Бізнес-освіта, MBA // Статті // Поради вступникам у бізнес-школу

реєстрація

Увага! Технічні роботи.

Шановні користувачі, на сайті планові технічні роботи. Просимо утриматись від оновлення власних даних на сайті до 08:00 29.03.2011. Дякуємо за розуміння.

Зверніть увагу!

Поради вступникам у бізнес-школу

На перший погляд може здатися, що цей матеріал орієнтований на досить вузьке коло фахівців, зацікавлених в одержанні ступеня МВА. Однак мета даної статті в іншому: у визначенні однієї з тих вершин, до яких варто прагнути сучасному фахівцеві. А чи буде вона скорена - залежить від Вас.

$300 - розгляд документів, $20000-30000 - рік навчання, $10000 - проживання. Подвоюємо цю суму та одержуємо приблизно $90000. Стільки коштує дворічний курс у західній бізнес-школі. І якщо ця цифра не лякає бажаючих вчитися на МВА-програмах шкіл Wharton, Harvard, Kellogg, їм все одно необхідно прислухатися до порад тих, хто недавно повернувся з-за кордону з дипломом. Бажання вступити в бізнес-школу - всього лише відправний пункт на шляху довжиною в кілька років. Для початку потрібно вирішити, де саме ви хочете одержувати знання. Варіантів предосить, школи МВА є в США, Англії, Франції, Іспанії, Мексиці. "Вибираючи школу, важливо одержати якнайбільше інформації, - упевнений Владислав Мамулькан (Wharton'03), - щоб не потрапити туди, де вам не захочеться вчитися. Відомості про бізнес-школи перебувають у відкритому доступі - на офіційних сайтах шкіл, на сайті газети Business Week та інших західних ділових видань. Одним з універсальних джерел інформації були й залишаються форуми випускників".

Розставивши головні пріоритети, можна приступати до рішення наступного завдання.

Money. Гроші

Потурбуватися фінансуванням своєї освіти потрібно на початковому етапі, до подачі документів. Full-time МВА - дороге задоволення, і платити за нього із власної кишені - не найбільш оптимальний варіант. Тим більше, що існує маса варіантів, що дозволяють уникнути руйнування власного бюджету.

Провідні американські школи, такі як Harvard, Wharton, Stanford, мають угоди з банками та надають своїм студентам кредити на оплату навчання. По законодавству штатів, на території яких розташовані ці навчальні заклади, кредит на освіту довгостроковий (10-15 років), процентна ставка по ньому не перевищує 7-9% річних, і при його достроковому погашенні до вас не зможуть застосувати штрафні санкції. Деякі кредитні агентства (City Assist, Sanie May) також готові надавати кошти студентам найвідоміших шкіл (чим голосніше її ім'я, тим крупніше видана сума). Вам не будуть потрібні ні довідки про доходи, ні гаранти, а оформленням позики можна займатися через Інтернет. По статистиці, 99 з 100 випускників, що вчилися "у борг", уже через 1-2 року після закінчення школи виплачують всю кредитну суму.

Третій спосіб ще заманливіший: за ваше навчання заплатить інша особа. Так, наприклад, представники національних меншостей одержують стипендії від відповідних фондів. Але якщо вас не можна віднести до цієї категорії, залишається ще одна лазівка.

Програма Muskie Fellowship (фонд Едмунда Маски) повністю покриває витрати на здачу іспитів у бізнес-школу, навчання, проживання, страховки, транспортні та інші витрати студента. Стати стипендіатом Muskie складно: конкурс великий настільки ж, наскільки і спокуса вчитися безкоштовно.

В Muskie є два мінуси: вибір школи зроблять за вас, з урахуванням ваших побажань і професійних інтересів. Крім того, після навчання ви зобов'язані залишити Америку мінімум на найближчі 2 роки.

"Більшості вітчизняних роботодавців добре знайомі тільки провідні школи (Harvard, Wharton, Stanford), і їхнім випускникам ім'я школи відкриває набагато більше можливостей, ніж випускникам менш відомих шкіл, - розповідає Дмитро Смирнов (Rochester Institute of Technology'02). - А це значить, що, вирішуючи питання, куди піти вчитися, потрібно правильно розставити акценти. Або ви навчаєтеся в престижній школі за свої гроші, або вчитеся безкоштовно, не маючи можливості вибору школи, будучи стипендіатом програми Muskle. В Muskie своя процедура відбору, потрібно подавати свої документи, писати свої тести й есе, проходити інтерв'ю".

Basis. База знань

На підготовку до вступу в бізнес-школу йде біля року. За цей час вам необхідно:

  • здати мовний тест TOEFL;
  • пройти тест GMAT (математика й англійська граматика);
  • написати декілька есе (від 3 до 8);
  • зібрати документи: завірений у нотаріуса переклад диплома та додатку до нього, рекомендаційні листи.

Очевидно, що американські професори не читають лекцій російською мовою. Тому вам доведеться підтягти свої знання мови Шекспіра до рівня excellent або хоча б fluent. Без цього нема рації навіть пробувати вступати: екзаменаторів можна перехитрити, але як мінімум півроку навчання пройдуть даремно. Першою необхідною, але не достатньою умовою вступу на МВА залишається вільна англійська. Другою - високі оцінки з тесту GMAT. Але й не це головне. Випускники МВА одностайні: важливо здати гідний портфель творів (есе).

"Кожна школа пропонує свої теми для есе, - продовжує Дмитро Смирнов. - Працюючи над ними, потрібно бути дуже послідовним й конкретним, адже школи люблять настроєних на успіх цільних особистостей. Припустимо, у вашій кар'єрі є періоди, які можуть бути сприйняті неоднозначно: рік ви перебували в пошуках роботи або, скажімо, подорожували. У такому випадку потрібно вибудувати дуже гнучку і логічну лінію оповідання, щоб по можливості представити цей фрагмент біографії як одну зі своїх переваг".

Найпопулярніші теми есе:

  • Навіщо мені потрібний диплом МВА
  • Чому я хочу вступити в цю школу
  • Плюси та мінуси мого характеру
  • Найбільший провал у моєму житті
  • Найбільш вражаюче досягнення в моєму житті

Прохідний твір не викликає додаткових питань, виглядає переконливим і логічним. Він повинен бути написаний грамотною літературною мовою й не залишати сумнівів у тому, що ви дійсно успішний і гідний кандидат.

Підготовка до full-time MBA займе від напівроку до року. Іноді простіше вступити на МВА Executive. "Конкурс на Executive значно менше, - розповідає В'ячеслав Давиденко (МВА Executive, Chicago, 2003). - Вимоги по TOEFL й GMAТ тут нижчі, а для деяких шкіл ці тести взагалі відсутні. Але якщо говорити образно, то вхід на Executive дуже "вузький", і щоб у нього пройти, потрібні певні параметри (наприклад, 10-15-літній стаж на менеджерській позиції). Опинитися на Full-time простіше, вхід "ширше", у тому розумінні, що значно легше відповідати формальним критеріям, що вимагаються від вступника на програму. Крім того, Executive не кредитується".

Action. Дії

Тести здані, есе написані. Покинемо задушливе офісне приміщення, прийшов час активних дій. Збір необхідних паперів та завірення їх у нотаріуса можна доручити особистому секретареві, а самому сконцентруватися на пошуку рекомендаційних листів.

"Рекомендації виглядають виграшно, - вважає В'ячеслав Давиденко (Chicago'02), - якщо вони написані різними людьми. Співвітчизник та іноземець, бізнесмен і професор, спортсмен і меценат - якщо у вашому портфоліо виявиться така добірка непогано знаючих вас людей, вас важко буде не помітити".

Максимальну активність, а також всю свою особисту чарівність потрібно буде прикласти на завершальному етапі вступу - інтерв'ю. Частина бізнес-шкіл проводить його прямо, частина - по телефону. У кожному разі, дуже важливо підготуватися до цього дня. В'ячеслав Давиденко радить скласти список з найбільш популярних питань і попросити когось (краще тих, хто пройшли МВА) кілька разів задати їх вам.

"Інтерв'ю схоже на співбесіду в роботодавця, - говорить Дмитро Смірнов. - Потрібно бути дуже логічним, узгоджуючи свої слова з тим, що написано в резюме та в есе. Заздалегідь обміркуйте, ким ви бачите себе через п'ять років, згадаєте, чим займалися протягом останніх п'яти років. Подумки переміщаючись у цьому проміжку свого життя з минулого в майбутнє, ви вибудуєте чітке оповідання, що обов'язково створить належне враження".

Звичайно, усього передбачити не можна. Кожний вступ, хоча й будується за стандартною схемою, в остаточному підсумку має індивідуальні відмінності. Тому, коли школа обрана, гроші знайдені, тести здані, потрібно привести нерви в порядок, щоб елементарно не "перегоріти". І пам'ятайте: перемагає той, хто вірить у себе.

За матеріалами
статті Світлани Герасимової, -
Сучасна освіта №6-7,
липень-серпень 2005р.

Попередня сторінка розділу: Статті

Увага! Ви можете обговорити матеріали цього розділу в форумі
або запропонувати власний матеріал для розміщення на сайті.