реєстрація

Новини освіти та науки в Україні та світі

[ русский ] Ректори зможуть зосередитись на розробці стратегічного плану розвитку університету, - Олександр Співаковський

Перший заступник Голови Комітету з питань науки і освіти народний депутат України Олександр Співаковський розповів про запропоновану у змінах до Закону України «Про вищу освіту» нову модель управління вищим навчальним закладом.

Він прокоментував результати обговорення відповідного законопроекту, яке відбулось на базі Комітету з питань науки і освіти Верховної Ради України 10 листопада.

«Якщо говорити про концептуальні аспекти, які пропонує цей законопроект у зміні підходу до управління закладом освіти, то по суті, концепція передбачає перехід до моделі корпоративного управління. Завдяки цьому всі органи управління мають бути посилені. Наглядові ради матимуть більший обсяг повноважень і, відповідно, більше мотивації сприяти діяльності закладу вищої освіти. Ректор буде звільнений від господарських функцій і паперової роботи таі зможе присвятити основні час і сили реалізації стратегічних завдань вишу. Фінансовий секретар буде фактично помічником ректора та призначатиметься з поданих ним кандидатур. При цьому зберігаються всі демократичні механізми виборів ректора. А особливої ваги набуває стратегічний план розвитку вищих навчальних закладів», – зазначив нардеп.

«У мене немає жодних сумнівів, що ті навчальні заклади, які мають сильних керівників, зможуть піднятися на якісно новий рівень. А їх досвід будуть брати за приклад інші університети. Хоча це, можливо, і виглядає занадто по-новаторському, але це шлях до прогресу і беззаперечно, саме така модель управління має свої переваги», – наголосив Олександр Співаковський.

Він наводить переваги запровадження нової системи управління в університетах:

В роботі ВНЗ забезпечуються принципи демократизму і відповідності західним цінностям. Синтез американської і німецької моделей управління університетами. Посилюються всі ланки управління, що зміцнює їхню мотивацію працювати на користь закладу освіти. Всі допомагають всім, ніхто нікому не протиставляється. Через баланс повноважень досягається інституційне зміцнення вищих навчальних закладів. Ректор зможе реалізувати свій лідерський потенціал в освіті через розробку стратегічного плану розвитку. «Варто також додати, що, запровадження такого підходу до управління закладом освіти сприятиме чіткому розподілу повноважень, що стане запобіжником для можливих адміністративних помилок або конфліктів. На мою думку, це найбільш демократичний механізм корпоративного управління, який буде вести до зростання взаємної відповідальності та зростання суспільної довіри», – додав нардеп.

Законопроектом передбачено посилення ролі наглядової ради закладу вищої освіти. Це вважається важливим саме з точки зору реалізації принципу автономії закладу вищої освіти.

«Не секрет, що наглядові ради є головними «лобістами» інтересів ВНЗ, в тому числі – захисту його від непродуманої «оптимізації». В цьому є велика перевага наглядових рад. Потенційно вони здатні стати потужними управлінськими органами, які сприятимуть найкращій інтеграції закладу в загальнонаціональний та регіональний економічний і культурний ландшафт. Але не слід забувати, що наглядова рада є органом засновника, який делегує їй свої повноваження. В контексті реформи державного управління, з огляду на те, що міністерства повинні перетворитися на ключових розробників освітньої політики, функції безпосереднього управління державними закладами вищої освіти можуть і повинні бути делеговані саме наглядовим радам. Але для цього потрібно змінити як підхід до їх формування, так і набір їхніх функцій», – зазначив Співаковський.

Як наголосив він, політика формування наглядових рад державних закладів освіти повинна розроблятися урядом, а до складу таких рад, окрім делегованих представників держави, обов’язково мають увійти представники місцевих органів влади і регіонального бізнесу. Наглядова рада повинна затверджувати стратегічний план розвитку закладу, запропонований ректором після його обрання, а також – фінансовий план закладу, розроблений і поданий фінансовим секретарем або канцлером вищого навчального закладу. До важливих питань роботи наглядової ради має бути також віднесено право затверджувати на посаді ключових керівників закладу – ректора, після виборів його колективом закладу, та фінансового директора.

Олександр Співаковський підкреслив, що важливу роль у цій реформі має бути віддано розмежуванню повноважень керівника закладу і фінансового директора (фінансового секретаря або канцлера – назва посади самостійно обирається закладом вищої освіти).

«Ректора потрібно розвантажити від невластивих йому функцій опіки над матеріальною та фінансовою складовими роботи закладу вищої освіти. Реалізація ж стратегічного плану закладу у матеріальному та фінансовому відношеннях покладається на фінансового секретаря, посада якого вводиться окремо і підпорядковується ректору. Це дозволить ректору зосередитися на стратегічних питаннях розвитку закладу та підвищення якості освіти. Фінансовий секретар буде одним із ключових помічників керівника, але в той же час володітиме цілком самостійним комплексом повноважень», – вважає Співаковський.

На його думку, така система дозволить децентралізувати повноваження всередині університету і зробити управління більш ефективним і прозорішим. Закладені в ній механізми запобігатимуть можливим конфліктам і дозволять різним ланкам управління ефективно доповнювати одна одну.

Нагадаємо, у засіданні, яке відбулось 10 листопада 2017 р., взяли участь Перший заступник Голови Комітету з питань науки і освіти народний депутат України Олександр Співаковський, народні депутати України – члени Комітету Тарас Кремінь та Ірина Констанкевич, Заступник Міністра освіти і науки України Юрій Рашкевич, директор Департаменту атестації кадрів вищої кваліфікації та ліцензування Міністерства освіти і науки України Андрій Шевцов, експерт аналітичного центру CEDOS Єгор Стадний, представники вищих навчальних закладів, міжнародних та вітчизняних громадських організацій, експертного середовища та освітянської спільноти. Всього зустріч у засіданні взяло понад 60 членів робочої групи.

14.11.2017 00:00, за матеріалами: ВНЗ

Інші новини рубрики "Освіта та наука в Україні"

ОГОЛОШЕНО КОНКУРС В УКРАЇНСЬКО-ПОЛЬСЬКИЙ ПРОЕКТ

До 18.00 16 вересня триває збір заявок для участі у проекті «Інноваційний університет і лідерство. Фаза IV: комунікаційні стратегії та відносини університет-школа». Мета проекту – підготовка двох груп академічних лідерів, що мають бажання та здатні впроваджувати сучасні комунікаційні технології в практики української...Докладно

16.08.2018 23:47

Диплом для галочки або українська іновація вищої освіти

Українські студенти XXI століття, чомусь, обирають спеціальності, які відповідають професіями дев'ятнадцятого і двадцятого століть. Диплом для галочки або українська іновація вищої освіти П'ятдесят років тому людина йшла в університет за професією на все життя. Однак сьогодні знання застарівають набагато швидше, ніж...Докладно

13.08.2018 15:39

Харківщина - лідер в Україні щодо охоплення учнів дошкільною освітою

За останні 3 роки додатково у регіоні були відкрити майже 5 тисяч місць у дошкільних навчальних закладах. Про це в ефірі програми "Відзеркалення" повідомив заступник голови ХОДА Анатолій Бабічев. "У 90-ті роки через один закривалися дошкільні навчальні заклади, у тому числі, у місті Харків. Мабуть, років 4, як ми...Докладно

25.07.2018 23:53

Експерт: Слід розглядати вищу освіту як інвестицію в себе

ступаючи з низькими балами, можна потрапити до закладів з низьким рівнем навчання. Як наслідок, так можна отримати невидимий бар’єр, вище якого неможливо буде стрибнути. Про це в ефірі інформаційно-аналітичного проекту «Перші про головне. Коментарі» на телеканалі ZIK говорив директор аналітичного центру CEDOS Єгор Стадний. «Хоч...Докладно

25.07.2018 23:51

“Таких коштів освіта раніше не мала”, – Микула про ремонт закладів освіти

У вівторок, 24 липня, відбулася щотижнева оперативна нарада в міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа. Зокрема, під час оперативки розглянули питання про поточний ремонт у закладах освіти міста, повідомляє WestNews. «Із 89-ми закладів освіти в місті Івано-Франківська – у 56-ти виконують капітальні...Докладно

25.07.2018 23:51

Найважливіше, що батьки можуть дати дітям, – розуміння цінностей і добру освіту

Чотири покоління моєї родини живуть під одним дахом у триповерховому львівському будинку. Це мої діти, ми з чоловіком, мої батьки і 93-річна бабуся. Спільне життя з родичами – це наше з чоловіком рішення. Діти заохочують бабцю до життя. Щоразу з ними вона говорить про одне і те ж, але ті кілька хвилин розмови дають їй багато...Докладно

25.07.2018 23:50

Більше новин рубрики "Освіта та наука в Україні"

Новини інших рубрик

Більше новин