реєстрація

Новини освіти та науки в Україні та світі

[ русский ] Ректори зможуть зосередитись на розробці стратегічного плану розвитку університету, - Олександр Співаковський

Перший заступник Голови Комітету з питань науки і освіти народний депутат України Олександр Співаковський розповів про запропоновану у змінах до Закону України «Про вищу освіту» нову модель управління вищим навчальним закладом.

Він прокоментував результати обговорення відповідного законопроекту, яке відбулось на базі Комітету з питань науки і освіти Верховної Ради України 10 листопада.

«Якщо говорити про концептуальні аспекти, які пропонує цей законопроект у зміні підходу до управління закладом освіти, то по суті, концепція передбачає перехід до моделі корпоративного управління. Завдяки цьому всі органи управління мають бути посилені. Наглядові ради матимуть більший обсяг повноважень і, відповідно, більше мотивації сприяти діяльності закладу вищої освіти. Ректор буде звільнений від господарських функцій і паперової роботи таі зможе присвятити основні час і сили реалізації стратегічних завдань вишу. Фінансовий секретар буде фактично помічником ректора та призначатиметься з поданих ним кандидатур. При цьому зберігаються всі демократичні механізми виборів ректора. А особливої ваги набуває стратегічний план розвитку вищих навчальних закладів», – зазначив нардеп.

«У мене немає жодних сумнівів, що ті навчальні заклади, які мають сильних керівників, зможуть піднятися на якісно новий рівень. А їх досвід будуть брати за приклад інші університети. Хоча це, можливо, і виглядає занадто по-новаторському, але це шлях до прогресу і беззаперечно, саме така модель управління має свої переваги», – наголосив Олександр Співаковський.

Він наводить переваги запровадження нової системи управління в університетах:

В роботі ВНЗ забезпечуються принципи демократизму і відповідності західним цінностям. Синтез американської і німецької моделей управління університетами. Посилюються всі ланки управління, що зміцнює їхню мотивацію працювати на користь закладу освіти. Всі допомагають всім, ніхто нікому не протиставляється. Через баланс повноважень досягається інституційне зміцнення вищих навчальних закладів. Ректор зможе реалізувати свій лідерський потенціал в освіті через розробку стратегічного плану розвитку. «Варто також додати, що, запровадження такого підходу до управління закладом освіти сприятиме чіткому розподілу повноважень, що стане запобіжником для можливих адміністративних помилок або конфліктів. На мою думку, це найбільш демократичний механізм корпоративного управління, який буде вести до зростання взаємної відповідальності та зростання суспільної довіри», – додав нардеп.

Законопроектом передбачено посилення ролі наглядової ради закладу вищої освіти. Це вважається важливим саме з точки зору реалізації принципу автономії закладу вищої освіти.

«Не секрет, що наглядові ради є головними «лобістами» інтересів ВНЗ, в тому числі – захисту його від непродуманої «оптимізації». В цьому є велика перевага наглядових рад. Потенційно вони здатні стати потужними управлінськими органами, які сприятимуть найкращій інтеграції закладу в загальнонаціональний та регіональний економічний і культурний ландшафт. Але не слід забувати, що наглядова рада є органом засновника, який делегує їй свої повноваження. В контексті реформи державного управління, з огляду на те, що міністерства повинні перетворитися на ключових розробників освітньої політики, функції безпосереднього управління державними закладами вищої освіти можуть і повинні бути делеговані саме наглядовим радам. Але для цього потрібно змінити як підхід до їх формування, так і набір їхніх функцій», – зазначив Співаковський.

Як наголосив він, політика формування наглядових рад державних закладів освіти повинна розроблятися урядом, а до складу таких рад, окрім делегованих представників держави, обов’язково мають увійти представники місцевих органів влади і регіонального бізнесу. Наглядова рада повинна затверджувати стратегічний план розвитку закладу, запропонований ректором після його обрання, а також – фінансовий план закладу, розроблений і поданий фінансовим секретарем або канцлером вищого навчального закладу. До важливих питань роботи наглядової ради має бути також віднесено право затверджувати на посаді ключових керівників закладу – ректора, після виборів його колективом закладу, та фінансового директора.

Олександр Співаковський підкреслив, що важливу роль у цій реформі має бути віддано розмежуванню повноважень керівника закладу і фінансового директора (фінансового секретаря або канцлера – назва посади самостійно обирається закладом вищої освіти).

«Ректора потрібно розвантажити від невластивих йому функцій опіки над матеріальною та фінансовою складовими роботи закладу вищої освіти. Реалізація ж стратегічного плану закладу у матеріальному та фінансовому відношеннях покладається на фінансового секретаря, посада якого вводиться окремо і підпорядковується ректору. Це дозволить ректору зосередитися на стратегічних питаннях розвитку закладу та підвищення якості освіти. Фінансовий секретар буде одним із ключових помічників керівника, але в той же час володітиме цілком самостійним комплексом повноважень», – вважає Співаковський.

На його думку, така система дозволить децентралізувати повноваження всередині університету і зробити управління більш ефективним і прозорішим. Закладені в ній механізми запобігатимуть можливим конфліктам і дозволять різним ланкам управління ефективно доповнювати одна одну.

Нагадаємо, у засіданні, яке відбулось 10 листопада 2017 р., взяли участь Перший заступник Голови Комітету з питань науки і освіти народний депутат України Олександр Співаковський, народні депутати України – члени Комітету Тарас Кремінь та Ірина Констанкевич, Заступник Міністра освіти і науки України Юрій Рашкевич, директор Департаменту атестації кадрів вищої кваліфікації та ліцензування Міністерства освіти і науки України Андрій Шевцов, експерт аналітичного центру CEDOS Єгор Стадний, представники вищих навчальних закладів, міжнародних та вітчизняних громадських організацій, експертного середовища та освітянської спільноти. Всього зустріч у засіданні взяло понад 60 членів робочої групи.

14.11.2017 00:00, за матеріалами: ВНЗ

Інші новини рубрики "Освіта та наука в Україні"

Інклюзивна освіта в Ізраїлі: урок для України

В Ізраїлі більшість дітей з особливими потребами навчаються у звичайних школах. Відповідний закон діє з 1998 року. Проте механізм включення цих дітей в звичайні школи може бути дуже різним: дехто навчається з допомогою спеціального асистента, хтось вчиться півдня з класом, а півдня – окремо. Ці рішення завжди приймаються...Докладно

20.06.2018 18:10

Гроші на дитячі садочки і освіту — факти замість пересмикувань

У Тернопільських ЗМІ черговий раз пройшлася хвиля “боротьби за садочки” для “мешканців району”. Проте традиційно “майстри сенсацій” підійшли до цієї теми не з боку економіки і потреб громади, як це зробив би кожен європейський журналіст чи громадський активіст, доводячи правоту мовою фактів, а з боку… пропаганди....Докладно

20.06.2018 06:24

Українська освіта перед викликами XXI сторіччя

Нова кампанія зовнішнього незалежного оцінювання. У цьому році тестування з 11 навчальних дисциплін пройшло з 22 травня по 14 червня. Тож завтрашні абітурієнти готуються до бурхливого фінішного старту. А вже за три місяці університетські аудиторії заповнять новоспечені першокурсники… Що в багажі випускника? На думку...Докладно

20.06.2018 06:22

Петер Сіярто: Київ і Будапешт проведуть переговори щодо закону про освіту

Будапешт анонсував переговори з Києвом щодо вирішення конфлікту довкола українського закону про освіту. Деталі перемовин в угорському уряді не розголошують. Наприкінці поточного тижня відбудеться міжурядова зустріч високого рівня між представниками України та Угорщини щодо розбіжностей, які виникли після ухвалення у...Докладно

19.06.2018 05:01

МОН виділить два мільйони на навчальні матеріали для українських шкіл за кордоном

У державному бюджеті на 2018 рік закладено близько 2 мільйонів гривень на розробку матеріалів для українських шкіл за кордоном. Про це заявила міністр освіти і науки України Лілія Гриневич під час зустрічі з президентом Світового конресу українців Евгеном Чолієм, інформує прес-служба МОН....Докладно

15.06.2018 19:18

У Китаї школи, учні яких відвідують церкву, каратимуть

Вчителі в міському окрузі Веньчжоу, провінція Чжецзян, нещодавно розіслали листи батькам учнів початкових і середніх класів школи з вимогою повідомити про свої релігійні переконання....Докладно

15.06.2018 19:16

Більше новин рубрики "Освіта та наука в Україні"

Новини інших рубрик

Більше новин