Бізнес-освіта, MBA // Статті // MBA та українські реалії

реєстрація

Увага! Технічні роботи.

Шановні користувачі, на сайті планові технічні роботи. Просимо утриматись від оновлення власних даних на сайті до 08:00 29.03.2011. Дякуємо за розуміння.

Зверніть увагу!

MBA та українські реалії

Процес глобалізації невпинно поширюється в усіх сферах соціально-економічних відносин і, в тому числі, досить активно у галузі освіти. Фактично зародившись на початку ХХ століття програми МВА (Master of Business Administration) поступово стали запорукою успіху у великому бізнесі, адже основні поняття та підходи у веденні бізнесу, єдині у всьому світі. З кожним роком бізнес стає все більш інтернаціональним явищем. У певному сенсі МВА вважається вершиною бізнес-освіти. Сьогодні близько 2 тис. вищих навчальних закладів у світі пропонують понад 4 тис. різноманітних програм, випускники яких здобувають ступінь Магістра ділового адміністрування (Master of Business Administration).

МВА в класичному розумінні - це післявузівська (друга вища) спеціалізована професійна освіта в області бізнесу. Це найбільш популярна ділова міжнародна кваліфікація. Вона необхідна, якщо людина хоче присвятити себе бізнесу, набути спеціалізованих знань, навиків, зв'язків і додаткових кар'єрних можливостей. Диплом MBA - це перший широко визнаний міжнародний диплом з бізнесу магістерського рівня. Однак єдиної концепції бізнес-освіти досі не існує. Деякі вимоги до MBA сформульовані EQUAL (European Quality Link) - Європейською організацією з підвищення якості бізнес-освіти, в яку входять асоціації з підвищення якості освіти більшості європейських країн.

Необхідно враховувати відмінність американських та європейських програм MBA. Американські програми як були, так і залишаються більш зорієнтованими на ґрунтовну теоретичну підготовку. Тож не дивно, що у порівнянні з більш академічними та довготривалими американськими програмами, більш короткі та гнучкі європейські стають дедалі популярнішими. Поступово програми MBA стають більш гнучкими та індивідуально-орієнтованими, з'являється більше курсів на вибір, спеціалізацій, практичних занять та вдосконалюються методи викладання. На сьогоднішній день лідерами МВА-освіти, як і раніше, залишаються американські бізнес-школи, але останніми роками розрив в цій галузі між Європою і США поступово скорочується.

Якщо на початку XX століття Дартмутський коледж (Dartmouth College) першим провів набір на програму М.С.S. (Master of Commercial Science), яка вже за 15 років стала основою розробки МВА-програм, то на сьогодні у сфері бізнес-освіти існують вже декілька наукових ступенів:

 • Bachelor of Business Administration (BBA) - бакалавр бізнес-адміністрування. У більшості іноземних університетів даний ступінь присуджується після чотирьох років навчання на денному відділенні.
 • Master of Business Administration (МВА) - магістр ділового адміністрування. Даний ступінь здобувається випускниками університетів або інших вузів, що спеціалізуються в області ділового адміністрування, після додаткових двох років навчання.
 • Doctor of Business Administration (DBA) - доктор ділового адміністрування, вищий професійний ступінь в області бізнес-освіти. На Заході DBA існують вже давно. В ієрархії академічних ступенів DBA йде за МВА і умовно прирівнюється до Ph.D. (доктор філософії). Програма DBA дозволяє одержати вищий професійний ступінь в галузі ділового адміністрування. Кардинальна відмінність DBA від Ph.D. полягає в тому, що DBA розраховано в основному на навчання діючих топ-менеджерів, a Ph.D. - науковий ступінь, для одержання якого потрібно освоювати академічні дисципліни. Взагалі, якщо порівняти популярність MBA, Ph.D. та Master Degree (ступінь магістра), то все залежить від регіону і сфери діяльності, а головним чином - від мети (кар'єрних планів) здобувача.

У даній статті зупинимося на дослідженні українського рику МВА-освіти у порівнянні з міжнародним досвідом.

Так, відносно нещодавно - у жовтні 2007 року, у Києві пройшов ряд заходів в рамках World MBA Tour - міжнародна організація, яка об'єднує велику кількість міжнародно визнаних бізнес-шкіл, що надають можливість здобути ступінь MBA, та проводить своєрідні "роуд-шоу" (мобільні презентації) по всьому світу. World MBA Tour має за мету поширення об'єктивної інформації про переваги та можливості МВА-освіти в різних країнах світу і є одночасно своєрідним форумом для спілкування абітурієнтів, учасників та випускників МВА-програм. Крім того, World MBA Tour може виступати також і рейтинговим агентством - приналежність тієї чи іншої бізнес-школи до цієї організації є підтвердженням її високої надійності та престижу. Зокрема, в Києві свої можливості представили бізнес-школи наступних країн: Австралії, Австрії, Бельгії, Канади, Китаю, Німеччини, Данії, Франції, Греції, Італії, Нідерландів, Норвегії, Росії, Сінгапуру, Іспанії, Швейцарії, Іспанії, Великої Британії, США та власне самої України.

Так, від України в програмі World MBA Tour були представлені: Міжнародний Інститут Менеджменту, Міжнародна бізнес-школа ІBR, Міжнародний інститут бізнесу, Києво-Могилянська Бізнес-Школа та Київська школа економіки.

Приємно відзначити, що наша молодь усе більше цікавиться можливостями підвищення свого професійного рівня та готова скласти конкуренцію іноземним фахівцям у сфері бізнесу. На пленарному засіданні World MBA Tour було понад 300 чоловік, з них 45% - студенти без досвіду роботи, 40% з досвідом роботи 1-3 роки; 10% - 4-6 років; 5% - понад 6 років досвіду. Звичайно, досвід роботи дуже важливий для вступу на престижну MBA-програму, однак, в першу чергу, важлива не кількість, а якість (до речі, деякі закордонні бізнес-школи не беруть студентів з понад 3-річним досвідом роботи, 3-5 років - "самий популярний досвід роботи" для програм MBA в світі).

В межах програми World MBA Tour учасники зустрічі змогли поставити актуальні питання щодо здобуття MBA-освіти та отримати на них відповіді безпосередньо від представників закордонних та українських бізнес-шкіл. З огляду на міжнародний характер World MBA Tour презентація з питань вибору бізнес-школи та процесу вступу пройшла англійською мовою, однак в World MBA Tour працює також і єдина російськомовна співробітниця - Зоя Зайцева, European Tour Manager. Так, за словами пані Зайцевої, під час прийняття рішення щодо MBA потрібно керуватися наступними рекомендаціями щодо:

 1. визначити сферу необхідної MBA-програми (адже сьогодні існує величезна кількість спеціалізацій);
 2. потрібно щоб MBA мав безпосередній зв'язок з майбутньою роботою - планування кар'єри;
 3. перед поданням документів у бізнес-школу потрібно провести "домашню роботу" - проаналізувати як свої можливості та потреби, так і потенційні бізнес-школи з огляду на їх реальні можливості надання якісної MBA-освіти.

Для вступу на МВА-програму, як правило, необхідним є наявність диплому про вищу освіту не нижче рівня спеціаліста чи магістра (іноді - лише за економічним напрямком). Досвід роботи на керівній посаді не менше 2-3 років (з наявністю підлеглих або управління проектами). Як правило, дуже рідко до MBA приймають студентів з менш, ніж 1 роком досвіду, а 8 років досвіду визнається навіть "більш ніж достатнім" - так, лише 13% серед клієнтів World MBA Tour мають досвід роботи понад 10 років. Високий рівень володіння англійською та українською мовами, при цьому рівень англійської має бути засвідчений сертифікатами IELTS або TOEFL. Рівень володіння англійською мовою може засвідчити й сам учбовий заклад шляхом співбесіди чи внутрішнього тестування. Бажана наявність не менше двох рекомендацій англійською мовою. Однак, щодо вищезазначених вимог можуть бути й винятки: головним чином усе залежить від статусу тієї чи іншої бізнес-школи, відповідно - рівня вимог для вступу на навчання за МВА-програмою. Відбір до бізнес-школи має базуватись на досить вимогах, так як нехтування цим може зашкодити престижу бізнес-школи. На жаль, українські реалії такі (і цьому є ряд об'єктивних пояснень), що подекуди "завдяки" високій оплаті за MBA-навчання випускники відповідних закладів навіть не володіють англійською мовою на належному рівні.

Традиційний набір вимог для MBA:

 1. Комплексний тест GMAT (The Graduate Management Admission Test);
 2. Есе (Essay);
 3. Заява (форма) (Application) (Основний документ);
 4. Рекомендаційні листи (Letters of Recommendation);
 5. TOEFL (у випадку, якщо остання вища освіта була не англійською мовою);
 6. Досвід роботи (саме головне не скільки років досвіду, а який саме досвід (у якій сфері та на якій посаді, рівень відповідальності).

МВА-програми традиційно тривають до 2 років (від 12 до 18 місяців із розбивкою, як правило на 2-3 семестри). Однак, існують інтенсивні програми (1 рік), вечірні - 2-3 роки та заочно-модульні - 1,5 роки. З погляду тривалості навчання виділяють класичні американські програми, розраховані на два роки, і більш короткі "європейські" тривалістю 10-18 місяців. Середня тривалість європейської програми - 12 місяців. Зустрічаються прискорені варіанти денних програм (fast track) для людей з вищою економічною чи управлінською освітою або вченим ступенем. За формою навчання МВА-програмами можуть бути без відриву від роботи (денна форма) (full-time MBA), вечірньо-модульні (вечір та вихідні дні) (modular MBA), заочні (part-time MBA ) та дистанційні (distance MBA). Передбачені стажування за кордоном: від кількох тижнів до 2-3 місяців. Звичайно, що жодна форма дистанційного чи заочного навчання не замінить повноцінної освіти на основі денної форми.

Основна причина, чому студенти хочуть одержати МВА - це реальна перспектива підвищення заробітної плати, а також відкриття нових можливостей у кар'єрі. Зарплата випускників МВА досягає $60 - 90 тисяч на рік (середній загальносвітовий показник). Якісна МВА-програма, розвиваючи особисті навички студентів, і в той же час розширюючи їхні знання в області управління в контексті глобального бізнесу, дозволяє розширити перспективи майбутньої кар'єри і виявити професійний потенціал. Багато студентів, що одержують МВА, розглядають свою кваліфікацію як своєрідну "перепустку" у сферу елітного великого бізнесу - можливість одержання в перспективі високої посади у великій транснаціональній компанії.

Як правило, для того, щоб вступити на програму МВА, претенденти повинні здати іспит GMAT, що являє собою комплекс тестів на логіко-математичне мислення. Розрізняють також рейтинг GPA - середній бал по першій вищій освіті. Студенти, для яких англійська мова не є рідною, зобов'язані також здавати тест на знання англійської мови - TOEFL. Однак, деякі школи обмежуються усною співбесідою.

Вимоги зі складання тесту на рівень володіння англійською мовою TOEFL (бали)
Paper-based Test (Traditional TOEFL Test) CBT - Computer-based Test iBT - Internet-based Test
Максимальний рівень 111-120 273-300 640-677
Прохідний бал по TOEFL кожна бізнес-школа визначає індивідуально

GMAT складається з 3 частин (весь іспит займає близько 4 годин за комп'ютером включаючи короткі перерви):

 • письмова частина (2 завдання по 30 хвилин) (Analytical Writing Assessment) (есе - не є вагомою частиною тесту, але важливо як воно написане - почерк, стиль, граматика і лексика);
 • (37 питань - 75 хв.) (Quantitative Part) (вирішення проблем та ситуацій);
 • (41 питання - 75 хв.) (Verbal Part).

GMAT - це, у першу чергу, робота на час: ерудована людина з досвідом у сфері бізнесу та вищою освітою навіть без спеціальної підготовки може непогано скласти цей тест, однак без попереднього тренування часу, як правило, не вистачає.

GMAT - популярна вимога для MBA, але не завжди критично необхідна. Не дивлячись на те, що GMAT обов'язковий тест для понад 3700 бізнес-програм по всьому світу (1700 бізнес-шкіл), він не є абсолютною панацеєю. Є люди, які складали GMAT і по 7 разів. Але ж насправді висока вартість навчання та жорстка конкуренція на ринку бізнес-освіти призводить до того, що якщо у абітурієнта на MBA-програму непогані дані (рекомендації, досвід, знання мов тощо), то на низькі результати GMAT можуть просто "закрити очі". Наприклад, з понад 300 відвідувачів World MBA Tour у Києві лише двоє чоловік вже склали GMAT, при цьому лише близько 50% присутніх знали про існування такого іспиту.

Вимоги зі складання комплексного тесту GMAT (бали)
Максимум (MAX) Середній рівень (AVE) Мінімум (MIN)
GMAT 800 660-720 600-680
TOEFL 677 615-650 600-615

Реєстрація на складання (вартість можливості скласти тест і отримати посвідчення про свій рейтинговий бал) тестів TOEFL та GMAT коливається від 150 до 250 дол. США. Крім того, доволі часто потрібно ще й вичекати немаленьку чергу. Зважаючи на вартість тестів і відсутність будь-яких гарантій одержання нормального рівня (достатньої кількості балів) - до тестів необхідно ґрунтовно підготуватись. Дмитро Бондар, спеціаліст консалтингової компанії MBA Strategy, на семінарі присвяченому складанню тесту GMAT відзначив з цього приводу наступне: "Людська лінь може бути подолана лише людською жадібністю" - отже, якщо ви вже заплатили за складання GMAT наперед, то у вас з'являється реальний стимул посилено готуватись. Інакше доведеться складати тест кілька разів, а гроші ніхто не повертає.

Існує цілий ряд спеціальних видань для підготовки до GMAT та TOEFL, більшість з них можна знайти в Інтернет. Існують також спеціальні підготовчі курси та консалтингові компанії. Наприклад, на сайті www.mba.com ви можете зареєструватись на складання GMAT, перевірити себе, а також взнати додаткову інформацію про MBA-освіту. Можна скористатись популярною індійською базою даних з підготовки до цілого ряду міжнародних вступних тестів SAT, MCAT, LSAT, GMAT, GRE - www.indobase.com/study-abroad.

Основна проблема здобуття МВА-освіти в Україні полягає не в тому, варто поступати у бізнес-школу МВА чи ні, а у вірному виборі цієї бізнес-школи. Сьогодні в Україні діє близько 10-15 бізнес-шкіл, які декларують можливість здобуття рівня MBA, проте мають реальні можливості надання якісної MBA-освіти далеко не всі.

Серед вітчизняних бізнес-шкіл можна виділити наступні:

 1. Міжнародний Інститут Менеджменту (МІМ-Київ)
 2. Міжнародна бізнес-школа ІBR, Іnstіtute of Іnternatіonal Busіness Relatіons, Germany (Інститут міжнародних ділових відносин) IBR
 3. Бізнес-школа Львівського інституту менеджменту (ЛІМ)
 4. Києво-Могилянська Бізнес-Школа (kmbs)
 5. Київська школа економіки (KSE)
 6. Міжнародний інститут бізнесу (МІБ)

Крім того, можливості здобуття MBA в Україні надають також: Київська вища банківська школа (КВБШ); Київський Регіональний центр; Національна академія управління - Університет Центрального Ланкаширу; Школа бізнесу Київського інституту бізнесу та технологій; Інститут вищої кваліфікації Київського національного торговельно-економічного університету.

Однак, на думку окремих міжнародних експертів, лише 3-4 українські інституції реально можуть запропонувати якісну MBA-освіту міжнародного взірця. З одного боку, власне дипломи МВА відповідних українських бізнес-шкіл не завжди визнаються не лише за кордоном, але й часом неадекватно сприймаються вітчизняним бізнесом. З іншого боку, бізнес-школи пропонують додатково видачу державних дипломів про другу вищу освіту не за єдиною спеціальністю, наприклад, "бізнес-адміністрування", а за зовсім різними спеціальностями, зокрема: "управління зовнішньоекономічною діяльністю", "менеджмент організацій". Так, якщо Міжнародний інститут менеджменту має з 2005 року ліцензію МОН України на видачу диплому "Магістр бізнес-адміністрування" (спеціальність "Бізнес-адміністрування") та власне сучасне приміщення, то у World MBA Tour від України входять лише Міжнародний інститут бізнесу та Києво-Могилянська Бізнес-Школа. Одні українські бізнес-школи пропонують класичну MBA-освіту, інші можуть надати сучасні варіанти Іnternatіonal MBA та Executive MBA, решта - надають скоріше щось схоже на MBA (т.зв. "квазі-МВА"), ніж міжнародний стандарт MBA-програм.

Сьогодні диплом МВА видають багато університетів і бізнес-шкіл. Але як зробити правильний вибір? Відповідно до опитувань потенційних слухачів програм MBA, що проводиться регулярно, для близько 50% респондентів одним з найбільш значимих факторів вибору бізнес-школи є її репутація. На думку абітурієнтів, наявність у навчального закладу акредитації - важлива складова частина його іміджу. Відповідним світовим стандартам і акредитованими можуть бути визнані як школи в цілому, так і окремі програми. Якщо навчальний заклад одержав право на надання бізнес-освіти, то це означає, що всі його програми відповідають стандартам. Одні з найбільш відомих організацій, які надають послуги з акредитації бізнес-освіти наступні:

 • AACSB International (The Association to Advance Collegiate Schools of Business)
 • AMBA (Association of MBAs)
 • EQUIS (European Quality Improvement System)
 • ECBE (European Council for Business Education)
 • РАБО (Російської асоціації бізнес-освіти)

MBA - це величезні інвестиції часу і коштів, і є багато факторів, які варто розглянути перед тим, як прийняти остаточне рішення. Так при виборі бізнес-школи та MBA-програми студент повинен враховувати наступні критерії:

 • Рейтинг (популярність і престиж) MBA-програми (Placement Record) (довіра бізнесу, влади та тривалість роботи на ринку) (часто роботодавці не просто цікавляться, чи є МВА в претендента на ту або іншу посаду, а де саме це диплом МВА одержано)
 • Наявність потрібної спеціалізації (напрямку підготовки) (Specialization) (зміст програми та курси, які вона включає) Сьогодні у світі намітилася тенденція отримання не т.зв. "загального MBA" (іншими словами - класичного) (General MBA), а з певним ухилом чи спеціалізацією (Specialized MBA) - International MBA, Executive MBA, MBA in International Business and Management тощо. За даними міжнародних рейтингових агентств, самі популярні MBA програми з фінансів та консалтингу (MBA in Finance and Consulting). Серед спеціалізованих програм MBA виділяється МРА (Master of Public Administration) - спеціалізована програма МВА в області управління некомерційними організаціями чи державного управління.
 • Місце розміщення (регіон, країна, місто) (Location)
 • Методи освіти (консервативні чи сучасні) (Teaching Method) (conservative or modern) (МВА - це освіта, що має практичну спрямованість, тому в процесі навчання значна увага надається практичній діяльності реальних компаній, застосовується метод "кейс-стаді", майстер-класи, ситуаційні й рольові ігри тощо)
 • Академічне забезпечення (бібліотека, доступ до Інтернету тощо) (Academic Support) (використання у навчанні спеціального програмного забезпечення)
 • Мережа зв'язків з роботодавцями та випускниками (клуби випускників: допуск до клубу менеджерів середньої та вищої ланки) (Network/Alumni)
 • Вартість всієї MBA-програми (Programme Cost) (можливість здобуття гранту, отримання стипендії чи кредиту на навчання; можливість фінансування навчання за рахунок роботодавця). Вартість MBA-навчання в Україні сьогодні складає 10-30 тис. дол. США за повний курс MBA, при цьому необхідно чітко усвідомлювати, що саме входить в оплату і чи не передбачаються значні додаткові витрати. Звичайно, що вітчизняні курси МВА вигідно дешевші за іноземні програми. Так, середня ціна дворічного навчання у західній бізнес-школі обійдеться у 20-50 тис. дол. США за курс. Навчання в одній зі 100 найкращих шкіл обійдеться у 50-100 тис. дол. США.
 • Додаткові переваги (Additional Support/Bonuses). Для України актуальним є залучення до викладання спеціалістів з провідних бізнес-шкіл та університетів світу, а також провідних українських спеціалістів-практиків або ж взагалі можливість навчання за повністю англомовною програмою з міжнародним викладацьким складом. На жаль, наші викладачі далеко не завжди мають досвід ведення бізнесу, хоча нерідко володіють чудовим знанням дисципліни та вмінням донести його до аудиторії. Для MBA існує багато грантів та програм стипендій (grants or scholarships) (однак строки та кількість місць щодо подання заяв на отримання стипендій чи здобуття грантів обмежені). Гідна уваги MBA-програма має передбачати, зокрема: стажування за кордоном в провідних компаніях, урядових структурах чи міжнародних організаціях (відповідно - візову підтримку та мовну практику); доступ до літератури, баз даних, програмного забезпечення, Інтернету; наявність стипендії (інших форм фінансової підтримки) за рахунок спонсорів; наявність кредиту на оплату навчання з терміном погашення після закінчення навчання; можливість продовження навчання на докторських програмах; сприяння у працевлаштуванні тощо.

Серед основних причин, які стримують розвиток МВА-освіти в Україні, можна виділити досить високу вартість МВА-програм, відносну новизну такої системи освіти, реальний попит на випускників МВА-програм: досі дипломи МВА у першу чергу цінують іноземні компанії, вітчизняні ж надають перевагу здебільшого практичному досвіду кандидата.

Міжнародні дослідження підтверджують те, що після здобуття MBA заробітна плата дещо зростає. Однак більшість роботодавців не готові платити більше лише за наявність престижного диплому, а тільки за конкретні результати. За останніми міжнародними рейтингами, найвищі зарплати після здобуття MBA отримують фахівці у сфері HR (управління персоналом і кадрова політика). На жаль, українські (як, до речі, і російські) компанії, як правило, не надають даних щодо реального рівня заробітної плати для моніторингу власників дипломів MBA. Крім того, жодна українська бізнес-школа не входить і до 100 найпрестижніших бізнес-шкіл світу, випускники яких отримують по120-150 тис. дол. США в рік.

Особисте право кожного: здобувати додатково до наявної вищої освіти спеціалізовану бізнес-освіту за рівнем МВА чи ні. Але при вдалому виборі бізнес-школи та старанному освоєнні якісної МВА-програми, витрати на МВА можуть досить швидко окупитись. Головне не попастись на розкручений бренд МВА, витративши час і кошти на освіту і диплом, які не будуть визнавати ні за кордоном, ні в Україні. Хочеться сподіватись, що зі зростанням конкуренції на ринку бізнес-освіти в Україні, якість і міжнародний престиж МВА-програм вітчизняних бізнес-шкіл також зросте. Крім того, для деяких посад у великому бізнесі ступінь МВА стає вже не просто бажаним, а навіть необхідним.

Ігор Баранецький, к.е.н.
В.о. доцента Кафедри зовнішньої політики і дипломатії
Дипломатична академія України
при Міністерстві закордонних справ України

Попередня сторінка розділу: Статті

Увага! Ви можете обговорити матеріали цього розділу в форумі
або запропонувати власний матеріал для розміщення на сайті.