Бізнес-освіта, MBA // Статті // Спеціалізовані MBA

реєстрація

Увага! Технічні роботи.

Шановні користувачі, на сайті планові технічні роботи. Просимо утриматись від оновлення власних даних на сайті до 08:00 29.03.2011. Дякуємо за розуміння.

Зверніть увагу!

Спеціалізовані MBA

Українські спеціалізовані програми МВА обмежуються ризик-менеджментом і фарм-бізнесом. Протягом останніх трьох років західні експерти відзначали зниження попиту на освіту за програмою "Магістр бізнес-адміністрування" (МВА). Зараз у цій сфері спостерігаються нові тенденції. По-перше, попит на випускників бізнес-шкіл знову зростає, а по-друге, популярність здобувають спеціалізовані програми МВА.

"У Львівському інституті менеджменту (ЛІМ) існує дві вже напрацьовані програми МВА із спеціалізаціями "ризик-менеджмент" і "менеджмент у фармацевтичній сфері", - повідомила Марта Пивоваренко, менеджер по зв'язках із громадськістю бізнес-школи ЛІМ. Вартість курсу навчання в ЛІМі 31500 грн., незалежно від форми. Тривалість програми - 2 роки. На програму МВА "Ризик-менеджмент" приходять, як правило, фінансові менеджери і ризик-менеджери у банківській, біржовій і інвестиційній діяльності. Що ж до другого спеціалізованого напрямку МВА, то тут навчаються менеджери у галузі медичної страховки і професіонали у фармацевтичній сфері.

Прихильники і супротивники

Фахівці стверджують, що ці програми необхідні, оскільки роботодавці зацікавлені у наймі співробітників-професіоналів у певній галузі. Такі програми вже запроваджені у низці шкіл. Наприклад, у травні цього року в Cass Business School (США) з'явилася нова програма МВА, що спеціалізується у галузі кіноіндустрії, а випускники Johnson & Wales University (США) спеціалізуються у туризмі. У січні наступного року HEC School Management (Франція) спільно з Concordia University (Канада) планують запустити програму МВА у авіації. А в одному з російських вузів найближчим часом з'являться сільськогосподарські програми МВА.

Супротивниками спеціалізованих програм МВА в основному виступають представники консервативних бізнес-шкіл. Їхні аргументи такі: мета МВА полягає в тому, щоб одержати знання у сфері менеджменту, розвинути лідерські якості, а не зосереджуватися на спеціалізації у тій або іншій галузі.

"Програма МВА за природою свою - програма "дженералістська", тобто загальна. Відмінність МВА від інших освітніх програм полягає у тому, що об'єктом виступає не предмет: маркетинг, фінанси, а бізнес в цілому", - пояснює Ліна Хасан-Бек. За її словами, програми МВА не можуть бути спеціалізованими ані у фінансах, ані в HR. Представники фундаментальних бізнес-шкіл упевнені, що вузька спеціалізація дозволяє просуватися на ринку МВА менш авторитетним школам з низькою якістю викладання.

Українська спеціалізація

Окрім ЛІМу, в Україні спеціалізовані програми МВА не практикуються. "Зараз у нас таких програм немає", - сказала Ліна Хасан-Бек. За її словами, пару років тому, в МІМ-Київ було зроблено 6 випусків МВА в банківській справі і енергетиці. Це був проект, у якому МІМ виступав головним підрядником спеціалізованих програм. Також була програма МВА у банківській справі, проведена спеціально для одного київського банку. Зараз же в МІМі досить великий набір на загальні програми, тому створення спеціалізованих МВА можливе тільки на замовлення корпорацій.

У Міжнародному інституті бізнесу (МІБ) теж немає спеціалізованих програм МВА. Ольга Карпова, керівник департаменту академічних програм МІБа не виключає можливості їх появи в майбутньому, але говорить, що у нас люди ще не зовсім розібралися в МВА взагалі, тому попит на спеціалізовані програми МВА поки невеликий. "Створення таких програм ускладнюється ще й через те, що одна із найсерйозніших проблем всієї української бізнес-освіти - це брак висококласних, кваліфікованих викладачів, які змогли б працювати, наприклад, на програмах МВА або на програмах міжнародних професійних кваліфікацій", - пояснила вона.

Слід зазначити і той факт, що підготовка такого викладача обходиться бізнес-школі дорого.

Переклад статті
Ксенії Бородаченко
"Специализированные MBA",
джерело:Газета "ДЕЛО"

Попередня сторінка розділу: Статті

Увага! Ви можете обговорити матеріали цього розділу в форумі
або запропонувати власний матеріал для розміщення на сайті.