів, тому інвестиції у МВА, безумовно, ефективні: "За результатами досліджень, проведених департаментом маркетингу "МІМ-Київ", у перший же рік після закінчення навчання в 75% випускників протягом першого року спостерігається серйозний кар'єрний ріст, а в 70% слухачів, що мають власний бізнес, починає стрімко рости вартість їхніх підприємств".

В 2000 році середній вік випускників українських бізнес-шкіл становив 40 років, а в 2005 - 32 роки.

Думка:

Дмитро Бондар, керівник компанії MBAStrategy:

- У престижні бізнес-школи світу в рік вступає до 5 осіб з України. Це можна назвати проривом, тому що раніше українці там взагалі не вчилися. А весь потік здобувачів дипломів різних закордонних програм МВА, за нашими оцінками, нараховує приблизно 350-700 осіб. І кількість бажаючих учитися постійно збільшується.

Навчання в школі топ-рівня (Harvard Business School, London Business School, Cambridge Kellogg) може коштувати від $80 до $120 тис. за 2 роки навчання, з огляду на витрати на проживання та інше. Чи варто витрачати колосальні зусилля на навчання там - кожний вирішує для себе. Все залежить від рівня освіти, амбіцій і життєвих планів. Для приклада: доходи топ-менеджера-випускника відомої бізнес-школи становлять $150 тис. на рік. Правда, у нас в економіці такі гроші не ходять.

Поради від Оксани Кукурудзи: При виборі бізнес-школи в Україні потрібно звертати велику увагу на ряд параметрів:

  • кількість успішних випускників (не забудьте з ними поговорити);
  • членство школи в міжнародних організаціях розвитку менеджменту й/або наявність міжнародної акредитації;
  • партнерські зв'язки із закордонними бізнес-школами (форма, у якій вони проявляються);
  • міжнародність викладацького складу;
  • бізнес-досвід викладачів;
  • наявність сучасних методів навчання ("кейси", обговорення реальних бізнес-ситуацій);
  • наявність сучасної інформаційної інфраструктури.

Переклад статті "Начальничья школа",
джерело: журнал "Деньги", №9, 20.11.2006

Попередня сторінка розділу: Статті

Увага! Ви можете обговорити матеріали цього розділу в форумі
або запропонувати власний матеріал для розміщення на сайті.