реєстрація

Новини освіти та науки в Україні та світі

[ русский ] Чи залишаться українські школи без медсестер і лікарів?

Шкільні медкабінети все частіше виявляються закритими, а діти – здоровішими не стають. Про це говорять щорічні моніторингові дослідження. У міських школах ще якось виходять із ситуації – медики працюють на 0,25-0,5 ставки і встигають обслуговувати відразу два навчальних заклади. Але в селах ситуація зовсім плачевна. Ходять чутки, що українські школярі можуть позбутися і такого медобслуговування – ставки шкільних медсестер взагалі зникнуть. EtCetera з’ясовував, чи правда це і що можна зробити, щоб діти не залишилися без медичної допомоги.

ФАКТ. Ще в 2013 році забезпеченість педіатрами шкільних і дошкільних установ в Україні становила, за даними Міністерства охорони здоров’я, 60-65%. З тих пір ця цифра щорічно зменшувалася і сьогодні лікарів-педіатрів в школах практично не залишилося.

У вересні 2018 року в Одесі муніципальна комісія з охорони здоров’я обговорювала питання про звільнення останніх в місті шкільних лікарів через відсутність можливості оплачувати їхню працю. За словами директора департаменту охорони здоров’я Олени Якименко, втратити роботу повинні 47 фахівців. 22 з них підуть на пенсію, інших перевчать і працевлаштують в приватні школи і медичні заклади міста. Пояснили це рішення медреформою, яка перекладе на місцеву владу обов’язок фінансувати шкільних медиків.

В результаті батьки висловили занепокоєння з приводу майбутнього шкільних медсестер, які часто працюють в школах за сумісництвом (два дні в одному навчальному закладі, два-три – в іншому) через маленьку зарплату. А якщо виникнуть перебої з виплатами, то медсестер в навчальних закладах взагалі нічого не триматиме. Хто тоді буде надавати дітям першу допомогу?

А ЧИ ПОТРІБЕН ЛІКАР? З приводу необхідності знаходження в школах саме лікарів (педіатрів) є різні думки. Наприклад, доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології НМАПО Федір Лапій в інтерв’ю телеканалу Київ Live заявив про те, що в школах не повинні лікувати хвороби. Хвору дитину повинен лікувати її лікар – з поліклініки. А надати першу допомогу і організувати дотримання санітарно-гігієнічних норм може і медсестра.

Завідувачка відділенням медичних проблем здорової дитини Інституту педіатрії, акушерства та гінекології Людмила Квашніна також вважає, що лікар у школі не потрібен. Його при необхідності (для проведення медоглядів або профілактичної роботи) можна залучити за окрему плату з числа фахівців первинної медичної ланки.

У той же час навесні 2018 року у Львові оприлюднили результати дослідження здоров’я школярів. Вони показали, що до моменту закінчення школи кожна третя дитина має хронічні захворювання, а в цілому стан здоров’я нинішніх школярів можна охарактеризувати як близький до критичного.

У ході обговорення результатів моніторингу шкільний лікар-педіатр Оксана Мороз заявила, що в навчальних закладах дійсно потрібні лікарі. Це пов’язано не тільки з картиною дитячих захворювань, але також зі складністю деяких травм, які отримують діти в стінах школи, – бувають випадки, з якими медсестра самостійно впоратися не може. Голова Батьківської ради Львівщини Олена Пономарьова також виступає за лікарів у школах і проведення шкільних медичних оглядів. Вона зазначила, що в питаннях дитячого здоров’я батькам потрібна підстраховка – не у всіх є час, щоб водити дитину по лікарях.

ЩО З МЕДСЕСТРОЮ? У МОЗ запевняють, що нікого звільняти не збираються – реформа цього не передбачає. Однак перерозподіл коштів, а точніше обов’язків з їх виплати, все ж може стати прямою причиною масових скорочень. При цьому замінити шкільну медсестру нікому – ні рядовий педагог, ні директор не може виконувати обов’язки медика.

Відзначимо, що шкільні медсестри, усупереч поширеній думці про те, що вони потрібні лише для перевірки вошей і роздачі таблеток від болю в животі, виконують великий обсяг роботи:

– постійно контролюють стан здоров’я дітей;

– здійснюють профілактичні та оздоровчі заходи під час навчання;

– надають першу і невідкладну медичну допомогу;

– організовують госпіталізацію учнів;

– здійснюють контроль за організацією та якістю харчування, дотриманням раціонального режиму навчальної діяльності, навчального навантаження;

– контролюють дотримання санітарно-гігієнічних вимог та протиепідемічного режиму;

– проводять санітарно-просвітницьку роботу серед дітей, батьків або опікунів, а також працівників навчального закладу;

– стежать за проходженням працівниками школи обов’язкових медоглядів;

– стежать за дотриманням правил особистої гігієни персоналом їдалень і буфетів.

Виконувати все це режимі «візитів» досить складно.

ГНУЧКИЙ ЗАКОН. Згідно зі ст. 22 Закону України «Про загальну середню освіту», «Учні (вихованці) установ загальної середньої освіти незалежно від підпорядкування, типів і форм власності забезпечуються медичним обслуговуванням, що здійснюється медичними працівниками, які входять до штату цих закладів або відповідних закладів охорони здоров’я».

Тобто: закон передбачає два варіанти організації медобслуговування школярів під час навчального процесу. Це може бути безпосередньо шкільна медсестра або лікар, а може бути педіатр з місцевої дитячої поліклініки. Якщо Міністерство охорони зоров’я, якому підпорядковуються шкільні медпрацівники, перестане оплачувати їхню працю, то школам доведеться взяти це на себе.

На думку народного депутата Валерія Дубіля, школи повинні будуть укласти договір з поліклінікою і купувати у неї послуги медиків за кошти виділеної навчальному закладу освітньої субвенції. Тобто працю медсестри або лікаря оплачуватиме вже не МОЗ, а освітній заклад.

ЩО ДАЛІ? Коли медреформа остаточно переведе медпрацівників на оплату праці за принципом «гроші йдуть за пацієнтом», сфера освіти неминуче зіткнеться з проблемою забезпечення шкіл медичними кадрами. Таким чином проблема, яка вже існує, тільки посилиться. За словами радника міністра охорони здоров’я Олександра Ябчанка, майбутнє шкільних лікарів буде залежати виключно від волі батьків і місцевого самоврядування. Тобто: саме батьки повинні будуть звернутися до органів влади з обґрунтуванням такої необхідності, а органи місцевого самоврядування повинні будуть знайти можливість оплатити послуги медиків. Те ж саме, очевидно, буде і з медсестрами.

04.12.2018 19:00, за матеріалами: https://etcetera.media/

Інші новини рубрики "Освіта та наука в Україні"

Новий порядок організації інклюзивного навчання в школах від МОН

Міністерство освіти та науки винесло на громадське обговорення проект постанови Кабінету міністрів про затвердження порядку організації інклюзивного навчання в школах. Відповідний документ оприлюднений на сайті міністерства. "Даний проект є осучасненою редакцією постанови Кабінету міністрів України від 15 серпня 2011...Докладно

21.05.2019 00:42

На базі харківського університету ім. О. Бекетова відкрили унікальну світлотехнічну лабораторію

У Харківському національному університеті міського господарства ім. О. Бекетова створили унікальну лабораторію “Інтелектуальні системи освітлення”. Її використовуватимуть для наукових досліджень, проведення лабораторних робіт студентів, а також розробки рекомендацій для будівельних та енергетичних компаній. Новостворену...Докладно

21.05.2019 00:20

Ігор Лікарчук: вчитель пенсійного віку працює гірше, ніж молодий вчитель?

Укотре про одне й те саме. Хто, де, і як обґрунтував, що вчитель пенсійного віку працює гірше, ніж молодий вчитель? Нероб і таких, кого на десятки метрів не можна допускати до учнів, є достатньо і серед пенсіонерів, і серед молодшого покоління педагогів. Які в нашій освіті є критерії оцінювання якості роботи вчителя,...Докладно

20.05.2019 13:34

«Київський вальс – 2019»: серед випускників 11-х класів на Співочому полі відбувся XIV Міський фестиваль-конкурс

У рамках відзначення Дня Європи в місті Києві 18 травня 2019 року на Співочому полі Печерського ландшафтного парку відбувся XIV Міський фестиваль-конкурс «Київський вальс – 2019» серед випускників 11-х класів закладів загальної середньої освіти міста Києва. Патріотично-виховний захід розпочали з вшанування пам'яті жертв...Докладно

20.05.2019 13:07

Завтра в Україні стартує ЗНО-2019

21 травня тестуванням з математики розпочнеться основна сесія зовнішнього незалежного оцінювання 2019 року. Допуск абітурієнтів до пунктів тестування триватиме з 10:15 до 10:50. Зовнішнє незалежне оцінювання  розпочнеться об 11:00. Вхід учасників до пунктів проведення ЗНО буде дозволено...Докладно

20.05.2019 12:36

Професійний дисбаланс або як вибрати майбутню професію

Половина української молоді працює не за фахом, а ще третина хочуть змінити ту професію, яку вибрали раніше. Школярі не можуть вибрати ту спеціальність, яка буде їм до душі надалі, і вступають куди доведеться. Про це пише "Сегодня". ...Докладно

20.05.2019 09:24

Більше новин рубрики "Освіта та наука в Україні"

Новини інших рубрик

Більше новин