Бізнес-освіта, MBA // Статті // Галерея бізнес-шкіл

реєстрація

Увага! Технічні роботи.

Шановні користувачі, на сайті планові технічні роботи. Просимо утриматись від оновлення власних даних на сайті до 08:00 29.03.2011. Дякуємо за розуміння.

Зверніть увагу!

Галерея бізнес-шкіл

Кажуть, краще один раз побачити, ніж сто разів почути. Відвідавши "галерею бізнес-шкіл", можна дізнатися про програми МВА провідних бізнес-шкіл світу.

Бізнес-школа може всього лише відкрити перед студентом двері у світ можливостей і показати новий погляд на вже знайомі речі.

Під час навчання великий вибір можливостей і обмежена кількість часу допомагають змінити ставлення до життя і знайти баланс у ньому.

Сьогодні у бізнес-середовищі часто можна почути слова "інновації", "інноваційний підхід", "інноваційна компанія". А майже у кожній бізнес-школі говорять про те, що навчають менеджера інноваціям та лідерству, адже саме ці аспекти сьогодні є невід'ємними складовими успіху і процвітання компаній. Але, як відомо, скільки не кажи "халва", у роті солодше не стане. Тому при виборі бізнес-школи у менеджера неодмінно виникає питання: "А що насправді стоїть за красивими словами? ". Оскільки у Києві в жовтні нинішнього року вдруге проходила виставка бізнес-освіти World MBA Tour, то, скориставшись випадком, ми вирішили дізнатися про досвід навчання інноваціям і лідерству безпосередньо у представників декількох провідних бізнес-шкіл світу. Про те, в якій атмосфері відбувається навчання, які методи навчання використовуються сьогодні у програмах МВА, ми говорили з представниками таких шкіл, як HAAS Business School, University California at Berkelеy (США), RSM Erasmus University (Нідерланди), Bocconi (Італія), MIP, Politecnico di Milano (Італія).

HAAS Business School, Berkelеy (США)

Згідно з рейтингом бізнес-шкіл, нещодавно опублікованому в журналі Business Week (випуск 23 жовтня 2006 р.), HAAS Business School заслужила звання "прорив року". Ця бізнес-школа вперше увійшла до десятки кращих, зробивши стрибок відразу на дев'ять позицій вгору, і посіла восьме місце у рейтингу. На думку респондентів, цьому сприяла комбінація з декількох чинників: невеликі класи, винятковий викладацький склад і колективний дух школи.

Стефані Фуджі (Stephanie Fujii), випускниця HAAS Business School 2005 року і асоційований директор приймальної комісії Full-time MBA Program, розповідає, що HAAS Business School сфокусована на навчанні лідерству через інновації. З такою метою восени у нинішньому учбовому році протягом першого - орієнтаційного - тижня був запроваджений цикл семінарів з інновацій. Безумовно, і раніше у академічних і вибіркових курсах, робочих групах були присутні елементи, як навчали менеджерів інноваціям. Але у даному циклі семінарів про формалізовані принципи створення інноваційних ідей і продуктів розказують топ-менеджери таких провідних компаній світу, як Apple, Coca-Colа. Вони пропонують студентам подумати над рішенням проблем, що склалися у практиці роботи компаній, і виступають як коучери при втіленні на практиці найоптимальніших рішень.

Навчанню методам запровадження інновацій в організаціях, розвитку комунікаційних навичок, необхідних для того, щоби бути лідером організації, сприяють і інші напрямки діяльності бізнес-школи. Наприклад, з цією метою в 1991 році в HAAS Business School був заснований Центр підприємництва та інновацій ім. Лестера (Lester Center for Entrepreneurship & Innovation), а також з 1999 року проводиться щорічний конкурс бізнес-планів (UC Berkeley Business Plan Competition). Завдяки таким конкурсам у студентів, випускників та підприємців існує можливість спільно співпраці над втіленням інноваційних ідей на практиці.

Ще один дуже важливий момент навчального процесу - корпоративний дух, об'єднуючий усіх членів суспільства бізнес-школи: студентів, викладачів і випускників. Саме середовище повинне сприяти навчанню, обміну досвідом і підприємництву. "Тому, - говорить Стефані Фуджі, - при відборі студентів ми шукаємо тих людей, які не тільки відкриті до сприйняття нового досвіду, але і можуть привнести в колектив свій унікальний досвід роботи, свої унікальні знання і культуру". На даний момент серед студентів HAAS Business School зустрічаються представники різних сфер діяльності - від високих технологій до нерухомості і медичного страхування - із понад 40 країн світу. Біля третини студентів HAAS Business School - іноземні громадяни.

У HAAS Business School існує декілька програм MBA

Full-time MBA Program розрахована на навчання менеджерів з досвідом роботи 3-5 років, протягом 21 місяця. Мета даної програми: на основі останніх тенденцій у сфері бізнесу і прикладах застосування ідей у глобальних компаніях дати студентам фундаментальні знання в галузі менеджменту, розвинути їхні лідерські навики. Програма сфокусована на підготовці лідерів, здатних створювати і розвивати будь-які типи інноваційних організацій: від глобальних транснаціональних організацій до локальних громадських. Кількість студентів - 240 осіб. Навчання починається у серпні. Термін подачі документів - з листопада по березень. Вартість навчання для нерезидентів США - $36700.

Evening & Weekend MBA Program - трирічна програма, ідентична Full-time MBA Program, відмінна від неї лише форматом проведення занять. Тут навчання проходить лише увечері і на вихідних, що дає можливість одержати ступінь МВА, не залишаючи основного місця роботи. Кількість студентів - 240 осіб. Вартість навчання за семестр - $15700.

Berkeley-Columbia Executive MBA Program створена на базі бізнес-шкіл двох провідних університетів США: Haas School Business University California, Berkeley та Columbia Business School, Columbia University. Вона призначена для успішних, досвідчених топ-менеджерів. Навчання проходить протягом 19 місяців. Кількість студентів - до 70 осіб. Термін подачі документів: січень-лютий, початок навчання - у травні. Вартість навчання - $130000.

RSM Erasmus University (Голландія)

"Для багатьох менеджерів вступ до бізнес-школи заради отримання ступеню МВА автоматично означає велику заробітну плату, шикарний кабінет і автомобіль останньої марки, - говорить Хетті Бренд-Босвік (Hetty Brand-Boswijk), керівник департаменту зовнішніх зносин МВА-програм RSM Erasmus University. - Але насправді це не так. Бізнес-школа може лише відкрити перед студентом двері у світ можливостей і дати новий погляд на вже звичні речі".

Лідерство у бізнесі вимагає від топ-менеджера здібностей спілкуватися, співпрацювати і підтримувати зв'язки із безліччю людей, що мають різні знання і представляють абсолютно різні світові культури. RSM Erasmus University орієнтований на формування у талановитих молодих лідерів усвідомлення своєї соціальної відповідальності. "Програма розвитку особистого лідерства", на основі якої побудована International Full-time MBA у RSM Erasmus University, спрямована на розвиток у студента якостей, необхідних для ефективного лідерства у мультинаціональному бізнесі. У RSM Erasmus University навчаються студенти із понад 40 країн світу, 96% студентів у класах - іноземці. Завдяки активній участі у семінарах, майстер-класах, роботі в групах студенти здобувають розуміння особистісних цінностей, цілей і мотивів власної поведінки. Вони можуть сфокусуватися на сильних рисах своєї вдачі. Ключовим у процесі навчання є метод, так званий living management (життєвий менеджмент), із допомогою якого студенти навчаються ефективно працювати в умовах браку інформації, часу і ресурсів. Тому успіх у навчанні, як і в реальній роботі, залежить від уміння використовувати знання, здобуті у співпраці з іншими людьми, через подолання культурних бар'єрів.

Ряд стипендій, існуючих у RSM Erasmus University, зробили навчання у бізнес-школі більш доступним. Так, є декілька стипендій у розмірі 10000 євро - шість стипендій від RSM MBA Corporate Scholarship Programme, п'ять - RSM Erasmus University International MBA Scholarships і ін. Спеціально для українських кандидатів, що вступають до RSM Erasmus University, існує дві стипендії. В 2006 році їх розмір покривав половину вартості навчання, а це - 17000 євро.

"Безумовно, кожний студент прагне одержати стипендію у бізнес-школі, - говорить Хетті Бренд-Босвік. - Але ми можемо виділити фінансову допомогу тільки одиницям, враховуючи їхні виняткові досягнення. Ми розуміємо, що гроші потрібні всім. Тому немає необхідності ще раз нагадувати нам про це у есе. Щоб ухвалити рішення про зарахування студента до школи і виділення йому стипендії, для нас важливо знати, чого йому вже вдалося досягти в житті і навіщо він збирається навчатися далі. А також як він збирається використовувати одержані знання в майбутньому. Можна сказати, що ми спонукаємо студентів самостійно шукати джерела фінансування свого навчання. Завдяки співпраці RSM Erasmus University з провідними європейськими банками у студентів є можливість профінансувати своє навчання за рахунок банківських кредитів".

На сьогодні RSM Erasmus University пропонує менеджерам декілька форматів програм MBA.

International Full-time MBA створена з метою розвинути лідерські якості менеджерів з досвідом роботи від двох років і розрахована на 15 місяців: з жовтня по грудень наступного року. Вартість навчання - 36000 євро.

Executive MBA - це part-time дворічна програма, розрахована на чотири семестри плюс місяць роботи над проектом у компанії. Заняття проходять двічі на тиждень (у п'ятницю та суботу). Вартість навчання - 38550 євро.

RSM Executive MBA: Українська програма - нова програма, відкриття якої очікується у січні 2007 року. Англомовна програма розрахована на українських менеджерів з досвідом роботи більше чотирьох років. Навчання в основному проходитиме у Києві, і лише 4 тижні - за кордоном. Вартість навчання - 26000 євро.

Global Executive One MBA - модульна англомовна програма тривалістю 21 місяць. Вона розрахована на менеджерів із значним досвідом роботи (потрібні як мінімум шість років досвіду роботи) і покликана посилити лідерський потенціал менеджерів, розширити їхні знання у галузі управління глобальним бізнесом. Програма організована п'ятьма провідними бізнес-школами світу (RSM Erasmus University; University North Carolina at Chapel Hill - Kenan-Flagler Business School; Tecnolоgico de Monterrey (EGADE) Graduate School Business Administration and Leadership; Fundaсаo Getulio Vargas Escola de Administracao de Empresas de Sаo Paulo (FGV-EAESP); Chinese University Hong Kong (CUHK) Faculty Business Administration). Вартість програми - 48000 євро.

SDA Bocconi (Італія)

Universitа Commerciale Luigi Bocconi, іншими словами, університет Bocconi, був заснований у Мілані у 1902 році. Цей перший вищий заклад в Італії, випускники якого змогли одержати спеціалізацію у галузі економіки. У 1971 році на базі університету була заснована Bocconi University's School of Management, яка зараз є провідною бізнес-школою Італії. Крім того, згідно з рейтингом поточного року, опублікованим у Wall Street Journal, SDA Bocconi посіла 21-е місце серед бізнес-шкіл у світі і 9-е - серед європейських шкіл бізнесу. "Сьогодні перед бізнес-школою стоїть завдання, - говорить Лаура Руссо (Laura Russo) співробітник департаменту маркетингу магістерських програм SDA Bocconi, - бути одночасно орієнтованою на локальний італійський ринок і на міжнародний ринок роботодавців. Тому зараз набір студентів відбувається за принципом: різні країни - різні області спеціалізації". У зв'язку з цим в SDA Bocconi проходить набір на чотири програми МВА.

Full-time MBA program створена для менеджерів з досвідом роботи 2-3 роки. Тривалість програми - 14 місяців. Навчання відбувається у двох групах: італійською і англійською мовами. Загальна кількість студентів у двох групах - 115 осіб. Вартість навчання - 32800 євро.

Executive MBA Part-time program ґрунтується на модульній структурі і призначена для менеджерів із досвідом роботи 5-6 років. Вона допускає навчання протягом двох років. Вартість навчання - 28000 євро. Загальна кількість студентів у групі - 60 осіб.

Executive MBA Evening Program - для менеджерів із досвідом роботи від 4 до 6 років, викладання відбувається протягом 27 місяців італійською мовою. Вартість навчання - 28000 євро.

Specialized MBA In International Economics and Management (MIEM) - програма із спеціалізацією у галузі міжнародної економіки і менеджменту, відбувається протягом 13 місяців англійською мовою. Розрахована на менеджерів із 3-4-річним досвідом роботи. Вартість - 28200 євро.

Стипендії, які студенти можуть одержати у SDA Bocconi за видатні досягнення, покривають від 50 до 100% вартості навчання. Крім того, як для італійських, так і для іноземних студентів доступні банківські кредити, що забезпечують фінансування до 60% вартості навчання.

У SDA Bocconi існує безліч можливостей розвиватися не тільки у плані навчання. "Наша бізнес-школа відома своїми студентськими клубами. Студент може зупинити свій вибір як на спортивному, наприклад, гольф-клубі або клубі парусного спорту, так і на досить серйозному клубі, такому як фінансовий. Є чудова можливість добре познайомитись зі студентами з різних країн світу, спробувати себе у чомусь принципово новому, - говорить Оксана Козачок, випускниця МВА-2004 SDA Bocconi, яка працює зараз у Dragon Capital. - Великий вибір можливостей і обмежена кількість часу допомагають студенту змінити своє ставлення до життя, виробляють здатність стратегічно мислити, швидко орієнтуватися і знаходити баланс у житті". Наприклад, вже декілька років поспіль у вересні на березі Лігурійського моря клуб парусного спорту Bocconi спільно з італійським яхт-клубом проводить міжнародну регату серед бізнес-шкіл. Цього року в змаганнях брали участь команди бізнес-шкіл з восьми країн. "Студентська регата - хороший приклад інноваційного способу навчання бізнесу під час гри, оскільки тут студенти навчаються навичкам роботи у команді, ефективному веденню дискусій, швидкому ухваленню рішень," - говорить Волтер Лазарі (Valter Lazzari), керівник full-time MBA-програми в SDA Bocconi.

MIP Politecnico di Milano (Італія)

Один із ключових інноваційних інструментів - технології. Італія - країна дизайну і пристрасті до винахідництва, де система менеджменту в компаніях побудована довкола традицій новаторства. "Politecnico di Milano - найбільший технічний університет Італії, в якому навчаються більше 43000 майбутніх інженерів, архітекторів, дизайнерів. В університеті проводиться активна дослідницька робота у різних галузях - від нанотехнологій, біотехнологій до інформаційних технологій та проблем космосу, - говорить Даріо Консолі, керівник департаменту міжнародного маркетингу Politecnico di Milano. - А в 1979 році у рамках співпраці нашого університету з провідними італійськими компаніями була відкрита бізнес-школа MIP Politecnico di Milano, програми якої також сфокусовані на технологіях. Причому тут увага студентів зосереджена не на вивченні суті технологічних процесів, а на принципах створення в компанії системи, яка сприяє проведенню досліджень, вдосконаленню технологій, управлінню інноваціями".

Спільно з іншими підрозділами університету MIP Politecnico di Milano проводить низку прикладних досліджень для різних підприємств (від великих корпорацій і державних установ до представників середнього та малого бізнесу). Так, цього року спільно з компанією Ferrari були розроблені програми розвитку як для менеджерів самої Ferrari - Corporate Master, так і для топ-менеджерів глобальних компаній. Крім того, MIP - єдина бізнес-школа в Італії, яка є асоційованим членом World Business Forum 2006.

Серед, програм, доступних сьогодні у MIP Politecnico di Milano для менеджерів, можна назвати такі.

MBA International Master Business Administration - програма тривалістю 15 місяців, три з яких присвячені роботі над проектом у компанії. Набір проводиться у дві групи, викладання в одній з яких - англійською, у іншій - італійською мовами. Акцент на програмах фінансів, розвитку нових продуктів і венчурних проектів, сервіс-менеджмент, менеджмент дизайну і преміум-продуктів. Вартість навчання - 22000 євро.

Master in Strategic Project Management - програма, розрахована на 16 місяців навчання послідовно у трьох університетах: Heriot-Watt University (Велика Британія), MIP Politecnico di Milano, USBE, Umea University (UmU, Швеція). Викладання зосереджено довкола таких тем, як стратегія, контроль та інтеграція. Вартість навчання - 20000 євро.

MBA Programs - більше 10 спеціалізованих програм МВА у таких галузях, як управління акціонерним капіталом, інженерна справа, дизайн і ін. Навчання відбувається тільки на італійською мовою.

Executive Programmes - короткострокові програми, створені у співпраці з Management Centre Europe (Бельгія), у галузі лідерства, дизайну та технологій, переговорів.

Переклад статті
"Галерея бизнес-школ",
джерело: Журнал "&.СТРАТЕГИИ"
грудень 2006

Попередня сторінка розділу: Статті

Увага! Ви можете обговорити матеріали цього розділу в форумі
або запропонувати власний матеріал для розміщення на сайті.