реєстрація

Новини освіти та науки в Україні та світі

[ русский ] Реформа освіти: основні страхи батьків

Реформа освіти – основні побоювання батьків школярів, думки вчителів та проблемні моменти у ході її реалізації

Навіщо започатковувати європейську модель навчання у той час, коли ті ж європейці хвалять наших спеціалістів і запрошують до співпраці? Це основне питання, яке ставлять один одному батьки на Запоріжжі. Другим у рейтингу є закриття шкіл, або пониження їх у ступені, більше турбує саме можливість відсутності шкіл в радіусі 10 кілометрів. Людей більшою мірою цікавлять не сама методика викладання чи нові вимоги до освітнього процесу, а звичайні насушні проблеми.

Якщо глянути на карту Запорізької області, то чітко можна простежити відстань між населеними пунктами. Чому певна кількість запорізьких сіл досі не газифіковані, а скажімо на Тернопільщині ще в 2005 році це питання закрили на 100%? Через відстані між населеними пунктами! Вони великі, а дороги не настільки добрі, щоб можна було швидко дістатися до пункту призначення. А стосовно газифікації – досі не з’явилося коштів для прокладання проводу між селами, а оплатити зі своєї кишені населення просто не спроможне, бо суми дуже великі, особливо зараз, коли долар по 27 гривень.

До школи, як на завод, щоб дістатися освітнього закладу, треба встати о 6 ранку

Кожній люблячій матусі, ясна річ шкода будити свою дитину о 6 ранку, щоб та встигла встати, поснідати і дістатися до навчального закладу, особливо коли це учень початкових класів. В умовах децентралізації це питання повинна вирішити сама громада. Звідти й відповідь на запитанння, чому така важлива реформа, як освітня тільки нещодавно була затвердженою. Все логічно, спочатку передача повноважень на місця, та можливостей приймати рішення, далі – макет, або рамки освітнього процесу, в які мусить “влізти” кожна окрема громада.

Як це буде, чи можливо знайти золоту середину в українських реаліях, сьогодні розмірковують і освітяни і батьки школярів. Голови громад мають найскладніше завдання – не міркувати і переживати, а вирішувати проблему і зменшити невдоволення людей.

Українці переживають, – підганяючи освітню реформу під децентралізцію, можна втрати важливі речі

В населених пунктах наближених до зон АТО ситуація з реформуванням освіти ще складніша. Поки тримає конфлікт про покращення інфраструктури мову не доводиться вести. Своїми переживаннями ділиться Юрій Крамар, вчитель фізики Вишневської загальноосвітньої школи 1-3 ступенів Старобільського району Луганської області.

“От об’єднались 3 сільські громади, у кожній, скажімо, було по одній середній школі. Тепер це загальна громада і її депутати вирішують, яка школа буде опорною. Але, до прикладу, наша школа в рейтингу Луганської області – 24-та, а та, яку планують опорною -70-та. Опорною роблять школу, не дивлячись на її показники. Решту закривають, планують залишити лише початкові класи і всіх дітей возити. Керівництво громад може зараз закрити будь-яку школу на своїй території. Наприклад, ця школа надто патріотична, надто балакуча, її закриваємо. А залишаєм оту – з лояльним директором, тихенькими вчителями – латентними сепаратистами. Все вирішують близькість до влади і корупційні зв’язки.

Є дуже багато шкіл, які хочуть закривати, дітям за умов оптимізації буде дуже складно. Наприклад, хочуть закрити школу у селі Покровка на Кінбурнській косі у Миколаївській області, дітям прийдеться їздити за 25 км у іншу школу. У ЗМІ наводили слова одного із батьків, учасника АТО, що їхати до нової школи треба півтори години, дітей закачує, вони п’ють таблетки. ” – розказав вчиталь фізики Юрій Крамар.

На жаль така ситуація не лише на Луганщині, скажімо такі райони Запорізької області як Токмацький, який визнали депресивним регіоном, сусідній Чернігівський та віддалений Розівський. В громадах цих районів навряд можна найближчим часом розраховуати на ремонт доріг. А це значить, що діти по сучасному бездоріжжю будуть діставатися до шкіл не 15 хвилин, а за годину. На думку громадськості це питання державою недостатньо продумане. Мова йде про дітей, залишати один на один з цими переживарннями батьків нечесно щонайменше. До того ж, ми усі знаємо про відчуття відповідальності – у когось воно є, а у інших немає, в останньому випадку діти залишаються з проблемою наодинці.

Для вирішення цих задач експерти пропонують на загальнодержавному рівні врегуювати питання. Наприклад, врахувати усі можливості інфраструктурної сфери в Україні та визнатими ту мінімальну відстань до шкіл, яка зменшила незручності для школярів та влаштує їх батьків.

Прем’єр Міністр Володимир Гройсман, під час підбиття проміжних результатів децентралізації на Запоріжжі підкреслив:

“Ми не хочемо вам вказувати чи керувати процесом замість вас. Люди, які живуть в регіоні чи громаді краще розуміють, які проблеми є і швидше можуть знайти механізм їх вирішення. Плануйте бюджет, аналізуйте, дійте. Немає вимоги закрити ту чи іншу школу, населення самостійно мусить порахувати що доцільніше, утримувати школу за власний кошт чи організувати перевезення дітей до найближчої.”

Прозвучало дуже демократично і правильно, більшість залежить від самих людей і безпосередньо голів громад. Сьогодні держава проявляє готовність допомогли, виділяє субвенцію та іншу фінансову підтримку. Відчутна також підтримка європейських країн, які крок за кроком реалізовують в Україні дуже потрібні для нас проекти. Для українців зараз саме час проявити активність, навчитися нести відповідальність за свої рішення, та розраховувати більше на власні сили.

06.12.2017 18:43, за матеріалами: Інформ ЗП

Інші новини рубрики "Освіта та наука в Україні"

Безробітні – з вищою освітою, а вакансії – для робітників

У 65 відсотків рівненських безробітних – вища освіта, а 35 відсотків мають робітничі спеціальності чи на мають фаху взагалі. У той же час попит має зворотні пропорції: вакансії є переважно для людей з робітничим фахом. Скажімо, на підприємствах міста є відразу 60 вакансій для швачок. Зате перебуває в у пошуках роботи маса...Докладно

22.07.2018 01:34

США фінансує освіту дітей за рахунок лотерей

За рік лотерея американського штату Південна Кароліна заробила рекордні 435 млн доларів. Таким чином, дохід збільшився на 30 млн дол. порівняно з минулим роком. Більша частина зароблених грошей буде спрямована на виплату стипендій американським студентам, на купівлю нових шкільних автобусів та оплату інших освітніх...Докладно

22.07.2018 01:33

Ваучер на освіту: хто може розраховувати на компенсацію від держави

Здобути затребуваний фах можна за державні гроші. Для цього слід отримати спеціальний ваучер на безплатну додаткову освіту, пише газета "Експрес". "Ним можуть скористатися особи вікової категорії "45+", страховий стаж котрих перевищує 15 років, — розповідає Наталія Кінь, заступниця начальника відділу організації профнавчання...Докладно

22.07.2018 01:32

Швеція виділить $1,7 млн для розвитку IT-освіти в Україні

Уряд Швеції уклав угоду зі шведсько-українською некомерційною організацією Beetroot Academy для розвитку мереж IT-шкіл в Україні. Ця співпраця включає в себе інвестиції в розмірі $1,7 млн. Про це повідомляє посольство Швеції в Києві у Facebook. Завдяки цій співпраці, Beetroot Academy зможе подвоїти кількість ІТ-шкіл...Докладно

22.07.2018 01:31

В Україні є чудовий закон про вищу освіту, але його постійно змінюють у гірший бік – експерт

«У 2014 році був прийнятий закон про освіту (закон України «Про вищу освіту») – чудовий закон. Цей закон набрав чинності в 2016 році. І знали б ви, скільки [відтоді до нього] внесено поправок (понад 20 змін – Ред.) до цього закону в зворотній бік – і те відмінити і це відмінити…» – сказав в ефірі програми «Київ LIVE» телеканалу...Докладно

22.07.2018 01:30

Петро Порошенко підписав важливий документ про освіту

Президент Петро Порошенко підписав важливий документ про освіту, який передбачає залучення коштів і технічної допомоги Фінляндії при реформуванні цієї системи в Україні. Про це пише 1NEWS, посилаючись на OBOZREVATEL. Йдеться про Закон України “Про ратифікацію Угоди між Урядом України та Урядом Фінської Республіки про...Докладно

22.07.2018 01:28

Більше новин рубрики "Освіта та наука в Україні"

Новини інших рубрик

Більше новин