реєстрація

Новини освіти та науки в Україні та світі

[ русский ] Чи є різниця в якості освіти та рівнем підготовленості випускників шкіл міста та села?

Хоча держава гарантує усім громадянам однакове право на освіту, реалізувати це право повною мірою можуть не всі. Адже якість освіти залежить не лише від здібностей та амбіцій людини, але й від того, які умови для навчання їй створили. У містян можливостей більше, у дітей з сіл та невеликих містечок – менше. Як виглядає і до чого призводить різниця в якості освітніх послуг у містах та селах.

ФАКТ. Аналітичний центр CEDOS за результатами ЗНО 2016 року провів дослідження академічних успіхів випускників та заявив про нерівність навчальних досягнень серед українських шкіл. Статистика показала, що учні з сіл мають більше «надзвичайно низьких результатів», ніж містяни. Хоча відмінності між успіхами дітей зі звичайних та «елітних» шкіл (ліцеїв та гімназій) відрізняються ще більше, експерти не заперечують той факт, що доступ до якісної освіти залежить від розміру населеного пункту, де проживає учень. І це стосується не тільки України, а й усіх інших країн, чиї навчальні здобутки досліджуються в рамках PISA чи інших аналітичних зрізів.

НОВИЙ ПОГЛЯД. Видання Texty.org.ua також проаналізувало дані українських абітурієнтів за результатами свіжого ЗНО, результати вступної кампанії та географію розподілу вступників по вишах та місцю народження. Журналісти з’ясували, хто, куди і з якими результатами подався, сконструювавши карти вступу та склавши власні рейтинги університетів.

Дослідження показало, що серед вступників з високими балами ЗНО – мінімальна кількість абітурієнтів з сіл. Крім того, випускники сільських шкіл, обираючи виш, частіше орієнтуються на його близькість до домівки, тому їдуть здебільшого до суміжних областей.

У ЧОМУ ПРИЧИНА? Недостатньо розвинена освітня інфраструктура та низький рівень доходу родин – це головні причини академічного відставання сільських учнів у порівнянні з міськими. Сільські школи мають недостатньо обладнання та погано забезпечені кадрами, а батьки не в змозі винаймати репетиторів чи віддавати їх до гуртків та секцій.

ЩО РОБИТЬ ДЕРЖАВА? Щоб компенсувати цю нерівність, вводяться сільські та регіональні коефіцієнти. Це механізм, який допомагає першою чергою сільським дітям отримати вищу освіту. І, до речі, статистика показує, що в 2018 році серед першокурсників, які вступали за сільським коефіцієнтом, 84% також мали і регіональний коефіцієнт, отже, вступали до університетів, розташованих не в Києві.

Проте, згідно з даними Texty.org.ua, навіть в областях з університетськими центрами, такими як Львів, Харків та Одеса, діти з сіл здебільшого вступали до локальних ЗВО, наприклад ізмаїльських (Одеська область) чи дрогобицьких (Львівська область).

Ще один механізм «державної допомоги» сільським вступникам – це пільгове зарахування в разі вибору певних спеціальностей, наприклад, «Аграрні науки та продовольство». З одного боку, це підвищує шанси на вступ, але з іншого – поглиблює нерівність, адже в цьому випадку сільські діти, які бажають здобути вищу освіту за державний кошт, повинні поступитися своїм покликанням та мріями.

ЩО ЩЕ МОЖНА ЗРОБИТИ? Без підвищення якості сільської освіти змінити це положення неможливо. А якщо цього не відбудеться, держава буде змушена вигадувати все більше коефіцієнтів, зменшуючи кількість перепон на шляху сільських дітей до університетів.

Нинішня спроба створити мережу сильних опорних шкіл та налагодити механізми дистанційної освіти схожа на крок у правильному напрямку. Але справа в тому, що не все залежить від дій Міністерства освіти та науки. Адже відповідальність за підтримку соціально незахищених родин, створення робочих місць, налагодження транспортного сполучення між містами і селами – це завдання багатьох різних структур. І це також те, від чого залежить успішність учня та його мобільність.

12.02.2019 08:46, за матеріалами: https://uk.etcetera.media/

Інші новини рубрики "Освіта та наука в Україні"

На ЗНО на Донеччині зареєструвалися більше ніж 800 випускників з окупованих районів

У Донецькому регіональному центрі оцінювання якості освіти на ЗНО зареєструвалися 834 випускники шкіл з тимчасово окупованої території. Про це у ...Докладно

18.04.2019 12:46

Уряд затвердив відповідний Порядок єдиних правил користування гуртожитками в профтехах

Безоплатне проживання, чіткі категорії учнів, які мають право на першочергове поселення, перелік меблів та майна, що надаватиме заклад. Усе це прописано у Порядку забезпечення гуртожитками осіб, які здобувають профосвіту, - він вперше запроваджує єдині для усіх профтехів правила користування гуртожитком. Цей Порядок...Докладно

18.04.2019 12:24

МОН розробив проект постанови КМУ “Про затвердження Типового положення про регіональну раду професійної освіти”

Міністерство освіти і науки пропонує для громадського обговорення проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Типового положення про регіональну раду професійної (професійно-технічної) освіти», який має на меті створити умови для формування ефективної політики у сфері професійної (професійно-технічної)...Докладно

18.04.2019 11:56

На освіту з 2018 року виділили 6,8 мільярда - Гройсман

Уряд направив на розвиток сфери освіти протягом 2018 та 2019 років 6,8 млрд грн. Про це Прем'єр-міністр Володимир Гройсман сказав, презентуючи на засіданні уряду звіт про роботу КМУ за три роки. "Впроваджуємо Нову українську школу. Уже 461 тис. першокласників навчаються за оновленими стандартами. В 2018-2019...Докладно

17.04.2019 18:09

Більше трьох тисяч студентів з Туреччини навчаються в Україні

Україна та Туреччина досягли значних успіхів у співпраці в освітній сфері, зокрема в питанні викладання української мови у школах та вишах Туреччини. Про це йшлося на зустрічі Надзвичайного і Повноважного Посла України в Туреччині Андрія Сибіги з міністром національної освіти Туреччини Зія Сельчуком, повідомив дипломат...Докладно

17.04.2019 10:49

У Верховній Раді зареєстрували законопроект про захист педагогів

У Верховній Раді зареєстрували законопроект про захист педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників. Законопроект зареєстрували 10 квітня. У пояснювальній записці зазначено, що педагоги потребують правового захисту. Наголошується, що...Докладно

17.04.2019 00:22

Більше новин рубрики "Освіта та наука в Україні"

Новини інших рубрик

Більше новин