реєстрація

Новини освіти та науки в Україні та світі

[ русский ] Як полюбити робити з дітьми домашнє завдання

Не робіть роботу дитини замість неї. Допоможіть їй зрозуміти, що, як і навіщо потрібно зробити, і нехай робить сама. Про це в блозі НВ пише Ірина Сергєєва.

Ця стаття – значною мірою для батьків першокласників та учнів молодшої школи, але буде корисна й батькам підлітків. Часто навіть студенти не мають навичок ефективної навчальної діяльності, що перетворює останню на справжнє пекло і для них, і для оточуючих.

Від того, наскільки правильно ви сформуєте навчальні навички дітей, буде залежати якість вашого і дитячого життя найближчі 10-15 років. А з огляду на тренд безперервної освіти – і довше. Тому пропоную з самого початку вибрати правильну оптику і налагодити процеси.

1. Уроки – це можливість

Для мене це додаткова точка позитивного контакту з дитиною. При правильному підході уроки дають батькові шанс збагатити відносини з дитиною, супроводжуючи її на новому шляху: пояснити, підтримати, мотивувати, а також дозволити навчити себе чогось нового, позахоплюватися, подосліджувати нове разом. Підручники з новим підходом до вирішення старих завдань, до речі, дають можливість навчитися чомусь новому кожному з батьків. Так чому не подивитися на уроки в цьому ключі?

Використовувати уроки як можливість посувати нерви собі, дитині і оточуючим, чи як можливість разом пройти не завжди феєричний і захоплюючий, але необхідний кожній людині шлях – ось в чому питання.

2. Уроки – це необхідність

Все в нашому житті засвоюється тільки шляхом багаторазового повторення, під часякого в мозку встановлюються і закріплюються нейронні зв'язки. Деякі речі, такі як мультики або ігри, повторювати легко і приємно, і процес відбувається сам собою. Інші – як вироблення почерку, напрацювання лексичного іншомовного запасу, свідоме засвоєння правил – навряд чи можуть захопити звичайну людину. Але від цього вони не стають менш важливими. Я, напевно, погана мати за сучасними мірками, але починаючи з першого класу, я займалася б навчанням дитини вдома, навіть якщо це було б заборонено.

Переконайтеся, що дитина розуміє суть навчального завдання. Написати палички? Ручкою? До кінця рядка? І потім ще рядок? Ага, добре, починай

Друга причина займатися уроками особисто або із залученням фахівців – жахливо низька якість підручників. Я не знаю, як з цим живуть вчителі, але коли бачу згадку групи з одного об'єкта та інші шедеври, мене кидає в піт. Прагматична причина робити уроки разом – упевнитися, що моя дитина отримує знання, що відповідають дійсності у всьому світі, а не тільки в уяві авторів підручників і їх МОНівських рецензентів.

Нарешті, поки ви не вникнете тією чи іншою мірою і формою в навчання дитини, ви не зможете зрозуміти, який рівень її академічної успішності.Особливо складно це буде зробити з наступного року, коли на оцінювання молодших школярів вчителями, небажане й сьогодні, буде накладена заборона – міра тим більше пікантна, що в кінці молодшої школи їх чекає ДПА. Але навіть без заборони ваші очікування щодо успішності дитини можуть не збігатися з уявленнями вчителів, і тому тут краще покладатися на себе, співвідносячись з думкою школи, звичайно.

3. Як оптимізувати процес виконання уроків?

Створіть контекст. Що ви можете зробити, щоб процес виконання уроків був максимально приємним і для вас, і для дитини? Організувати привабливе і зручне робоче місце? Купити красиві ручки-зошити та інше? Налаштуватися на позитив? Надати (насамперед, для себе) значимість цьому процесу? Посміхнутися? Що ще буде приємним і значущим саме у вашій родині?

Структуруйте. Чим менша дитина, тим меншими будуть відрізки завдань. Для першокласника-шестирічки фраза «зроби математику» на початку навчального року звучить приблизно як «збігай на Марс». Тому «відклади іграшки, візьми книгу і зошит з математики, візьми пенал, поклади їх на стіл, сядь за стіл, відкрий зошит, відкрий книгу на... сторінці». Ну ви зрозуміли? Ваша присутність на кожному етапі буде необхідною. Коли дитина очікувано збивається і відволікається, нагадайте їй про поточну справу.

Переконайтеся, що дитина розуміє суть навчального завдання. Написати палички? Ручкою? До кінця рядка? І потім ще рядок? Ага, добре, починай.

Не робіть роботу дитини замість неї. Допоможіть їй зрозуміти, що, як і навіщо потрібно зробити, і нехай робить сама.

Згодом дитина опанує ці алгоритми, і ви зможете об'єднати прості дії в більш великі блоки, і потім передати їх дитині на самостійне виконання. Частка вашої участі в її роботі буде зменшуватися.

Балансуйте. Балансуйте частку роботи і відпочинку, час виконання завдань, регулюйте, чим будуть наповнені паузи. Молодшому школяреві писати довше 10-15-20 хвилин поспіль складно. Сторінка паличок (прикладів, тексту) поспіль – це знущання. Він буде крутитися, відволікатися, нудитися.

Розбийте завдання. Написав 2-3 рядки і втомився, став погіршуватися почерк, частіше помиляється – відволічись (на інше заняття, зарядку для рук тощо). Потім знову поверніться до наступного блоку роботи.

Після двох-трьох таких блоків відволічіться хвилин на 5-10: потанцюйте, пограйте в м'яч, розімніться, випийте води. Працюєте більше години-півтори – велика перерва (прогулянка, вільна гра дитини).

Здається, що так уроки розтягнуться на весь день, але практика показує, що в такому режимі дитина працює ефективніше, і уроки не викликають у неї такого відторгнення, як при практиці «поки не доробиш, з-за столу не вийдеш».

Крім того, поекспериментуйте з тим, коли ваша дитина більш продуктивна: варто робити уроки до або після спорту чи прогулянок, вдень чи ввечері. Починати з більш складних або з більш легких завдань – все це дуже індивідуально і встановлюється дослідним шляхом.

Концентруйтеся на хорошому. Намагайтеся знайти позитив у тому, що робить дитина, і відзначити його – навіть якщо потім мова піде про недоліки. Це особливо важливо для невпевнених у собі дітей. Ви можете знайти позитив у тому, що (красиві літери), як(старанно, зосереджено) і навіщо (прагне до успіху, схвалення, вдосконалення) робить дитина.

Конструктивний підхід. Використовуйте прийоми конструктивної критики в спілкуванні з дитиною. Дитина навряд чи полюбить писати гачки і палички, але загострення пристрастей навколо уроків, школи і навчання в цілому це точно знизить. І вже точно допоможе вам зберегти собі нерви, принаймні, більшу їх частину.

16.10.2017 00:00, за матеріалами: http://uainfo.org/

Інші новини рубрики "Освіта та наука в Україні"

ОГОЛОШЕНО КОНКУРС В УКРАЇНСЬКО-ПОЛЬСЬКИЙ ПРОЕКТ

До 18.00 16 вересня триває збір заявок для участі у проекті «Інноваційний університет і лідерство. Фаза IV: комунікаційні стратегії та відносини університет-школа». Мета проекту – підготовка двох груп академічних лідерів, що мають бажання та здатні впроваджувати сучасні комунікаційні технології в практики української...Докладно

16.08.2018 23:47

Диплом для галочки або українська іновація вищої освіти

Українські студенти XXI століття, чомусь, обирають спеціальності, які відповідають професіями дев'ятнадцятого і двадцятого століть. Диплом для галочки або українська іновація вищої освіти П'ятдесят років тому людина йшла в університет за професією на все життя. Однак сьогодні знання застарівають набагато швидше, ніж...Докладно

13.08.2018 15:39

Харківщина - лідер в Україні щодо охоплення учнів дошкільною освітою

За останні 3 роки додатково у регіоні були відкрити майже 5 тисяч місць у дошкільних навчальних закладах. Про це в ефірі програми "Відзеркалення" повідомив заступник голови ХОДА Анатолій Бабічев. "У 90-ті роки через один закривалися дошкільні навчальні заклади, у тому числі, у місті Харків. Мабуть, років 4, як ми...Докладно

25.07.2018 23:53

Експерт: Слід розглядати вищу освіту як інвестицію в себе

ступаючи з низькими балами, можна потрапити до закладів з низьким рівнем навчання. Як наслідок, так можна отримати невидимий бар’єр, вище якого неможливо буде стрибнути. Про це в ефірі інформаційно-аналітичного проекту «Перші про головне. Коментарі» на телеканалі ZIK говорив директор аналітичного центру CEDOS Єгор Стадний. «Хоч...Докладно

25.07.2018 23:51

“Таких коштів освіта раніше не мала”, – Микула про ремонт закладів освіти

У вівторок, 24 липня, відбулася щотижнева оперативна нарада в міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа. Зокрема, під час оперативки розглянули питання про поточний ремонт у закладах освіти міста, повідомляє WestNews. «Із 89-ми закладів освіти в місті Івано-Франківська – у 56-ти виконують капітальні...Докладно

25.07.2018 23:51

Найважливіше, що батьки можуть дати дітям, – розуміння цінностей і добру освіту

Чотири покоління моєї родини живуть під одним дахом у триповерховому львівському будинку. Це мої діти, ми з чоловіком, мої батьки і 93-річна бабуся. Спільне життя з родичами – це наше з чоловіком рішення. Діти заохочують бабцю до життя. Щоразу з ними вона говорить про одне і те ж, але ті кілька хвилин розмови дають їй багато...Докладно

25.07.2018 23:50

Більше новин рубрики "Освіта та наука в Україні"

Новини інших рубрик

Більше новин