реєстрація

Новини освіти та науки в Україні та світі

[ русский ] У школах Черкащини все більше дітей вивчають польську мову

В області збільшується кількість шкіл, де вивчають польську мову.

– Раніше польську вивчали тільки в міській школі №2, – каже начальник районного відділу освіти Лариса Коваль. – З нового року вивчатимуть у санаторній школі-інтернат та Корсунській школі. Попит на цю мову постійно зростає. Багато випускників поступають навчатися в польські вузи. Спочатку думали запросити в район польського волонтера. Однак не склалося. Тому взялися шукати вчителів тут. Зараз уже маємо двох педагогів.

Директор Тальнівської школи №2 Тарас Солошенко каже, що школу виручила колишня випускниця.

– В університеті Черкас вона вивчала романо-германську філологію. Польська йшла додатково. Минулого року вирішили спробувати – ввели польську мову як факультатив для 5-6 класів. У місті пішов миттєвий ажіотаж. Значить, влучили в яблучко із запитом. Бажаючих виявилося більше аніж очікували. Я відвідував кілька уроків. Мова мені сподобалася, аж заслухався, як учителька говорить. З цього року польську вивчатимемо як курс за вибором. Тобто вона увійде до офіційного навчального плану. Позаминулого року поїхали навчатися до Польщі троє наших випускників. Цього року – двоє. І це при тому, що ці діти польської не вчили.

Директор Мошурівської школи Валентин Нишпора довго шукав учителя для свого сина.

– Це було торік. Фірма-посередник обіцяла організувати навчання в Тальнівському районі, але нас злякала оплата. Це було 100 гривень за 1 урок. Якщо навчатися двічі на тиждень, то виходило від 800 гривень у місяць. Це були великі гроші. Почув, що у другій міській школі є вчителька, яка навчає дітей польської. Поїхали до неї, домовилися. У результаті тест на рівень В-2 син здав. Поїхав навчатися до Вроцлава. Там ще рік учив польську. У травні здав і граматику, і розмовну мову на відмінно. Зараз навчає польської студентів, які приїздять із України. Зараз із Мошурова в Тальне їздять вивчати польську троє дітей. У Тальному бажаючих на порядок більше. Думаю, їхня кількість лише зростатиме.

Директор навчально-наукового інституту української філології Черкаського національного університету Ігор Погрібний підтверджує високий попит на польську мову.

– Наскільки я знаю, цього року наш університет набрав чималу кількість студентів саме на цей предмет. Бо на польську є попит.

– Я їздив працювати до Польщі ледь не щороку, – розповідає 43-річний тальнівець Олександр. Прізвище не хоче називати. – Мова мені далася легко. Коли з’явилася можливість вивчити доньку – ні секунди не вагався. Добре, що поговорити і спитати домашнє завдання можу сам, хоч ніяких вузів не закінчував і мови офіційно ніде не вчив. Життя змусимо вивчити. Хочу щоби донька там навчалася. Думки не допускаю, що вона вчитиметься в Україні. Племінник вчиться в медичному університеті у Вінниці. Каже, що діти багатих батьків постійно платять хабарі. Правоохоронці затримують викладачів-хабарників, а згодом знову випускають. То ж нехай собі платять, а я не платитиму. Думаю, вже за кілька років ті, хто брали хабарі, опиняться без роботи. Бо ніхто до них не поїде вчитися. А в Польщі такого не буде.

У Звенигородському районі польську мову вивчають у міській школі №3.

– Вчимо поки факультативно, – каже начальник Звенигородського відділу освіти Лариса Кочерга. – Основна біда – немає вчителів. Якби було 2-3, я би знайшла їм роботу. Хоча ставку вчителя польської мови вишукати важко. Волонтерів поки запрошуємо англомовних. Думаю, з часом запросимо і польських.

– У нас теж ходили розмови про вивчення польської мови, – каже редактор кам’янської районної газети «Трудова Слава» Віталій Іванченко. – Однак поки далі розмов справа не пішла.

У Городищенському районі про вивчення польської мови ще не чули.

– Поки що посилено вчать українську, – жартує місцевий журналіст Володимир Чос.

Колишній начальник відділу освіти Тальнівського району Володимир Синьогуб каже, що вчити польську змушує життя.

– Попит народжує пропозицію. З часом польська може замінити російську. Російська зараз домінує – в повсякденному житті, радіо, телебаченні інтернеті. Але якщо взяти кількість студентів – то небо і земля. В Росії зараз ніхто не вчиться, а в Польщі повно наших студентів. Так що все може бути.

За підрахунками, від 10 до 25% жителів Черкаської області працездатного віку хоч би раз їздили на заробіток до Польщі. За офіційними даними, в районному центрі зайнятості перебуває на обліку 342 особи. Це найнижчий показник за останні роки. Більшість із безробітних давно працевлаштувалася в Польщі. Останнім часом різко зросла кількість українських студентів, які поїхали навчатися до польських вузів.

07.09.2017 00:00, за матеріалами: Вечірні Черкаси

Інші новини рубрики "Освіта та наука в Україні"

Геннадій Москаль: «Політичні партії не мають права втручатися в діяльність закладів освіти»

Голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль нагадав освітянам про неправомірність втручання політичних партій в освітню діяльність навчальних закладів. Відповідний лист був розісланий керівникам місцевих органів управління освітою та керівникам навчальних закладів....Докладно

16.02.2018 18:58

МОН визначило завдяння для вищої освіти на 2018 рік

Виокремила Лілія Гриневич й головні завдання для закладів вищої освіти на 2018-2019 роки: (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); розбудову внутрі...Докладно

16.02.2018 18:50

Як саме буде впроваджуватись реформа вищої освіти?

Лілія Гриневич зазначила, що головною метою реформування системи вищої освіти є забезпечення якості освіти. Саме зростання якості освіти дасть змогу зупинити відтік молоді закордон. Зокрема, МОН вбачає декілька кроків, необхідних для підвищення якості:...Докладно

16.02.2018 18:37

Костянтин Бриль: «Освіта та охорона здоров’я завжди будуть пріоритетом для влади»

Як повідомила заступник начальника управління – начальник відділу дошкільної, загально-середньої та професійної освіти Департаменту освіти облдержадміністрації Валентина Хіврич, за даними 2017 року 522 заклади дошкільної освіти області відвідують близько 60 тис. дітей, що складає 92% охоплення дітей 3-5 років закладами...Докладно

16.02.2018 18:31

Реформа у вищій освіті не розпочиналась, - Ю. Федорченко

Міністр Гриневич звертається до очільників університетів з проханням – перегляньте ставлення до звітності викладачів, щоб вони змогли сконцентруватися на своїй безпосередній роботі....Докладно

16.02.2018 18:26

Нова блокчейн-платформа скоротить витрати на освіту

Блокчейн-платформа ODEM обіцяє скоротити видатки на освіту за рахунок усунення посередників. Вчителі та учні зможуть безпосередньо домовлятися про заняття і самостійно підбирати навчальну програму. Для укладення угод сервіс буде використовувати смарт-контракти, а для оплати курсів — цифрові ODEM-токени. Навчання на блокчейн-платформі...Докладно

16.02.2018 18:24

Більше новин рубрики "Освіта та наука в Україні"

Новини інших рубрик

Більше новин