Бізнес-освіта, MBA // Статті // Батьківщина mba. Дартмутська школа бізнесу

реєстрація

Увага! Технічні роботи.

Шановні користувачі, на сайті планові технічні роботи. Просимо утриматись від оновлення власних даних на сайті до 08:00 29.03.2011. Дякуємо за розуміння.

Зверніть увагу!

Батьківщина mba. Дартмутська школа бізнесу

Дартмутська бізнес-школа (з 2000 року - Tuck School of Business at Dartmouth) при знаменитому Дартмутському коледжі (Хановер, штат Нью-Хемпшир), засновано в 1900 році - найстарша у світі.

Саме тут вперше почалося викладання й присвоєння ступенів за програмами MBА. І зараз даний навчальний заклад, будучи одним зі світових лідерів бізнес-освіти, залишається законодавцем моди у цій області, сполучаючи високоінтелектуальний дух елітного університету із прагматизмом і заповзятливістю згуртованої корпорації.

Будучи підрозділом Дартмутського університету, що входить у число восьми кращих університетів США в найпрестижнішу Лігу плюща, Tuck School of Business у свою чергу входить до Ліги плюща бізнес-шкіл. Остання поєднує шість університетських шкіл бізнесу (два університети Ліги - Браунський і Принстонський - не мають таких навчальних закладів). Крім Дартмутської, це Wharton School of Business Пенсильванського університету, Harvard Business School Гарвардського університету, Columbia Business School Колумбійського університету, S. С. Johnson Graduate School of Management Корнельського університету й Yale School of Management Єльського університету.

Протягом довгих років Tuck, як спрощено називають у США Дартмутську бізнес-школу, займає найбільш престижні місця практично у всіх спеціалізованих рейтингах світу. В останні роки її програма МВА вийшла на першу позицію у світовому рейтингу бізнес-шкіл газети Wall Street Journal і журналу Forbes. Дартмутська школа також постійно входить у першу десятку списків Business Week, U. S. News & World Report і Financial Times. З усіх американських бізнес-шкіл тільки Wharton School of Business і Columbia Business School виявилися в перших десятках цих п'яти авторитетних рейтингів. Про місце Tuck у міжнародному співтоваристві освітніх бізнес-установ свідчить і наступний факт: престижні європейські школи бізнесу, наприклад London Business School, IESE і Handelshochschule Leipzig, використовують у своїй роботі її навчальні програми.

Першопрохідники бізнес-освіти

Ініціатором створення першої у світі бізнес-школи був Вільям Такер (1839-1926), що очолював в 1893-1909 роках Дартмутський коледж. За грандіозний внесок у розвиток Дартмута Такер одержав прізвисько Великий президент. Його називали навіть перезасновником коледжу в тому розумінні, що він повністю перешикував роботу навчального закладу відповідно до вимог промислової революції, пережитої тоді світом. Чуйно реагуючи на вимоги часу, Такер прагнув закласти основи для підготовки якісно нового покоління бізнесменів і менеджерів, які, за його словами, повинні володіти "набагато більше глибоким розумінням значення й ролі бізнесу". Під "значенням" і "роллю" у цьому випадку президент Дартмутського коледжу насамперед мав на увазі соціальні аспекти підприємництва.

Такеру вдалося зацікавити ідеєю створення спеціального навчального закладу для підготовки бізнесменів свого студентського товариша по Дартмуту Едварда Така (1842-1938), у минулому дипломата, що став великим фінансистом, залізничним магнатом і філантропом. Так з ентузіазмом включився в справу й виділив на потреби нового проекту 300000 дол., а потім ще 100000 на будівництво першого шкільного будинку - Tuck Hall, нині McNutt Hall. У підсумку, в 1900 році при Дартмутському коледжі була заснована Amos Tuck School of Administration and Finance (ATSAF), названа на честь батька Едварда - Амоса Така (1810-1879), теж випускника Дартмута, відомого підприємця й політика, одного із засновників Республіканської партії.

Спочатку в ATSAF вчилися всього вісім студентів, які до цього отримували освіту на молодших курсах Дартмутського коледжу. Вони жили й займалися в Old Hubbard House, що прозвали "чумним бараком", тому що він був призначений для студентів, що хворіють заразними захворюваннями. Однак незабаром Tuck переїхала в новий будинок, побудований на гроші свого благодійника Едварда Така.

Що вивчали в atsaf?

Програма першого річного курсу навчання небаченої раніше школи включала історію, економіку, політологію, соціологію, іноземну мову, усну і письмову англійську. На другому курсі вивчали сучасну історію й дипломатію, фінанси, транспорт, страхову справу, юриспруденцію, муніципальне управління, демографію й соціальні інститути, іноземну мову й "практичну організацію". Викладали в основному дартмутські професори, але на другому курсі на практичні заняття зі студентами запрошували підприємців і адміністраторів-практиків.Е Так писав Вільямові Такеру: "Я радий, що цілі, поставлені перед школою, реалізуються: студенти навчаються при тісній практичній взаємодії з бізнесменами".

Навесні 1902 року сім з восьми студентів, що надійшли, Tuck School одержали перші дипломи про прослуханий повний курс предметів і дисциплін у рамках програми MCS (Master of Commercial Science) - прообразу MBA. Таким чином, члени цієї "чудової сімки" стали першими дипломованими бізнесменами світу. На етапі становлення програми довелося в буквальному значенні боротися за своє право на існування. Представники багатьох університетів вважали саму ідею викладання такого приземлено-торгашеського предмета, як комерція, неприйнятною й такою, що суперечить моральним принципам.

Однак всупереч недоброзичливцям спеціальна бізнес-освіта виявилася дуже перспективною: перші випускники Дартмутської школи швидко завоювали авторитет у діловому світі, багато американських університетів стали відкривати бізнес-школи за зразком Tuck.

Тим часом, сама школа інтенсивно вдосконалювалася, встановлюючи усе більш міцні зв'язки з діячами промисловості й бізнесу. В 1911 році директор Tuck Харлоу Персон, що займав цей пост із 1904 року, навіть скликав спеціальну конференцію в "складі 300 найбільш видних бізнесменів і адміністраторів. Ті, хто прийшов на зустріч, обговорили проблему впровадження наукових методів у менеджмент. Ця нарада дала імпульс до розвитку так званого Scientific Management movement.

Бізнесмен і інженер

Під час Першої світової війни багато вихованців Tuck відправилися в армію й на військові підприємства, що дозволило їм по її закінченні зайняти видні пости в різних корпораціях, а також у Вашингтоні. Сама школа, очолювана в 1919-1937 роках Вільямом Греєм, без перебільшення процвітала. Не залишав її своїми турботами й Едвард Так: в 1929 році на його засоби був побудований будинок, що залишився й понині головним корпусом школи - новий Tuck Hall. В 1937 році при наступному директорі Херлуфі Олсені прийнята навчальна програма Tuck-Thayer program, що об'єднала бізнес-підготовку з викладанням науково-технічних і інженерних знань. Перспективність подібного підходу стала очевидною в роки науково-технічної революції.

Однак це було в далекому майбутньому, а в сьогоденні почалася Друга світова війна, і в Tuck зосередилися на підготовці фахівців, необхідні армії. В 1941 році школа змінила назву: тепер вона стала називатися Amos Tuck School of Business Administration.

Переклад статті Михайла Калишевського
"Родина mba. Дартмутская школа бизнеса",
джерело: "Обучение & карьера" -
2008. - № 14(552). - с.42-43

Попередня сторінка розділу: Статті

Увага! Ви можете обговорити матеріали цього розділу в форумі
або запропонувати власний матеріал для розміщення на сайті.