реєстрація

Новини освіти та науки в Україні та світі

[ русский ] Деякі факти про вищу освіту в Україні

Україна – країна університетів і академій, яка втілила мрію філософів про освічене суспільство. І це не жарт, а статистичний факт.

РЕКОРД. Якщо орієнтуватися тільки на кількісні дані, то Україна виявиться однією з найосвіченіших країн світу. За даними Міносвіти, вузи закінчили 76% наших співвітчизників. Для порівняння, в ЄС диплом про вищу освіту мають лише 40% населення (в Польщі – 46%, а в Швейцарії – 53%).

РІЗНОМАНІТНІСТЬ. За даними Держстату, на підконтрольній території України працює 289 закладів вищої освіти (ЗВО) III-IV ступеня акредитації. Таким чином, на 135 тисяч українців припадає один університет, інститут або академія.

За кількістю ЗВО на душу населення наша країна в 7 разів перевершує Францію. Там на 68 млн осіб припадає 67 університетів.

РІВЕНЬ. Незважаючи на те що закладів вищої освіти в Україні вистачить на кілька великих європейських країн, тільки два вітчизняних ЗВО в 2018 році увійшли до топ-500 кращих закладів вищої освіти за версією QS WorldUniversityRankings. Це Харківський університет ім. Каразіна та Київський університет ім. Шевченка.

Відзначимо, що в той самий рейтинг потрапили 21 французький, 33 італійських, 44 німецьких і 58 британських ВНЗ.

ЯКІСТЬ. У рейтингу QS Higher Education System Strength Україна займає 45-е місце в світі за якістю вищої освіти. Для порівняння, Росію експерти поставили на 26-е місце, а Польщу – на 43-е місце.

При ранжируванні бралася до уваги не тільки якість знань, а й доступність вищої освіти. З цим в Україні все в порядку: за даними Міносвіти, у 2018 році близько 60% абітурієнтів вступили на бюджетну форму навчання.

У той же час, рівнем викладання у вузах українці швидше незадоволені. Про це свідчить опитування Фонду «Демократичні ініціативи» та фірми «Юкрейніан соціолоджі сервіс», проведене в 2016 році. Середня оцінка, яку дали якості підготовки в вузах 1808 респондентів, склала три бали з п’яти можливих.

ПРОФІЛЬ. У вузах III-IV рівня акредитації навчається 82% українських студентів. Це вдвічі більше, ніж у 1990 році (42%). Тоді в Україні ще існувала розвинена система профтехосвіти, а молодих кадрів «чекали» сотні великих заводів і фабрик. Сьогодні ситуація змінилася. «Золоті руки», як і раніше в ціні, але працювати перукарем, кондитером або менеджером «Нової пошти» молоді люди йдуть, маючи за плечима диплом філолога або юриста.

ЦЕНТРИ. З 1,5 млн українських студентів кожен четвертий вчиться в Києві, кожен дев’ятий – в Харкові. За часткою студентів у кількості міського населення лідерство належить Тернополю – там їх 18% (40 тис. чоловік на 220-тисячне місто).

ДО РЕЧІ. У XVIII столітті українці були однією з найосвіченіших націй Європи і всього світу. Завдяки розвитку мережі церковно-парафіяльних шкіл на території Лівобережної України читати і писати вміли більшість дорослих чоловіків. Крім так званої Гетьманщини, схожа картина спостерігалася лише в трьох регіонах світу – Ісландії, Парагваї і державі Імеріна (Мадагаскар).

За іронією долі, донести прапор прогресу до третього тисячоліття вдалося тільки Ісландії. Інші країни-лідери XVIII століття сьогодні займають аж ніяк не перші місця в світових рейтингах.

07.12.2018 15:44, за матеріалами: https://etcetera.media/

Інші новини рубрики "Освіта та наука в Україні"

Новий порядок організації інклюзивного навчання в школах від МОН

Міністерство освіти та науки винесло на громадське обговорення проект постанови Кабінету міністрів про затвердження порядку організації інклюзивного навчання в школах. Відповідний документ оприлюднений на сайті міністерства. "Даний проект є осучасненою редакцією постанови Кабінету міністрів України від 15 серпня 2011...Докладно

21.05.2019 00:42

На базі харківського університету ім. О. Бекетова відкрили унікальну світлотехнічну лабораторію

У Харківському національному університеті міського господарства ім. О. Бекетова створили унікальну лабораторію “Інтелектуальні системи освітлення”. Її використовуватимуть для наукових досліджень, проведення лабораторних робіт студентів, а також розробки рекомендацій для будівельних та енергетичних компаній. Новостворену...Докладно

21.05.2019 00:20

Ігор Лікарчук: вчитель пенсійного віку працює гірше, ніж молодий вчитель?

Укотре про одне й те саме. Хто, де, і як обґрунтував, що вчитель пенсійного віку працює гірше, ніж молодий вчитель? Нероб і таких, кого на десятки метрів не можна допускати до учнів, є достатньо і серед пенсіонерів, і серед молодшого покоління педагогів. Які в нашій освіті є критерії оцінювання якості роботи вчителя,...Докладно

20.05.2019 13:34

«Київський вальс – 2019»: серед випускників 11-х класів на Співочому полі відбувся XIV Міський фестиваль-конкурс

У рамках відзначення Дня Європи в місті Києві 18 травня 2019 року на Співочому полі Печерського ландшафтного парку відбувся XIV Міський фестиваль-конкурс «Київський вальс – 2019» серед випускників 11-х класів закладів загальної середньої освіти міста Києва. Патріотично-виховний захід розпочали з вшанування пам'яті жертв...Докладно

20.05.2019 13:07

Завтра в Україні стартує ЗНО-2019

21 травня тестуванням з математики розпочнеться основна сесія зовнішнього незалежного оцінювання 2019 року. Допуск абітурієнтів до пунктів тестування триватиме з 10:15 до 10:50. Зовнішнє незалежне оцінювання  розпочнеться об 11:00. Вхід учасників до пунктів проведення ЗНО буде дозволено...Докладно

20.05.2019 12:36

Професійний дисбаланс або як вибрати майбутню професію

Половина української молоді працює не за фахом, а ще третина хочуть змінити ту професію, яку вибрали раніше. Школярі не можуть вибрати ту спеціальність, яка буде їм до душі надалі, і вступають куди доведеться. Про це пише "Сегодня". ...Докладно

20.05.2019 09:24

Більше новин рубрики "Освіта та наука в Україні"

Новини інших рубрик

Більше новин