реєстрація

Новини освіти та науки в Україні та світі

[ русский ] Деякі факти про вищу освіту в Україні

Україна – країна університетів і академій, яка втілила мрію філософів про освічене суспільство. І це не жарт, а статистичний факт.

РЕКОРД. Якщо орієнтуватися тільки на кількісні дані, то Україна виявиться однією з найосвіченіших країн світу. За даними Міносвіти, вузи закінчили 76% наших співвітчизників. Для порівняння, в ЄС диплом про вищу освіту мають лише 40% населення (в Польщі – 46%, а в Швейцарії – 53%).

РІЗНОМАНІТНІСТЬ. За даними Держстату, на підконтрольній території України працює 289 закладів вищої освіти (ЗВО) III-IV ступеня акредитації. Таким чином, на 135 тисяч українців припадає один університет, інститут або академія.

За кількістю ЗВО на душу населення наша країна в 7 разів перевершує Францію. Там на 68 млн осіб припадає 67 університетів.

РІВЕНЬ. Незважаючи на те що закладів вищої освіти в Україні вистачить на кілька великих європейських країн, тільки два вітчизняних ЗВО в 2018 році увійшли до топ-500 кращих закладів вищої освіти за версією QS WorldUniversityRankings. Це Харківський університет ім. Каразіна та Київський університет ім. Шевченка.

Відзначимо, що в той самий рейтинг потрапили 21 французький, 33 італійських, 44 німецьких і 58 британських ВНЗ.

ЯКІСТЬ. У рейтингу QS Higher Education System Strength Україна займає 45-е місце в світі за якістю вищої освіти. Для порівняння, Росію експерти поставили на 26-е місце, а Польщу – на 43-е місце.

При ранжируванні бралася до уваги не тільки якість знань, а й доступність вищої освіти. З цим в Україні все в порядку: за даними Міносвіти, у 2018 році близько 60% абітурієнтів вступили на бюджетну форму навчання.

У той же час, рівнем викладання у вузах українці швидше незадоволені. Про це свідчить опитування Фонду «Демократичні ініціативи» та фірми «Юкрейніан соціолоджі сервіс», проведене в 2016 році. Середня оцінка, яку дали якості підготовки в вузах 1808 респондентів, склала три бали з п’яти можливих.

ПРОФІЛЬ. У вузах III-IV рівня акредитації навчається 82% українських студентів. Це вдвічі більше, ніж у 1990 році (42%). Тоді в Україні ще існувала розвинена система профтехосвіти, а молодих кадрів «чекали» сотні великих заводів і фабрик. Сьогодні ситуація змінилася. «Золоті руки», як і раніше в ціні, але працювати перукарем, кондитером або менеджером «Нової пошти» молоді люди йдуть, маючи за плечима диплом філолога або юриста.

ЦЕНТРИ. З 1,5 млн українських студентів кожен четвертий вчиться в Києві, кожен дев’ятий – в Харкові. За часткою студентів у кількості міського населення лідерство належить Тернополю – там їх 18% (40 тис. чоловік на 220-тисячне місто).

ДО РЕЧІ. У XVIII столітті українці були однією з найосвіченіших націй Європи і всього світу. Завдяки розвитку мережі церковно-парафіяльних шкіл на території Лівобережної України читати і писати вміли більшість дорослих чоловіків. Крім так званої Гетьманщини, схожа картина спостерігалася лише в трьох регіонах світу – Ісландії, Парагваї і державі Імеріна (Мадагаскар).

За іронією долі, донести прапор прогресу до третього тисячоліття вдалося тільки Ісландії. Інші країни-лідери XVIII століття сьогодні займають аж ніяк не перші місця в світових рейтингах.

07.12.2018 15:44, за матеріалами: https://etcetera.media/

Інші новини рубрики "Освіта та наука в Україні"

Майже 1 мільярд гривень на обладнання шкіл використали на 90% - Гриневич

Майже 1 мільярд гривень субвенції на обладнання початкових шкіл використали на 90%. По це повідомила міністерка освіти і науки Лілія Гриневич в...Докладно

17.12.2018 21:43

Створено електронну версію ВУЕ «Великої української енциклопедії»

В українському сегменті мережі інтернет з’явилася електронна версія «Великої української енциклопедії» – ВУЕ. Створила її держустанова «Енциклопедичне видавництво», Скористатися енциклопедією можна ...Докладно

17.12.2018 21:30

ЄІБ надасть грант на 10 млн євро для підвищення енергоефективності будівель 7 українських вишів

Європейський Інвестиційний Банк (ЄІБ) надасть грант на 10 млн євро для реалізації проекту «Вища освіта України», у якому наразі беруть участь 7 українських вишів. У цих закладах планується підвищити енергоефективність у майже 150 будівлях. Таку грантову Угоду з ЄІБ підписала Міністр освіти і науки України...Докладно

17.12.2018 21:16

В межах Всеукраїнського тижня права заступник Міністра освіти і науки України Павло Хобзей провів зі школярами круглий стіл

Понад 30 школярів та учителів Києва та Харкова відвідали Міністерство освіти і науки України в межах Всеукраїнського тижня права. Після екскурсії міністерством, заступник Міністра освіти і науки України Павло Хобзей провів зі школярами круглий стіл у залі Колегії МОН. Під час зустрічі вони обговорили, чому важливо розумітися...Докладно

17.12.2018 21:00

Сьогодні в Брюсселі була підписана Угода, яка допоможе реформувати систему професійно-технічної освіти в Україні

Уряд України та Єврокомісія підписали Угоду про фінансування заходу "EU4Skills: Кращі навички для сучасної України", яка допоможе реформувати та модернізувати систему професійно-технічної освіти в Україні. Угоду, загальний бюджет якої складає 58 млн євро, було підписано на полях 5-го засідання Ради асоціації Україна-ЄС,...Докладно

17.12.2018 15:01

На базі ХНЕУ створили Центр вивчення арабської мови

У Харківському національному економічному університеті ім. С. Кузнеця відкрили Центр вивчення арабської мови. Він стане платформою для організації освітніх проектів, наукових досліджень та культурного обміну. Робота центру також сприятиме підвищенню якості підготовки фахівців з міжнародних відносин у виші. “Багато студентів...Докладно

17.12.2018 14:44

Більше новин рубрики "Освіта та наука в Україні"

Новини інших рубрик

Більше новин