Бізнес-освіта, MBA // Статті // Як вибрати бізнес-школу

реєстрація

Увага! Технічні роботи.

Шановні користувачі, на сайті планові технічні роботи. Просимо утриматись від оновлення власних даних на сайті до 08:00 29.03.2011. Дякуємо за розуміння.

Зверніть увагу!

Як вибрати бізнес-школу

Програма МВА - не телевізор і навіть не квартира. Правильний вибір бізнес-школи вплине на все ваше подальше життя. Отож прислухаймося до порад редактора довідника MBA Career Guide, випускника програми МВА школи бізнесу Wharton Нунціо Кваквареллі, які він дає, ґрунтуючись і на особистому досвіді.

Коли я вперше замислився про МВА, мені було двадцять з лишком, і працював я консультантом у Лондоні. Я не збирався навіки залишатися консультантом: мені хотілося відкрити власний бізнес або посісти позицію, яка дасть мені майже цілковиту незалежність. Про кваліфікацію МВА я читав, ще будучи студентом. І вирішив, що повинен одержати цей ступінь, який неодмінно допоможе мені досягти моїх кар'єрних цілей.

Моя порада всім, хто хоче просунутися кар'єрними сходами за допомогою МВА: як слід проаналізуйте свої мотиви і цілі. Чому і для чого ви хочете одержати цей ступінь? Перше, що потрібно зробити, вибираючи бізнес-школу: спробуйте звузити число прийнятних для вас різновидів кар'єри виходячи з реалістичної оцінки своїх здібностей і схильностей. Підійдіть до цього серйозно. Найважливіший момент вибору - з'ясувати для себе, де ви хочете працювати після навчання.

Чому розпочинати слід з цих питань? З практичних причин. Більшість анкет-заявок містить питання про ваші кар'єрні прагнення. Слід чітко і аргументовано пояснити, ким ви хочете стати в майбутньому і як дана школа може вам у цьому допомогти. Наприклад, якщо ви бажаєте стати консультантом з менеджменту чи інвестиційним банкіром із стартовим окладом понад $90 тис. на рік, то пам'ятайте: є всього 50 чи 60 міжнародних бізнес-шкіл (половина з них у США), де компанії з таким рівнем оплати активно набирають персонал.

Час і гроші

Коли я вирішив одержати ступінь МВА, мені довелося зайнятися підрахунками бюджету. МВА - недешеве задоволення!

Стандартний період навчання за очною міжнародною програмою МВА у США - два роки. Заняття в таких школах, як Гарвард, Уортон і Стенфорд, обходяться приблизно у $34 тис. на рік.

В Європі Лондонська бізнес-школа пропонує дворічну програму, тоді як в IMD, INSEAD, Кренфілді, Уоріку та інших провідних бізнес-школах необхідно навчатися рік. Вартість року навчання в Європі може коливатися від украй низької - $9 тис. - до захмарно високої - $42 тис. І це тільки за навчання, за підручники і проживання доведеться платити окремо.

Проте є можливості одержати фінансову допомогу, завдяки якій найдорожчі програми виявляться для вас прийнятними.

Існують стипендії від різних організацій, до того ж багато місцевих банків пропонують вигідні позики на період навчання. Мені також відомо, що багато компаній повертають суму, витрачену на навчання на МВА, у формі "вхідної допомоги" - одноразової виплати при влаштуванні на роботу. Мені вдалося добитися часткового спонсорування від мого колишнього роботодавця, але значну частину вартості курсу довелося сплатити, узявши банківську позику. Раджу кандидатам також реалістично підійти до оцінки своїх заробітків після закінчення програми МВА, щоб зрозуміти, що можна собі дозволити. Оклади випускників МВА у Латинській Америці, Центральній Європі та деяких регіонах Азії суттєво нижчі, аніж у США, хоча, якщо врахувати вартість життя в різних країнах, випускники МВА у будь-якому випадку процвітають, навіть при таких більш низьких заробітках. У Центральній Європі середня зарплата до МВА становить приблизно $20 тис., а після МВА - $49 тис. Оклади в США і Британії набагато вищі: середня зарплата до отримання ступеня МВА у цих країнах становить $42 тис., а після - $78 тис. Той, хто має хорошу академічну підготовку, досвід роботи на солідній посаді і бажання старанно працювати, розуміє, що кваліфікація МВА окупиться через 3-4 роки після закінчення.

Вечірні і заочні програми МВА також слід розглянути як серйозні варіанти. Такі форми занять популярні, тому що дозволяють не залишати роботу на час навчання і жити вдома. Для тих, хто не женеться за міжнародним досвідом, це розумний варіант. Приблизні ціни на дистанційне навчання коливаються від $7 тис. до $35 тис. за період від 3 до 8 років. Серед шкіл, що пропонують дистанційні програми, згідно з опитуванням МВА Career Guide, директори з персоналу найбільш часто називають британські Aston, Durham, Henley, Heriott-Watt, Manchester Business School Worldwide, Open University Business School, Strath-Clyde, Warwick (перераховані за алфавітом). На відміну від них, дистанційні програми США орієнтовані на місцевий, американський контингент з більш низьким освітнім цензом.

Вибираємо "правильну" школу

Отже, ви збираєтеся зробити одне з найголовніших капіталовкладень свого життя (звичайно ж, значно важливіше, аніж купівля будинку, тому що воно визначить ваш добробут на решту всього життя). Як же зробити вибір?

Існує безліч рейтингів, які претендують на об'єктивну оцінку якості бізнес-шкіл. Кожен рейтинг має свої недоліки. Але головне те, що рейтинги нерідко складаються за критеріями, які не мають жодного відношення до потреб чи інтересів конкретного читача. Вибравши Уортон, я свого часу відхилив пропозиції шкіл, які займали наприкінці 80-х більш високі позиції. Але для мене вирішальну роль зіграло те, що саме в Уортоні на високому рівні викладали підприємництво і фінанси, найцікавіші для мене галузі.

Сьогодні Уортон займає найвищі позиції у рейтингах, але це не значить, що всі мають прагнути саме туди. Є 40 або 50 інших шкіл, які пропонують якісні міжнародні МВА, і ще більше шкіл місцевого значення, чудово вписаних у бізнес-середовище своєї країни. До того ж, враховуючи гігантський конкурс на місця у "топових" школах, ви повинні всерйоз зважити можливість вступу. Націлюючись на школи, що не входять до вищої ланки, ви суттєво підвищите свої шанси.

Я рекомендую побудувати власну систему критеріїв вибору бізнес-школи. І розглянути наступні фактори:

  1. Міжнародна репутація. Репутація у роботодавців - важливий показник якості програми.
  2. Місцева репутація. Винятково важливо також, як розцінюють школу наймачі у тій країні, де ви збираєтеся працювати.
  3. Гнучкість і зручність. Наскільки програма відповідає вашим особистим потребам: річна, вечірня тощо.
  4. Сфери спеціалізації. Наприклад, підприємництво, фінанси, маркетинг, технології...
  5. Профіль тих, хто навчається. Середній вік, освіта, досвід роботи, вимоги до знання мов.

Сподіваюся, що докладні профілі понад 200 бізнес-шкіл, які містяться в МВА Career Guide, а також можливість зустрітися і поговорити з представниками кращих шкіл на виставці World МВА Tour забезпечать досить інформації, щоб найбільш проникливі та розсудливі кандидати зробили осмислений вибір.

Переклад статті
"Как выбрать бизнес-школу",
джерело: "Освіта та кар'єра"
- 2007. - №10-11. - с.24-25

Попередня сторінка розділу: Статті

Увага! Ви можете обговорити матеріали цього розділу в форумі
або запропонувати власний матеріал для розміщення на сайті.