реєстрація

Новини освіти та науки в Україні та світі

[ русский ] Як удосконалити навички читання навчальної літератури

Беручись за читання наукових досліджень, науково-популярної літератури або підручника, всі ми по-різному приступаємо до процесу читання. І, як показує практика, багато хто робить це неефективно з точки зору когнітивної психології.

НАВИЧКИ правильного читання складних текстів можна застосувати не тільки до академічної літератури, а й до будь-яких підручників і документів, які ви зустрічаєте на роботі чи навчанні.

ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ, КОЛИ МИ НЕПРАВИЛЬНО ЧИТАЄМО?

ПЕРШЕ нам не вистачає мотивації для того, щоб приступити до читання складного і об’ємного тексту. Якщо ж ви все-таки приступили, а матеріал – складний, то ви можете «застрягти» на вступних сторінках.

ДРУГЕ – слабка концентрація. Ви можете читати книгу, але у процесі читання починати думати про щось стороннє, відволікатися. Через це доводиться повертатися назад і перечитувати уривки. Це марна трата часу.

ТРЕТЄ – таке читання взагалі є малоефективним з точки зору користі, яку ви отримаєте, розуміння тексту і здатності щось запам’ятати.

ЯК ЧИТАТИ ПРАВИЛЬНО?

Експерименти в області когнітивної психології допомогли виділити три правила, які допоможуть вам читати навчальну літературу ефективно.

КРОК ПЕРШИЙ. Ознайомтеся з одиницею об’єму матеріалу, який збираєтеся читати. Наш мозок здатний сприймати інформацію тоді, коли у нього є загальна тема, деталі якої він буде запам’ятовувати. Ми насилу можемо збирати деталі, крихти інформації, об’єднуючи їх в одну тему, тому що наш мозок працює за іншим принципом. Ми починаємо з великого розуміння теми і вже потім наповнюємо її маленькими деталями. Перед читанням матеріал необхідно переглянути. Звернути увагу на те, які є заголовки, підзаголовки, виділені фрагменти, графіки. Цей процес триває приблизно дві хвилини, однак допомагає мозку бути більш сприйнятливим до інформації.

КРОК ДРУГИЙ. Необхідно сформулювати і поставити питання, на які буде відповідати текст. Якщо ви збираєтеся читати складну літературу, і, швидше за все, не для задоволення, то без питань не обійтися. Немає сенсу читати щось, що не відповідає на ваші питання. Коли ви задаєте питання, читати текст стає набагато легше.

КРОК ТРЕТІЙ. Якщо матеріал необхідно запам’ятати, то вам допоможе перефразування інформації. Це може бути як письмове (конспект), так і усне перефразування. Вибирайте фрагменти тексту, ділить їх на відрізки по кілька сторінок і вивуджувайте з тексту найголовніше.

Ці три кроки допоможуть вам ефективно вивчати складні матеріали і полегшать роботу.

09.02.2019 11:56, за матеріалами: https://uk.etcetera.media/

Інші новини рубрики "Освіта та наука в Україні"

Альтернативна школа: від традиційних уроків не відходять, лише від методу подачі знань. ВІДЕО

Альтернативна освіта – нетрадиційний підхід до викладання у школі. В одній з приватних шкіл столиці у класі лише сім дітей. Наталі Рубалоу – викладач англійської мови спеціально приїхала зі Сполучених Штатів, щоби показати інакший підхід до навчання. "Окрім англійської, ми практикуємо мистецтво, трошки музики,...Докладно

22.02.2019 12:23

Міжнародний конкурс юних перекладачів «Мовограй» для учнів українських шкіл за кордоном оголосив переможців

Перший Міжнародний конкурс юних перекладачів «Мовограй», організований та проведений Спілкою Українських Освітян Діаспори серед учнів українських шкіл за кордоном, оглосив переможців. ...Докладно

22.02.2019 11:35

МОН підготувало рекомендації з питань охорони праці у дошкільних закладах

Міністерство освіти і науки України підготувало інструктивно-методичні рекомендації «Організація роботи та дотримання вимог з питань охорони праці та безпеки життєдіяльності у закладах дошкільної освіти». Відповідний лист МОН України № 1/11-1491 від 14.02. 2019 розміщено на офіційному сайті відомства. Рекомендації...Докладно

22.02.2019 11:06

МОН пропонує зміни до ліцензійних умов провадження освітньої діяльності

Міністерство освіти і науки України повідомляє про оприлюднення на своєму офіційному сайті проекту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності»....Докладно

21.02.2019 12:16

Більше новин рубрики "Освіта та наука в Україні"

Новини інших рубрик

Більше новин