реєстрація

Новини освіти та науки в Україні та світі

[ русский ] Як удосконалити навички читання навчальної літератури

Беручись за читання наукових досліджень, науково-популярної літератури або підручника, всі ми по-різному приступаємо до процесу читання. І, як показує практика, багато хто робить це неефективно з точки зору когнітивної психології.

НАВИЧКИ правильного читання складних текстів можна застосувати не тільки до академічної літератури, а й до будь-яких підручників і документів, які ви зустрічаєте на роботі чи навчанні.

ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ, КОЛИ МИ НЕПРАВИЛЬНО ЧИТАЄМО?

ПЕРШЕ нам не вистачає мотивації для того, щоб приступити до читання складного і об’ємного тексту. Якщо ж ви все-таки приступили, а матеріал – складний, то ви можете «застрягти» на вступних сторінках.

ДРУГЕ – слабка концентрація. Ви можете читати книгу, але у процесі читання починати думати про щось стороннє, відволікатися. Через це доводиться повертатися назад і перечитувати уривки. Це марна трата часу.

ТРЕТЄ – таке читання взагалі є малоефективним з точки зору користі, яку ви отримаєте, розуміння тексту і здатності щось запам’ятати.

ЯК ЧИТАТИ ПРАВИЛЬНО?

Експерименти в області когнітивної психології допомогли виділити три правила, які допоможуть вам читати навчальну літературу ефективно.

КРОК ПЕРШИЙ. Ознайомтеся з одиницею об’єму матеріалу, який збираєтеся читати. Наш мозок здатний сприймати інформацію тоді, коли у нього є загальна тема, деталі якої він буде запам’ятовувати. Ми насилу можемо збирати деталі, крихти інформації, об’єднуючи їх в одну тему, тому що наш мозок працює за іншим принципом. Ми починаємо з великого розуміння теми і вже потім наповнюємо її маленькими деталями. Перед читанням матеріал необхідно переглянути. Звернути увагу на те, які є заголовки, підзаголовки, виділені фрагменти, графіки. Цей процес триває приблизно дві хвилини, однак допомагає мозку бути більш сприйнятливим до інформації.

КРОК ДРУГИЙ. Необхідно сформулювати і поставити питання, на які буде відповідати текст. Якщо ви збираєтеся читати складну літературу, і, швидше за все, не для задоволення, то без питань не обійтися. Немає сенсу читати щось, що не відповідає на ваші питання. Коли ви задаєте питання, читати текст стає набагато легше.

КРОК ТРЕТІЙ. Якщо матеріал необхідно запам’ятати, то вам допоможе перефразування інформації. Це може бути як письмове (конспект), так і усне перефразування. Вибирайте фрагменти тексту, ділить їх на відрізки по кілька сторінок і вивуджувайте з тексту найголовніше.

Ці три кроки допоможуть вам ефективно вивчати складні матеріали і полегшать роботу.

09.02.2019 11:56, за матеріалами: https://uk.etcetera.media/

Інші новини рубрики "Освіта та наука в Україні"

На ЗНО на Донеччині зареєструвалися більше ніж 800 випускників з окупованих районів

У Донецькому регіональному центрі оцінювання якості освіти на ЗНО зареєструвалися 834 випускники шкіл з тимчасово окупованої території. Про це у ...Докладно

18.04.2019 12:46

Уряд затвердив відповідний Порядок єдиних правил користування гуртожитками в профтехах

Безоплатне проживання, чіткі категорії учнів, які мають право на першочергове поселення, перелік меблів та майна, що надаватиме заклад. Усе це прописано у Порядку забезпечення гуртожитками осіб, які здобувають профосвіту, - він вперше запроваджує єдині для усіх профтехів правила користування гуртожитком. Цей Порядок...Докладно

18.04.2019 12:24

МОН розробив проект постанови КМУ “Про затвердження Типового положення про регіональну раду професійної освіти”

Міністерство освіти і науки пропонує для громадського обговорення проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Типового положення про регіональну раду професійної (професійно-технічної) освіти», який має на меті створити умови для формування ефективної політики у сфері професійної (професійно-технічної)...Докладно

18.04.2019 11:56

На освіту з 2018 року виділили 6,8 мільярда - Гройсман

Уряд направив на розвиток сфери освіти протягом 2018 та 2019 років 6,8 млрд грн. Про це Прем'єр-міністр Володимир Гройсман сказав, презентуючи на засіданні уряду звіт про роботу КМУ за три роки. "Впроваджуємо Нову українську школу. Уже 461 тис. першокласників навчаються за оновленими стандартами. В 2018-2019...Докладно

17.04.2019 18:09

Більше трьох тисяч студентів з Туреччини навчаються в Україні

Україна та Туреччина досягли значних успіхів у співпраці в освітній сфері, зокрема в питанні викладання української мови у школах та вишах Туреччини. Про це йшлося на зустрічі Надзвичайного і Повноважного Посла України в Туреччині Андрія Сибіги з міністром національної освіти Туреччини Зія Сельчуком, повідомив дипломат...Докладно

17.04.2019 10:49

У Верховній Раді зареєстрували законопроект про захист педагогів

У Верховній Раді зареєстрували законопроект про захист педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників. Законопроект зареєстрували 10 квітня. У пояснювальній записці зазначено, що педагоги потребують правового захисту. Наголошується, що...Докладно

17.04.2019 00:22

Більше новин рубрики "Освіта та наука в Україні"

Новини інших рубрик

Більше новин