реєстрація

Новини освіти та науки в Україні та світі

[ українська ] Чи є різниця в якості освіти та рівнем підготовленості випускників шкіл міста та села?

Хоча держава гарантує усім громадянам однакове право на освіту, реалізувати це право повною мірою можуть не всі. Адже якість освіти залежить не лише від здібностей та амбіцій людини, але й від того, які умови для навчання їй створили. У містян можливостей більше, у дітей з сіл та невеликих містечок – менше. Як виглядає і до чого призводить різниця в якості освітніх послуг у містах та селах.

ФАКТ. Аналітичний центр CEDOS за результатами ЗНО 2016 року провів дослідження академічних успіхів випускників та заявив про нерівність навчальних досягнень серед українських шкіл. Статистика показала, що учні з сіл мають більше «надзвичайно низьких результатів», ніж містяни. Хоча відмінності між успіхами дітей зі звичайних та «елітних» шкіл (ліцеїв та гімназій) відрізняються ще більше, експерти не заперечують той факт, що доступ до якісної освіти залежить від розміру населеного пункту, де проживає учень. І це стосується не тільки України, а й усіх інших країн, чиї навчальні здобутки досліджуються в рамках PISA чи інших аналітичних зрізів.

НОВИЙ ПОГЛЯД. Видання Texty.org.ua також проаналізувало дані українських абітурієнтів за результатами свіжого ЗНО, результати вступної кампанії та географію розподілу вступників по вишах та місцю народження. Журналісти з’ясували, хто, куди і з якими результатами подався, сконструювавши карти вступу та склавши власні рейтинги університетів.

Дослідження показало, що серед вступників з високими балами ЗНО – мінімальна кількість абітурієнтів з сіл. Крім того, випускники сільських шкіл, обираючи виш, частіше орієнтуються на його близькість до домівки, тому їдуть здебільшого до суміжних областей.

У ЧОМУ ПРИЧИНА? Недостатньо розвинена освітня інфраструктура та низький рівень доходу родин – це головні причини академічного відставання сільських учнів у порівнянні з міськими. Сільські школи мають недостатньо обладнання та погано забезпечені кадрами, а батьки не в змозі винаймати репетиторів чи віддавати їх до гуртків та секцій.

ЩО РОБИТЬ ДЕРЖАВА? Щоб компенсувати цю нерівність, вводяться сільські та регіональні коефіцієнти. Це механізм, який допомагає першою чергою сільським дітям отримати вищу освіту. І, до речі, статистика показує, що в 2018 році серед першокурсників, які вступали за сільським коефіцієнтом, 84% також мали і регіональний коефіцієнт, отже, вступали до університетів, розташованих не в Києві.

Проте, згідно з даними Texty.org.ua, навіть в областях з університетськими центрами, такими як Львів, Харків та Одеса, діти з сіл здебільшого вступали до локальних ЗВО, наприклад ізмаїльських (Одеська область) чи дрогобицьких (Львівська область).

Ще один механізм «державної допомоги» сільським вступникам – це пільгове зарахування в разі вибору певних спеціальностей, наприклад, «Аграрні науки та продовольство». З одного боку, це підвищує шанси на вступ, але з іншого – поглиблює нерівність, адже в цьому випадку сільські діти, які бажають здобути вищу освіту за державний кошт, повинні поступитися своїм покликанням та мріями.

ЩО ЩЕ МОЖНА ЗРОБИТИ? Без підвищення якості сільської освіти змінити це положення неможливо. А якщо цього не відбудеться, держава буде змушена вигадувати все більше коефіцієнтів, зменшуючи кількість перепон на шляху сільських дітей до університетів.

Нинішня спроба створити мережу сильних опорних шкіл та налагодити механізми дистанційної освіти схожа на крок у правильному напрямку. Але справа в тому, що не все залежить від дій Міністерства освіти та науки. Адже відповідальність за підтримку соціально незахищених родин, створення робочих місць, налагодження транспортного сполучення між містами і селами – це завдання багатьох різних структур. І це також те, від чого залежить успішність учня та його мобільність.

12.02.2019 08:46, по материалам: https://uk.etcetera.media/

Другие новости рубрики "Образование и наука в Украине"

На ВНО в Донецкой области зарегистрировались более 800 выпускников из оккупированных районов

В Донецком региональном центре оценивания качества образования на ВНО зарегистрировались 834 выпускника школ с временно оккупированной территории. Об этом в...Докладно

18.04.2019 12:46

Правительство утвердило соответствующий Порядок единых правил пользования общежитиями в профтехах

Бесплатное проживание, четкие категории учащихся, имеющих право на первоочередное поселение, перечень мебели и имущества, предоставляемое заведением. Все это прописано в Порядке обеспечения общежитиями лиц, получающих профобразование, - он впервые вводит единые для всех профтехах правила пользования общежитием. Этот Порядок...Докладно

18.04.2019 12:24

МОН разработал проект постановления КМУ "Об утверждении Типового положения о региональном совете профессионального образования"

Министерство образования и науки предлагает для общественного обсуждения проект постановления Кабинета Министров Украины «Об утверждении Типового положения о региональном совете профессионального (профессионально-технического) образования», который имеет целью создать условия для формирования эффективной политики в сфере...Докладно

18.04.2019 11:56

На образование с 2018 года выделили 6,8 миллиарда – Гройсман

Правительство направило на развитие сферы образования в течение 2018 и 2019гг 6,8 миллиарда грн. Об этом Премьер-министр Владимир Гройсман сказал, представляя на заседании правительства отчет о работе КМУ за три года. "Внедряем новую украинскую школу. Уже 461 тыс. первоклассников учатся по обновленным стандартам....Докладно

17.04.2019 18:09

Более трех тысяч студентов из Турции учатся в Украине

Украина и Турция достигли значительных успехов в сотрудничестве в образовательной сфере, в частности в вопросе преподавания украинского языка в школах и вузах Турции. Об этом шла речь на встрече Чрезвычайного и Полномочного Посла Украины в Турции Андрея Сибига с министром национального образования Турции Зия Сельчук, сообщил...Докладно

17.04.2019 10:49

В Верховной Раде зарегистрировали законопроект о защите педагогов

В Верховной Раде зарегистрировали законопроект о защите педагогических, научно-педагогических и научных работников. Законопроект зарегистрировали 10 апреля. В пояснительной записке указано, что педагоги нуждаются в правовой защите. Отмечается, что закон об антибулинге не защищает педагогов от...Докладно

17.04.2019 00:22

Больше новостей рубрики "Образование и наука в Украине"

Новости других рубрик

Больше новостей