реєстрація

Новини освіти та науки в Україні та світі

[ русский ] Деякі факти про вищу освіту в Україні

Україна – країна університетів і академій, яка втілила мрію філософів про освічене суспільство. І це не жарт, а статистичний факт.

РЕКОРД. Якщо орієнтуватися тільки на кількісні дані, то Україна виявиться однією з найосвіченіших країн світу. За даними Міносвіти, вузи закінчили 76% наших співвітчизників. Для порівняння, в ЄС диплом про вищу освіту мають лише 40% населення (в Польщі – 46%, а в Швейцарії – 53%).

РІЗНОМАНІТНІСТЬ. За даними Держстату, на підконтрольній території України працює 289 закладів вищої освіти (ЗВО) III-IV ступеня акредитації. Таким чином, на 135 тисяч українців припадає один університет, інститут або академія.

За кількістю ЗВО на душу населення наша країна в 7 разів перевершує Францію. Там на 68 млн осіб припадає 67 університетів.

РІВЕНЬ. Незважаючи на те що закладів вищої освіти в Україні вистачить на кілька великих європейських країн, тільки два вітчизняних ЗВО в 2018 році увійшли до топ-500 кращих закладів вищої освіти за версією QS WorldUniversityRankings. Це Харківський університет ім. Каразіна та Київський університет ім. Шевченка.

Відзначимо, що в той самий рейтинг потрапили 21 французький, 33 італійських, 44 німецьких і 58 британських ВНЗ.

ЯКІСТЬ. У рейтингу QS Higher Education System Strength Україна займає 45-е місце в світі за якістю вищої освіти. Для порівняння, Росію експерти поставили на 26-е місце, а Польщу – на 43-е місце.

При ранжируванні бралася до уваги не тільки якість знань, а й доступність вищої освіти. З цим в Україні все в порядку: за даними Міносвіти, у 2018 році близько 60% абітурієнтів вступили на бюджетну форму навчання.

У той же час, рівнем викладання у вузах українці швидше незадоволені. Про це свідчить опитування Фонду «Демократичні ініціативи» та фірми «Юкрейніан соціолоджі сервіс», проведене в 2016 році. Середня оцінка, яку дали якості підготовки в вузах 1808 респондентів, склала три бали з п’яти можливих.

ПРОФІЛЬ. У вузах III-IV рівня акредитації навчається 82% українських студентів. Це вдвічі більше, ніж у 1990 році (42%). Тоді в Україні ще існувала розвинена система профтехосвіти, а молодих кадрів «чекали» сотні великих заводів і фабрик. Сьогодні ситуація змінилася. «Золоті руки», як і раніше в ціні, але працювати перукарем, кондитером або менеджером «Нової пошти» молоді люди йдуть, маючи за плечима диплом філолога або юриста.

ЦЕНТРИ. З 1,5 млн українських студентів кожен четвертий вчиться в Києві, кожен дев’ятий – в Харкові. За часткою студентів у кількості міського населення лідерство належить Тернополю – там їх 18% (40 тис. чоловік на 220-тисячне місто).

ДО РЕЧІ. У XVIII столітті українці були однією з найосвіченіших націй Європи і всього світу. Завдяки розвитку мережі церковно-парафіяльних шкіл на території Лівобережної України читати і писати вміли більшість дорослих чоловіків. Крім так званої Гетьманщини, схожа картина спостерігалася лише в трьох регіонах світу – Ісландії, Парагваї і державі Імеріна (Мадагаскар).

За іронією долі, донести прапор прогресу до третього тисячоліття вдалося тільки Ісландії. Інші країни-лідери XVIII століття сьогодні займають аж ніяк не перші місця в світових рейтингах.

07.12.2018 15:44, за матеріалами: https://etcetera.media/

Інші новини рубрики "Освіта та наука в Україні"

Інтерв'ю Лілії Гриневич: про новий стандарт базової освіти, інклюзію та антибулінг, держзамовлення та гранти для науковців

Лілія Гриневич — в освіті все життя. Учениця, студентка, вчителька, завучка, директорка, аспірантка, викладачка, голова профільного парламентського комітету. Зараз на посаді міністра вона намагається докорінно змінити систему освіти. Під час інтерв'ю вона неодноразового наголошує: “стіну зламано”. Про...Докладно

20.02.2019 13:40

Понад 60 учасників із 19 областей України взяли участь у семінарі голів профкомів ЗВО

19 лютого 2019 року на базі Дитячого позаміського закладу оздоровлення «Пуща-Водиця» розпочав роботу семінар голів профкомів осіб, які навчаються, закладів вищої освіти, традиційно організований ЦК Профспілки працівників освіти і науки України. Участь у заході беруть понад 60 учасників із 19 областей нашої...Докладно

20.02.2019 10:38

В закладах профосвіти відкрито 185 НПЦ з сучасною технікою та матеріалами

В українських закладах профосвіти вже відкрито 185 навчально-практичних центрів, де учні працюють з сучасною технікою та матеріалами.  З них 100 обладнані коштом державного бюджету, а 85 - за кошти бізнесу та соціальних партнерів. Таку інформацію подає Міністерство освіти і науки сьогодні, 20 лютого 2019 року....Докладно

20.02.2019 10:05

Невдовзі в Україні стартує інформаційна кампанія з протидії незаконній агітації у навчальних закладах

Вже найближчим часом в Україні стартує інформаційна кампанія з протидії незаконній агітації та зловживанню адміністративним ресурсом у навчальних закладах. Це закладено у Меморандум про взаєморозуміння і співпрацю між Міністерством освіти і науки України та Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES) в Україні. Документ...Докладно

20.02.2019 09:42

Щоб протистояти загрозам безпеки в світі, інвестиції в освіту можуть бути більш ефективними, ніж наявність танка на полі бою, - Ф.Могеріні

Гарантування безпеки в сучасному світі вимагає "творчого поєднання" інструментів, що включає, крім військових, економічну допомогу, захист прав людини, розширення прав і можливостей молоді та жінок, боротьбу проти кліматичних змін, і це неповний перелік, заявила глава дипломатії ЄС Федеріка Могеріні....Докладно

19.02.2019 18:37

МОН пропонує зміни у реалізації концепції НУШ в плані придбання е-підручників для учнів 1, 5 та 10 класів

Міністерство освіти і науки України пропонує для громадського обговорення проект розпорядження Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до пункту 24 плану заходів на 2017-2029 роки із запровадження Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська...Докладно

19.02.2019 17:41

Більше новин рубрики "Освіта та наука в Україні"

Новини інших рубрик

Більше новин