реєстрація

Новини освіти та науки в Україні та світі

[ русский ] Ректори зможуть зосередитись на розробці стратегічного плану розвитку університету, - Олександр Співаковський

Перший заступник Голови Комітету з питань науки і освіти народний депутат України Олександр Співаковський розповів про запропоновану у змінах до Закону України «Про вищу освіту» нову модель управління вищим навчальним закладом.

Він прокоментував результати обговорення відповідного законопроекту, яке відбулось на базі Комітету з питань науки і освіти Верховної Ради України 10 листопада.

«Якщо говорити про концептуальні аспекти, які пропонує цей законопроект у зміні підходу до управління закладом освіти, то по суті, концепція передбачає перехід до моделі корпоративного управління. Завдяки цьому всі органи управління мають бути посилені. Наглядові ради матимуть більший обсяг повноважень і, відповідно, більше мотивації сприяти діяльності закладу вищої освіти. Ректор буде звільнений від господарських функцій і паперової роботи таі зможе присвятити основні час і сили реалізації стратегічних завдань вишу. Фінансовий секретар буде фактично помічником ректора та призначатиметься з поданих ним кандидатур. При цьому зберігаються всі демократичні механізми виборів ректора. А особливої ваги набуває стратегічний план розвитку вищих навчальних закладів», – зазначив нардеп.

«У мене немає жодних сумнівів, що ті навчальні заклади, які мають сильних керівників, зможуть піднятися на якісно новий рівень. А їх досвід будуть брати за приклад інші університети. Хоча це, можливо, і виглядає занадто по-новаторському, але це шлях до прогресу і беззаперечно, саме така модель управління має свої переваги», – наголосив Олександр Співаковський.

Він наводить переваги запровадження нової системи управління в університетах:

В роботі ВНЗ забезпечуються принципи демократизму і відповідності західним цінностям. Синтез американської і німецької моделей управління університетами. Посилюються всі ланки управління, що зміцнює їхню мотивацію працювати на користь закладу освіти. Всі допомагають всім, ніхто нікому не протиставляється. Через баланс повноважень досягається інституційне зміцнення вищих навчальних закладів. Ректор зможе реалізувати свій лідерський потенціал в освіті через розробку стратегічного плану розвитку. «Варто також додати, що, запровадження такого підходу до управління закладом освіти сприятиме чіткому розподілу повноважень, що стане запобіжником для можливих адміністративних помилок або конфліктів. На мою думку, це найбільш демократичний механізм корпоративного управління, який буде вести до зростання взаємної відповідальності та зростання суспільної довіри», – додав нардеп.

Законопроектом передбачено посилення ролі наглядової ради закладу вищої освіти. Це вважається важливим саме з точки зору реалізації принципу автономії закладу вищої освіти.

«Не секрет, що наглядові ради є головними «лобістами» інтересів ВНЗ, в тому числі – захисту його від непродуманої «оптимізації». В цьому є велика перевага наглядових рад. Потенційно вони здатні стати потужними управлінськими органами, які сприятимуть найкращій інтеграції закладу в загальнонаціональний та регіональний економічний і культурний ландшафт. Але не слід забувати, що наглядова рада є органом засновника, який делегує їй свої повноваження. В контексті реформи державного управління, з огляду на те, що міністерства повинні перетворитися на ключових розробників освітньої політики, функції безпосереднього управління державними закладами вищої освіти можуть і повинні бути делеговані саме наглядовим радам. Але для цього потрібно змінити як підхід до їх формування, так і набір їхніх функцій», – зазначив Співаковський.

Як наголосив він, політика формування наглядових рад державних закладів освіти повинна розроблятися урядом, а до складу таких рад, окрім делегованих представників держави, обов’язково мають увійти представники місцевих органів влади і регіонального бізнесу. Наглядова рада повинна затверджувати стратегічний план розвитку закладу, запропонований ректором після його обрання, а також – фінансовий план закладу, розроблений і поданий фінансовим секретарем або канцлером вищого навчального закладу. До важливих питань роботи наглядової ради має бути також віднесено право затверджувати на посаді ключових керівників закладу – ректора, після виборів його колективом закладу, та фінансового директора.

Олександр Співаковський підкреслив, що важливу роль у цій реформі має бути віддано розмежуванню повноважень керівника закладу і фінансового директора (фінансового секретаря або канцлера – назва посади самостійно обирається закладом вищої освіти).

«Ректора потрібно розвантажити від невластивих йому функцій опіки над матеріальною та фінансовою складовими роботи закладу вищої освіти. Реалізація ж стратегічного плану закладу у матеріальному та фінансовому відношеннях покладається на фінансового секретаря, посада якого вводиться окремо і підпорядковується ректору. Це дозволить ректору зосередитися на стратегічних питаннях розвитку закладу та підвищення якості освіти. Фінансовий секретар буде одним із ключових помічників керівника, але в той же час володітиме цілком самостійним комплексом повноважень», – вважає Співаковський.

На його думку, така система дозволить децентралізувати повноваження всередині університету і зробити управління більш ефективним і прозорішим. Закладені в ній механізми запобігатимуть можливим конфліктам і дозволять різним ланкам управління ефективно доповнювати одна одну.

Нагадаємо, у засіданні, яке відбулось 10 листопада 2017 р., взяли участь Перший заступник Голови Комітету з питань науки і освіти народний депутат України Олександр Співаковський, народні депутати України – члени Комітету Тарас Кремінь та Ірина Констанкевич, Заступник Міністра освіти і науки України Юрій Рашкевич, директор Департаменту атестації кадрів вищої кваліфікації та ліцензування Міністерства освіти і науки України Андрій Шевцов, експерт аналітичного центру CEDOS Єгор Стадний, представники вищих навчальних закладів, міжнародних та вітчизняних громадських організацій, експертного середовища та освітянської спільноти. Всього зустріч у засіданні взяло понад 60 членів робочої групи.

14.11.2017 00:00, за матеріалами: ВНЗ

Інші новини рубрики "Освіта та наука в Україні"

Підсумки ХVIIІ Радіодиктанту національної єдності: вітаємо переможців

У 2018 році радіодиктант єдності, присвячений Дню української писемності й мови, який відзначають щороку 9 листопада, без жодної помилки написала рекордна кількість людей, йдеться в повідомленні на сайті "UA: суспільне мовлення". "Цього року 311 людей написали радіодиктант без жодної помилки — і...Докладно

18.12.2018 18:51

З початку 2019 року заробітна плата викладачів вишів підвищиться на 20%, зарплати інших педагогічних працівників зростуть на 9%

З 1 січня 2019 року зарплата науково-педагогічних працівників зросте на 20%. Відповідну постанову було прийнято на засіданні Кабміну сьогодні, 18 грудня 2018, у Будинку Уряду. «За останні 2 роки ми суттєво підвищили зарплати педагогам – вчителям, вихователям у дитсадках. Однак, жодне із цих підвищень не стосувалося...Докладно

18.12.2018 18:21

На базі ЛНУ ім. І. Франка провели семінар з підвищення кваліфікації для учителів іноземної мови

На базі Львівського національного університету ім. І. Франка провели семінар з підвищення кваліфікації вчителів німецької мови сільських шкіл. Загалом у ньому взяли участь педагоги з 10 регіонів України - Івано-Франківщини, Закарпаття, Харківщини, Черкащини, Одещини, Львівщини, Донеччини, Хмельниччини, Тернопільщини та...Докладно

18.12.2018 18:06

Підсумки онлайн-анкетування учнів, що навчаються у закладах профосвіти України

Найчастіше професійну освіту обирають школярі після 9-го класу (83 %), вибір закладу та фаху вони роблять самостійно. Крім того, більшість з них - майже 55% - впевнені, що знайдуть роботу за спеціальністю після завершення навчання. Таку інформацію за результатами опитування подає директорат професійної освіти МОН сьогодні,...Докладно

18.12.2018 17:55

На Дніпропетровщині реалізували біля 300 інфраструктурних проектів. Акцент зробили на освіті

У 2018 році на Дніпропетровщині реалізували близько 300 інфраструктурних проектів. Акцент зробили на освіті – в області реконструювали школи, зводили «з нуля» дитячі садочки. Про це повідомив голова Дніпропетровської облдержадміністрації Валентин Резніченко. «Розвиток інфраструктури –...Докладно

18.12.2018 17:44

Більше новин рубрики "Освіта та наука в Україні"

Новини інших рубрик

Більше новин