реєстрація

Новини освіти та науки в Україні та світі

[ русский ] Чи є заміна атестата свідоцтвом профанацією реформ освіти?

В Україні шкільний атестат вирішили замінити свідоцтвом, щоб відповідати європейським стандартам освіти і відійти від застарілої радянської практики. У МОН підносять нововведення як прогресивне, але українці говорять про профанації реформ освіти.

ФАКТ. Тепер українським школярам після 4-го класу вручатимуть свідоцтво про отримання початкової освіти, після 9-го – свідоцтво про здобуття базової середньої освіти, а після закінчення школи – свідоцтво про здобуття повної загальної середньої освіти. Відповідну постанову на початку березня 2019 року прийняв Кабмін. На руки вчорашнім четверокласникам документ видавати поки не будуть – просто занесуть інформацію в електронну базу даних. Зате для всіх інших написи в документі будуть продубльовані шрифтом Брайля.

 

Лілія ГРИНЕВИЧ, міністр освіти і науки України:

Ще з радянських часів ми маємо атестат про повну загальну середню освіту, такого ж зразка документ діє в РФ, але в усіх цивілізованих країнах світу ця практика не поширена. Також документи мають бути доступними. У нас щороку зростає кількість дітей з особливими освітніми потребами у школах. Отримуючи свій документ про освіту, вони мають право розуміти, що там написано. Відтепер така можливість з’явиться.

ЧОМУ ПРОТИ? Українці, у тому числі педагоги, називають відмову від атестатів профанацією реформи. Оскільки, з одного боку, МОН говорить про підвищення якості освіти, а з іншого – замінює документ про досягнення певного рівня знань і навичок документом, який лише підтверджує, що дитина відучилася в школі певну кількість років.

Термін «здобувач освіти» підкреслює активну роль того, хто вчиться. Якщо ж у реальності не було «здобувача», а був у кращому випадку пасивний «споживач» (у гіршому – диверсант), нелогічно видавати «свідоцтво про здобуття повної загальної середньої освіти», яку не здобуто. Треба видавати довідку про те, що людина з горем пополам відсиділа певний час у школі, але не скористалась наданою їй можливістю здобути повну загальну середню освіту.

До того ж, ніякої практичної функції свідоцтво про отримання початкової освіти не несе. Адже дитина після цього не може, наприклад, піти в училище або вийти на роботу. Вона в будь-якому випадку продовжить навчання в школі, оскільки альтернатив у нашій країні немає – школи фізично не розділені на початкові, середні і старші, і при переході від одного рівня до іншого механізм відсіву поки не передбачений.

У МОН парирують, кажучи, що всі свідчення, зокрема про отримання початкової освіти, будуть заноситися в єдину державну базу. Це полегшить відновлення документів, а також перехід дітей з одного закладу до іншого.

ЦЕ ЯК ЗНО. У той же час важливо розуміти, що не всі зміни в системі освіти повинні безпосередньо впливати на якість знань учнів. Є і технічні сторони системи, наприклад, вибудовування оптимального освітнього шляху і створення зручних і коректних механізмів оцінки знань і навичок.

Олена ФРОЛОВА, освітній консультант:

Така ж реакція в суспільстві була на введення ЗНО. Всі говорили, що заміна іспитів тестами – це шлях до деградації системи освіти. Для цих людей було неважливо, що оцінки за іспити були предметом купівлі-продажу, а ЗНО виключило цей момент і поставило всіх учнів – і улюбленців, і неулюбленців – в однакові умови.

За словами Олени Фролової, свідоцтва допоможуть «логістиці в системі освіти» і документально розмежують абсолютно різні шкільні етапи. Робити це за допомогою контрольних робіт і оцінок, які передбачає атестат, на думку експерта, немає сенсу.

Однак захисники свідоцтв поки у меншості.

14.03.2019 14:35, за матеріалами: https://uk.etcetera.media/

Інші новини рубрики "Освіта та наука в Україні"

Ігор Лікарчук: вчитель пенсійного віку працює гірше, ніж молодий вчитель?

Укотре про одне й те саме. Хто, де, і як обґрунтував, що вчитель пенсійного віку працює гірше, ніж молодий вчитель? Нероб і таких, кого на десятки метрів не можна допускати до учнів, є достатньо і серед пенсіонерів, і серед молодшого покоління педагогів. Які в нашій освіті є критерії оцінювання якості роботи вчителя,...Докладно

20.05.2019 13:34

«Київський вальс – 2019»: серед випускників 11-х класів на Співочому полі відбувся XIV Міський фестиваль-конкурс

У рамках відзначення Дня Європи в місті Києві 18 травня 2019 року на Співочому полі Печерського ландшафтного парку відбувся XIV Міський фестиваль-конкурс «Київський вальс – 2019» серед випускників 11-х класів закладів загальної середньої освіти міста Києва. Патріотично-виховний захід розпочали з вшанування пам'яті жертв...Докладно

20.05.2019 13:07

Завтра в Україні стартує ЗНО-2019

21 травня тестуванням з математики розпочнеться основна сесія зовнішнього незалежного оцінювання 2019 року. Допуск абітурієнтів до пунктів тестування триватиме з 10:15 до 10:50. Зовнішнє незалежне оцінювання  розпочнеться об 11:00. Вхід учасників до пунктів проведення ЗНО буде дозволено...Докладно

20.05.2019 12:36

Професійний дисбаланс або як вибрати майбутню професію

Половина української молоді працює не за фахом, а ще третина хочуть змінити ту професію, яку вибрали раніше. Школярі не можуть вибрати ту спеціальність, яка буде їм до душі надалі, і вступають куди доведеться. Про це пише "Сегодня". ...Докладно

20.05.2019 09:24

Україна вітає найкращих знавців української мови, переможців XІХ Міжнародного конкурсу імені Петра Яцика

16 травня 2019 року в Національному академічному драматичному театрі імені Івана Франка нагородили найкращих знавців української мови – переможців XIХ Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика. Захід об’єднав шанувальників українського слова: учнів, студентів, педагогів, меценатів, письменників,...Докладно

19.05.2019 13:24

ЗНО-2019: стартує 21 травня іспитом з математики

З наступного тижня розпочинається зовнішнє незалежне тестування. Перший тест - з математики - пройде у вівторок, 21 травня. Графік проведення зовнішнього незалежного тестування оприлюднив на своїй сторінці в мережі Фейсбук Український центр оцінювання якості освіти.  ...Докладно

19.05.2019 12:15

Більше новин рубрики "Освіта та наука в Україні"

Новини інших рубрик

Більше новин