реєстрація

Новини освіти та науки в Україні та світі

[ українська ] За результатами PISA естонська шкільна система - найякісніша в Європі і одна з найкращих в світі

На днях в Стенфорді виступала міністр освіти Естонії Майліс Репс. За результатами останньої програми з оцінювання освітніх досягнень учнів PISA естонська шкільна система виявилася найякіснішою в Європі і однією з найкращих в світі.

Міністр розповіла, як маленькій балтійській країні це вдалося. 

– Основа будь-якої класної школи – класні вчителі. Припиніть безкінечні тестування та екзаменування вчителів. Почніть їм довіряти і дозвольте експериментувати. Естонські навчальні плани визначають, що учень має знати, а вчителі вирішують, як і в якій послідовності цьому навчати. Хтось з вчителів використовує новітні технології, а хтось лише дошку і крейду. Якщо радикально різні підходи вчителів дають однаково якісні результати, то навіщо Міністерству освіти змушувати всіх вчителів викладати однаково?

– Раніше вчитель був єдиним джерелом знань і авторитету в класі. Але сьогодні за допомогою Інтернету учні мають доступ до всіх знань світу і не дуже вірять будь-яким авторитетам. Замість тиску на вчителя Міністерство освіти має робити все, щоб підтримати його креативну впевненість в собі. Головне повідомлення, яке воно транслює вчителям: «Ви чудові і ми вірим в вас!». 

– Для розвитку естонським вчителям доступно більше 1000 безкоштовних курсів підвищення кваліфікації. Ніхто не змушує їх проходити, вчителі не отримують за їх проходження жодних надбавок до і так високих зарплат. Інколи за результатами курсів вчитель може отримати додаткову навчальну техніку в свій клас чи приємну дрібницю, на кшталт сертифікату СПА. Але вчителі вчаться постійно, бо курси справді цікаві і актуальні. А ще в країні багато конкурсів, які публічно відзначають успішних педагогів та новаторів. 

– Міністр називає естонську освіту дуже «консервативною». Перед тим як зайнятися креативом чи інноваційними способами навчання учні мають твердо засвоїти теорію і вивчити факти, закласти міцний фундамент знань. Все це не заважає «консервативній» естонській школі викладати програмування з першого класу, а також запроваджувати уроки робототехніки, підприємництва і цифрової гігієни. 

– Велику увагу в естонській освіті приділяють рівним можливостям для всіх учнів, без залежності від місця їх проживання чи статків родини, а також інклюзії. З якого б середовища не походив учень, які б особливості не мав – всі естонські діти отримують однаково якісну освіту. Одночасно Міністерство розуміє, що такий курс на освітню рівність може зашкодити особливо обдарованим дітям. Для таких учнів вчителі створюють індивідуальні навчальні плани за якими вони можуть рухатися по програмі значно швидше, вивчаючи нові теми за допомогою онлайн-курсів та інших цифрових навчальних матеріалів. 

– Навчання на позашкільних кружках та інші позашкільні навчальні активності зараховується в естонських школах як дисципліни вільного вибору. Таким чином дитина завжди може вивчати те, що їй цікаво, досліджувати найновіші предмети, навіть якщо цього не викладають в школі. 

– Нарешті, хтось з відвідувачів запропонував міністру перекладати навчальні матеріали MIT естонською і використовувати в школах. Міністр ввічливо подякувала, сказала, що це гарна ідея, от тільки перекладати естонською не потрібно – естонські діти мають навчатися мовою міжнародного спілкування, англійською.

Іван ПРИМАЧЕНКО

19.01.2019 17:43, по материалам: https://uainfo.org/

Другие новости рубрики "Образование и наука в Украине"

На ВНО в Донецкой области зарегистрировались более 800 выпускников из оккупированных районов

В Донецком региональном центре оценивания качества образования на ВНО зарегистрировались 834 выпускника школ с временно оккупированной территории. Об этом в...Докладно

18.04.2019 12:46

Правительство утвердило соответствующий Порядок единых правил пользования общежитиями в профтехах

Бесплатное проживание, четкие категории учащихся, имеющих право на первоочередное поселение, перечень мебели и имущества, предоставляемое заведением. Все это прописано в Порядке обеспечения общежитиями лиц, получающих профобразование, - он впервые вводит единые для всех профтехах правила пользования общежитием. Этот Порядок...Докладно

18.04.2019 12:24

МОН разработал проект постановления КМУ "Об утверждении Типового положения о региональном совете профессионального образования"

Министерство образования и науки предлагает для общественного обсуждения проект постановления Кабинета Министров Украины «Об утверждении Типового положения о региональном совете профессионального (профессионально-технического) образования», который имеет целью создать условия для формирования эффективной политики в сфере...Докладно

18.04.2019 11:56

На образование с 2018 года выделили 6,8 миллиарда – Гройсман

Правительство направило на развитие сферы образования в течение 2018 и 2019гг 6,8 миллиарда грн. Об этом Премьер-министр Владимир Гройсман сказал, представляя на заседании правительства отчет о работе КМУ за три года. "Внедряем новую украинскую школу. Уже 461 тыс. первоклассников учатся по обновленным стандартам....Докладно

17.04.2019 18:09

Более трех тысяч студентов из Турции учатся в Украине

Украина и Турция достигли значительных успехов в сотрудничестве в образовательной сфере, в частности в вопросе преподавания украинского языка в школах и вузах Турции. Об этом шла речь на встрече Чрезвычайного и Полномочного Посла Украины в Турции Андрея Сибига с министром национального образования Турции Зия Сельчук, сообщил...Докладно

17.04.2019 10:49

В Верховной Раде зарегистрировали законопроект о защите педагогов

В Верховной Раде зарегистрировали законопроект о защите педагогических, научно-педагогических и научных работников. Законопроект зарегистрировали 10 апреля. В пояснительной записке указано, что педагоги нуждаются в правовой защите. Отмечается, что закон об антибулинге не защищает педагогов от...Докладно

17.04.2019 00:22

Больше новостей рубрики "Образование и наука в Украине"

Новости других рубрик

Больше новостей