реєстрація

Новини освіти та науки в Україні та світі

[ русский ] За результатами PISA естонська шкільна система - найякісніша в Європі і одна з найкращих в світі

На днях в Стенфорді виступала міністр освіти Естонії Майліс Репс. За результатами останньої програми з оцінювання освітніх досягнень учнів PISA естонська шкільна система виявилася найякіснішою в Європі і однією з найкращих в світі.

Міністр розповіла, як маленькій балтійській країні це вдалося. 

– Основа будь-якої класної школи – класні вчителі. Припиніть безкінечні тестування та екзаменування вчителів. Почніть їм довіряти і дозвольте експериментувати. Естонські навчальні плани визначають, що учень має знати, а вчителі вирішують, як і в якій послідовності цьому навчати. Хтось з вчителів використовує новітні технології, а хтось лише дошку і крейду. Якщо радикально різні підходи вчителів дають однаково якісні результати, то навіщо Міністерству освіти змушувати всіх вчителів викладати однаково?

– Раніше вчитель був єдиним джерелом знань і авторитету в класі. Але сьогодні за допомогою Інтернету учні мають доступ до всіх знань світу і не дуже вірять будь-яким авторитетам. Замість тиску на вчителя Міністерство освіти має робити все, щоб підтримати його креативну впевненість в собі. Головне повідомлення, яке воно транслює вчителям: «Ви чудові і ми вірим в вас!». 

– Для розвитку естонським вчителям доступно більше 1000 безкоштовних курсів підвищення кваліфікації. Ніхто не змушує їх проходити, вчителі не отримують за їх проходження жодних надбавок до і так високих зарплат. Інколи за результатами курсів вчитель може отримати додаткову навчальну техніку в свій клас чи приємну дрібницю, на кшталт сертифікату СПА. Але вчителі вчаться постійно, бо курси справді цікаві і актуальні. А ще в країні багато конкурсів, які публічно відзначають успішних педагогів та новаторів. 

– Міністр називає естонську освіту дуже «консервативною». Перед тим як зайнятися креативом чи інноваційними способами навчання учні мають твердо засвоїти теорію і вивчити факти, закласти міцний фундамент знань. Все це не заважає «консервативній» естонській школі викладати програмування з першого класу, а також запроваджувати уроки робототехніки, підприємництва і цифрової гігієни. 

– Велику увагу в естонській освіті приділяють рівним можливостям для всіх учнів, без залежності від місця їх проживання чи статків родини, а також інклюзії. З якого б середовища не походив учень, які б особливості не мав – всі естонські діти отримують однаково якісну освіту. Одночасно Міністерство розуміє, що такий курс на освітню рівність може зашкодити особливо обдарованим дітям. Для таких учнів вчителі створюють індивідуальні навчальні плани за якими вони можуть рухатися по програмі значно швидше, вивчаючи нові теми за допомогою онлайн-курсів та інших цифрових навчальних матеріалів. 

– Навчання на позашкільних кружках та інші позашкільні навчальні активності зараховується в естонських школах як дисципліни вільного вибору. Таким чином дитина завжди може вивчати те, що їй цікаво, досліджувати найновіші предмети, навіть якщо цього не викладають в школі. 

– Нарешті, хтось з відвідувачів запропонував міністру перекладати навчальні матеріали MIT естонською і використовувати в школах. Міністр ввічливо подякувала, сказала, що це гарна ідея, от тільки перекладати естонською не потрібно – естонські діти мають навчатися мовою міжнародного спілкування, англійською.

Іван ПРИМАЧЕНКО

19.01.2019 17:43, за матеріалами: https://uainfo.org/

Інші новини рубрики "Освіта та наука в Україні"

Альтернативна школа: від традиційних уроків не відходять, лише від методу подачі знань. ВІДЕО

Альтернативна освіта – нетрадиційний підхід до викладання у школі. В одній з приватних шкіл столиці у класі лише сім дітей. Наталі Рубалоу – викладач англійської мови спеціально приїхала зі Сполучених Штатів, щоби показати інакший підхід до навчання. "Окрім англійської, ми практикуємо мистецтво, трошки музики,...Докладно

22.02.2019 12:23

Міжнародний конкурс юних перекладачів «Мовограй» для учнів українських шкіл за кордоном оголосив переможців

Перший Міжнародний конкурс юних перекладачів «Мовограй», організований та проведений Спілкою Українських Освітян Діаспори серед учнів українських шкіл за кордоном, оглосив переможців. ...Докладно

22.02.2019 11:35

МОН підготувало рекомендації з питань охорони праці у дошкільних закладах

Міністерство освіти і науки України підготувало інструктивно-методичні рекомендації «Організація роботи та дотримання вимог з питань охорони праці та безпеки життєдіяльності у закладах дошкільної освіти». Відповідний лист МОН України № 1/11-1491 від 14.02. 2019 розміщено на офіційному сайті відомства. Рекомендації...Докладно

22.02.2019 11:06

МОН пропонує зміни до ліцензійних умов провадження освітньої діяльності

Міністерство освіти і науки України повідомляє про оприлюднення на своєму офіційному сайті проекту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності»....Докладно

21.02.2019 12:16

Більше новин рубрики "Освіта та наука в Україні"

Новини інших рубрик

Більше новин