Бізнес-освіта, MBA // Статті // Справжній директор

реєстрація

Увага! Технічні роботи.

Шановні користувачі, на сайті планові технічні роботи. Просимо утриматись від оновлення власних даних на сайті до 08:00 29.03.2011. Дякуємо за розуміння.

Зверніть увагу!

Справжній директор

Якщо ще кілька років тому люди ставали успішними завдяки, швидше, особистим якостям - лідерству, зібраності і заповзятливості, то сьогодні - в реаліях ринкової конкуренції, яка повсякчас зростає, - без глибокого розуміння бізнес-процесів вже не обійтися.

MBA (Master of Business Administration) - найпопулярніший і найзатребуваніший ступінь у галузі менеджменту і управління. Щорічно близько 100 000 осіб на рік вступають до бізнес-шкіл по всьому світу для того, щоб потім з гордістю називатися МВА. Щорічно сотні мільйонів доларів витрачаються (інвестуються) менеджерами у MBA-освіту. Щорічно найбільші світові компанії влаштовують "полювання" за випускниками топових MBA-шкіл, пропонуючи їм зарплати, які складаються з шестизначних сум. Виникає питання - заради чого? Що ж таке ступінь МВА? І чому він такий популярний? А може, це тимчасова лихоманка?

Трохи історії

Ступінь МВА з'явився в 1902 році і з того часу користувався незмінною популярністю, як мінімум, на території США. Пік всесвітнього визнання припав саме на 90-ті. Пояснити це можна тим, що при бурхливих темпах розвитку економіки, як правило, не вистачає молодих ініціативних лідерів, здатних керувати бізнесом ефективно, використовуючи передові моделі, концепції, знання і уміння, необхідні для ведення бізнесу в агресивному середовищі, яке швидко змінюється. Чого-чого, а лідерів і знань у галузі бізнесу в провідних бізнес-школах - хоч греблю гати.

Гра того варта

Ставки у цій справі дуже великі. МВА став чи не єдиним всесвітньо-визнаним ступенем, який гарантовано підтверджує Вашу кваліфікацію, незалежно від того, працюєте Ви у США, Азії, Європі чи Латинській Америці. Ступінь МВА, здобутий у престижній бізнес-школі, дає Вам шанс працювати в будь-якій точці світу, де б Ви не знаходилися: в Ріо-де-Жанейро або Бангкоку, в Сан-Франциско або Лондоні, в Києві або Москві.

Окрім можливості працювати в різних містах, яка відкривається перед власниками ступеня, величезна перевага випускників МВА - широкі кар'єрні можливості, які доступні для всіх, хто закінчив провідні бізнес-школи світу.

Головна складність для випускника програми - визначити, яка сфера діяльності якнайповніше відповідає здобутим ним знанням, а вибір просто величезний: трейдер на Wall Street, консультант з питань стратегій, інвестиційний банкір, підприємець, СЕО у великій мульти-національній компанії. Будучи прийнятим на MBA-програму, Ви проведете від одного до двох років у навчанні, за цей час зможете визначитися, що Вам підходить якнайкраще і в якому секторі хотіли б працювати.

МВА дає Вам можливість подвоєння, а деколи і "потроєння" рівня Ваших доходів до отримання ступеня, і, крім того, не менш привабливий компенсаційний пакет. Так, наприклад, через три роки після отримання ступеня у Harvard середня зарплата фахівця, що закінчив цей ВНЗ, становить близько $175 000 на рік.

Ступінь МВА може стати початком карколомної кар'єри, в чому переконалася величезна кількість світових бізнес-лідерів, які свого часу закінчили бізнес-школи: Philip Knight (Nike), Alan Greenspan (Federal Reserve Bank), Meg Whitman (Ebay), Christopher Galvin (Motorola), Scott McNealy (Sun Microsystems), Michael Porter (E*Trade) і багато-багато інших.

Поточна ситуація, або Час приймати рішення

Ступінь стає все більш популярним у всьому світі і ніщо не може цьому перешкодити. Навіть після терактів 11 вересня в США, а також проблем, спричинених ними в економіці, спостерігалася цікава картина: як не дивно, але економічний спад зробив вкладення у МВА ще привабливішими. Для тих, хто був незадоволений своїми кар'єрними перспективами або тих, хто був звільнений, можливо, це був саме слушний час для МВА. Інвестиції, витрачені у той час, окупили себе вже після другого року роботи по отриманні ступеня.

На популярності освітніх бізнес-програм позначилося тісне спілкування вітчизняних підприємців із зарубіжними колегами. На Заході більшість управлінців має ступінь МВА. В Україні інтерес до МВА-програм почав активно зростати - щорічно число студентів збільшується на 20-30%. Але це зовсім не є показником того, що якість навчання поліпшується. Експерти сходяться на думці, що зараз в Україні МВА-програми, за великим рахунком, - дорогий модний тренд. Зіткнувшись з реаліями навчання, близько 10-12% бізнесменів кидають навчання. Ті ж, хто одержав диплом МВА, починають переносити теорію на практику, підвищуючи тим самим в два-три рази "свою цінність", як співробітника.

За даними дослідження, проведеного компанією Begin Group, сьогодні тільки у 43% київських компаній працюють люди із ступенем МВА. У 18% компаній є співробітники, які навчались за програмою МВА на момент проведення дослідження. Для порівняння: у Москві таке співвідношення становить 67% і 27%, відповідно. Ми відстаємо від Москви на декілька років. Зараз у нас розпочинається те, що було там зовсім нещодавно - зростання попиту на МВА-освіту.

Європейські магістерські програми у галузі менеджменту (Masters in Management) викликають все більшу зацікавленість з боку "великих" роботодавців. Серед провідних бізнес-шкіл, які надають такі програми, за даними Financial Times, лідирують французькі навчальні заклади, і саме вони приваблюють значну кількість рекрутерів. За інформацією того ж видання, найвищі зарплати випускники магістерських програм одержують у лондонських компаніях. Наприклад, базовий оклад співробітника банку в Сіті становить 35 тис. фунтів стерлінгів на рік, до яких додаються бонуси до 8 тис. Фахівці, які працюють у сфері фінансових інвестицій, можуть розраховувати на збільшення доходу в два рази протягом перших трьох років перебування в компанії, і їхні оклади наближаються до зарплат випускників МВА. Для порівняння: стартовий оклад співробітника із ступенем МВА, в середньому, становить 58 тис. фунтів стерлінгів на рік.

Згідно з нещодавнім дослідженням, більше половини потенційних МВА планують здобувати ступінь не на батьківщині. Це і не дивно, оскільки в багатьох країнах сфера бізнес-освіти не розвинена. З іншого боку, дивним є те, що студенти із США та Великобританії - країн, які вважаються "домівкою" бізнес-шкіл, також хочуть здобувати ступінь за кордоном.

У навчання за кордоном є свої негативні боки. Зазвичай, воно коштує більше. Окрім того, не всі готові на декілька років виїхати з рідної країни, жити далеко від сім'ї та друзів. З іншого боку, якщо Ви відкриті для нових ідей і вражень, то навчання за кордоном - це саме те, що Вам потрібно. Річ навіть не у тому, щоб просто поїхати за кордон, швидше, щоб познайомитися з новою культурою, кліматом, кухнею - перелік може бути довгим. Можливо, Ви мислите дуже вузько, а навчання в іншій країні відкриє для Вас нескінченні можливості.

Хоча в багатьох країнах є непогані бізнес-школи, існує думка, що найкращий МВА можна здобути тільки в західних країнах з розвиненою економікою. Попри посилений візовий контроль, США є найпопулярнішою країною для отримання МВА. Трохи поступається Великобританія, яка, проте, дуже популярна серед студентів США.

У світі тисячі бізнес-шкіл. Але роботодавці найбільше довіряють першій десятці. За даними, середній річний дохід (без надбавок) випускників найбільшої Американської бізнес-школи Wharton наближається до $200 тис. За п'ять років до початку занять, вони заробляли в середньому $70 тис. Престижні бізнес-школи, такі як Harvard Business School, або INSEAD, завойовували свою репутацію десятиріччями, вбираючи в себе знання передових досліджень і найкращі традиції викладання. І хоча, згідно з останніми дослідженнями журналу BusinessWeek, очікування від МВА трохи переоцінені, а диплом не є автоматичним пропуском до "бізнес-раю", конкурс у найпрестижніші школи залишається дуже високим (понад 40 осіб на місце).

Чим українські програми МВА відрізняються від західних? Український диплом, на відміну від західних, не гарантує підвищення зарплати або просування кар'єрними східцями. Зате для людей, які планують працювати в Україні, "наш" диплом дає чудове знання нашого ринку.

Перехід в іншу індустрію, причому на керівну посаду - стандартна практика для багатьох власників дипломів іноземних престижних бізнес-шкіл. "Диплом Гарварда або Стенфорда відкриває перед його власником дуже великі можливості, - говорить Наталія Поліщук, випускниця, - по-перше, диплом дає можливість поміняти місце проживання, тобто продовжити кар'єру в іншій країні. Випускник престижної бізнес-школи може шукати роботу не тільки на локальному рівні, але і на світовому. По-друге, людині з дипломом МВА набагато легше піти працювати в іншу сферу, наприклад з металургійної - в банківську. По-третє, випускник МВА може перекваліфікуватися, наприклад, з менеджера на фінансового директора".

Переклад статті "Настоящий директор",
джерело: "Учись, работай, отдыхай" -
2008. - №3(164). - с.12-13

Попередня сторінка розділу: Статті

Увага! Ви можете обговорити матеріали цього розділу в форумі
або запропонувати власний матеріал для розміщення на сайті.