реєстрація

Новини освіти та науки в Україні та світі

[ русский ] Чи залишаться українські школи без медсестер і лікарів?

Шкільні медкабінети все частіше виявляються закритими, а діти – здоровішими не стають. Про це говорять щорічні моніторингові дослідження. У міських школах ще якось виходять із ситуації – медики працюють на 0,25-0,5 ставки і встигають обслуговувати відразу два навчальних заклади. Але в селах ситуація зовсім плачевна. Ходять чутки, що українські школярі можуть позбутися і такого медобслуговування – ставки шкільних медсестер взагалі зникнуть. EtCetera з’ясовував, чи правда це і що можна зробити, щоб діти не залишилися без медичної допомоги.

ФАКТ. Ще в 2013 році забезпеченість педіатрами шкільних і дошкільних установ в Україні становила, за даними Міністерства охорони здоров’я, 60-65%. З тих пір ця цифра щорічно зменшувалася і сьогодні лікарів-педіатрів в школах практично не залишилося.

У вересні 2018 року в Одесі муніципальна комісія з охорони здоров’я обговорювала питання про звільнення останніх в місті шкільних лікарів через відсутність можливості оплачувати їхню працю. За словами директора департаменту охорони здоров’я Олени Якименко, втратити роботу повинні 47 фахівців. 22 з них підуть на пенсію, інших перевчать і працевлаштують в приватні школи і медичні заклади міста. Пояснили це рішення медреформою, яка перекладе на місцеву владу обов’язок фінансувати шкільних медиків.

В результаті батьки висловили занепокоєння з приводу майбутнього шкільних медсестер, які часто працюють в школах за сумісництвом (два дні в одному навчальному закладі, два-три – в іншому) через маленьку зарплату. А якщо виникнуть перебої з виплатами, то медсестер в навчальних закладах взагалі нічого не триматиме. Хто тоді буде надавати дітям першу допомогу?

А ЧИ ПОТРІБЕН ЛІКАР? З приводу необхідності знаходження в школах саме лікарів (педіатрів) є різні думки. Наприклад, доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології НМАПО Федір Лапій в інтерв’ю телеканалу Київ Live заявив про те, що в школах не повинні лікувати хвороби. Хвору дитину повинен лікувати її лікар – з поліклініки. А надати першу допомогу і організувати дотримання санітарно-гігієнічних норм може і медсестра.

Завідувачка відділенням медичних проблем здорової дитини Інституту педіатрії, акушерства та гінекології Людмила Квашніна також вважає, що лікар у школі не потрібен. Його при необхідності (для проведення медоглядів або профілактичної роботи) можна залучити за окрему плату з числа фахівців первинної медичної ланки.

У той же час навесні 2018 року у Львові оприлюднили результати дослідження здоров’я школярів. Вони показали, що до моменту закінчення школи кожна третя дитина має хронічні захворювання, а в цілому стан здоров’я нинішніх школярів можна охарактеризувати як близький до критичного.

У ході обговорення результатів моніторингу шкільний лікар-педіатр Оксана Мороз заявила, що в навчальних закладах дійсно потрібні лікарі. Це пов’язано не тільки з картиною дитячих захворювань, але також зі складністю деяких травм, які отримують діти в стінах школи, – бувають випадки, з якими медсестра самостійно впоратися не може. Голова Батьківської ради Львівщини Олена Пономарьова також виступає за лікарів у школах і проведення шкільних медичних оглядів. Вона зазначила, що в питаннях дитячого здоров’я батькам потрібна підстраховка – не у всіх є час, щоб водити дитину по лікарях.

ЩО З МЕДСЕСТРОЮ? У МОЗ запевняють, що нікого звільняти не збираються – реформа цього не передбачає. Однак перерозподіл коштів, а точніше обов’язків з їх виплати, все ж може стати прямою причиною масових скорочень. При цьому замінити шкільну медсестру нікому – ні рядовий педагог, ні директор не може виконувати обов’язки медика.

Відзначимо, що шкільні медсестри, усупереч поширеній думці про те, що вони потрібні лише для перевірки вошей і роздачі таблеток від болю в животі, виконують великий обсяг роботи:

– постійно контролюють стан здоров’я дітей;

– здійснюють профілактичні та оздоровчі заходи під час навчання;

– надають першу і невідкладну медичну допомогу;

– організовують госпіталізацію учнів;

– здійснюють контроль за організацією та якістю харчування, дотриманням раціонального режиму навчальної діяльності, навчального навантаження;

– контролюють дотримання санітарно-гігієнічних вимог та протиепідемічного режиму;

– проводять санітарно-просвітницьку роботу серед дітей, батьків або опікунів, а також працівників навчального закладу;

– стежать за проходженням працівниками школи обов’язкових медоглядів;

– стежать за дотриманням правил особистої гігієни персоналом їдалень і буфетів.

Виконувати все це режимі «візитів» досить складно.

ГНУЧКИЙ ЗАКОН. Згідно зі ст. 22 Закону України «Про загальну середню освіту», «Учні (вихованці) установ загальної середньої освіти незалежно від підпорядкування, типів і форм власності забезпечуються медичним обслуговуванням, що здійснюється медичними працівниками, які входять до штату цих закладів або відповідних закладів охорони здоров’я».

Тобто: закон передбачає два варіанти організації медобслуговування школярів під час навчального процесу. Це може бути безпосередньо шкільна медсестра або лікар, а може бути педіатр з місцевої дитячої поліклініки. Якщо Міністерство охорони зоров’я, якому підпорядковуються шкільні медпрацівники, перестане оплачувати їхню працю, то школам доведеться взяти це на себе.

На думку народного депутата Валерія Дубіля, школи повинні будуть укласти договір з поліклінікою і купувати у неї послуги медиків за кошти виділеної навчальному закладу освітньої субвенції. Тобто працю медсестри або лікаря оплачуватиме вже не МОЗ, а освітній заклад.

ЩО ДАЛІ? Коли медреформа остаточно переведе медпрацівників на оплату праці за принципом «гроші йдуть за пацієнтом», сфера освіти неминуче зіткнеться з проблемою забезпечення шкіл медичними кадрами. Таким чином проблема, яка вже існує, тільки посилиться. За словами радника міністра охорони здоров’я Олександра Ябчанка, майбутнє шкільних лікарів буде залежати виключно від волі батьків і місцевого самоврядування. Тобто: саме батьки повинні будуть звернутися до органів влади з обґрунтуванням такої необхідності, а органи місцевого самоврядування повинні будуть знайти можливість оплатити послуги медиків. Те ж саме, очевидно, буде і з медсестрами.

04.12.2018 19:00, за матеріалами: https://etcetera.media/

Інші новини рубрики "Освіта та наука в Україні"

В межах Всеукраїнського тижня права заступник Міністра освіти і науки України Павло Хобзей провів зі школярами круглий стіл

Понад 30 школярів та учителів Києва та Харкова відвідали Міністерство освіти і науки України в межах Всеукраїнського тижня права. Після екскурсії міністерством, заступник Міністра освіти і науки України Павло Хобзей провів зі школярами круглий стіл у залі Колегії МОН. Під час зустрічі вони обговорили, чому важливо розумітися...Докладно

17.12.2018 21:00

Сьогодні в Брюсселі була підписана Угода, яка допоможе реформувати систему професійно-технічної освіти в Україні

Уряд України та Єврокомісія підписали Угоду про фінансування заходу "EU4Skills: Кращі навички для сучасної України", яка допоможе реформувати та модернізувати систему професійно-технічної освіти в Україні. Угоду, загальний бюджет якої складає 58 млн євро, було підписано на полях 5-го засідання Ради асоціації Україна-ЄС,...Докладно

17.12.2018 15:01

На базі ХНЕУ створили Центр вивчення арабської мови

У Харківському національному економічному університеті ім. С. Кузнеця відкрили Центр вивчення арабської мови. Він стане платформою для організації освітніх проектів, наукових досліджень та культурного обміну. Робота центру також сприятиме підвищенню якості підготовки фахівців з міжнародних відносин у виші. “Багато студентів...Докладно

17.12.2018 14:44

Український студент ділиться секретами життя в австрійській столиці

Австрія – одна з найгарніших і найбагатших країн Європи. Але чи справді в цій країні настільки ідеально?  Українець Олександр майже три роки тому переїхав до Австрії. За цей час хлопець дізнався багато секретів цієї країни і вирішив ними поділитися.  Одна з найкращих країн Європи, яку постійно плутають...Докладно

17.12.2018 10:19

Україні треба змінювати систему освіти – Володимир Нікітін

Україні треба змінювати систему освіти. Говорить в інтерв'ю журналу "Країна" засновник інтелектуального клубу "Foundation fop future" Володимир Нікітін. "У нас це слово вживають у дуже вузькому сенсі. Освітою називаємо підготовку людини до життя у суспільстві. Отримав освіту - став архітектором. Але це - лише частина...Докладно

16.12.2018 22:51

Більше новин рубрики "Освіта та наука в Україні"

Новини інших рубрик

Більше новин